Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 91

Θέμα: Επισκευές Πλοίων - (Ship Repairs in general)

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα ντοκουμέντα.Αν υπάρχει καμία φωτο από αλλαγή ελασμάτων σε ΕΓ-ΟΓ πλοίο παρακαλώ ανεβάστε την

  2. #32
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα που ξεκίνησε ο north.

    Αντικατάσταση ελασμάτων αριστερής πλευράς του Νο 1 αμπαριού ενος Panamax Bulk Carrier (το οποίο πήγε τελικά φετος για διάλυση )

    Από μέσα...

    Συνημμένο Αρχείο 42870


    Και απ'έξω...

    Συνημμένο Αρχείο 42871
    Πρεπει να επισημανω εδω - για οσους ξερουν.. - η επισκευη αυτη ειναι λαθος!!!!
    Θα επρεπε να ξηλώναν ολο το πλευρο και να ηταν καλοκαιρινο!!
    Απλετο φως.. Απλετο Φως!!!

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Opelmano, σε ΕΓ/ΟΓ, πολύ σπάνια θα δεις αντικατασταση πλευρικών ελασματων ή πυθμένα λόγω διαβρωσης. Μονο μετα απο καποιο ατύχημα. Ελάχιστες (2-3) υπάρχουν διασπαρτες στο forum.

    Eng, για πέσε μου ρε λεβέντη μου τι εννοείς. Γιατί οι σκοτεινές δυνάμεις τον φάγανε τον άνθρωπο, γιατι θέλουν ο λάθος τρόπος να εφαρμόζεται...
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Opelmano, σε ΕΓ/ΟΓ, πολύ σπάνια θα δεις αντικατασταση πλευρικών ελασματων ή πυθμένα λόγω διαβρωσης. Μονο μετα απο καποιο ατύχημα. Ελάχιστες (2-3) υπάρχουν διασπαρτες στο forum.

    Eng, για πέσε μου ρε λεβέντη μου τι εννοείς. Γιατί οι σκοτεινές δυνάμεις τον φάγανε τον άνθρωπο, γιατι θέλουν ο λάθος τρόπος να εφαρμόζεται...
    Εεεεε.... λεβεντη μου τωωωρα, τι με ρωτας!! Θέλει κι αλλο side shell, τα w&w strakes ειναι παρμένα, substantial. Αλλά περα απο αυθερεσίες.. μπες μεσα και κοβε!!! . Αβέρτα!!!!
    Παλιάνθρωποι ολοι τους...

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    [quote=Eng;203096]Υπεροχο θεμα, ελπιζω εδω πλεον ο καθενας απο τη μερια του θα μπορει να δωσει σημαντικα στοιχεια, ειτε απο τη πλευρα της Μηχανης ειτε από τη πλευρα του Hull.
    Οποτε ας δουμε λοιπον μια φωτο απο ενα Topside σε διαδικασια επισκευης. Τα Topside είναι αλλιως οι ανω πλευρικες δεξαμενες ερματισμου. Ενα T.S.T (Τοp Side Tnk) περιλαμβανεται απο εγκαρσια και διαμηκη στοιχεια. Τα εγκαρσια στοιχεια ή frames χωριζονται σε δυο κατηγοριες, στα απλά frames που ειναι συνηθως 3 μπρακετα στις τρεις γωνιες της δεξαμενης και στα ενισχυμενα που ονομαζονται web frames. Αυτα εχουν ισαποσταση περιπου 4-6 απλα frame.
    Η διαμηκης αντοχη αποτελείται απο γωνιες ή βολβολαμες που τρεχουν σε ολο το μηκους του ταγκιου, σε καθε πλευρα του. Χωριζονατι αναλογα με τη θεση τους σε deck Longitudinals (αυτα που συγκρατουν το καταστρωμα), σε Side Shell Longitudinals (αυτα που συγκρατουν το εξωτερικο περιβλημα του πλοιου) και στα slopping Logitudinals (αυτα που συγκρατουν το πατο της δεξαμενες, που επειδη το ελασμα ειναι σαν πλαγια (slope) το ονομαζουμε sloping plate.
    Αφου εγινε μια πρωτη γνωριμια παμε να δουμε πως ειναι απο μεσα ενα T.S.T εν καιρο επισκευης.

    Η φωτο 1, ειναι απο κρεμαστη σκαλωσια αναρτησμενα κατα μηκους του περιβληματος του πλοιου



    Η φωτο 2, δειχνει μια εικονα της σκαλας και των deck longitudinals



    Και η Φωτο 3, δειχνει τα slopping longitudinals και επισης φαινονται καθαρα και τα Web Frames ή ενισχυμενα frames.



    Τι ειδους επισκευες κανουε εδω μεσα? Επισκευες που αναφερονται στη διαβρωση των μεταλλων απο τα νερα / οξυγωνο αλλα και λογο fractural damages ή πιο απλα απο κοπωσεις του πλοιου - τα γνωστα σε ολους cracks.

    Η επομενη φωτο δειχνει καθαρα πως ειναι ενα διαμηκης ενισχυτικο του καταστρωματος οταν εχει προβλημα διαβρωσης ή oπως το λεμε wastage.


    Και τελος μια λεπτομερια απο crack σε ενισχυμενο frame.





    Φιλε μου Eng ωραια η εξηγηση!
    Βλεπω πως εισαι στην επισκευη,για αναφερε στους νεοτερους εδω,ποιος ολοκληρωσε αυτην την δουλεια που ειναι μπολικη?(Μην μου πεις το ναυπηγειο δεν θα σε πιστεψω.....)
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #36

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    [quote=ChiefMate;218746]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου Eng ωραια η εξηγηση!
    Βλεπω πως εισαι στην επισκευη,για αναφερε στους νεοτερους εδω,ποιος ολοκληρωσε αυτην την δουλεια που ειναι μπολικη?(Μην μου πεις το ναυπηγειο δεν θα σε πιστεψω.....)
    Chief η αληθεια ειναι πως..ξερεις καλα την απαντηση.. Οτι ειδες ηταν απο επιθεωρηση quality παραδοσης του συγκεκριμενου TST. Ολα αυτα...ξεριες ποιος θα τα κανει??? Ο fitter με επιβλεψη του C.O...!!!!
    Αρε αθανατες Ελληνικες Εταιρειες.....

    Chief να εισαι καλα και να μας λες ΠΑΝΤΑ τις αποψεις σου, για να γνωριζουν οι νεοτεροι ποιες ειναι οι συνθηκες που επικρατουν..

    Αψογη οπως παντα παρεμβαση...

    NORTH: Παρα πολυ καλες οι φωτο σου, επισης ενα πολυ ιδαιτερο κομματι της Ναυπηγικης. Αργοτερα να πουμε και μερικα πραγματα για το πως γινονται οι μετασκευες..!

    Και επεται συνεχεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eng : 28-06-2009 στις 22:28

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου μερικές φωτό από αντικατάσταση Bottom στο 1ο αμπάρι από ένα bulk carrier.
    Στις φωτό διακρίνονται καθαρά τα web frame τα bottom longitudinal και τα floor από τα διπύθμενα (double bottom) και να τις αφιερώσω στους mastrokosta - eng - giorgosd.
    IMG_6376.JPG

    IMG_6377.JPG
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Βασιλη ξιλωστε το ολο...
    Παντως θα πρεπει να πουμε πως μετα απο καθε αλλαγη που περιλαμβανει στεγανα τμηματα οπως το Inner Btm ή οι φρακτες, απαιτειται ΣΟΒΑΡΟΣ έλεγχος των συγκολουμενων τμματων. Το βασικοτερα σημεια ειναι οι ραφες παλιου με νεου, οι cross weldings ή σταυρωτες ραφες και οι αλλαγες κατευθυνσης. Οι ελεγχει ανηκουν σε ενα ξεχωριστω κομματι - που το γνωριζουμε καποιοι εδω μεσα ετσι Βασιλη???? - που λεγεται N.D.T (None Distractive Technics). Αυτα ειναι ο ελεγχος - ξεκινωντας απο τα αρχικα - ελεγχος με πρεσαρισμα του ταγκιου βαζοντας νερο 100% και ελεγχουμε για διαρροες (οταν εχουμε δηλαδη δεξαμενη ερματος οπως στη φωτο του Βασιλη), στη συνεχεια εχουμε ελεγχο με πρεσαρισμα αερα στο ταγκι και ελεγχο με σαπουνονερο (η διαρροη του αερα θα φαινεται απο τις φυσαλιδες), επειτα υπάρχει ελεγχος με χρηση υπερηχων οπου βρισκουμε τα crack στα στρωματα τωνσυγκολλησεων - κορδονιων που χρησιμοποιηθηκαν και τελος το πιο..βαρβατο ειναι ελεγχος με χρηση X-Ray οπου εκει..καταλαβαινετε τα βλεπουμε ολα..
    Τωρα αν ολα αυτα τα κανετε στη Κινα, τοτε μετα απο ενα X-Ray ακολουθει...ξηλωμα της ραφης και ξανα απο την αρχη γιατι οπως παντα τα εχουν κανει...π...να !!! Sorry αλλα αυτη τη στιγμη εχω λυθει στα γελια που το θυμαμαι...!!!
    Λοιπον αυτα.. Και κατι στο φτερο, οι συγκολλησεις γινονται με αυτοματες μηχανες. Ξεκινανε με κολληση του backing strip στην κατω επιφανεια των προς συγκολληση ελασματων εκινανε τα πρωτα κορδονια με το χερι και περιπου μετα τη μεση μπαινει η αυτοματη μηχανη. Βεβαια υπαρχει τεραστια ιστορια πανω σ'αυτο το κομματι αλλα..λυπηθητε με ειναι ξημερωματα...!!

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Αφου ξερεις τι γινεται...
    Κανουμε το τραπεζι στον surveyor μαζι με ενα φακελακι κ παιρνουμε χαρτι οτι ολα ειναι αψογα..
    Κ οταν ειναι να φυγει το βαπορι απο την γυαρδα λεμε παιδια οταν σαβουρωσετε εχετε το νου σας μην μας εχουν κανει καμμια μ....κια κ αν ειναι ας κατεβει ο fitter να τα κολλησει...
    Τι ψαχνεις απο Κινεζους τωρα!
    Πας για δεκα δουλειες κ φευγεις με περισοτερες απ οσες χρειαζονταν πριν...
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας