Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 37

Θέμα: Σάμος [Ελευθερία - Samos, Eleutheria, Oldham]

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Σάμος [Ελευθερία - Samos, Eleutheria, Oldham]

    Μια νέα καρτ-ποστάλ για τη συλλογή μου.
    Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει το πλοίο, για να μπορέσω να την ταξινομήσω ανάλογα

    Ενα όμορφο πλοίο στη Μύκονο, αγορασμένη σε ένα πολύ πρόσφατο ταξιδάκι στην Ολλανδία.
    Mykonos.jpg

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Στη φωτογραφία της Μυκόνου, το πλοίο είναι σημαιοστολισμένο;;

    Βλέπω appia, από το πρόσφατο παρελθόν της Αδριατικής, πέρασες σε αρχαιοκαραβολατρικές ανασκαφές. :mrgreen: :mrgreen:
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια νέα καρτ-ποστάλ για τη συλλογή μου.

    Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει το πλοίο, για να μπορέσω να την ταξινομήσω ανάλογα
    ένα όμορφο πλοίο στη Μύκονο, αγορασμένη σε ένα πολύ πρόσφατο ταξιδάκι στην Ολλανδία.

    Συνημμένο Αρχείο 33039

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Th one in Mykonos is the Nikolaos Togias. See also http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=54785

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Για το πλοίο στη Μύκονο, θα αντιπροτείνω το ΣΑΜΟΣ του Ιγγλέση. Για το οτι είναι του Ιγγλέση (Ατμοπλοϊα Σάμου) είμαι σίγουρος μιας και έχει το σινιάλου του στο φουγάρο:
    samou.gif

    Αλλά μιας και εχω δει φωτο του ΣΑΜΟΣ, ταιριάζει με το εικονιζόμενο. Για το ΣΑΜΟΣ το μόνο που ξέρω είναι πως ήταν ναυπήγησης 1903, 1419 grt, και οτι αγοράστηκε το 1926. Όποια άλλη πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Καλοί μου φίλοι, σας ευχαριστώ πολύ!!!

    @Paroskayak
    Νίκο μου, έχεις απόλυτο δίκιο! Εδώ και μερικές εβδομάδες, με έχει πιάσει μια μεγάλη περιέργεια για τις εταιρείες και τα πλοία μεταξύ 1900-1940 :mrgreen:
    Όταν τακτοποιηθώ στο καινούργιο σπίτι και ξαναβρώ τις μπροσούρες μου, θα μπορούσα να ανεβάσω μερικές από αυτά τα χρόνια, π.χ. της SITMAR Ιταλία-Πειραιάς-Κωνσταντινούπολη, κ.α.. Εφόσον υπάρχει βεβαίως ενδιαφέρον

    @Ελληνίς & Νικόλαος
    Ευχαριστώ. Το μόνο που ξέρω, αλλά όχι με σιγουριά, είναι, ότι η κάρτα πρέπει να είναι της δεκαετίας του 20.

  6. #6

    Προεπιλογή Σάμος [Samos]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πλοίο στη Μύκονο, θα αντιπροτείνω το ΣΑΜΟΣ του Ιγγλέση. Για το οτι είναι του Ιγγλέση (Ατμοπλοϊα Σάμου) είμαι σίγουρος μιας και έχει το σινιάλου του στο φουγάρο:
    Συνημμένο Αρχείο 33099

    Αλλά μιας και εχω δει φωτο του ΣΑΜΟΣ, ταιριάζει με το εικονιζόμενο. Για το ΣΑΜΟΣ το μόνο που ξέρω είναι πως ήταν ναυπήγησης 1903, 1419 grt, και οτι αγοράστηκε το 1926. Όποια άλλη πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Ok Ari, you win. There is a nice picture of Samos in the wonderful Website on passenger ships that have visited Lesvos http://costef.eu/lesvoships.htm
    The picture is almost exactly the same shown by Markos above!
    Samos.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τους κόπους σας

    Παρατηρώντας τις δύο φωτογραφίες (τη δική μου και του Νίκου), υπάρχουν όμως μερικές διαφορές!

    Π.χ., τα καταστρώματα κάτω και πίσω από τη γέφυρα δεν ταιριάζουν, λείπει η πίσω βάρκα, το πίσω κατάρτι στη φωτογραφία του Νίκο βρίσκεται πιο πίσω, κ.α. ...

    Παρατηρώντας τις εικόνες στο θέμα του Νικόλαος Τόγιας (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=54785), διαπιστώνω όμως και εκεί σημαντικές και μάλιστα σοβαρότερες διαφορές. Εάν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα δύο προαναφερθέντα πλοία, θα διάλεγα το Σάμος, μετά από μια μικρή μετασκευή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Appia_1978 : 18-03-2009 στις 19:13

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά μιας και εχω δει φωτο του ΣΑΜΟΣ, ταιριάζει με το εικονιζόμενο. Για το ΣΑΜΟΣ το μόνο που ξέρω είναι πως ήταν ναυπήγησης 1903, 1419 grt, και οτι αγοράστηκε το 1926. Όποια άλλη πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Ellinis. I cannot find any Samos ship built around this time and with same tonnage. Miramar shows 2-3 other Igglesis ships but at different times and all cargos.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώντας τις δύο φωτογραφίες (τη δική μου και του Νίκου), υπάρχουν όμως μερικές διαφορές!

    Π.χ., τα καταστρώματα κάτω και πίσω από τη γέφυρα δεν ταιριάζουν, λείπει η πίσω βάρκα, το πίσω κατάρτι στη φωτογραφία του Νίκο βρίσκεται πιο πίσω, κ.α. ...
    Πιάνει το μάτι σου Μάρκο... και έχεις απόλυτο δίκιο. Μας παραπλάνησε βλέπεις η κατα τα άλλα καλή ιστοσελίδα της Μυτιλήνης. Το πλοίο στη φωτο που ανέβασε ο Νίκος είναι σίγουρα το ΦΡΙΝΤΩΝ.

    Για την εξακρίβωση της ταυτότητας του ΣΑΜΟΣ έχω ψάξει αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι σήμερα.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιάνει το μάτι σου Μάρκο... και έχεις απόλυτο δίκιο. Μας παραπλάνησε βλέπεις η κατα τα άλλα καλή ιστοσελίδα της Μυτιλήνης. Το πλοίο στη φωτο που ανέβασε ο Νίκος είναι σίγουρα το ΦΡΙΝΤΩΝ.

    Για την εξακρίβωση της ταυτότητας του ΣΑΜΟΣ έχω ψάξει αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι σήμερα.

    Ok Some time ago, xara published http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=52879 a picture of Frinton. What is allegedly shown as Samos in the other picture from the Lesvos site is indeed Frinton!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας