Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 63

Θέμα: HANNIBAL

  1. #41

    Προεπιλογή HANNIBAL 5.95

    Κύριοι είχα την τιμή να έχω στην ιδιοκτησία ένα τέτοιο διαμάντι από το 1994 έως το 2003. Φόραγε OMC 260. Πήγαινε 32-35 knots με 15αρα προπέλα και 42 knots με 17αρα. Ένα έχω να πω ...... μοναδικό!!!! πέρναγε το Κάβο Ντόρο και δεν καταλάβαινε τίποτα. Μοναδική γάστρα, μοναδική συμπεριφορά στον καιρό, μοναδικό στις στροφές (δείτε το video να καταλάβετε), μοναδικές ανέσεις εσωτερικά και εξωτερικά. Καταπληκτικό!!!!!!!
    Ακολουθεί video με το σκάφος όταν το είχα εγώ γυρισμένο το 1995 και συνέντευξη με τον Ανίβα.
    Από ότι έχω μάθει ο τύπος που το το πούλησα δεν το έχει ρίξει ακόμα στην θάλασσα (λόγω οικονομικών δυσχεριών) .... όποιος ενδιαφέρεται ίσως μπορούμε να τον βρούμε. Σημειοτέον ότι το σκάφος τώρα είναι χωρίς μηχανή και όταν το είχα πάρει το 1994 από τον θείο μου του είχα κάνει γενική ανακατασκευή που τότε χωρίς την αλλαγή της μηχανής είχε στοιχίσει 6,000,000 Δρχ είχε γίνει καινούργιο.
    Video http://www.youtube.com/watch?v=QSiKo...layer_embedded
    Συνέντευξη Ανίβα http://ribandsea.com/face/311--qhannibalq.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis_Boukouvalas : 09-07-2010 στις 21:45

  2. #42

    Προεπιλογή

    Aυτος ο ανθρωπος κατα την γνωμη μου εχει φτιαξει τον τελειοτερο τυπο ταχυπλοου σκαφους στον κοσμο.Αν αυτος ο ανθρωπος ηταν στην ιταλια ή στην αμερικη σιγουρα θα ηταν παγκοσμιος ξακουστα τα σκαφη του.Τα σκαφη που τα εχουν ΟΛΑ. Απο μαρκετιστικο ονομα , αψογο φινιρισμα , αριστη πλευση και πανω απο ολα την δικη τους φιλοσοφια.Ειχα γνωρισει τον κυριο Αρτεμη πριν εναμιση χρονο στην γιαρδα του στην δαρδιζα ερμιονης.Τι να λεμε τωρα?Ματωσε η καρδια μου που αυτος ο ανθρωπος εμεινε στην στενοχωρη ελλαδα και δεν ανοιξε τα τεραστια φτερα των αφθαστων σκαφων του σε ολο τον κοσμο

  3. #43

    Προεπιλογή

    HANNIBAL νεας γενιας καπου στον αργωσαρωνικο

    IMG_0916.JPG

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    HANNIBAL νεας γενιας καπου στον αργωσαρωνικο

    IMG_0916.JPG

    Με αφορμή αυτό που είπες πιο πάνω θα πω ότι ο Αννίβας μαζί με τον Ζέη ( ναυπηγείο LAMBRO..ποιος ξεχνάει τα ONDA, SUPERONDA,MAGNA ONDA , BLUE WATER κ.λ.π.... ) ήταν και θα είναι για δεκαετίες οι κορυφαίοι στο είδος τους!!Και πραγματικά κρίμα που οι φίρμες τους δεν έγιναν παγκόσμια γνωστές...Αλλά δυστυχώς σε αυτή την χώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!!!
    Πρέπει να φύγεις στο εξωτερικό για να διαπρέψεις...

  5. #45

    Προεπιλογή

    Σιγουρα τα LAMBRO του Ζεη αφησαν εποχη και ηταν απο τα πιο ποιοτηκα σκαφη.Ομως τα σχεδια τους ηταν ελληνικα ή ηταν αντιγραμενα απο αλλα αντιστοιχα του εξωτερικου οπως εκαναν σχεδον ολοι οι ελληνες κατασκευαστες.Αυτη η μεθοδος λεγοταν <σωβρακομα>
    Ο Αννιβας σιγουρα ειχε τα δικα του σχεδια και οχι μονο αυτο αλλα ειχε προχωρισει και ενα βημα εμπρος με την πατεντα της σχεδιασης

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφερω αλλη μια μεγαλη μορφη τον Γιαννη Τσιαμα με την ναυτικη αιγαιου που και αυτος εφτιαχνε απο τα 70's δικα του πρωτοπορειακα σκαφη.Τα παρατησε αηδιασμενος ο αθρωπος και δουλεψε ως πολιτικος μηχανικος που ηταν στα εργα του μετρο.Η ελλαδαρα δινει σημασια μονο στα μπουζουκια τα καγιεν της βιλες και τους διπλους δεσμους.Αυτους τους ανθρωπους τους φτυνει δεν τους χωνευει
    σόρρυ για το οφ τόπικ καθώς και το ετεροχρονισμένο του πράγματος αλλά οι μεγάλες συμπάθειες δεν μπορούν μα κρυφτούν.

    ο Τσιάμας είναι ένα απίστευτο μυαλό. Πετυχημένος πολιτικός μηχανικός έχτισε (κάπου στο 76?) το πρώτο σκάφος στην αυλή του σπιτιού του, ένα σκάφος που μετά έκανε τον διάπλου του Ατλαντικού με τον Βασιλειάδη. Ανοιξε το ναυπηγείο του [την Ετζιαν Μαρίν] που έφτιαχνε σκάφη διαφόρων ειδών, από ποδήλατα θαλάσσης μέχρι τρικάρινα τουριστικά [προς το τέλος αυτά], κυρίως όμως ιστιοπλοικά, άλλα δικής του σχεδίασης, άλλα αντιγράφοντας και ίσως βελτιώνοντας. Δυστυχώς μια τυχαία πυρκαια ήταν η αρχή του τέλους. Τέτοιο όμως ήταν το πάθος του για τις ναυπηγήσεις που "αντεξε" πολύ καιρό ψυχοραγώντας. Ακόμη και τις κατασκευές της αττικό μετρό στην λ. καραμανλή τις έκανε.
    μετά όντως ξαναγύρισε στην πρώτη του δουλειά.
    τα σκάφη του αν και εξαιρετικά καλά δεν μπορούσε να έχουν την εμπορική απήχηση των ξένων. Ακόμη και οι δυνατοτητες ναυπήγησης προφανώς είχαν μεινει πίσω, σε ένα σύγχρονο ναυπηγείο ίσως κάτι να ήταν διαφορετικό. Τέλος, να σημειώσω πώς οι κουβέρτες των Οσεαν Στάρ είναι δικής του σχεδίασης.

    Κι αν το να σχεδιάζει/ κατασκευάζει ήταν πάθος τι να πεις για το ταξίδεμα του. Από τους δημιουργούς του ποιαθ, από τους μεγάλους πρωταγωνιστές των αγώνων της δεκαετίας του 60 και 70 αρκούσε ένα απλό ταξείδι στον Πόρο για να κολλήσω το μικρόβιο. Η ιστιοπλοια σαν πανί και κυρίως σαν τακτική.

    αυτά τα λίγα για τον κύριο Γιάννη.

  7. #47

    Προεπιλογή

    O Γιαννης δεν αντεγραφε ηταν ο μονος με τον Αννιβα που εφτιαχναν καλουπια μονοι τους.Το ιστιοφορο που λες εκανε μοναχικο διαπλου ατλαντικου περι του 1980 με υποστηρικτη την old navy ,τσιγαρα, και ηταν βαμενο μπλε.Υπηρχαν πολλε διαφημησεις σε ολα τα περιοδικα εποχης,ταχυδρομος , φανταζιο κτλ.Ο Γιαννης καποια στιγμη ασχοληθηκε και ως πολυ καλος πολιτικος μηχανικος με τα εργα του μετρο

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Γιαννης δεν αντεγραφε ηταν ο μονος με τον Αννιβα που εφτιαχναν καλουπια μονοι τους.Το ιστιοφορο που λες εκανε μοναχικο διαπλου ατλαντικου περι του 1980 με υποστηρικτη την old navy ,τσιγαρα, και ηταν βαμενο μπλε.Υπηρχαν πολλε διαφημησεις σε ολα τα περιοδικα εποχης,ταχυδρομος , φανταζιο κτλ.Ο Γιαννης καποια στιγμη ασχοληθηκε και ως πολυ καλος πολιτικος μηχανικος με τα εργα του μετρο

    για την "αντιγραφή": ως παράδειγμα, το μικρό ιστιοπλοικό του, το ΑΜ 234 ήταν σχέδιο του Ed Dubois, το οποίο είχε περάσει στην παραγωγή η ετζίαν μαρίν. Το να κάνεις καλούπι είναι το αποτέλεσμα ενός σχεδίου, η πατρότητα του οποίου είναι άλλο θέμα. Στο διαφημιστικό του 234 αναφέρεται ως σχεδιαστής ο Ντυμπουά, αυτό το λέω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις για την αναφορά μου, μην φανεί πώς γράφω και ότι έκανε κλόπυράιτ ο άνθρωπος.
    τα περισσότερα, ίσως και όλα πριν του προαναφερομένου, σχέδια ήταν δικά του. Υπέροχοι καθρέπτες, εξαιρετικά φαρδιά, πολύ ωραία σχέδια ....
    αυτό που ήταν το χαρακτηριστικό ήταν η πολύ προσεγμένη κατασκευή. Μεταξύ σοβαρού και αστείου κυκλοφορούσε το ανέκδοτο ότι με τα σκάφη του κερδίζεις στους αγώνες γιατί πας από τα βράχια [κοντά στην ακτή] - πραγματκή τακτική του κυρ Γιάννη που η (παροιμιώδης) αξιοπιστία της κατασκευής (και καλά) επέτρεπε..
    προσωπικώς, αυτό το επιβεβαιώνω, αν και σε όχι σε βράχια αλλά σε προς το μαλακότερο .....

    όντως ο (Αντώνης Βασιλειάδης έκανε το διάπλου με το βαμμένο Old Navy [και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμιθώ την μάρκα ... ] πρώην Κρίσκα του κυρ Γιάννη, νομίζω πώς αυτό έγινε το 82 ή το 83, όταν το είχε αγοράσει ο Βασιλειάδης.
    το σκάφος είχε εγκαταληφθεί στο καλαμάκι - το είχα δει μια δεκαετια πρίν θα ήθελα να ήξερα που βρίσκεται πεταμένο....

  9. #49

    Προεπιλογή

    ρε παιδια το 385 με μηχανη 50 2τ θα πηγαινει?

  10. #50

    Προεπιλογή

    Το 385 το οποιο εχω στην κατοχη μου εχει 70 αρα αλλα το ειχα με 35 αρα και ηταν μια χαρα

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας