Καλησπέρα σας..!

καταρχήν να υποβάλω τα συγχαρητήρια μου για το πολύ ωραίο site που έχετε.! καθώς και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που απαντάτε στα ερωτήματα όλων των υπόλοιπων και μοιράζεστε τη γνώση και την εμπειρία σας με όλους μας χωρίς να βαριέστε..!

θα ήθελα λοιπόν, απο τους πιο έμπειρους εδώ ιστιοπλόους και εφόσον και οι ίδιοι το κάνουν (δε θέλω δλδ θεωρητική απάντηση) να με βοηθούσαν σε αυτή την ερώτηση: "πως μπορώ να δέσω μόνος?". - το σκάφος είναι 42 πόδια..

..η ερωτηση γίνεται για τον εξής λόγο..

πέρσυ το Πάσχα ήμουν με πλήρωμα 7 ατόμων στις Σποράδες. Απο τα 7 άτομα μόνο εγώ και η αδερφή μου είχαμε διπλωμα ιστιοπλοΐας. Οι υπόλοιποι ερχόταν για πρώτη φόρα. Δεν ήταν ταξίδι που το έκανα πρώτη φορά.. το είχα επαναλάβει άλλες 5 φορές.
Συνέβη λοιπόν το εξής παράδοξο.. 3 μεγάλα μετεωρολογικά site όπως meteo.gr, poseidon.hcmr.gr & windfinder.com αλλά και το λιμεναρχείο κάνανε λάθος στην πρόβλεψη του καιρού και αντι για 3 μποφόρ που δίνανε μας επιασε στη μέση της διαδρομης 7αρι!!!
Οπως φαντάζεστε η ταλαιπωρία ήταν πολύ μεγάλη για όλους..

Το πρόβλημα όμως όπως καταλαβαίνετε, ήταν ακόμα μεγαλύτερο την ώρα του δεσίματος..
Ουσιαστικά ήταν σαν ήμουν μόνος.. (η αδερφη μου βοήθησε όσο περισσότερο μπορόυσε αλλα οι συνθηκες ηταν αθλιες για γυναικες..)

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως θα μπορούσα να δένω μόνος..
Υπάρχει κάποιος τρόπος..?
Ταυτόχρονα με το τιμόνι να μπορώ με καποιο ττροπο να έχω και τις πρυματσες..?

συγνώμη αν ακούγονται χαζά όλα αυτα..

τα χερια μου πιανουν.. απλα θα ήθελα να ξερω και τον τρόπο πριν δοκιμασω κατι μονος μου..

ευχαριστώ θερμά..