Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 41

Θέμα: Πως μπορώ να δέσω μόνος μου..?

  1. #1

    Red face Πως μπορώ να δέσω μόνος μου..?

    Καλησπέρα σας..!

    καταρχήν να υποβάλω τα συγχαρητήρια μου για το πολύ ωραίο site που έχετε.! καθώς και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που απαντάτε στα ερωτήματα όλων των υπόλοιπων και μοιράζεστε τη γνώση και την εμπειρία σας με όλους μας χωρίς να βαριέστε..!

    θα ήθελα λοιπόν, απο τους πιο έμπειρους εδώ ιστιοπλόους και εφόσον και οι ίδιοι το κάνουν (δε θέλω δλδ θεωρητική απάντηση) να με βοηθούσαν σε αυτή την ερώτηση: "πως μπορώ να δέσω μόνος?". - το σκάφος είναι 42 πόδια..

    ..η ερωτηση γίνεται για τον εξής λόγο..

    πέρσυ το Πάσχα ήμουν με πλήρωμα 7 ατόμων στις Σποράδες. Απο τα 7 άτομα μόνο εγώ και η αδερφή μου είχαμε διπλωμα ιστιοπλοΐας. Οι υπόλοιποι ερχόταν για πρώτη φόρα. Δεν ήταν ταξίδι που το έκανα πρώτη φορά.. το είχα επαναλάβει άλλες 5 φορές.
    Συνέβη λοιπόν το εξής παράδοξο.. 3 μεγάλα μετεωρολογικά site όπως meteo.gr, poseidon.hcmr.gr & windfinder.com αλλά και το λιμεναρχείο κάνανε λάθος στην πρόβλεψη του καιρού και αντι για 3 μποφόρ που δίνανε μας επιασε στη μέση της διαδρομης 7αρι!!!
    Οπως φαντάζεστε η ταλαιπωρία ήταν πολύ μεγάλη για όλους..

    Το πρόβλημα όμως όπως καταλαβαίνετε, ήταν ακόμα μεγαλύτερο την ώρα του δεσίματος..
    Ουσιαστικά ήταν σαν ήμουν μόνος.. (η αδερφη μου βοήθησε όσο περισσότερο μπορόυσε αλλα οι συνθηκες ηταν αθλιες για γυναικες..)

    Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως θα μπορούσα να δένω μόνος..
    Υπάρχει κάποιος τρόπος..?
    Ταυτόχρονα με το τιμόνι να μπορώ με καποιο ττροπο να έχω και τις πρυματσες..?

    συγνώμη αν ακούγονται χαζά όλα αυτα..

    τα χερια μου πιανουν.. απλα θα ήθελα να ξερω και τον τρόπο πριν δοκιμασω κατι μονος μου..

    ευχαριστώ θερμά..

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ....

    δύσκολη ερώτηση ... δύσκολη απάντηση ...

    το πρόβλημα έχει πολλές παραμέτρους και μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό σε κάθε περίπτωση (σκάφος, μορφολογία λιμανιού, θέση, διεύθυνση ανέμου κ.λ.π.)
    Καταλαβαίνω τί περίπου ζητάς, αλλά δεν έχω έτοιμη λύση, απλά μπορώ να σκεφτώ διάφορες πιθανές μεθοδολογίες.
    Στα 42 πόδια έχεις φαντάζομαι άγκυρα στην πλώρη και για να μην το αναφέρεις έχεις χειριστήριο πίσω.
    Θεωρούμε δεδομένο το σωστό φουντάρισμα και το δύσκολο σενάριο είναι πλάγιος άνεμος. Επίσης σε ενδιαφέρει μόνο μία πρυμάτσα, η σοφράνο, αφού με αυτή δεμένη τα άλλα είναι εύκολα. εγώ θα πρότεινα δύο σοφράνο πρυμάτσες στημένες για κάλυψη ενός ενδεχόμενου λάθους.
    Εάν υπάρχει κάποιος έξω να βοηθήσει, θεωρώ ότι πρέπει να έχει μασημένη τροφή για να μην γίνει λάθος (έτοιμη καντηλίτσα, μεγάλο κλειδί τύπου καραμπίνερ στην άκρη ή ότι άλλο είναι πρόσφορο σε σχέση με το σημείο δεσίματος). Η άκρη της πρυμάτσας μπορεί να φθάνει με ράουλα ή μπαστέκες σε ένα βίντσι κοντά στο τιμόνι για να έχεις τον έλεγχο μηχανής, τιμονιού και πρυμάτσας ταυτόχρονα. Το πως θα φτάσει η πρυμάτσα έξω, είναι ένα θέμα που έχει πολλές λύσεις, όχι πάντα εύκολες ,δεν επεκτείνομαι όμως γιατί η επόμενη θεώρηση καλύπτεί τα δυσμενέστερα σενάρια.
    Ας πούμε ότι δεν υπάρχει κανείς έξω και δεν είναι ασφαλές να βγεί κάποιος από το σκάφος. Ομολογώ ότι θα εξέταζα σοβαρα το σεναριο του φουνταρίσματος αρόδου και της εξόδου με dinghy έτσι ώστε να δεθεί πρυμάτσα σωστα και να στηθεί να σε περιμένει έτοιμη επάνω σε διπλανό σκάφος ή με τσαμαδούρι με κάποιο βαριδάκι για να μην παρασυρθεί το τσαμαδούρι εκτός θέσης, αν και ένα βυθιζόμενο σχοινι θα το εμποδίσει ούτως ή άλλως. Η εναλλακτική της έτοιμης καντηλίτσας στερεομένης σε μακρύ γάντζο, σαν λάσο για καπέλωμα, ίσως μπορεί να δουλέψει σε ευνοική δέστρα και με καθαρά νερά στο σημείο προσέγγισης. Υπάρχουν επίσης ειδικοί γάντζοι που περνάνε πεντένι ένα σχοινί σε κρίκο, αλλά αυτά σε δύσκολες συνθήκες έχουν σοβαρές πιθανότητες αποτυχίας.

    ίσως όσα έχω αναφέρει να μην βοηθούν και να τα έχεις ήδη σκεφτεί ψάχνοντας για το κάτι παραπάνω, εάν θέλεις βοήθησέ με περισσότερο με το σενάριο που έχεις στο μυαλό σου για να σκεφτούμε μαζί. Το πρόβλημα της προσέγγισης short handed είναι πάντα ενδιαφέρον.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Με 42 πόδια σκάφος με 7 μποφόρ και η μικρή εμπειρία που έχεις τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα.
    Χωρίς ουσιαστικά να έχεις πλήρωμα θα ήταν λογικό να φουντάρεις άροδο σε ένα υπήνεμο μέρος και μάλιστα με δυο άγκυρες έως ότου κοπάσει λίγο ο καιρός για να δέσεις αργότερα στον ντοκο.
    Εάν ο καιρός παραμένει φρεσκαρισμένος μένετε στην ίδια θέση μέχρι να κοπάσει και εφαρμόζετε τις βάρδιες για την παρακολούθηση τις κατάστασης.
    Στο μέλλον προσπάθησε να εξασκηθείς στις μανούβρες με άτομα στο σκάφος που έχουν εμπειρία και εκεί θα καταλάβεις τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις σε παρόμοιες καταστάσεις.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  4. #4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντησεις σας.

    ionianskipper δεν ειναι κακή η ιδέα σου αλλά να σου πω την αλήθεια ποιο υπήνεμο μέρος απο το λιμάνι δε μου έρχεται στο μυαλό.. οποτε απο τη στιγμη που είχα μπει μεσα στο λιμανι, η καλυτερη λύση μου φαινόταν να δέσω όπως μπορώ. Τελικά έκανα πλαγιοδέτηση γιατί ήταν το μοναδικό δέσιμο που εκείνη τη στιγμή ταίριαζε (στο μυαλό μου πάντα ) στην περισταση. Μονο εκει μπορουσα να εχω το τιμόνι και να βοηθήσω ταυτόχρονα στο δέσιμο.. Ήμουν και τυχερός δε λέω.. μου βγήκαν όλα..
    Σαν ιδέα όμως είναι καλή για την επομενη φορα ίσως..

    jerry_p
    η απάντηση ειναι αρκετά αναλυτική και μου άρεσε πολύ..
    Η ιδέα με τις 2 πριμάτσες είναι πολύ καλή. Σίγουρα θα την εφαρμόσω..

    επίσης είπες:
    "Η άκρη της πρυμάτσας μπορεί να φθάνει με ράουλα ή μπαστέκες σε ένα βίντσι κοντά στο τιμόνι για να έχεις τον έλεγχο μηχανής, τιμονιού και πρυμάτσας ταυτόχρονα."
    Το παραπάνω δεν το κατάλαβα πως ακριβώς γίνεται.. Αν μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο..

    επίσης είπες:
    "Το πως θα φτάσει η πρυμάτσα έξω, είναι ένα θέμα που έχει πολλές λύσεις, όχι πάντα εύκολες ,δεν επεκτείνομαι όμως γιατί η επόμενη θεώρηση καλύπτεί τα δυσμενέστερα σενάρια."
    Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Πως δλδ θα μπορούσε να γίνει κατι τετοιο. Εκτός απο την περίπτωση με το dinghy. Αν μπορούσες να επεκταθεις θα με βοηθουσες πολύ..

    Τέλος θα ήθελα να σκεφτουμε και μια λύση για αγκυροβόλι χωρίς χειριστήριο πίσω. Είναι εφικτό..? (αν και δε νομιζω να γινεται κατι τετοιο.. )
    έστω και θεωρητικα όμως.. για τη συζήτηση..

    ευχαριστώ και πάλι!

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και αναλυτικότατες απαντήσεις!!!Σίγουρα στην ιστιοπλοϊκή μας καριέρα θα έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί να δέσουμε και μόνοι,καλό όμως είναι να αποφεύγουμε τα μοναχικά ταξίδια επαγγελματικά και μη.Δεν είναι μόνο το θέμα του δεσίματος αλλά και του καθεαυτού ταξιδιού.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    7άρι και πας να δέσεις μόνος σου;;;; Συγγνώμη αλλά τώρα μου έρχεται στο μυαλό το γνωμικό....που πας ξεβράκωτος στ’ αγγούρια!
    Τέλωσπάντων, σίγουρα δεν υπάρχει η μια και δοκιμασμένη λύση γιατί στη θάλασσα είναι όλα ρευστά και διαφορετικά. Γωνία ανέμου, ρεύμα, είδη δεσίματος κτλ, κτλ. Αλλά ας βάλω και γω το λιθαράκι μου από την όση εμπειρία έχω.
    Αρχίζοντας από το τελευταίο ερώτημα για αγκυροβόλι χωρίς χειριστήριο πίσω και μόνος στο σκάφος θα έλεγα εξαρτάται πόσο καλός σπριντερ είσαι. Αν βάλεις το σκάφος στο καιρό, βγάλεις ταχύτητα, αφήσεις το τιμόνι και τρέξεις στην πλώρη να φουντάρεις και γαντζωθεί η άγκυρα πριν σου γυρίσει το σκάφος ο άνεμος θα προλάβεις; Σε 7άρη δεν νομίζω (αν και εξαρτάται από το σκάφος, σίγουρα όμως όχι με ένα συγχρονο πλατύκ...ο με ελαφριά πλώρη). Σε λιγότερο άνεμο; Υποθέτω ναι, είναι σαν να φουντάρεις με πανιά. Ασε το σκάφος να σταματήσει μονο του και φούνταρε αμέσως. Ειδικά αν η άγκυρα πιάσει αμέσως τότε η πλώρη θα μείνει στο καιρό και η αλυσίδα δεν θα προκαλέσει ζημιά στην μάσκα.
    Τώρα όσο αφορά δέσιμο μόνος σου θα αναφερθώ μονο σε πρυμοδέτηση με δέσιμο της πλώρης σε ρεμέντζο (ξέχνα την άγκυρα). Για την ακρίβεια το δοκίμασα αρκετές φορές μόνος μου, όχι όμως με 7άρη. Α, και δεν θα αναφερθώ στο να πας να χωθείς μεταξύ δύο σκαφών γιατί εννοείται εκεί τα πράγματα είναι εύκολα (να μια λύση αν κόψεις μόνος και πρέπει οποσδήποτε να δέσεις κάπου).
    Αν ο άνεμος είναι κατάπρυμα τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Η πλώρη μένει απο μόνη της ευθυγραμμισμένη με την πρύμη, πλησιάζεις σιγά σιγά τον ντόκο, πηδάς έξω με δύο πρυμάτσες που είναι ήδη περασμένες στις δέστρες του σκάφους και δένεις. Μετά τακτοποιείς και την πλώρη.
    Αν πας να δέσεις και ο άνεμος είναι σε κάποια πλάγια γωνία τότε συμφωνώ με το φίλο Jerry_p αν και εγώ εφαρμόζω μια λίγο διαφορετική τακτική. Αντί δύο πρυμάτσες έχω έτοιμη την σοφράνο πρυμάτσα και το σοφράνο σπρινγκ. Πηδώντας έξω από το σκάφος πρέπει να δέσεις πολύ γρήγορα τόσο την πρυμάτσα για να μην φύγει πλάγια η πρύμη όσο και το σπριγκ για να μην διπλώσει το σκάφος. Αφού τακτοποιήσεις και την άλλη πρυμάτσα μπορείς με την χρήση της μηχανής να ισιώσεις το σκάφος για να ψαρέψεις το ρεμέντζο.
    Το γεγονός ότι πλαγιοδέτησες νομίζω πως και γω θα το επιχειρούσα αν ήμουν στην θέση σου και υπήρχε αρκετός χώρος να το κάνω. Με δύο σχοινιά στο χέρι για πρύμη και πλώρη και ειδικά αν φυσά προς τον μώλο, μπορεις να ακινητοποιήσεις το σκάφος και μετά το μαζέυεις σιγά σιγά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 08-04-2009 στις 16:09
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #7

    Προεπιλογή

    Κουμπάρε σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στη συζήτηση και που μοιραζεσαι κι εσυ την εμπειρία σου.

    Όντως η ιδέα ΚΑΙ ενός σοφράνο σπρίνγκ ειναι πάρα πολύ καλή νομίζω..!
    Φάνταζομαι πως ο jerry_p μιλάει για 2 σοφράνο πρυμάτσες για να εχεις άμεση λύση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με την πρώτη.
    Αλλά σίγουρα νομίζω έχοντας και ένα σοφράνο σπρίνγκ στα χέρια σου έχεις το κεφάλι σου ακόμα πιο ήσυχο και μάλιστα όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόση περισσότερη σιγουριά μου δίνει..!

    Τώρα όσο αφορά το αγκυροβόλι χωρίς χειριστήριο με 7αρι ούτε κι εγώ θα το επιχειρούσα ποτέ :lol:..!! ειδίκα με σκάφος με ελαφριά πλώρη όπως πολυ σωστά λες.
    Είπες για το δέσιμο χωρίς χειριστήριο: "Ασε το σκάφος να σταματήσει μονο του και φούνταρε αμέσως." Τι εννοείς ακριβώς..? αναλυσε το λίγο περισσότερο αν μπορείς..

    και πάλι σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και ελπίζω να συνεχιστούν..

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NoiprocS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες για το δέσιμο χωρίς χειριστήριο: "Ασε το σκάφος να σταματήσει μονο του και φούνταρε αμέσως." Τι εννοείς ακριβώς..? αναλυσε το λίγο περισσότερο αν μπορείς..
    Αν πας για παράδειγμα να φουντάρεις μόνο με πανιά σε κάποια φάση ο τιμονιέρης θα βάλει το σκάφος στο καιρό, θα στολάρει εντελώς τα πανιά και το σκάφος φυσικά θα σταματήσει. Την ώρα ακριβώς που θα σταματήσει, μαινάρεις πανιά και κάποιος θα αρχίσει να φουντάρει. Η αλυσίδα θα πεφτει στο βυθό και ο αέρας θα σπρώχνει σιγά σιγά το σκάφος πίσω. Μόνος σου όμως όλα αυτά πως θα μπορούσες να τα κάνεις δεν ξέρω!

    Σκεφτομενος ξανά την περίπτωση που πρέπει οποσδήποτε να αγκυροβολήσεις μονος σου (σε κάποιο κόλπο, όχι σε μαρίνα), και ειδικά σε πιο ήπιες συνθήκες, νομίζω πως είναι εφικτό και για να μαι ειλικρινής θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρεία. Να βάλεις ανάποδα στο σκάφος και αφού το σκάφος αρχίσει να κινείται προς τα πίσω εύθεία πας μπροστά και φουντάρεις. Όπως ακριβώς δηλαδή θα γινόταν με δύο άτομα. Δεν βλέπω το λόγο να μην γίνεται. Η αλυσίδα έτσι κι αλλιώς πέφτει πιο γρήγορα από την κίνηση του σκάφους, άρα μπορείς να την ελέγξεις (δεν χρειάζεται να κάνει κάτι κάποιος στα χειριστήρια). Και στο τέλος αφού αφήσεις το έκταμα που θέλεις και η άγκυρα έχει γαντζώσει καλά, πας πίσω και βγάζεις την ταχύτητα (ή για την ακρίβεια βάζεις πρώτα περισσότερες στροφές για να βεβαιωθείς ότι η άγκυρα έπιασε καλά και για να σκάψει βαθύτερα - αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
    Να μας πει την γνώμη κάποιος πιο έμπειρος που το δοκίμασε. Jerry_p διδάσκαλε που είσαι;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NoiprocS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά σίγουρα νομίζω έχοντας και ένα σοφράνο σπρίνγκ στα χέρια σου έχεις το κεφάλι σου ακόμα πιο ήσυχο και μάλιστα όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόση περισσότερη σιγουριά μου δίνει..!
    Πίστεψε με δουλέυει άψογα. Πρώτη φορά που την έπαθα, είμασταν και δύο άτομα μάλιστα, είχα άνεμο στο πλάι, έκανα ανάποδα να πρυμοδετήσω κατέβαινε ο ένας να δέσει μόνο την σοφράνο πρυμάτσα και έπρεπε εγώ ή πάλι αυτός να τρέξει με το γάντζο να αρπάξει είτε το τσαμαδουράκι του ρεμέντζου μπροστά ή έστω να ξεκινήσει με το σχοινί του ρεμέντζου που ήταν δεμένο στο ντόκο και να περπατά προς την πλώρη. Αποτέλεσμα, ΑΣΤΑ, κωμωδία. Το σκάφος δίπλωνε (ίσως κάποιος σκάφος με πιο δυνατή μηχανή, καλύτερη προπέλα και βαρύτερη πλώρη να μπορούσε να ισιώσει με αρκετές στροφές, τιμόνι προς σοφράνο πλευρά και δεμένη την σοφράνο πρυμάτσα, όχι όμως το δικό μου). Στην ....πέμπτη προσπάθεια με φώτισε το άγιο πνεύμα πως έπρεπε να κάνω κάτι με την ελαφριά πλώρη. Λύση το σπρινγκ. Καλά δεν θα το δέσεις φυσικά όπως ακριβώς πρέπει αλλά το σημαντικό είναι πως δεν θα σου διπλώσει και μετά το τακτοποιάς με την ησυχία σου.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  10. #10

    Προεπιλογή

    Ωραίο θεμα NoiprocS.Μπάβο!!!
    Φιλε "κουμπάρε" λες:
    "Να βάλεις ανάποδα στο σκάφος και αφού το σκάφος αρχίσει να κινείται προς τα πίσω εύθεία πας μπροστά και φουντάρεις." Στο δικό μου τουλάχιστον σκάφος, (25πόδια και λαγουδέρα) οταν κανεις ανάποδα πρέπει συνεχώςς να κρατάς το τιμόνι, αλλιώς.... διπλώνει! Και εφ'οσον κινείται ακόμα, και με τη φόρα που εχει, αν βάλεις κράτει παλι διπλώνει.... Οπότε δεν μπορείς να φύγεις για να φουντάρεις....μπέρδεμα!

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας