Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 31

Θέμα: Τα πρώτα μας ταξίδια ...

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Πρωτο μου ταξιδι με πλοιο ηταν στην Ναξο το μακρυνο Αυγουστο του 1973. Επιστροφη στην Αθηνα και λιγες μερες μετα το πρωτο ταξιδι στην Τηνο. Δυστυχως ομως οι γονεις μου δεν θυμοντουσαν με ποια πλοια ειχαμε ταξιδεψει. Δυο χρονια μετα μονιμοι πλεον κατοικοι Ελλαδος βρισκομαι σε μια ηλικια οπου πλεον υπαρχει η αποθηκευση των συναισθηματων υπο μορφη αναμνησεων. Δεν χρειαζετε πλεον κανενας να μου θυμησει το ταξιδι του 1975 με ενα απο τα ομορφοτερα πλοια. Παρολα αυτα καποιες εικονες μπορουν να αποτελεσουν βοηθημα και ετσι πολλες φορες κοιτω αυτη τη φωτογραφια και στα αυτια μου ακουω τη φωνη της μανας μου να λεει "Αντωνη κοιτα εδω" και εγω να γυριζω και να βλεπω μια λαμψη διακοπτωντας την βρωσιν του υπεροχου Σαντουιτς.

    ΠΕΙΡΑΙΑΣ- ΣΥΡΟΣ- ΤΗΝΟΣ
    ΝΑΙΑΣ... 1975

    NAIAS 75.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτο μου ταξιδι με πλοιο ηταν στην Ναξο το μακρυνο Αυγουστο του 1973. Επιστροφη στην Αθηνα και λιγες μερες μετα το πρωτο ταξιδι στην Τηνο. Δυστυχως ομως οι γονεις μου δεν θυμοντουσαν με ποια πλοια ειχαμε ταξιδεψει. Δυο χρονια μετα μονιμοι πλεον κατοικοι Ελλαδος βρισκομαι σε μια ηλικια οπου πλεον υπαρχει η αποθηκευση των συναισθηματων υπο μορφη αναμνησεων. Δεν χρειαζετε πλεον κανενας να μου θυμησει το ταξιδι του 1975 με ενα απο τα ομορφοτερα πλοια. Παρολα αυτα καποιες εικονες μπορουν να αποτελεσουν βοηθημα και ετσι πολλες φορες κοιτω αυτη τη φωτογραφια και στα αυτια μου ακουω τη φωνη της μανας μου να λεει "Αντωνη κοιτα εδω" και εγω να γυριζω και να βλεπω μια λαμψη διακοπτωντας την βρωσιν του υπεροχου Σαντουιτς.

    ΠΕΙΡΑΙΑΣ- ΣΥΡΟΣ- ΤΗΝΟΣ
    ΝΑΙΑΣ... 1975

    NAIAS 75.jpg

    Eίναι, πράγματι, απίστευτο φίλε Rocinante, που βρήκες αυτήν την υπέροχη φωτογραφία…. Είμαι σίγουρος ότι σου ξύπνησε πολύ γλυκές αναμνήσεις… Κρίμα που οι γονείς μου δεν θα έπαιρναν ποτέ φωτογραφία μέσα σε καμπίνα πλοίου! Μπορώ, μάλιστα, να φαντασθώ τον πατέρα μου να λέει: «Τι τραβάμε τωρα ακριβώς; Τα σεντόνια; Κράτα το φιλμ για κανένα τοπίο!» Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και εύκολο να σκεφθεί κάποιος την αξία μιας τέτοιας φωτο ύστερα από … τριαντα πέντε χρόνια…. :-|

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Επειδή ξέρω δύο πράγματα παραπάνω, θέλω να σας πω ότι ο μικρός rocinante μεγάλωσε όπως και ο μπαμπάς του, ο οποίος παραμένει το ίδιο ακμαίος όπως τον βλέπετε.... Αντώνη φανταστική φωτογραφία, όλα τα λεφτά, έκλεισες το θέμα πριν καλά καλά ανοίξει . Ο καπετάν αντρέας τα είπε όλα.

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Με εξαίρεση τα κοντινά ταξίδια στην Αίγινα με πλοία αμιγώς επιβατικά (Καμέλια, Πίνδος, Χαρά κλπ) αλλά και παντόφλες της εποχής (Ελλάς, Αφαία, Αιγινα κλπ), το πρώτο μεγάλο (κυριολεκτικά) ταξίδι με πλοίο έγινε τον Ιούλιο του 1974 στην Τήνο για προσκύνημα στη Χάρη της. Ταξίδεψα πρός Τήνο με το Απόλλων Εξπρές, με κόσμο ακόμη και στις σωσίβιες λέμβους. Εμείς καθόμασταν κοντά στην πρύμνη, δίπλα σε μια σκάλα που επικοινωνούσαν μεταξύ τους τα καταστρωματα, απο τα οποία θυμάμαι χαρακτηριστικά την ξυλινη επένδυση τους.
    Ηταν ένα κουραστικό ταξίδι, δεν θυμάμαι πόσες ώρες κράτησε. Εκείνο που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι κατά την διάρκεια του ταξιδιού, ακούσαμε απο τα τρανζιστοράκια ότι έγινε η απόβαση στην Κύπρο. Ο χαμός εν πλώ !
    Φθάνοντας στο νησί, δεν ξέραμε άν έπρεπε να κατεβούμε η να επιστρέψουμε, μετά τα επόμενα νησιά, στον Πειραιά. Τελικά κατεβήκαμε. Αφου προσκυνήσαμε, προσπαθήσαμε να βρούμε ένα κατάλυμα (είμασταν 3 οικογένειες με 6 παιδιά απο μηνών έως 12 ετών) και πλοίο επιστροφής. Τελικά ξημερώματα επιβιβαστήκαμε στο Μεγαλόχαρη με προορισμο την Ραφήνα, αλλά βρεθήκαμε τελικά την επομένη το απόγευμα στο Βόλο ! Στο Μεγαλόχαρη δεν υπήρχε πολύς κόσμος, αλλά ουτε και φαί η κάτι αλλο για να καλύψουμε την πείνα μας. Ταξίδι ταλαιπωρίας και φόβου. Απο Βόλο φτάσαμε τελικά Αθηνα την μεθεπομένη σιδηροδρομικώς, αλλά το ταξίδι εκείνο αφορά άλλο forum.
    Eκτοτε ταξίδεψα με πάρα πολλά πλοία της ακτοπλοίας, αλλά τα περισσότερα τα έκανα με το Σαμαινα προς Ικαρία, γεγονός που με έκανε να γυρίζω το πλοίο με σχεδόν κλειστά μάτια.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Μυρτιδιώτισσα" - "Amarcord"

    Το θέμα αυτό είναι γεμάτο νοσταλγία.
    Θυμίζει και λίγο την ταινία του Φεντερίκο Φελλίνι "Amarcord".
    O τίτλος προέρχεται από την ένωση των λέξεων "amare", "ricordare", που σημαίνουν ότι το να θυμάσαι είναι πολλές φορές λίγο πικρό.

    Τα πλοία με τα οποία ταξίδεψα τα έχω καταγράψει εδώ και κάποια χρόνια.

    Πρώτο ταξίδι, λοιπόν, για τη Σίφνο τον Αύγουστο του 1968.
    Ταξίδι με το υπέροχο "Μυρτιδιώτισσα".
    Φυσικά δεν το θυμάμαι, αλλά καμιά φορά την ώρα του απογεύματος μου φαίνεται σαν να ακούω έναν αλλόκοτο ήχο μηχανών.
    Το απόγευμα φτάναμε στις Καμάρες έπειτα από πολύωρο ταξίδι.
    Να' ναι άραγε το "Μυρτιδιώτισσα", να 'ναι το "Λητώ", να
    'ναι το "Κάλυμνος", να 'ναι το "Κανάρης", να 'ναι το "Μιαούλης";
    Δεν ξέρω, μιας και κάθε φορά ο ήχος των μηχανών είναι διαφορετικός.

    Πάντως, η λίστα με τα καράβια ξεπερνά τα διακόσια.
    Αλλά τη γλύκα που είχαν εκείνα τα ταξίδια με τα παλιά καράβια, την ξαναβρήκα μόνο στα τρία "Βελγάκια", το "Αιγαίον", το "Μπάρι" και το "Γεώργιος".

    Καλά ταξίδια σε όλους
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Ηταν καλοκαιρι του 1993 απο πειραια για κυθηρα με το ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ δεν θυμαμαι τιποτα γιατι ημουν 14 μηνων.
    ΑΛΛΑ το δευτερο ταξιδι ηταν με το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ιουλιος 1997 απο πειραια για ΤΗΝΟ ,αλλα για να πας ΤΗΝΟ περνας απο την ΣΥΡΟ. Λιγη ωρα πριν μπουμε ΣΥΡΟ ο πατερας μου (γιος καπετανιου και μελλοντικα πατερας καπετανιου ελπιζω) με ανεβασε στην γεφυρα χωρις να γνωριζει τον καπετανιο ,ετσι απλα για να δω πως κυβερνιεται .Οπως κοιτουσα απο εξω μεσα την γεφυρα και κανω την κινηση να μπω μεσα , ο πατερας μου μου ειπε οτι δεν επιτρεπεται να μπουμε μεσα.Βλεποντας μας ο καπετανιος(μηπως ξερετε ποιος ηταν καπετανιος εκεινη την περιοδο?) να ειμαι περιεργος και να ρωτω συνεχως τον πατερα μου για καθε τι που εβλεπα μεσα στην γεφυρα ,ο καπετανιος απευθυνθηκε στο πατερα μου να με αφησει να μπω μεσα στην γεφυρα,και οχι μονο αυτο με αφησε να κατσω στο καθισμα του τιμονιου και μου ελεγε πως θα κανουμε ολες τις κινησεις ,κρατωντας μου τα χεργια,για να το δεσουμε στην Συρο...
    Υ.Γ. Σιγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτο ηταν το εναυσμα για να ακολουθησω το δυσκολο επαγγελμα του ναυτικου και να γινω και εγω μια μερα καπετανιος....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpt babis : 23-05-2009 στις 19:33

  7. #17
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Wink miaoulis...

    My first trip by ship was with “Miaoulis” (The great!) … Yet, I choose not to write directly about it now. I have written a relevant nostalgic article in the local paper “Amorgiana Nea” a few years ago. I think it might be much better if I have the article scanned, so that you can all read it as it was published there…
    I shall do so when I come back home….
    I am now in beautiful Spain, and that explains my use of English, as my computer here (naturally) lacks the Greek fonts. As for “grieklish”, I do not appreciate it much!

    Best regards to all :wink:

    Andreas

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Πρώτο ταξίδι σε ηλικία 5 μηνών, τον Ιούνιο του 1983 από Ρόδο για Πανορμίτη, με το ΡΟΔΟΣ 2 και επιστροφή με το ΛΙΝΔΟΣ. Τα ταξίδια αυτά στην συγκεκριμένη γραμμή συνεχίστηκαν και συνεχίζονται 2-3 φορές το χρόνο, με όλα τα πλοία που υπάρχουν στις ενδοδωδεκανησιακές γραμμές!
    Στο πρώτο μεγάλο πλοίο που μπήκα ήταν το ''αγαπημένο'' μου ΝΤΑΛΙΑΝΑ τον Σεπτέμβριο του 1994 για ένα ταξίδι από Ρόδο για Κάρπαθο, επιστροφή με το ίδιο πλοίο...
    Πρώτο ταξίδι για Πειραιά τον Μάρτιο του 2000, σχολική εκδρομή και αντί να μας βάλουν σε ένα πλοίο της ΔΑΝΕ, ταξιδέψαμε με το ΡΟΔΑΝΘΗ, η επιστροφή αν και προγραμματισμένη με το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, λόγω απαγορευτικού γυρίσαμε με το ΡΟΔΑΝΘΗ.
    Από τον Σεπτέμβριο του 2000 και μετά τα ταξίδια άπειρα... ΚΟΡΝΑΡΟΣ, ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (αμέτρητες φορές), ΔΙΑΓΟΡΑΣ, ΚΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΑΣ, ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ, ΚΡΗΤΗ Ι, ΚΡΗΤΗ ΙΙ, BLUE STAR 1, BLUE STAR 2, ΜΑΡΙΝΑ, ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΜΙΛΕΝΑ, ΡΟΜΙΛΝΤΑ... Τι παρατηρήσατε αν και Δωδεκανήσιος είχα μπεί μόνο μία φορά σε πλοίο της ΔΑΝΕ και αυτό ήταν το νεώτερο της το ΔΙΑΓΟΡΑΣ,τον Ιούνιο του 2002... Δυστηχώς ποτέ μου δεν ταξίδεψα με τα υπόλοιπα πλοία της εταιρίας!!!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πάτρα, Δρακοπουλάτα Κεφαλονιάς, Hereford (UK)
    Μηνύματα
    309

    Προεπιλογή Ε/Γ - Ο/Γ "Κεφαλληνία" (1965)......Γιά Πάντα!!!

    Το πρώτο μου ταξίδι έγινε τον Αύγουστο του 1967 σε ηλικία 10 περίπου μηνών με το «καινούργιο»!!! Έτσι έλεγαν Πατρινοί και Κεφαλλονίτες το αξέχαστο «Κεφαλληνία». Το βαπόρι που έμελλε να γίνει η μεγάλη μου αγάπη και παντοτινή. Από τότε λοιπόν, ανελλιπώς, ταξίδια κάθε χρόνο για τις καλοκαιρινές διακοπές μας στην ιδιαίτερη πατρίδα μας την Κεφαλονιά με το «Κεφαλληνία». Πάμπολλα ταξίδια στο όνειρο με το ονειρικό (για μένα και την οικογένεια μου) «Κεφαλληνία».
    Βέβαια κάποιες χρονιές υπήρξαν ταξίδια με το "Επτάνησος", το "Αργοστόλι" (νυν Παναγία Χοζοβιώτισσα), το "Ιονίς" και τώρα πιά όλα με το "Κεφαλονιά".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seaways_lover : 18-07-2009 στις 02:27
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #20
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    πρωτο (νυχτερινο ταξιδι) που θυμαμαι ,με το king minos πειραιας-ηρακλειο καπου στο 1995...πιτσιρικας τοτε, ειχα εντυπωσιαστει οταν ανεβηκα μια πλευρικη σκαλα και βρεθηκα διπλα στις κατακοκκινες, φωτισμενες τσιμινιερες, μεσα στο μαυρο σκοταδι..μου φανηκαν πελωριες και τρομακτικες λογω φωτισμου και θορυβου (δεν ειχα δει μεχρι τοτε τις ακομα ψηλοτερες του καζαντζακη )
    εντονη εικονα και συναισθηματα εκεινης της στιγμης που θα εχω για παντα, για το αγαπημενο μου τελικα πλοιο

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας