Σελίδα 2 από 117 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 1163

Θέμα: Απόλλων [Apollon, Apollo Express 1, Express Apollon, Senlac]

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Το γενικό πλάνο του πλοίου ως HENGIST το 1972 όταν ανήκε στη Sealink British Ferries.


    http://www.geocities.com/treiziste/senlac.html
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή


    (Aπο το ίδιο site)
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #13
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησε τελικά σήμερα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ μετά την αποκατάσταση της βλάβης του αντί 27 που ήταν προγραμματισμένο. ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ να είναι κι ελπίζω αυτή η απότομη επαναδρομολόγηση να μην το ταλαιπωρήσει εκ νέου. Ούτε το πλοίο ούτε τους επιβάτες του.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ταξίδεψα την Παρασκευή με τον Απόλλωνα και οι εντυπώσεις μου ήταν πάρα πολύ καλές. Οι εσωτερικοί του χώροι άψογοι και μόνο πλοίο που πάει για απόσυρση δεν θυμίζουν. Οι ταχύτητά του (σύμφωνα πάντα με τον ρουφιάνο μου) έπαιξε από 17,8 έως 18,0 κόμβους.
    Πραγματικά κρίμα που τελειώνει αυτό το βαπόρι. Ελπίζω τελευταία στιγμή να αλλάξουν πλάνα και είτε να επαναδραστηριοποιηθεί είτε να βρεθεί ένας αγοραστείς και να μην έχει την τύχη των Ολύμπια και Ποσειδών.

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    φίλε Γιώργο συμφωνώ μαζί σου τα πλοία η συγκεκριμμένη εταιρεία τα έχει μαζέψει πραγματικά δεν θυμίζουν τίποτα απο τα χάλια που είχαν πέρσυ και είναι υπερπολύτιμα στην συγκεκριμμένη γραμμή για σκέψου να μην είχε δρομολογηθει :idea:

  6. #16
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Δεν έχει ζητηθεί άδεια για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ για το 2006 ενώ παράλληλα ζητήθηκε άδεια για το ΑΘΗΝΑ στην Παροναξία. Κακό αυτό γαι το μέλλον του πλοίου.

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara
    Το γενικό πλάνο του πλοίου ως HENGIST το 1972 όταν ανήκε στη Sealink British Ferries.
    To είδα λίγο καθυστερημένα, αλλά αγαπητή xara HENGIST δεν ήταν το ΑΠΟΛΛΩΝ αλλά ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ λεγόταν SENLAC.

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara
    Το γενικό πλάνο του πλοίου ως HENGIST το 1972 όταν ανήκε στη Sealink British Ferries.
    To είδα λίγο καθυστερημένα, αλλά αγαπητή xara HENGIST δεν ήταν το ΑΠΟΛΛΩΝ αλλά ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ λεγόταν SENLAC.

    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου φίλε George

  9. #19

    Προεπιλογή

    Το πλοίο ως SENLAC είχε και μια ιδιαίτερη ...οταν πουλήθηκε στον Βεντούρη και ετοιμαζόταν για να έρθει προς Ελλάδα μέλη του πληρώματος αλλά και φανατικοί φίλοι του πλοίου έκαναν κατάληψη προκειμένου να σταματήσουν την πώληση...Χαρακτηριστικό το πανό που έγραφε "SAVE OUR SENLAC"
    8O Καλώς σας βρήκα κιόλας μιας και είναι και η πρώτη μου φορά εδώ!
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  10. #20

    Προεπιλογή Απολλων Εξπρές

    Μια και μας φευγει το πλοιο συντομα ας θυμιθουμε λιγο την ιστορια του...

    Το πλοιο το παρηγγειλε το 1972 η εταιρεια SEALINK με εδρα το Λονδινο στα προτυπα των ηδη υπαρχοντων HORSA (νυν ΠΗΝΕλοΠΗ Α) και ΗΕΝGIST (νυν ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ).
    Παραδωθηκε στην εταιρεια του τον Απριλιο του 1973.Πηρε το ονομα SENLAC και αρχισε δρομμολογια αναμεσα στα λιμανια Newheaven και
    Dieppe.
    Για περιπου 15 μερες (Δεκεμβριο 75 - Γεναρη 76) εκτελουσε δρομολογια μεταξυ του Dover της Γαλλικης Boulogne και του Folkstone.

    Μεχρι το 1984 οπου μεταβιβαζεται στην ενοποιημενη πλεον SEALINK BRITISH FERRIES, το πλοιο παρουσιασε και τα πρωτα μηχανικα προβληματα του,οχι τοσο ιδιαιτερης σημασιας παρ'ολα αυτα
    το 1985 πωλειται στην Γαλλικη εταιρεια S.N.C.F.
    Το 1987 ειναι η χρονια οροσημο για το πλοιο (και πιο πολυ για μας) αφου μετα απο μια συντομη ναυλωση στην Ιρλανδικη B+I Lines πρενα πλεον στα γνωστα μας χερια της Ακτοπλοιας Βεντουρη με το διακριτικο τιτλο VENTOURIS SEA LINES και μετονομαζεται πλεον σε ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΞΠΡΕΣ
    .Ενα πλοιο που για τα Κυκλαδιτικα δεδομενα ηταν μια τεραστια επανασταση σε μεγεθος αλλα και σε ταχυτητα.
    Το 1993 γινεται το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΞΠΡΕΣ 1 πλεον αφου στην εταιρεια εχει ηδη προστεθει το αδεφο ΡΟΜΙΛΝΤΑ (πρ.HENGIST) το οποιο και ονομαστηκε ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΞΠΡΕΣ 2.
    Το 1994 η εταιρεια κλεινει και τα πλοια δεσμευονται απο την τραπεζα.Την ιδια μοιρα εχει και το ΑΠΟΛΛΩΝ που ωστοσο ειναι απο τα πρωτα που αγοραζονται το 1996 απο την AGAPITOS EXPRESS FERRIES του Κωστα Αγαπητου και "αλλαζει" το ονμα του σε ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ για να ακολουθησει την πολιτικη της εταιρειας.Δρομολογειται στη Συρο Τηνο Μυκονο κανοντας πολυ κοσμο της Παροναξιας να αντιδρασει οποτε ενα χρονο αργοτερα μετα την αγορα του ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ επιστρεφει και παλι στα γνωστα του νερα...
    Στα τελη του 99 παρεα με τα υπολοιπα της εταιρειας πωλειται στην MFD και βαφεται στα χρωματα της θυγατρικης της Hellas Ferries.Πολλοι λενε οτι ηταν η αρχη του τελους για το πλοιο το οποιο και χρησιμοποιηθηκε για διαφορες υποχρεωσεις της εταιρειας σε διαφορες γραμμες..Απο Πειραια Παροναξια ,Συροτηνομυκονια μεχρι Ραφηνα Ανδρο αλλα ποτε δεν την προδωσε μεχρι περισι το καλοκαιρι που επεστρεψε "σπιτι του" οποτε και παρουσιασε τη γνωστη βλαβη μεσα στο τριημερο του Αγ.Πνευματος...
    Καποιος αρκετα ρομαντικος ανεφερε οτι ηταν ο μοναδικος τροπος για το πλοιο να πει "ειμαι κι εγω εδω..." αφου πλεον το παλαι ποτε γνωστο και ως "ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ" ειχε μετατραπει σε ενα απο τα πολλα εχοντας χασει το μεριδιο του στην προτιμηση του κοσμου...
    Μεχρι προσφατα ταξιδευε στην γραμμη της Ικαριας Σαμου αλλα αντικατασταθηκε απο το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ για να δεσει...Καποιοι λενε πως μαλλον ηταν και τα τελευταια του δρομολογια μιας και δεν φαινεται να το εχει δηλωσει η εταιρεια του πουθενα...
    οπως και να χει εινια ενα πλοιο που παντα εξυπηρετησε τη γραμμη του ειτε εξω ειτε εδω και οπου κι αν πηγε αφησε ιστοριαΧαρακτηριστικες οι ατιδρασεις προ της πωλησης στο Βεντουρη με το πλοιο να τελει υπο καταληψη τοσο απο τα πληρωματα του οσο και απο φανατικους φιλους του με πανο που εγραφε "SAVE OUR SENLAC"....
    Δυστυχως στην Ελλαδα υπαρχει μια διαφορα...Κανεις δεν θα βρεθει να σηκωσει ενα πανο που να γραφει "ΣΩΣΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΜΑΣ"...
    Ας ελπισουμε μονο οτι δεν θα παει για σκραπ αλλα να εξυπηρετησει καποιους που τον εχουν αναγκη...
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

Σελίδα 2 από 117 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας