Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 31

Θέμα: Valentino [Aristaios, Caribbean Progress, Iranian Progress]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Valentino [Aristaios, Caribbean Progress, Iranian Progress]

    Στην Ελλάδα ήρθε πριν απο 30 χρόνια να δουλεψει για λογαριασμό της κραταιάς τότε KARAGEORGIS Lines, δημιουργώντας μια "ειδική" γραμμή για Ιταλία με το Αristeus αποκλειστικά για φορτηγά και βαρέα οχήματα. Το 1986 ονομαστηκε VALENTINO και υπέστη μετασκευή που του άλλαξε την εξωτερική του όψη, αφου απέκτησε καμπίνες, εστιατόρια και μεγαλύτερους χώρους για επιβάτες. Στις παρακάτω φωτό, το Valentino τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του στην Πάτρα, με το V στις τσιμινιέρες του. Στην 2η θαυμάστε οδηγό και όχημα, δίπλα στον καταπέλτη του πλοίου!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παρά το γεγονός ότι επρόκειτο για άσχημο πλοίο, προσωπικά μου άρεσε να το βλέπω (με τα σινιάλα της Vergina Ferries που το γνώρισα εγώ). Oμολογώ ότι πρώτη φορά το βλέπω με τα συγκεκριμένα σινιάλα.
    Έχω photo του εν πλω μα όχι αρκετά καθαρή για να δημοσιευθεί.
    Ευχαριστούμε πολύ για τις photos, και πάλι, φίλε...

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Ενα ταξιδι με αυτο το πλοιο ειχαν κανει οι γονεις μου την δεκαετια του 80.Αν δεν κανω λαθος το πλοιο ηταν παροπλισμενο στην Ηγουμενιτσα για αρκετα χρονια.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Φίλιππε δεν κάνεις λάθος. Το VALENTINO ήταν για μία 3ετία τουλάχιστον παροπλισμένο στη ράδα της Ηγουμενίτσας, φάτσα κάρτα απέναντι απο το σπίτι μου. Κάθε πρωί λέγαμε "Καλημέρα"!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Στον φίλο μας sea serenade που έχει το εξαιρετικό πλεονέκτημα να λέει καλημέρα στα πλοία και να απολαμβάνει εικόνες μοναδικές απο το μπαλκόνι του . Το VALENTINO την εποχή του παροπλισμού του. Στην 2η φωτό πρωινή άφιξη στην Ηγουμενίτσα, πλήρης οχημάτων και επιβατών.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου φιλε a.molos ομως πολυ τυχερος και ο sea serenade που εχει θεα στο καταπληκτικο λιμανι της Ηγουμενιτσας.

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Καλά, το VALENTINO στα χρόνια του παροπλισμού του με κυνηγούσε απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Τι εννοώ???

    Αν παρατηρήσει κανείς την πρώτη φωτο του Αντώνη θα δεί πίσω απο την πλώρη του VALENTINO να φαίνονται τα κεραμίδια ενός μεγάλου κτιρίου. Αυτό ήταν το σχολείο μου και απο την τάξη είχα panoramic view όλου του λιμανιού και φυσικά του παροπλισμένου VALENTINO. Καταλαβαίνεται πόσο παρακολουθούσα στο μάθημα..........

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Με άλλα σινιάλα στις τσιμινιέρες του, στην Πάτρα. Πραγματικά παράξενο το σουλούπι του πλοίου, αποτέλεσμα της μετασκευής του για μεγαλύτερο αριθμό μεταφερόμενων επιβατών σε καμπίνες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    sea serenade η καλυτερη σου οπου πηγαινες ειτε σχολειο ειτε στο σπιτι σου εσυ εβλεπες το λιμανι τα καραβια και τον παροπλισμενο valentino τον οποιο θα ειχες μαθει απεξω. a.molos θα μας τρελανεις με τις φωτογραφιες που βρισκεις.Να σε καλα και να μας δειχνεις παντα ομορφες φωτογραφιες απο παλια και καινουρια ποσταλια.

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Όμορφα σινιάλα και εκείνα της Mediterranean Lines, όμορφη και εκείνη η αποχή με τα VALENTINO & RAFFAELLO πάνω κάτω Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Μπρίντιζι.

    Φίλλιπε, η πλάκα με το VALENTINO την εποχή του παροπλισμού του ήταν το γεγονός οτι όλο το 24ωρο γύριζε γύρω απο την άγκυρά του. Όπως καταλαβαίνεις, ήθελες δεν ήθελες, το έβλεπες απ' όλες τις οπτικές γωνίες!!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας