Επισκευές στις μηχανές των πλοίων γίνονται είτε προγραμματισμένα ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή οπότε γίνεται οι προγραμματισμένες συντηήσει, στο δεξαμενισμό οπου γίνεται γενικός έλεγχος. Αλλά κι έκτακτα μετάαπό βλάβη, τις τελέυταίες που είναι κα οι πιο δύσκολες τις περιγράφει ο μαστρο Μαρίνος:
Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastromarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν Μηχανικός γιατί όταν έχεις σοβαρή και αναπάντεχη ζημιά να αντιμετωπίσεις και όταν δεν ξέρεις πως θα την αντιμετωπίσεις, έχοντας να ξεπεράσεις πολλές δυσκολίες, είναι πραγματικά μια δύσκολη στιγμή. Σου αναφέρω για παράδειγμα μερικές άμεσες σκέψεις. Πόση σοβαρή είναι η ζημιά? Μπορώ να την αντιμετωπίσω με τις δικές μου δυνάμεις? Έχω την τεχνογνωσία? Έχω τα απαραίτητα ανταλλακτικά? Έχω βοηθούς που μπορούν πράγματι να με υποστηρίξουν? Έχω το χρόνο που χρειάζομαι? Μπορώ να τα καταφέρω χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο βαπόρι, στην εταιρεία και στους υπόλοιπους συναδέλφους?
Σαν εργαζόμενο γιατί ξεχνάς εκείνη την στιγμή δικαιώματα και υποχρεώσεις εργαζόμενου. Το μόνο που υπάρχει είναι να γίνει η επισκευή όσο γίνεται πιο γρήγορα, ακόμα και αν πρέπει να δουλεύεις συνεχώς μέχρι να πέσεις κάτω. (Το λέω και το εννοώ με όλη την σημασία των λέξεων). Σαν άνθρωπο γατί δεν έχει καμία σημασία εκείνη την στιγμή αν η ψυχική σου διάθεση είναι τέτοια που να μπορείς να ουδετεροποιηθείς και να σκέπτεσαι ψύχραιμα την αντιμετώπιση της βλάβης. Δεν σου επιτρέπεται να σκέπτεσαι αν είναι γιορτινές ημέρες, αν είναι είσαι μακρυά από την οικογένειά σου, αν θα πρέπεις να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πεις το γνωστό "όλα καλά, περνάμε και εμείς εδώ πολύ καλά" και μετά επιστρέφεις στην δικιά σου πραγματικότητα.
Όταν βέβαια τελειώσεις από αυτό το μαρτύριο πρέπει γρήγορα να εναρμοστείς με το υπόλοιπο πλήρωμα και να ακούσεις και τα συγχαρητήρια από το γραφείο για την αντιμετώπιση του προβλήματος προς όλο το πλήρωμα.
Βέβαια όταν κάνεις αυτή την δουλειά συνηθίζεις και γνωρίζεις από πριν ότι έτσι είναι τα πράγματα.
Θα μπορούσα να αναφέρω πολλές ιστορίες και πίστεψέ με δεν είμαι άνθρωπος που λέω φαντασιώσεις.
Βέβαια δεν συμβαίνει πάντα σε όλους τους Μηχανικούς. Έχει σημασία με τι καράβι ήσουν και που έκανες ταξίδια.
Δεν είναι τυχαίο ότι οι τελευταίες είναι το αγαπημένο θέμα συζήτησης μεταξύ των μηχανικών...

Ας συζητήσουμε εδώ πράγπράγματα που συνατήσαμςε σε επισκευές όπως αδικαιολόγητες φθορές, σημέια προσοχής που δύσκολα εντοπίζονται και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα, ζημιές εν πλώ και τον τρόπο αντιμετώπισης αλλά και προγραμματισμένες επισκευές μια που το μάνουαλ της μηχανής δεν μπορέι να συγκριθέι με την προσοπική εμπειρία (ίσως και σαν μπούσουλας γφια τα νέα πάιδιά πο ξεκινάνε την καριέρα τους στα μηχανοστάσια των βαποριών)...