Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 72

Θέμα: Ρ/Κ Πολεμικού Ναυτικού

  1. #51
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Kατ' αρχάς η wikipedia κάνει σοβαρό λάθος να εντάσσει το IV στο όνομα ενώ εννοεί ότι πρόκειται γιά το 4ο ΤΙΤΑΝ στην ιστορία του ΠΝ. Αυτό στο οποίο αναφέρεται ήταν ένα καναδικής κατασκευής του Β' Π.Π που δεν υπάρχει εδώ κ χρόνια. Όμως οι αριθμοί μεταβιβάζονται σε νεώτερα σκάφη. Το εικονιζόμενο είναι το ΑΧΙΛΛΕΥΣ αμερικανικής κατασκευής,δεκαετίας 70. Επίσης υπάρχει ΤΙΤΑΝ με αριθμό Α443 που παραλάβαμε από την Γερμανία πριν 1-2 χρόνια. Δυστυχώς η ιστοσελίδα του ΠΝ είναι εντελώς "στο πόδι" με φοβερές ελλείψεις κ λάθη

  2. #52

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την συνδρομή και τις χρήσιμες πράγματι πληροφορίες.

  3. #53
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατ' αρχάς η wikipedia κάνει σοβαρό λάθος να εντάσσει το IV στο όνομα ενώ εννοεί ότι πρόκειται γιά το 4ο ΤΙΤΑΝ στην ιστορία του ΠΝ. Αυτό στο οποίο αναφέρεται ήταν ένα καναδικής κατασκευής του Β' Π.Π που δεν υπάρχει εδώ κ χρόνια.
    Το προηγούμενο ΤΙΤΑΝ το είχα δει στο Ναύσταθμο το 1997 και επί μήνες παρέμενε ανενεργό βαμμένο με μίνιον.
    Αδελφάκι του ήταν το ΑΤΛΑΣ (Α-408) που ήταν τότε ενεργό. Να ανεβάσω και ένα σκίτσο τους που είχα κάνει τότε.

    atlas.jpg

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προηγούμενο ΤΙΤΑΝ το είχα δει στο Ναύσταθμο το 1997 και επί μήνες παρέμενε ανενεργό βαμμένο με μίνιον.
    Αδελφάκι του ήταν το ΑΤΛΑΣ (Α-408) που ήταν τότε ενεργό. Να ανεβάσω και ένα σκίτσο τους που είχα κάνει τότε.

    atlas.jpg
    Aυτά τα μικρά καναδέζικα Ρ/Κ του πολέμου τα είδαμε κ σε πολιτική χρήση.
    Τέτοια θυμάμαι είχαν ο ΟΛΠ,ο Βερνίκος κα.

  5. #55
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την συνδρομή και τις χρήσιμες πράγματι πληροφορίες.
    Αυτό κ το αδελφό ΑTΛΑΣ Α430,το οποίο πρέπει να είναι στη Σούδα,ανήκουν στην κλάση Νatick του Αμερ. Π.Ν κ πρόκειται γιά Ρ/Κ λιμένος.Ήταν τα πρώην PETALESHARO YTB-832 κ ΝΕGWAGON YTB-834 τα οποία μεταβιβάστηκαν στο Π.Ν. στη La Maddalena της Σαρδηνίας τον Ιανουάριο 2008 αλλά δεν ξέρω ποιό όνομα αντιστοιχεί σε ποιό.
    Δυστυχώς γιά τα μικρά βοηθητικά των πολεμικών ναυτικών πολλές φορές οι πληροφορίες είναι ελλιπείς ή εσφαλμένες ακόμα κ από διεθνείς έγκυρες-κατά τα άλλα-πηγές. Γι'αυτό όποιος έχει προσωπική μαρτυρία ή γνώση θα πρέπει να την μοιράζεται με τους υπόλοιπους καραβολάτρες.
    Το περίεργο είναι ότι ο ιστότοπος του ΠΝ στην προηγούμενη μορφή είχε αυτά τα 2 Ρ/Κ χωρίς περαιτέρω στοιχεία ενώ κάποτε είχε ανεβεί στο δίκτυο μιά περιγραφή του ταξιδιού παραλαβής του ενός από τα δύο,την οποία όμως δεν βρίσκω πλέον.

  6. #56
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή πρώην ST

    To 1997-98 βρισκόταν στον Ναύσταθμο Σαλαμίνος, υπό επισκευή στη ξηρά, ένα μικρό ρυμουλκό χωρίς διακριτικά ή όνομα. Φαινόταν ότι πριν ήταν ρυμουλκό του αμερικάνικο στρατού τύπου ST. Κάνοντας σκοπιά στο κουφάρι του Κωστάκος το χάζευα και δεν άφησα την ευκαιρία να το σκιτσάρω...
    ST.jpg


    Αδρανές στον Ναύσταθμο ήταν και ένα όμοιο Ρ/Κ που παρέμενε στα αμερικάνικα χρώματα και με το όνομα ST 2125 SAGHARBOR. Είχε ναυπηγηθεί το 1954 και υπηρέτησε τους αμερικάνους μέχρι το 1988.
    ST 2.jpg

    To Mάρτη του 1998 έδεσε για λίγες μέρες στο Ν.Σ. το παρόμοιο και το λίγο μεγαλύτερο ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ (Α-421) το οποίο φαινόταν εξωτερικά σε κακή κατάσταση.

  7. #57
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν έκανα στο Π.Ν. και απλά είμαι ο μεσάζων από τις φωτο που στέλνει ο φίλος Selim San, ρώτησα το φίλο Βίκτωρ Χιώτης και μου είπε ότι είναι το Κύκλωψ Α426, άγνωστο σε μένα πότε είναι φωτογραφημένο στην Aliaga. Δίπλα του φαίνεται και άλλο ένα που δεν ξέρω πιο είναι. Όποιος γνωρίζει κάτι.....δεκτό. Για όλους τους φίλους των P/K και του Π.Ν.

    ΚΥΚΛΩΨ Α426 01 SELIM SAN.jpg

  8. #58
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έκανα στο Π.Ν. και απλά είμαι ο μεσάζων από τις φωτο που στέλνει ο φίλος Selim San, ρώτησα το φίλο Βίκτωρ Χιώτης και μου είπε ότι είναι το Κύκλωψ Α426, άγνωστο σε μένα πότε είναι φωτογραφημένο στην Aliaga. Δίπλα του φαίνεται και άλλο ένα που δεν ξέρω πιο είναι. Όποιος γνωρίζει κάτι.....δεκτό. Για όλους τους φίλους των P/K και του Π.Ν.

    ΚΥΚΛΩΨ Α426 01 SELIM SAN.jpg
    Eίναι τα ΑΝΤΑΙΟΣ κ ΑΧΙΛΛΕΥΣ. Τo ένα από αυτά το είχα δει στου Σπανόπουλου πριν φύγει. Φίλε Παντελή ο ΚΥΚΛΩΨ υπάρχει σε μιά φωτό του Σελίμ μαζί με το ΚΙΜΩΝ.

  9. #59
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ότι πεις φίλε μου, θα ανέβει λοιπόν και το Κύκλωψ ....αλλά στο Κίμων.

  10. #60
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Για γέλια η' για κλάματα είναι οι φωτογραφίες αυτές ; Ακόμα και τα ρυμουλκά στα απέναντι διαλυτήρια ; Τόση απαξίωση πιά ;

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας