Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 41

Θέμα: Πως μπορώ να δέσω μόνος μου..?

  1. #11
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmanoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    " Στο δικό μου τουλάχιστον σκάφος, (25πόδια και λαγουδέρα) οταν κανεις ανάποδα πρέπει συνεχώςς να κρατάς το τιμόνι, αλλιώς.... διπλώνει!
    Υποθέτω έχεις δίκαιο. Και παρόλο που είπα θα το δοκιμάσω νομίζω πως μάλλον ούτε και στο δικό μου θα πετύχει. Το τιμόνι είναι ευαίσθητο (ρόδα) και στο ανάποδα πάντα το κρατάω. Ίσως αν το δέναμε με κάποιο τρόπο (π.χ το φρένο στον αυτόματο) κάτι να γινόταν.
    Απορώ πως φουντάρουν όλοι αυτοί οι θαλασσόλυκοι που γυρνάνε το κόσμο μόνοι τους με σκάφη που συχνά δεν έχουν καν ηλεκτρικό εργάτη.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #12

    Προεπιλογή

    φίλε emmanoss καλως ήρθες κι εσύ στην παρέα μας. Βοήθα μας κι εσυ να καλύψουμε όσο το δυνατόν εκτενέστερα αυτο το θέμα που νομίζω ότι όλοι κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσουμε. Είτε με τις ερωτησεις μας ειτε με τις απάντησεις μας όλοι βοηθάμε..

    τώρα όσο αφορά την ευλογη απορία σου, το μόνο που σκέφτομαι κι εγώ είναι κάποιο δέσιμο του τιμονιού όπως λέει και ο φίλος Κουμπαρος με κάποιο τρόπο αλλά όχι με σχοινί γιατι θα πρέπει να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ανα πάσα στιγμή το τιμόνι.
    Αλλά θα ήθελα να μας δώσει τα φώτα του και ο jerry_p επί του θέματος, καθώς και για τα υπόλοιπα που προανέφερε..!
    Κουμπαρε σ'ευχαριστώ για την αναλυτικότερη απάντηση σου. Σίγουρα θα εφαρμόσω την τακτική σου με τη σοφρανο πρυματσα.. και μάλιστα τώρα στα κοντά (το Πάσχα) θα είμαι στις Σποράδες πάλι.. οπότε σίγουρα θα το προσπαθήσω..

    ..Οπότε ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση..(διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου..)

    1. Αν έχουμε χειριστήριο στο τιμόνι μας ενδιαφέρει να έχουμε έτοιμη μια πρυμάτσα σοφράνο καθώς και ένα σπρίγνκ σοφράνο για να μη διπλώσει το σκάφος.Ο άερας μας είναι στα πλάγια γιατί αυτή η πέριπτωση είναι και η πιο δύσκολη. Αν τον έχουμε κατάπρυμα η πλώρη μας μένει απο μόνη της ευθυγραμμισμένη με την πρύμνη, οπότε φτάνοντας σιγα σιγα στο ντόκο, πηδάμε έξω με τις δύο πρυμάτσες που είναι ήδη περασμένες στις δέστρες του σκάφους και δένουμε. Στη συνέχεια τακτοποιούμε την πλώρη.

    2. Αν δεν έχουμε χειριστήριο τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Η μόνη άποψη προς το παρόν είναι την ώρα ακριβώς που θα σταματήσει το σκάφος και αρχίζουμε το φουντάρισμα. Η αλυσίδα θα πεφτει στο βυθό και ο αέρας θα σπρώχνει σιγά σιγά το σκάφος πίσω.
    Αλλα το ερώτημα είναι πως θα ακινητοποιήσουμε το τιμόνι γιατι ακόμα κι ετσι το τιμόνι είναι πολύ ευαισθητο, δεν κραταει ευθεια και διπλώνει..!

    περιμένουμε ακόμα διευκρινήσεις απο τον jerry_p για κάποια πράγματα που ανέφερε στο πρώτο του post..: "Η άκρη της πρυμάτσας μπορεί να φθάνει με ράουλα ή μπαστέκες σε ένα βίντσι κοντά στο τιμόνι για να έχεις τον έλεγχο μηχανής, τιμονιού και πρυμάτσας ταυτόχρονα. Το πως θα φτάσει η πρυμάτσα έξω, είναι ένα θέμα που έχει πολλές λύσεις, όχι πάντα εύκολες ,δεν επεκτείνομαι όμως γιατί η επόμενη θεώρηση καλύπτεί τα δυσμενέστερα σενάρια."

    και σίγουρα είναι ευπρόσδεκτες και οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις για το πως να "δέσεις μόνος σου..?"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NoiprocS : 09-04-2009 στις 14:17

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmanoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο θεμα NoiprocS.Μπάβο!!!
    Φιλε "κουμπάρε" λες:
    "Να βάλεις ανάποδα στο σκάφος και αφού το σκάφος αρχίσει να κινείται προς τα πίσω εύθεία πας μπροστά και φουντάρεις." Στο δικό μου τουλάχιστον σκάφος, (25πόδια και λαγουδέρα) οταν κανεις ανάποδα πρέπει συνεχώςς να κρατάς το τιμόνι, αλλιώς.... διπλώνει! Και εφ'οσον κινείται ακόμα, και με τη φόρα που εχει, αν βάλεις κράτει παλι διπλώνει.... Οπότε δεν μπορείς να φύγεις για να φουντάρεις....μπέρδεμα!
    Στο δικό σου σκάφος τα πράγματα είναι εύκολα (σχετικό είναι αυτό). Μπορείς με μεγάλη άνεση να φουντάρεις από την πρύμη, καθώς έχεις ελαφριά άγκυρα και καδένα και ίσως και σχοινί στο έκταμα. Έτσι είσαι κοντά στο τιμόνι, με κατευθυντικότητα και χωρίς διπλώματα κ.λ.π. Αλλο πλεονέκτημα ο έλεγχος ταχύτητας, η προσέγγιση με την πλώρη σε άγνωστα νερά στο ντόκο και όχι με το ευαίσθητο τιμόνι.

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NoiprocS Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιμένουμε ακόμα διευκρινήσεις απο τον jerry_p για κάποια πράγματα που ανέφερε στο πρώτο του post..: "Η άκρη της πρυμάτσας μπορεί να φθάνει με ράουλα ή μπαστέκες σε ένα βίντσι κοντά στο τιμόνι για να έχεις τον έλεγχο μηχανής, τιμονιού και πρυμάτσας ταυτόχρονα. Το πως θα φτάσει η πρυμάτσα έξω, είναι ένα θέμα που έχει πολλές λύσεις, όχι πάντα εύκολες ,δεν επεκτείνομαι όμως γιατί η επόμενη θεώρηση καλύπτεί τα δυσμενέστερα σενάρια."
    Για το πως θα φτάσει η πρυμάτσα έξω δεν εννοούσα κάτι περισσότερο από το ότι ανέφερα παρακάτω κάποιες ιδέες short handed. Για παράδειγμα στα 33 πόδια που φουντάρω από πρύμνη χωρίς εργάτη (ακόμα και εάν έχεις εργάτη με μια καλή δεύτερη άγκυρα είναι ένα καλό σενάριο ανάγκης), συχνά ετοιμάζω την κάθε πλωράτσα και στεραιώνω τις άκρες στο κάγκελο, οπότε κάποιος από το ντόκο τις φτάνει και χωρίς να του τις δώσω εγώ, φτάνει να προσεγγίσω αρκετά, ελεγχόμενα όμως καθώς έχω και τιμόνι και μηχανή και το ρεμέτζο στον έλεγχό μου. Αυτό με βοηθά και στην περίπτωση κάποιου που πηδάει έξω έτσι ώστε να μην κρατάει σχοινί και μπερδευτεί, ειδικά εάν δεν είναι "γάτος".

    Για την αναφορά στα ράουλα, εννοούσα ότι η άκρη της πρυμάτσας συνήθως καταλήγει στο κοτσανέλο το οποίο μπορεί να είναι 1-2 χεριές μακρύτερα από το τιμόνι και δεν δίνει επίσης πλεονέκτημα πολλαπλασιασμού δύναμης εάν απαιτηθεί. Έτσι δίνοντας την άκρη που θα δεθεί έξω και αφού αυτή δεθεί, θέλεις να πάρεις ή να λασκάρεις κατά το δοκούν. δεν θέλεις όμως να απομακρυνθείς από τα χειριστήρια γιατί η μηχανή βοηθάει. εάν έχεις μεταφέρει με ράουλα κατάλληλα τοποθετημένα (μπαστέκες για να μην χρειάζεται να ξεπερνάς) την άκρη που παίρνεις σε ένα βίντσι και μετά στο χέρι μπορεί να παίρνεις μπόσικα και να λασκάρεις από τη θέση τιμονέματος και έχεις διαθέσιμο και πλεονέκτημα δυνάμεων με τη χρήση μανέλας κ.λ.π. Στην ανάγκη έχω φέρει άκρη σχοινιού από πλώρα (δένοντας με την πλώρη) στην πρύμνη (σαν σκότα) έχοντας έλεγχο λαγουδέρας με τα πόδια (εύκολο σε μικρό σκάφος) και το αγκυρόσχοινο στο ένα βίντσι και την σοφράνο πλωράτσα στο άλλο.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NoiprocS Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα όσο αφορά την ευλογη απορία σου, το μόνο που σκέφτομαι κι εγώ είναι κάποιο δέσιμο του τιμονιού όπως λέει και ο φίλος Κουμπαρος με κάποιο τρόπο αλλά όχι με σχοινί γιατι θα πρέπει να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ανα πάσα στιγμή το τιμόνι.
    Η ροπή του τιμονιού στα ανάποδα, όπου ο άξονας στηριξης είναι πίσω από το πτερύγιο σχετικά με την κίνηση του σκάφους, είναι πολύ μεγάλη, λίγο να ξεχαστείς σε πέταξε μαζί και εσένα σε σκάφος με λαγουδέρα η οποία κάνει μοχλοβραχίονα. Έχοντας ρόδα δεν το καταλαβαίνεις τόσο έντονα, δεν το αφήνουν οι τριβές να διπλώσει εύκολα. ¶ρα το δέσιμο με λάστιχα που είναι συμπαθητική λύση σε κίνηση πρόσω δεν κάνει τίποτα, το σχοινί σε εγκλωβίζει, οπότε εγώ προτείνω εύκολη προσέγγιση με την πλώρη.

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας για παράδειγμα να φουντάρεις μόνο με πανιά σε κάποια φάση ο τιμονιέρης θα βάλει το σκάφος στο καιρό, θα στολάρει εντελώς τα πανιά και το σκάφος φυσικά θα σταματήσει. Την ώρα ακριβώς που θα σταματήσει, μαινάρεις πανιά και κάποιος θα αρχίσει να φουντάρει. Η αλυσίδα θα πεφτει στο βυθό και ο αέρας θα σπρώχνει σιγά σιγά το σκάφος πίσω. Μόνος σου όμως όλα αυτά πως θα μπορούσες να τα κάνεις δεν ξέρω!

    Σκεφτομενος ξανά την περίπτωση που πρέπει οποσδήποτε να αγκυροβολήσεις μονος σου (σε κάποιο κόλπο, όχι σε μαρίνα), και ειδικά σε πιο ήπιες συνθήκες, νομίζω πως είναι εφικτό και για να μαι ειλικρινής θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρεία. Να βάλεις ανάποδα στο σκάφος και αφού το σκάφος αρχίσει να κινείται προς τα πίσω εύθεία πας μπροστά και φουντάρεις. Όπως ακριβώς δηλαδή θα γινόταν με δύο άτομα. Δεν βλέπω το λόγο να μην γίνεται. Η αλυσίδα έτσι κι αλλιώς πέφτει πιο γρήγορα από την κίνηση του σκάφους, άρα μπορείς να την ελέγξεις (δεν χρειάζεται να κάνει κάτι κάποιος στα χειριστήρια). Και στο τέλος αφού αφήσεις το έκταμα που θέλεις και η άγκυρα έχει γαντζώσει καλά, πας πίσω και βγάζεις την ταχύτητα (ή για την ακρίβεια βάζεις πρώτα περισσότερες στροφές για να βεβαιωθείς ότι η άγκυρα έπιασε καλά και για να σκάψει βαθύτερα - αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
    Να μας πει την γνώμη κάποιος πιο έμπειρος που το δοκίμασε. Jerry_p διδάσκαλε που είσαι;
    Σε ήπιες συνθήκες δεν χρειάζεται καν το ανάποδα, αφήνεις τον αέρα να σε πάει σιγά σιγά πίσω. Η ελαφριά πλώρη θα φύγει πρώτη διπλώνοντας, αλλά έχοντας πατήσει κάτω η άγκυρα την ισιώνεις με λίγο αγάντα και ξανά πίσω πάλι , οπότε γλιτώνεις και το τρέξιμο. Και με πιό πολύ αέρα μπορείς να το διαχειριστείς με πιό γρήγορες κινήσεις και κάποια σχετική άνεση χώρου.
    Σε μικρό σκάφος φυσικά μπορείς να φουντάρεις από πρύμνη έχοντας απόλυτο έλεγχο. Σημειωτέον εάν μείνεις φουνταρισμένος στην πρύμνη, ψαρεύεις λιγότερο γιατί η πρύμνη είναι πιό βαρειά από την πλώρη και δροσίζεσαι περισσότερο γιατί ο αέρας μπαίνει στο σκάφος από το κόκπιτ. Σε μικρό σκάφος μα πανιά πάλι είναι πολύ βολικό το φουντάρισμα από πρύμνη, έχοντας όμως δέσει την άκρη του ρεμετζόσχοινου στην πλώρη, περνώντας το έξω από ξάρτια κ.λ.π. από κάποια πλευρά που σε βολεύει περισσότερο να κάνεις στροφή. φουντάρωντας από πρύμνη ξεκινάς την κίνηση ανοιχτής στροφής από την πλευρά που έχεις περάσει το σχοινί και είναι ελεύθερο με κέντρο στροφής απάνω στην ευθεία που θέλεις να μείνεις. έτσι ορθοπλωρίζεις επάνω στο ρεμέτζο σου (σε γυρνάει και αυτό όταν αρχίζει να τελειώνει το μήκος του εκτάματος) και μένεις ορθοπλωρισμένος να κατεβάσεις πανί με την "ησυχία" σου. Σημείο προσοχής είναι η ελεύθερη όδευση του σχοινιού, έξω απ' όλα, αλλιώς δένεσαι κόμπος ή ξηλώνεις κάτι.

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω αναγκαστεί πάρα πολλέςφορές να δέσω μόνος μου, και εφ όσον δεν έχω πλήρωμα που να εμπιστεύομαι, τελικά επιλέγω να τα κάνω όλα μόνος μου, γιατί προτιμάω αυτό, παρά να ελπίζω στο να μην γίνουν λάθη από κάποιον που θα πάρει πρωτοβουλίες ή που δεν θα κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

    Προκειμένου να ταξιδεύει κάποιος μόνος του (ή να βασίζεται μόνο στον ευατό του), το πιο εύκολο ή το πιο σωστό, είναι συνάρτηση του σκάφους αλλά και των δεξιοτήτων του.

    Σίγουρα όμως, θα πρέπει πρώτα να κάνει κάποιες πρόβες σε ήπιους καιρούς, και σε ελεγχόμενες συνθήκες, και να οργανώσει το σκάφος του έτσι, ώστε να έχει τις περισσότερες δυνατόν διευκολύνσεις.

    Δεν έχει νόημα να πω, τι κάνω στο δικό μου σκάφος, γιατί το κάθε σκάφος έχει τα δικά του χούγια, και το σκάφος μου το έχω οργανώσει έτσι που να τα κάνω όντως όλα μόνος μου.

    Ένας τουρίστας, είχε νοικιάσει ένα μπαβάρια 32, και αδυνατούσε να κάνει αγκυροβολία, δεν είχε ιδέα ο τύπος, και του είπα να τον βοηθήσω, αυτός δέχτηκε, και πήδηξε έξω στον ντόκο, και με άφησε μόνο μου πάνω στο σκάφος!!!

    Τι έκανα?

    Πήγα στο σημείο που έκρινα ότι έπρεπε να ρίξω την άγκυρα, σταμάτησα το σκάφος, και πήγα μπροστά και έριξα όλη την αλυσίδα με το φρη ρηλήζ, ελεύθερα.

    Φυσικά ο αέρας με γύρισε όπου ήθελε εκείνος, αλλά δεν είχα κανέναν λόγο να αγχώνομαι. Ήξερα πως η άγκυρα βρισκόταν εκεί που εγώ ήθελα, άσχετα ότι ένα μέρος της αλύσίδας είναι επάνω της, και το υπόλοιπο έχει απλωθεί όπου έτυχε, ανάλογα τον αέρα.

    Ουσιαστικά, καμία άγκυρα και καμία αλυσίδα δεν συγκρατούσε το σκάφος. Αυτό δίνει την δυνατότητα να οδηγάς το σκάφος όπου εσύ θέλεις, και πήγα με πρόσω (και την αλυσίδα να κρέμεται) ξανά προς το σημείο που είχε πέσει η άγκυρα, και μετά έκανα ανάποδα προς την θέση που ήθελα να δέσω, σαν να πρόκειται να κάνω πρυμνοδέτηση χωρίς άγκυρα, σε ρεμέντζο. Όπως το σκάφος κινείται ανάποδα, απλώνεται και η αλυσίδα.

    Φτάνοντας στην θέση που θα έδενα, είχα έτοιμες, νεταρισμένες τις 2 πρυμάτσες, αλλά το μόνο που με ένοιαζε ήταν να δέσω την προσήνεμη πρυμάτσα.

    Σταματώντας το σκάφος, και μέχρι να δέσεις την προσήνεμη πρυμάτσα, ο άνεμος θα στρίψει την πλώρη προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν του ανέμου, αλλά όχι πάρα πολύ, γιατί μπορεί η αλυσίδα να είναι χύμα, αλλά όσο νάναι κάπως συγκρατεί την πλώρη. Ο χρόνος είναι αρκετός.

    Μόλις δέσεις την πρυμάτσα, βάζεις ελαφριά πρόσω, και το τιμόνι στριμένο προς τον άνεμο, ώστε η πλώρη να γυρίσει προς τον αέρα. Ισιώνοντας το τιμόνι, και χωρίς να κόψεις καθόλου τα πρόσω, το σκάφος μπορεί να στέκεται έτσι για ώρες, όσο πιο δυνατός είναι ο άνεμος, τόσο πιο πολύ πρόσω, και πιο στριμένο το τιμόνι προς τον άνεμο. Πρέπει να βρεις το σημείο που όλα ισοροπούν.

    Τότε, έχεις πάλι όλο τον χρόνο, να δέσεις την υπήνεμη πρυμάτσα, και με ίσια το τιμόνι και πρόσω, το σκάφος στέκεται περίφημα.

    Τότε έρχεται η ώρα να πάρεις τα μπόσικα της αλυσίδας. Σιγα σιγά, γιατί δεν θέλεις να σύρεις την άγκυρα πίσω. Όταν τεντώσει η αλυσίδα, έχεις σχεδόν τελειώσει, αλλά θα πρέπει να σιγουρευτείς πως έχει καρφωθεί η άγκυρα.

    Για να καρφώσεις την άγκυρα, αρκεί να κάνεις 2-3 τακ στον εργάτη, ώστε να κλωτσήσει η άγκυρα στον βυθό, και να καρφωθεί. Εαν το παρακάνεις, θα την ξεσύρεις.

    Επιστρέφοντας πίσω, ξεκομπλάρεις τα πρόσω που τόση ώρα είχες. Δεν είναι κακή ιδέα να βάλεις ανάποδα, γι να δεις εαν το σκάφος έχει την τάση να πάει πίσω. Φουλ ανάποδα μετά, για να σιγουρευτείς ότι το σκάφος δεν κουνιέται... Διότι είναι πιθανόν να είναι κάπου κουβάρι η αλυσίδα, και να κρατάει το σκάφος, αλλά σιγά σιγά θα τεντώσει και μετά από κάποια ώρα θα νομίζεις ότι ξέσυρε η άγκυρα, ενώ απλώς θα είναι τα μπόσικα της αλυσίδας.

    Είτε είναι δικό σου σκάφος και έχεις ήδη οργανώσει το σενάριο με διάφορες διευκολύνσεις (πχ πίσω χειριστήριο, πρυμάτσες με κάποια κόλπα για να δέσουν εύκολα έξω κλπ), είτε είναι οποιοδήποτε σκάφος, αυτό που συμβουλεύω, είναι να κάνεις πρόβες στο σενάριο αυτό, σε ήπιες συνθήκες.

    Αλλά εαν βρεθείς σε μια ανάγκη, πριν κάνεις οτιδήποτε, σκέψου το ήρεμα, οργάνωσε το στο μυαλό σου, και τελικά κάνε πρόβα σε κάποιο σημείο μέσα ή έξω από το λιμάνι, ώστε όταν θα είσαι μέσα και θα κάνεις τις ενέργειες, να ξέρεις πως αντιδράει το σκάφος, πως επηρεάζεται από τον συγκεκριμένο άνεμο, την συγκεκριμένη διεύθυνση, από το ρεύμα της θάλασσας (εαν υπάρχει) κλπ. Με την πρόβα, αποκτάς αυτοπεποίθηση.

    Εαν εχεις άσχετους πάνω στο σκάφος, την πρόβα θα την κάνεις γι να εκπαιδευτούν αυτοί, αλλά και για να σιγουρευτείς κι εσύ.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #18
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Μάγκο μια απορία.
    Αν ρίξεις όλη την (ή αρκετή) καδένα ενω είσαι απίκο δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να μπλεχτεί όταν το σκάφος αρχίσει να κάνει ανάποδα. Αντιλαμβάνομαι φυσικά πως στην ανάγκη θα το 'ρισκάρεις'.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #19

    Προεπιλογή

    jerry_p σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και τις πολύ ωραίες ιδέες και προτάσεις σου.!! Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τα βάλουμε στον τρόπο δεσίματος μας..!

    mangos που ήσουνα τόσο καιρό..??
    πάρα πολυ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! πολύ απλή, προσιτή και πολύ αναλυτικά δοσμένη..!

    Το πρώτο πράγμα που θέλει απάντηση είναι αυτό που ρωτάει ο Κουμπαρος.
    Το δεύτερο είναι μια διευκρίνηση..:
    έχω ρίξει όλη την αγκυρα, έχω κάνει ανάποδα και έχω φτάσει στο ντόκο με τις πρυμάτσες μου έτοιμες, πηδάω έξω και γρήγορα δένω τη σοφράνο. Ξαναπηδάω μέσα στο σκάφος γυρνάω το τιμόνι στον αέρα και βάζω πρόσο με τετοια ταχυτητα όση χρειάζεται για να ισιώσει η πλώρη..??
    σιγουρα ισιώνει..? γιατι μ'αρεσε πολυ σαν ιδεα και θέλω να τη δοκιμάσω..

    ..το γεγονός ότι ήδη το έχεις δοκιμάσει επανηλημένως μου δίνει κίνητρο να το δοκιμάσω άμεσα..

    Σ'ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι μαζί μας την εμπειρία σου..!

  10. #20
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NoiprocS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα ισιώνει..? γιατι μ'αρεσε πολυ σαν ιδεα και θέλω να τη δοκιμάσω..
    Σίγουρα ισιώνει. Εφόσων δεν σου το δίπλωσε ο άνεμος το σκάφος γενικά ισιώνει με μηχανή και τιμόνι σοφράνο. Εκτός και αν ο πλάγιος άνεμος είναι τόσο δυνατός που δεν μπορείς να τον νικήσεις.
    Αυτή είναι η μέθοδος που χρησιμοποιείς και όταν είσαι πρυμοδετημένος, αμολύσεις το ρεμέντζο μπροστά, κρατάς ίσιο το σκάφος αν υπάρχει πλάγιος άνεμος, αφήνεις λίγο λίγο την σοφράνο πρυμάτσα (προσοχή μην φας τα χέρια σου) και βγαίνεις από την θέση σου ολόισια χωρίς τον κίνδυνο να πιαστείς στα διπλανά ρεμέντζα. Όσο πιο πολύ φυσάει τόσο περισσότερες στροφές η μηχανή. Δοκίμασε το και χωρίς να φυσάει παίζοντας και με τις δύο πρυμάτσες (την κάθε μια ξεχωριστά εννοείται) να δεις τι ωραίες πιρουέτες θα κάνεις!!!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας