Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Καρύστου [Historic photos of Karystos]

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystosmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπληκτική φωτογραφία και αρκετά σπάνια. Συνήθως οι περισσότερες κάρτες είναι από τη δεκαετία του 60 ή προπολεμικές. Ακόμη τη δεκαετία του '70 η Κάρυστος κρατούσε κάτι από τον χαρακτήρα της. Είναι απίστευτο πόσο άλλαξε σε πόσο σχετικά μικρό διάστημα. Εμείς οι Καρυστινοί, νομίζω, μπορούμε να ακόμη να διακρίνουμε μέσα και πέρα από τα ντουβάρια την πόλη που αγαπάμε. Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε ό,τι απόμεινε και να παλέψουμε, με νύχια και με δόντια, ώστε ποτέ να μη γίνει ναυπηγείο στις παραδεισένιες παρραλίες μας ή θηριώδη συγκροτήματα από μεζονέτες κάτω από το μοναδικό μας Κάστρο.
    Αν και δεν είμαι Καρύστιος θα ήθελα να μου απαντήσεις φίλε γιατί όχι ναυπηγείο? Εκεί δεν ήταν πάντα, δεμένο με τους ναυτικούς με τα έθιμα και με την θάλασσα?
    Τι είναι καλύτερο τα beach bar με την ηχορύπανση και την κατευθυνόμενη απραγία και αδιαφορία για τα γύρο μας. Τι θες λοιπόν να διασώσεις τα ντουβάρια? Όλα θα πέσουν άψυχα! Η ναυτική μας υπόσταση ποτέ όσο και να προσπαθήσουν
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε karystosmar ειναι το Ρενα.
    Έχεις δίκιο, το διαπίστωσα μόλις το έστειλα. Αλλά μην έχετε και πολλές απαιτήσεις από μία ΦΙΛΗ !!

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν είμαι Καρύστιος θα ήθελα να μου απαντήσεις φίλε γιατί όχι ναυπηγείο? Εκεί δεν ήταν πάντα, δεμένο με τους ναυτικούς με τα έθιμα και με την θάλασσα?
    Τι είναι καλύτερο τα beach bar με την ηχορύπανση και την κατευθυνόμενη απραγία και αδιαφορία για τα γύρο μας. Τι θες λοιπόν να διασώσεις τα ντουβάρια? Όλα θα πέσουν άψυχα! Η ναυτική μας υπόσταση ποτέ όσο και να προσπαθήσουν
    Τα περισσότερα ναυπηγεία κλείνουν και είναι γνωστό ότι μολύνουν και υποβιβάζουν το περιβάλλον. Η Κάρυστος είχε πάντα (και έχει) καρνάγιο για καϊκια και βάρκες. Νομίζω ότι η περιοχή καλύπτεται απόλυτα από αυτό.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Ο φίλος Roi Baudoin δημοσιεύσει μια όμορφη φωτογραφία της Καρύστου εδώ:

    http://www.nautilia.gr/forum/showpos...16&postcount=1

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtogias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος Roi Baudoin δημοσιεύσει μια όμορφη φωτογραφία της Καρύστου εδώ:

    http://www.nautilia.gr/forum/showpos...16&postcount=1
    Ευχαριστώ, την έχω δει.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystosmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περισσότερα ναυπηγεία κλείνουν και είναι γνωστό ότι μολύνουν και υποβιβάζουν το περιβάλλον. Η Κάρυστος είχε πάντα (και έχει) καρνάγιο για καϊκια και βάρκες. Νομίζω ότι η περιοχή καλύπτεται απόλυτα από αυτό.
    Μα νομίζω πως το καρνάγιο έχει κλείσει (το έκλεισαν) και ότι σε αυτό αναφέρεσαι να μην ξαναλειτουργήσει
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα νομίζω πως το καρνάγιο έχει κλείσει (το έκλεισαν) και ότι σε αυτό αναφέρεσαι να μην ξαναλειτουργήσει
    Κάθε άλλο. Το καρνάγιο δεν έκλεισε. Απλώς μεταφέρθηκε πιο πέρα (δυτικά) και κάνει θαυμάσια δουλειά. Κάποιος, όμως, θέλει να ανοίξει ναυπηγείο κανονικό, τύπου Περάματος. Ευτυχώς δεν δόθηκε τελικά άδεια, αλλά πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση. Δεν συμφωνείς;

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι μια πολύ παλιότερη εικόνα, σίγουρα προπολεμική, με αρκετά ιστιοφόρα.

    Συνημμένο Αρχείο 37078
    πηγή: Πλωτώ
    Το ΕΛΙΑ την χρονολογει του 1912

    Karystos1.JPG

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καιρό θέλαμε να κάνουμε ένα δώρο στον καλό φίλο Nicholas Peppas.
    Νομίζω ότι τώρα το βρήκαμε το βιβλίο.

    Πρόκειται για το εξαιρετικό λεύκωμα που επιμελήθηκε ο Γιώργος Λυκουρόπουλος με τίτλο "Καρυστία ταξίδι στο χρόνο" που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Κίνητρο Ε. Καλέμη.
    ..............


    Η Κάρυστος γύρω στα 1900
    .............

    Για να δουμε εδω μια φωτογραφια της Καρυστου του 1920 απο την ψηφιοποιημενη βιβλιοθηκη του ΕΛΙΑ και να την συγκρινουμε με την ομορφη φωτογραφια των αρχων του αιωνος που ειχε ανεβασει προ μηνων ο φιλος Roi_Baudoin

    Karystos 1920.JPG

    Karystos1900.jpg

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΕΛΙΑ την χρονολογει του 1912

    Karystos1.JPG

    Και δυο ακομη φωτογραφιες της Καρυστου απο την δεκαετια 1920 και απο το 1965 (η δευτερη του φωτογραφου Πατσαβου)... Για τον φιλο Roi Baudoin

    Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (ΕΛΙΑ, http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

    Karustos 1920s.JPG

    Karustos 1965 Patsabos.JPG

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας