Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 91

Θέμα: Επισκευές Πλοίων - (Ship Repairs in general)

  1. #41
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ChiefMate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ξερεις τι γινεται...
    Κανουμε το τραπεζι στον surveyor μαζι με ενα φακελακι κ παιρνουμε χαρτι οτι ολα ειναι αψογα..
    Κ οταν ειναι να φυγει το βαπορι απο την γυαρδα λεμε παιδια οταν σαβουρωσετε εχετε το νου σας μην μας εχουν κανει καμμια μ....κια κ αν ειναι ας κατεβει ο fitter να τα κολλησει...
    Τι ψαχνεις απο Κινεζους τωρα!
    Πας για δεκα δουλειες κ φευγεις με περισοτερες απ οσες χρειαζονταν πριν...
    Γιατι εχω την εντυπωση πως μετα απο καθε επισκευη στην Κινα την πληρωνει ο Chief??? Ειναι αληθεια ή μηπως φήμες βρομικες...

  2. #42
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Μονο βρωμικες????
    Απο το 2005 κ μετα καθε χρονο αν δεν τιμησω το Dalian,το Nantong,το Zhousan,το Qingdao για 20 μερες τουλαχιστον δεν μπορω.....

    Μην μου τους θυμιζεις κ ειπα να ησυχασω....
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #43
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Συνθήκες στο ΝΜΔ

    Σίγουρα δεν διεκδικώ δάφνες ειδικού, το αντίθετο είμαι παντελώς άσχετος, αλλά η παρακάτω εικόνα του τρόπου που γίνονται οι εργασίες στο ΝΜΔ και οι συνθήκες ασφαλείας των εργαζομένων, δε μου εμπνέουν και τα καλύτερα συναισθήματα:

    Συνημμένο Αρχείο 47215
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtogias : 15-11-2010 στις 13:17

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Που τα ειναι Σωματεία μας???? Που ειναι??????
    Να πάρει και να τους σηκωσει όλους μαζι... Και μετα καθομαστε και γελουμε με τους Κινεζους...

  5. #45
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Και ομως με αυτές τις ταρζανιες εζησε τοσα χρονια το Πέραμα και η ζώνη γενικότερα.
    Γιατι αντι να το παει ο πλοιοκτητης το βαπορι σε δεξαμενη, με ολα τα συνεπακολουθα, απο πλευρας κοστους, το πηγαινει στη ζώνη, χωρις δεξαμενες, απλα σαβουρώνοντας τις πλωριές δεξαμενες, ερχεται εξω απο το νερο το σημειο της επισκευής, πετάνε και δυο μαδερια απάνω (αφου για να φτιαχτει σωστή και ασφαλής σκαλωσια, χρειαζεται χρονο και χρήμα) ανεβαινουν και δυο καλοι τεχνιτες, κανουν το βαπορι καλύτερο απο καινουριο και τελος....

    Μαστροβασίλη ευχαριστώ για την αφιέρωση!

    Λεβέντη μου Eng θα μου επιτρέψεις μια συμπλήρωση αναφορικα με τα NDT?(αλλωστε δε νομιζω να παρεξηγεισαι, ουτε και οι αναγνωστες του forum,αφου ολοι ξερουμε - και καποιοι και προσωπικα - πως οι γνώσεις σου ειναι αστειρευτες).
    Υπάρχουν επισης οι:
    - Μ(agnetic) P(article) I(nspection)
    - P(enetration) T(est)
    και χρησιμοποιούνται για την διερευνηση ανωμαλιων στην επιφανεια των μεταλλων και των συγκολλήσεων.
    Τέλος, το Pressure Test των δεξαμενών δε θεωρειται Non Destructive Test, αφου δεν ελεγχεται η ποιότητα της συγκόλλησης, αλλά η στεγανοτητα της.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 10-07-2009 στις 18:28
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  6. #46

    Προεπιλογή

    βρε παιδιά χαλαρώστε.προετοιμασία κάνουν οι άνθρωποι για αξονικό στη θαλασσα.είναι φανερό απ΄το [μπρουμούτισμα]του βαποριού που έχει ξεκινήσει.δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό και όχι μόνο στην ελλάδα.

  7. Προεπιλογή Περί NDT

    Μια και συζητήθηκε το θέμα NDT/NDE (ελληνικά ΜΚΕ):

    Η πρώτη μέθοδος είναι το visual (VT) ή οπτικός έλεγχος, πάντα γίνεται αλλά συνήθως ξεχνάμε να τον αναφέρουμε. Έχει και αυτός κανονισμούς και κριτήρια αποδοχής.

    Μετά έρχονται οι 4 "κλασσικές" μέθοδοι: ραδιογραφία (RT), υπέρηχοι (UT), μαγνητικά σωματίδια (MT), διεισδυτικά υγρά (PT). Οι δύο πρώτες βλέπουν μέσα στο υλικό ενώ οι υπόλοιπες μόνο ελαττώματα που βγαίνουν μέχρι την επιφάνεια. Η ραδιογραφία προτιμάται γιατί αφήνει εύχρηστα τεκμήρια (φιλμ), αλλά σε γωνιακές θεσεις οι υπέρηχοι βλέπουν καλύτερα.

    Μετά έχουμε κάποιες πιό εξωτικές μεθόδους: δινορεύματα, acoustic emission, μικροσκληρομέτρηση (όχι 100% μη καταστρεπτική, αφήνει ένα μικρό ίχνος) κλπ.

    Παραδοσιακά η πιεστική ή υδραυλική δοκιμή δεξαμενών δεν ταξινομείται μαζί με τις άλλες μεθόδους, για ιστορικούς λόγους. Είναι σημαντική σε δεξαμενές που αναπτύσσονται πιέσεις (π.χ. LPG).

    Η δοκιμή στεγανότητας είναι πολύ "ήπια" για να δώσει στοιχεία για την αντοχή των συγκολλήσεων.

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι πως εδω μεσα ειμαστε - οπως εχω συχνα αναφερει - μια οικογενεια. Σαφως και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει η συμπληρωση απο ολους. Αλιμονο να παρεξηγουμαστε. Οσοι ειμαστε στο χωρο ξερουμε πως η Ναυπηγική (γενικότερα) είναι επαγωγική επιστημη, ξεκινας ενα κομμάτι και μεσα σ'αυτο δενουν..όλα (χωρις υπερβολές)!
    Αλλωστε αγαπητε μου παλιανθρωπε το...λάσπειν ουκ αντρος σωστο (μόνο παλιανθρώπου)!!
    sv1xv, πάντα τετοια, για αυτο εξ αλλου υπάρχει και το θεμα. Χαιρομαι για την παρέμβαση σου!!

  9. #49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεεεε.... λεβεντη μου τωωωρα, τι με ρωτας!! Θέλει κι αλλο side shell, τα w&w strakes ειναι παρμένα, substantial. Αλλά περα απο αυθερεσίες.. μπες μεσα και κοβε!!! . Αβέρτα!!!!
    Παλιάνθρωποι ολοι τους...
    Εng μηπως μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς; Δηλαδή έπρεπε να αφαιρέσουν κι άλλο από το πέτσωμα; Από οτι διακρίνω 15 νομείς απόσταση κόψανε και προς τα πρύμα ήδη τοποθέτησαν καινούργιες λαμαρίνες.
    Για ποιό λόγο έπρεπε αφαιρέσουν κι άλλο.

    Έτσι για να μαθαίνουμε τίποτα κι εμείς που είμαστε ψιλοάσχετοι, αλλά μας ενδιαφέρει το θέμα!

  10. #50
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apokliros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εng μηπως μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς; Δηλαδή έπρεπε να αφαιρέσουν κι άλλο από το πέτσωμα; Από οτι διακρίνω 15 νομείς απόσταση κόψανε και προς τα πρύμα ήδη τοποθέτησαν καινούργιες λαμαρίνες.
    Για ποιό λόγο έπρεπε αφαιρέσουν κι άλλο.

    Έτσι για να μαθαίνουμε τίποτα κι εμείς που είμαστε ψιλοάσχετοι, αλλά μας ενδιαφέρει το θέμα!
    Καταρχήν να σε καλως ορισω στην παρέα μας. Το κομμάτι που διάλεξες σαν απορία είναι ενα αστειο προς στον φίλο μου giorgos_d. Ξερει αυτός...
    Αντικειμενικα μια χαρα επισκευή ειναι..και ετσι επρεπε να γίνει.
    Αυτή ειναι λοιπόν η απάντηση.
    Αν ομως έχεις κάποια άλλη ερώτηση σε οποιοδηποτε τομεα επισκευής του hull ή του machinery μπορουμε και εγω αλλά και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι να σου απαντήσουμε!

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας