Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 47 από 47

Θέμα: Stella Maris I [HMCS Hespeler, Chilcotin, Capri, Westar]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Και βέβαια είναι στον Πειραιά (η τρίτη φωτό). Το πλοίο είναι δεμένο μπροστά ακριβώς από το κεντρικό λιμεναρχείο (ή τουλάχιστον πρώην κεντρικό λιμεναρχείο, δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί), και το τελωνείο όπως το λέγαμε πιτσιρικάδες, από όπου φεύγαν τα υπερωκεάνεια για την Αμέρικα. Ξεγελάει λίγο η γωνία λήψης, λίγο (ελάχιστο) περισσότερο θέμα να υπήρχε από δεξιά θα φαινόταν και η εκκλησία του Αγίου Νικολάου.

  2. #42
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια είναι στον Πειραιά (η τρίτη φωτό). Το πλοίο είναι δεμένο μπροστά ακριβώς από το κεντρικό λιμεναρχείο (ή τουλάχιστον πρώην κεντρικό λιμεναρχείο, δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί), και το τελωνείο όπως το λέγαμε πιτσιρικάδες, από όπου φεύγαν α τα υπερωκεάνεια για την Αμέρικα. Ξεγελάει λίγο η γωνία λήψης, λίγο (ελάχιστο) περισσότερο θέμα να υπήρχε από δεξιά θα φαινόταν και η εκκλησία του Αγίου Νικολάου.
    To κεντρικό λιμεναρχείο παραμένει σε αυτή τη θέση.Επειδή τώρα δεν μπαινοβγαίνει κόσμος από εκεί,στη θέση του τελωνείου είναι κάποια άλλη υπηρεσία.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια είναι στον Πειραιά (η τρίτη φωτό). Το πλοίο είναι δεμένο μπροστά ακριβώς από το κεντρικό λιμεναρχείο (ή τουλάχιστον πρώην κεντρικό λιμεναρχείο, δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί), και το τελωνείο όπως το λέγαμε πιτσιρικάδες, από όπου φεύγαν τα υπερωκεάνεια για την Αμέρικα. Ξεγελάει λίγο η γωνία λήψης, λίγο (ελάχιστο) περισσότερο θέμα να υπήρχε από δεξιά θα φαινόταν και η εκκλησία του Αγίου Νικολάου.
    Παρόλο που είμαι "παλιός" και θυμάμαι τη Ελλάδα του 50 και 60 αν εξαιρέσουμε το κτίριο του τελωνείου, τα υπόλοιπα κτίρια ή δεν υπάρχουν πειά ή έχουν χαθεί πίσω από τα μεγαθήρια.

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που είμαι "παλιός" και θυμάμαι τη Ελλάδα του 50 και 60 αν εξαιρέσουμε το κτίριο του τελωνείου, τα υπόλοιπα κτίρια ή δεν υπάρχουν πειά ή έχουν χαθεί πίσω από τα μεγαθήρια.
    Φίλε ΤSS QAM,ένα που υπάρχει,είναι στη γωνία Μιαούλη κ Φιλελλήνων,μεταξύ άλμπουρου κ ραντάρ του πλοίου.

  5. #45
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Mερικές πόζες του Μάρις στη Μύκονο, από το φακό του Harry Weber, σε μια κρουαζιέρα που έκανε με το πλοίο το 1960.

    maris1 g.jpg MARIS myk.jpg MARIS MYKONO.jpg

    Εδώ, απ'οτι φαίνεται καταλαβαίνω οτι με τη μετασκευή του πλοίου, η βαρδιόλα είχε μείνει πιο χαμηλό επίπεδο από το ντεκ πίσω από τη γέφυρα.
    12296632.jpg
    πηγή

  6. #46

    Προεπιλογή

    Απιθανα ευρηματα!!!

  7. #47
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Δυο διαφορετικά μεγέθη... ΣΤΕΛΑ ΜΑΡΙΣ και ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ

    MARIS.jpg
    πηγή

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας