Σελίδα 3 από 117 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 1163

Θέμα: Απόλλων [Apollon, Apollo Express 1, Express Apollon, Senlac]

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή

    Λοιπόν φίλε από τή Πάρο.
    Συμφωνώ σέ όλα πού αναφέρεις γιά τόν ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Μπορώ νά πω οτι μέ συγκίνησες κι όλας μιας καί μέ συνδέουν πολλά μέ τό πλοίο.
    Αλήθεια ποιός θά μπορούσε νά φανταστεί οτι θά ερχότανε η ώρα γιά απόσυρση όταν ενας απο τούς πρώτους ιδιοκτήτες του βλέποντας το απο το δρόμο πηγαίνοντας γιά Κερατσίνι πού έκανε τίς μετασκευές του έκανε τό σταυρό του λέγοντας " Παναγία μου ασ τό δω μιά φορά γεμάτο........"
    Στήν ολη πορεία βέβαια τού πλοίου νομίζω οτι ρόλο έπαιξαν καί τά πληρώματα πού πέρασαν απ αυτό και πού ξεχώριζαν γιά τήν ανθρωπιά τους καί τη φιλία τους.Ας θυμηθούμε τό καπετάν Σπύρο Θηραίο,τόν Αντώνη Μαρινάκη,τόν Αντώνη Πιτσιλό, τό Μιχάλη τόν ασυρματιστή καί τόσους άλλους.
    Αυτά γιά τόν ΑΠΟΛΛΩΝΑ.
    Λύσε μου τώρα καί μιά απορία. Όταν λές ΑΡΙΑΔΝΗ....... εννοείς των ΜΙΝΩΙΚΩΝ ??? Γιατί αν εννοείς αυτό είμαι καί πάλι μαζί σου και καλά θα έκανες νά έλεγες ....στη Παροναξία νά σέ δούμε..

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NAXOS
    Λύσε μου τώρα καί μιά απορία. Όταν λές ΑΡΙΑΔΝΗ....... εννοείς των ΜΙΝΩΙΚΩΝ ??? Γιατί αν εννοείς αυτό είμαι καί πάλι μαζί σου και καλά θα έκανες νά έλεγες ....στη Παροναξία νά σέ δούμε..
    Ακριβως αυτο το ΑΡΙΑΔΝΗ εννοω...Αλλα ειναι απλως ενα ονειρο (απατειλο που θα ελεγε και το τραγουδι)...
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andreas
    Δεν έχει ζητηθεί άδεια για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ για το 2006 ενώ παράλληλα ζητήθηκε άδεια για το ΑΘΗΝΑ στην Παροναξία. Κακό αυτό γαι το μέλλον του πλοίου.
    Δίκιο έχεις Αντρέα...Σήμερα έμαθα ότι το πλοίο πουλήθηκε στην Ινδία...
    ¶λλο ένα λιγότερο πλοίο στο Αιγαίο για αυτή τη σεζόν....

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ώπα!! Όχι ρε .....!! :cry: Για σκραπ ή σαν τον ΑΔΩΝΙ για δρομολόγια;

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ.. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΟΧΙ Ο ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΩΛΗΘΗ !!!!
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ??

  6. #26

    Προεπιλογή

    Θα μπορουσες να μας πεις γιατι δεν μπορει να πουληθει ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ...Οχι οτι με χαλαει..Αντιθετα θα ηταν ευχης εργον!Αλλα δεν το καταλαβαινω γιαυτο και καμια διευκρινισουλα δεν θα εβλαπτε
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Να υποθέσω φίλε NAXOS ότι αναφέρεσαι στα χρέη του πλοίου στο ΝΑΤ; Γιατί άλλο λόγο δυστυχώς δυσκολεύομαι να βρω.

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Aγαπητοι συντοπιτες και συνησιωτες,
    ολα σωστα και ομορφα τα λετε. Ο Απολλωνας ηταν ενα οροσημο στην ακτοπλοϊα. Ξεκινησε αρχες Μαϊου του 88 με πλοιαρχο τον τεραστιο Γερασιμο Γιακουμιδη ο οποιος απο το πρωτο του ταξιδι εκεινη τη Δευτερα το πρωϊ δεν αφησε κανέναν περαστικο στα λιμάνια που μπήκε αδιάφορο. Μανούβρες με 300 οπως ελεγε και ο ιδιος, το βαπόρι πεντακάθαρο και ασυγκριτο με τα υπόλοιπα. Δεν εβγαζε πάνω απο 18,5 και την επόμενη χρονιά μάλον ηταν το πρωτο που έβαλε βολβό και άρχισε και αυτή η μοδα. Ο καπτα Γεράσιμος ή Jerry έκατσε στο βαπόρι μέχρι το Μαή του 1991 όταν μετατέθηκε στο ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ στη θέση του καπτα Γιώργη Δαρζέντα ο οποίος πήγε στο ΚΙΜΩΛΟΣ. Στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ πηγε ο καπτα Σπύρος ο Θηραίος και ρίζωσε μέχρι το 2004 που μεταπήδησε στο ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.
    Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ήταν δείγμα συνέπειας, καλου ταξιδέματος και παράδειγμα επιτυχημένου βαποριου για εταιρεία και επιβάτες. Η VSL φαλήρησε τον Οκτωβρη του 1995 και ο Απολλωνας αγοράστηκε απο τον Κωστα Αγαπητό τον Ιούλη του 1996. Ξεκίνησε αρχές Αυγούστου Συρο Τηνο Μυκονο και καθε Τριτη πρωϊ προέκταση για Ευδηλο Φουρνους Πατμο Λειψους. Η επιτυχια του δεν ηταν τοση ωστε να μείνει στη γραμμη, παρα τα 19,4. Το ΝΑΙΑΣ ΙΙ ηταν τοτε στην εποχη της παντοδυναμίας του. 26 Οκτωβρίου οταν ο ΠΗΓΑΣΟΣ προσέκρουσε στον Πατροκλο, δρομολογήθηκε εκτάκτως Δυτικές Κυκλάδες και 4 δεκεμβρίου αντικατέστησε το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ στην Παροναξία οποτε και παρέμεινε προς μεγάλη χαρά όλης της γραμμης.
    Τα τελευταία χρόνια η πλιοκτήτρια του κατάφερε να το κάνει δευτερέυον και τριτέυον βαπόρι που κόντεψε να το δουλέψει tramp bulk carrier.
    Βαπορι που μόνο η 35 ετία μπορεί να εξολοθρεύσει, και η ανοησία κάποιων as well.
    The world is not enough

  9. #29
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NAXOS
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ.. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΟΧΙ Ο ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΩΛΗΘΗ !!!!
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ??
    Φίλε Νaxos, ο Απόλλωνας θα πωληθεί. Απόδειξη αυτής της πληροφορίας το άρθρο για τον Λασκαρίδη στην εφημερίδα Κέρδος της 26-01-06.

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Το πρωί παρατήρησα τον Απόλλωνα κοντά το Κεντρικό Λιμεναρχείο,εκεί που ξεχειμωνιάζουν τα πλοία της Hellenic.
    Κίνηση για δρομολόγηση ή για πώληση;
    Οτι και να είναι, μάλλον είναι αποτέλεσμα κι αυτό της κατάργησης της 35ετίας.

Σελίδα 3 από 117 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας