Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 55

Θέμα: Συζήτηση για φωτο από τη διάλυση [Debate on photos from scrapyard]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ειπαμε οτι το πλοιο ακομα ειναι αθικτο.Αρα το θεωρω λιγο ανουσιο να ζητατε φωτο απο εκει.Περα απο αυτο καποιοι ζητησαν να μην ανεβουν φωτο και δεν εννοουν στο συγκεκριμενο θεμα αλλα γενικα στο ναυτιλια...
    Ας αφησουμε οσους θελουν να ασχοληθουν με την τυχον διασωση του να γραφουν εδω και ας αποφυγουμε ανουσια σχολια και να ζηταμε φωτο προς το παρων

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Προέχουν τα μηνύματα

    Φίλοι, προέχουν τα μηνύματα προς τα Ναυτικά Μουσεία.

    Το πλοίο "... είναι ακόμα ζωντανό, στη σκηνή, σαν rock συγκρότημα".

    Kάντε καλύτερα μια ευχή.

    Αν πάλι θέλετε τόσο πολύ να δείτε κάτι που εμείς δεν θέλουμε, μπορούμε να σας δείξουμε εικόνες από την Aliaga της επόμενης εβδομάδας, αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτό το θέμα.
    Έχουμε επαφές με φίλους από την γενέθλια γη της Μικράς Ασίας που θα μας στείλουν φωτογραφίες του πλοίου την επόμενη εβδομάδα.

    Όχι, όμως, σε αυτό το θέμα.

    Εμείς, πάντως, ελπίζουμε το πλοίο να δραπετεύσει και να μεθορμίσει από την Aliaga στην Aμβέρσα.
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Για το "Γεώργιος Εξπρές", τον Jolly Roger και τον Corto Maltese

    Οι προσπάθειες συνεχίζονται και επικεντρώνονται στο επιχειρηματικό δαιμόνιο των Τούκων "ανακυκλωτών".
    "Κύριοι μπορείτε να κερδίσετε περισσότερα αν δεν βιαστείτε."

    Πέρα από αυτό, θα ήθελα να τονίσω ότι το "Γεώργιος Εξπρές", ότι και να γίνει από εδώ και πέρα, θα παραμείνει για πάντα ολοζώντανο.
    Ο Jolly Roger έχει φροντίσει για αυτό.
    Ημερολόγια καταστρώματος, φωτογραφίες, καταγραφές δρομολογίων, τα πάντα
    Όλα αυτα μαζί με τα βιώματα όλων μας αποτελούν τη Μ Ν Η Μ Η.
    Αυτή τη μνήμη που ζητήσαμε όλοι να σεβαστούν, απευθύνοντας έκκληση να μην ανεβούν φωτογραφίες με το "Γεώργιος Εξπρές" στην Aliaga.
    Ελπίζαμε ότι η έκληση θα γινόταν σεβαστή.
    Δεν έγινε και αυτό είναι, βέβαια, είναι δικαίωμα του καθενός.

    Ο περίφημος Selim San έστειλε και σε μένα το περίφημο e-mail με τις φωτογραφίες του "Γεώργιος Εξπρές" στην Aliaga.
    Δεν θα τις ανεβάσουμε εδώ.
    Αλλά, δόξα το Θεό, υπάρχουν και τα προσωπικά e-mail.
    Πέρα από τους ανταγωνισμούς φίλοι, υπάρχει και η Μ Ν Η Μ Η.

    Νιώθω πολύ μεγάλη χαρά που γνώρισα τον Jolly Roger.
    Και νιώθω ακόμα μεγαλύτερη χαρά που γνώρισα όλους εσάς.
    Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα.
    Τα ταξίδια με το "Γεώργιος Εξπρές" συνεχίζονται.

    Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους η περίφημη αεροφωτογραφία του "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ" που συνόδευε το εκπληκτικό κείμενο του Jolly Roger με τίτλο "... Ελεήστε τους!" που δημοσιεύτηκε στο τεύχος:32 του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ", τον Οκτώβριο του 1995.
    Πολύ κοντά στον πρώτο παροπλισμό του πλοίου.
    Το τεύχος αυτό έχει τον περίφημο Corto Maltese στο εξώφυλλό του.

    Το κείμενο αυτό θα το ανεβάσουμε σε λίγες ημέρες, πιθανόν με κάποιες προσθήκες ....


    Γεώργιος Εξπρές.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 05-04-2009 στις 11:19
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτή τη μνήμη που ζητήσαμε όλοι να σεβαστούν, απευθύνοντας έκκληση να μην ανεβούν φωτογραφίες με το "Γεώργιος Εξπρές" στην Aliaga.
    Ελπίζαμε ότι η έκληση θα γινόταν σεβαστή.
    Δεν έγινε και αυτό είναι, βέβαια, είναι δικαίωμα του καθενός.

    Γεώργιος Εξπρές.JPG
    Βασικά θα διαφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι είναι λυπηρό ή κακό αν ανέβουν φωτογραφίες του πλοίου από την Aliaga και θα σας πω με ποια σκοπιά το βλέπω:
    1. Το πλοίο το βλέπαμε και σε φωτογραφίες παρατημένο και εγκαταλειμμένο στην Ελευσίνα σε ελεεινή κατάσταση, αλλά παρόλα αυτά ανέβηκαν οι φωτογραφίες του, τώρα που πήγε στην Aliaga και εφόσον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΑΚΟΜΑ μας ενοχλούν οι φωτογραφίες του;
    2. Θεωρώ καλύτερο να έχουμε φωτογραφίες του από τις τελευταίες στιγμές παρά να έχουμε σαν τελευταία την ρυμούλκηση από το ¶γιος Νεκτάριος. Εγώ προσωπικά αν ήμουν εκεί θα το έβγαζα μια τελευταία φωτογραφία και θα την μοιραζόμουν αυτή τη στιγμή.

    Υ.Γ: Όπως τόνισα και πιο πάνω για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου εννοείται ότι δεν θέλουμε να δούμε φωτογραφίες του να διαλύεται με κομμένες λαμαρίνες κλπ. Εξάλλου δεν θα έχει κανένα νόημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias II : 05-04-2009 στις 14:37
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    αυτό ζητήσαμε και εμείς φίλε Naias II. να μήν ανέβουν φωτογραφίες απο την διάλυση του πλοίου.. επιδή θέλουμε να θυμόμαστε το πλοίο ακέραιο.. όπως είναι ακόμα και όχι κομένο στη μέση.. θα προτιμούσα να μοιραστώ μια καλή και όμορφη στιγμή της ζωής του πλοίου μαζί με όλο το φόρουμ και όχι μια λίγο πρίν το θάνατο.. αν παρομοιάσεις τα καράβια με τη ζωή του ανθρώπου θα δείς οτι υπάρχουν μεγάλες ομοιότητες..

  6. #16

    Προεπιλογή

    μήπως όμως έτσι εθελοτυφλούμε?
    έχουμε δει παρα πολλα αγαπημενα μας καμαρια, τεμαχισμένα.
    ξέρουμε όλοι μας, πολυ καλα, πως ετσι θα γινει και ο ROI.
    ίσως είναι καλό να τον δούμε -εστω σε πμ, οσοι αντεχουμε- για να πυρωσει κι άλλο μεσα μας το συναισθημα:
    "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!" "'κανενα άλλο διαμαντι δεν θα γινει ετσι"

    ή καπως έτσι τέλοσπάντων, δεν διακρίνομαι κ για τη γλαφυροτητα του λόγου μου . ..

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Κύριοι, το θέμα των φωτο της διάλυσης έχει κλείσει οριστικά. Αν κάποιος τις ανεβάσει, θα διαγραφούν. Τώρα για το επιχείρημα "εχω ξαναδεί, τι πειράζει" ... και εγώ εχω δει ένα λιωμένο σκυλί στην άσφαλτο αλλά δεν θέλω να ξαναδώ.

    Όσο για το πότε "πυρώνει" το συναίσθημα, περί ορέξεως λόγος ουδείς. ¶λλα "πυρώνουν" όταν βλέπουν ένα σκαρί να δαμάζει τα κύματα και φαίνεται πως άλλοι "πυρώνουν" όταν το βλέπουν κομματάκια. Τι να πω...

    Όποιος θέλει φωτο διάλυσης ας τις ψάξει αλλού. Εδώ δεν θα τις δεί.

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη μνήμη που ζητήσαμε όλοι να σεβαστούν, απευθύνοντας έκκληση να μην ανεβούν φωτογραφίες με το "Γεώργιος Εξπρές" στην Aliaga.
    Ελπίζαμε ότι η έκληση θα γινόταν σεβαστή.
    Δεν έγινε και αυτό είναι, βέβαια, είναι δικαίωμα του καθενός.


    Πέρα από τους ανταγωνισμούς φίλοι, υπάρχει και η Μ Ν Η Μ Η.
    Αγαπητέ ROI BAUDOUIN.

    Τι εννοείτε λέγοντας "Ελπίζαμε ότι η έκληση θα γινόταν σεβαστή" ; Eξ όσων γνωρίζω η έκληση σας έγινε απόλυτα σεβαστή και δεν είδαμε καμμία εικόνα του πλοίου από την Aliaga στο nautilia. Πράγμα που πρέπει να ομολογήσω με χαροποιεί ιδιαίτερα αφού έχω και εγώ με εσάς την ίδια άποψη. Εκτός βέβαια αν στην έκληση σας περιλαμβάνατε και όλα τα ασχολούμενα με την Ναυτιλία και την θάλασσα φόρουμς στην Ελλάδα και το εξωτερικό, τα sites με ναυτιλιακές ειδήσεις, και γενικά όλο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ανά τον κόσμο. Δεν νομίζετε όμως ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κάπως αυταρχικό, αλαζονικό και υπερφίαλο ; Θεωρώ ότι όπως υπάρχουμε στο παρόν φόρουμ 10, 20, 50 άτομα που δεν επιθυμούμε να δούμε εικόνες του πλοίου σε διάλυση, υπάρχουν και άλλοι τόσοι (ίσως και περισσότεροι) που να θέλουν να τις δουν. Εξαιρετικό πράγματι το nautilia σαν φόρουμ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και το επίκεντρο του σύμπαντος διαδικτύου.

    Όσο για το περί "ανταγωνισμών", εννοείτε ότι υπάρχει ανταγωνισμός όταν κάποιοι άνθρωποι θέλουν να δουν κάποιες φωτογραφίες ενώ κάποιοι άλλοι όχι ; Mου ακούγεται κάπως τολμηρή σαν σκέψη. Μήπως θέλουμε να βλέπουμε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν και να δαιμονοποιούμε καταστάσεις ;

    Θέλω να κλείσω το παρόν μήνυμα λέγοντας ότι αν και καθόλου δεν θα επιθυμούσα να δω φωτογραφίες του πλοίου σε διάλυση, αν συνέβαινε παρ' ελπίδα κάτι τέτοιο, καθόλου μα καθόλου αυτό δεν θα διέγραφε αυτομάτως την προσωπική μου ΜΝΗΜΗ από ταξίδια και θαλασσινές εικόνες που έχω ζήσει με αυτό το ιστορικό πλοίο. Καλώς ή κακώς (μάλλον καλώς) οι φωτογραφίες δεν μπορούν να διαγράψουν την ΜΝΗΜΗ.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ να καταλάβω τη συναισθηματική φόρτιση αρκετών μελών και τη σέβομαι. Από την άλλη, γιατί να μας ενοχλούν οι φωτογραφίες του συγκεκριμένου πλοίου στο διαλυτήριο κι όχι κάποιου άλλου, που μπορεί κι αυτό να είναι "αγαπημένο" για ορισμένους; Εκτός κι αν έχει απαγορευτεί το ανέβασμα φωτογραφιών από Alang/Aliaga γενικώς.
    Από την άλλη, θα μπορούσε να υπάρχει ένα θέμα "Φωτογραφίες από Διαλυτήρια πλοίων" στο οποίο θα μπαίνει όποιος θέλει, χωρίς να θίγονται οι ευαισθησίες όσων "δεν αντέχουν".
    Τέλος, θέλω να πω ότι και κομμένο να το δεις σε μια φωτογραφία, αν το αγάπησες το βαπόρι και το έζησες θα το θυμάσαι για πάντα ακμαίο και όλο ζωή. Και εν πάση περιπτώσει, η διάλυση ενός πλοίου είναι μέρος του κύκλου του οπότε νομίζω ότι θα πρέπει να περιλαμβάνεται σε ένα καθαρά ναυτιλιακό φόρουμ.
    Στο κάτω κάτω, είναι "σίδερα" με τα οποία δεθήκαμε (την παρομοίωση με λιωμένα ζώα ή τεμαχισμένους ανθρώπους τη θεωρώ -το λιγότερο- άστοχη).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harlek : 05-04-2009 στις 16:50

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το "αποφασίζουμε και διαγράφουμε" δεν είναι και η καλύτερη λύση σε ένα forum. Σέβομαι τα συναισθήματα του καθενός, αλλά δε δέχομαι τέτοιου είδους προστατευτισμούς. Ούτε και το "αρνούμαι να δω την πραγματικότητα" το ασπάζομαι, αλλά αυτό αφορά τον καθένα ξεχωριστά και δεν μου πεφτει λόγος.

    Από τη στιγμή που έχουν δημοσιευτεί φωτογραφίες άλλων πλοίων από τα διαλυτήρια (και αλλίμονο αν απαγορευόταν να ανεβούν) δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω για ποιό λόγο "απαγορεύεται" για το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ. Προσωπικά δε δεχομαι καμιά τέτοιου είδους απαγόρευση ή απειλή διαγραφής και θα ήθελα στο θέμα να πάρει σαφώς θέση η Διαχείριση.

    Θα πρέπει μήπως να ερωτάται κάθε φορά ο οιοσδήποτε, που έχει δεθεί συναισθηματικά με ένα βαπόρι, αν ενοχλείται από κάποια φωτογραφία ή όχι; Αν αυτό ισχύει για το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ γιατί δεν ίσχυσε για τα άλλα βαπόρια; Γιατί πριν ανέβουν οι φωτογραφίες του NOGA π.χ. κομμένου στα δύο δεν ερωτήθηκε κανείς αν ενοχλείται; Ανέλεγε κάποιος ότι ενοχλείται θα έβγαινε κι εκεί απαγορευτικό; Δε νομίζω. Γιατί; Τι ήταν το NOGA; Παρακατιανό ενώ το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ δεν είναι; Επιλεκτική μεταχείριση και εδώ; Απορώ ειλικρινά. Πιστεύω ότι μια τέτοια θέση δεν θα γίνει ποτέ αποδεκτή από τους διαχειριστές.

    Το πολυ που θα μπορούσε να γίνει, συμφωνώ με τον harlek, είναι να ανοιχτεί ένα θέμα ξεχωριστά, για να μπορεί να το επισκέπτεται όποιος θέλει. Αν και η επιλεκτική αντιμετώπιση και ο προστατευτισμός είναι κάτι που επιμένω ότι δεν έχει θέση σε μια ιστοσελίδα φτιαγμένη για ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας