Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 52

Θέμα: Κnyaz Vladimir [Roy Star, Royal Ιris, The Azur, Azur, Eagle]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Το Azur σαν Eagle

    Eagle.jpg
    Και τα πλανα του

    Eagle's plan.jpg

  2. #12

    Προεπιλογή

    Postcard of Azur after its changes

    Azur.jpg

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AegeanIslands Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι αλλο απο το διαβοητο πρωην The AZUR του Χανδρη και μετεπειτα της FESTIVAL CRUISES.
    Συνημμένο Αρχείο 35916
    .......

    Και εδω μια σχεδον μοναδικη καρτποσταλ του πλοιου AZUR απο το Γερμανικο Ebay. Ηταν φτιαγμενη ειδικα για το ταξιδιωτικο γραφειο Gastager Reisen

    Here is a unique postcard of AZUR from the German E-bay. It was created especially for the tourist group Gastager Reisen

    IDNo: 7032997 Year: 1971
    Name: EAGLE Keel:
    Type: Ferry (pax/RORO) Launch Date: 16.10.70
    Flag: GBR Date of completion: 13.5.71
    Tons: 11609 Link: 1725
    DWT: 2085 Yard No: 123
    Length overall: 142.1 Ship Design:
    LPP: 129.6 Country of build:
    Beam: 21.9 Builder: Dubigeon-Normandie
    Material of build: Location of yard: Prairie-au-Duc
    Number of screws/Mchy/ Speed(kn): 2D-23
    Subsequent History: [1987 cv to passenger cruise ship] - 75 AZUR - 87 THE AZUR - 04 ELOISE - 04 ROYAL IRIS
    Azur.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Στο Ηράκλειο στις 22/6
    Για τον Νίκο Πέππα!

    Trakakis_P6222198.jpg

  5. #15

    Προεπιλογή

    Πολύ όμορφη η κατάπλωρη φωτογραφία του Trakman. Στην αεροφωτογραφία από carte postale του Νικόλα η μία από τις δύο φιγούρες που μετά βίας φαίνονται πάνω στην κοντρα γέφυρα είμαι εγώ. Οι διαφημιστικές φωτογραφίες για τον Χανδρή πάρθηκαν από ελικόπτερο λίγο έξω από την Γένοβα πριν τον πρώτο κατάπλου του πλοίου κενού επιβατών, και το γεύμα που παραχωρήθηκε για ευρωπαίους τουριστικούς πράκτορες στην Γένοβα πριν αναχωρήσει για την πρώτη κρουαζιέρα του τον Απρίλιο του 1987.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 25-06-2010 στις 11:37

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου! Όπως και όλα όσα έχουν γραφτεί γι'αυτό το βαπόρι σε αυτό το θέμα. Προσωπικά δεν το γνώριζα το καράβι αυτό και ειλικρινά όταν το έβλεπα στο Ηράκλειο ούτε που φανταζόμουν την ιστορία του!

    Θα μου επιτρέψεις να σου αφιερώσω δύο φωτογραφίες!!

    Trakakis_P6222324.jpg
    Trakakis_P6222326.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε Trakman για την αφιέρωση. Σαν Royal Iris έχει υποστεί μία προέκταση των καταστρωμάτων στην πρύμη που κατά την άποψή μου του χαλάει το προφίλ και το κάνει να μοιάζει περισσότερο για φέρρυ παρά για κρουαζιερόπλοιο. Να συμπληρώσω ότι παρόλες τις επισκευές και την φροντίδα του πλοίου κατά την παραλαβή του από την εταιρία Χανδρή, υστερούσε σε σχέση με άλλα καράβια της εταιρίας ακόμα και από τα παλαιότερα όπως το Romanza. Ίσως γιατί το βαπόρι ήταν ναυλωμένο και όχι ιδιοκτησία Χανδρή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 25-06-2010 στις 12:18

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες για την πρύμνη του, κι εγώ μόλις το είδα μου έδωσε κατευθείαν την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποιο μετασκευασμένο ferry!

  9. #19

    Προεπιλογή

    Μάλιστα η δουλειά από ότι θυμάμαι είχε γίνει εδώ στο Πέραμα. Έτσι κι αλλιώς το πλοίο όπως κατασκευάστηκε σαν Eagle ήταν κρουαζιερο-φέρρυ με γκαράζ. Επί Paquet καταργήθηκε το γκαράζ, έφυγε ο καταπέλτης και κολλήθηκε λαμαρίνα στην πρύμη και κτίστηκαν εσωτερικές καμπίνες, και το μόνο που έμεινε να θυμίζει ότι κάποτε ήταν φέρρυ ήταν ένα μικρό κομμάτι πρύμα που είχε διαμορφωθεί σε γήπεδο βόλλευ και γυμναστήριο (βλ. deck plan σε προηγούμενη σελίδα του θέματος).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 25-06-2010 στις 13:37

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Το ίδιο αναφέρει και ο φίλος AegeanIslands στην προηγούμενη σελίδα, οπότε αφού συγκλίνουν οι πληροφορίες σας προφανώς είναι και σωστές!
    Πάντως πρόκειται σίγουρα για ένα πολύ όμορφο καράβι, και νομίζω κατάλευκο όπως φαίνεται στα deck plans που έχεις ανεβάσει και στην παραπάνω φώτο του Νικόλα ήταν ακόμα πιο ωραίο!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας