Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 31

Θέμα: Τα πρώτα μας ταξίδια ...

  1. #21
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Πρώτο ταξίδι στην αρχή της δεκαετίας του 60. Και συγκεκριμένα καλοκαίρι του 60 (ήδη ολόκληρος άντρας .... 1,5 έτους) Πειραιάς - Μυτιλήνη. Τώρα αν ήταν το Αγγέλικα, ή το Έλση Τόγια θα σας γελάσω. Φυσικά ακολούθησαν πολλά μα πάρα πολλά ταξίδια με διάφορα πλοία (χωρίς να μπορώ να θυμηθώ την ακριβή χρονολογική σειρά) όπως : Κολοκοτρώνης, Μιαούλης, Κανάρης, ¶δωνις, Αιολίς, Αρίων, Όμηρος, Οδυσσέας Ελύτης, Λίνδος, Σαπφώ, Κάμειρος, Ιαλυσσός, Κάντια, Έσπερος, Μυτιλήνη, Θεόφιλος, Επτάνησσος, Blue Star Ithaki, High Speed 5, και καλώς εχόντων των πραγμάτων λίαν συντόμως με το Λισσός.

  2. #22
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Cool ...........

    Το πιο κάτω είναι δημοσιευμένο στην εφημερίδα «Αμοργιανά Νέα» τεύχος Ιουλίου 2000. Sorry για τις τελευταίες γραμμές που δεν φαίνονται καλά λόγω …πείσματος του σαρωτή! :twisted:
    Καλή ανάγνωση
    first trip1.jpg

    first trip2_0001.jpg

    first trip3.jpg

    first trip4.jpg

  3. #23
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Πρώτο ταξίδι σε ηλικία 7 και κάτι ετών το 1991 με κάποιο Afroditi όπως το ονόμαζαν δηλαδή, από Λευκάδα προς Κεφαλονιά και μετά στην Ιθάκη. Επίσης με παντόφλα πάλι από Κεραμωτή σε Θάσο το ίδιο καλοκαίρι. Μπορεί κανείς να μου πει ποιες παντόφλες κάναν δρομολόγια από Λευκάδα προς Κεφαλονιά - Ιθάκη και Κεραμωτή - Θάσο το καλοκαίρι του 1991;

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Εννοείς το Αφροδίτη Λ, του Λευκαδίτη, φίλε μου Αυτό πήγαινε Σάμη-Φισκάρδο-Βασιλική!

  5. #25

    Προεπιλογή

    Βάσει αναμνήσεων, πρώτο ταξίδι από Πειραιά για Σύρο. Ερίζουν δύο εξίσου "φλουταρισμένες" εικόνες: Μία απο τον "Απόλλωνα" με καθίσματα αεροπορικού τύπου, από τα οποία λείπει η πλάτη (πρέπει να ήταν στα τελευταία του) και μία από το "Ναϊάς" με πλάγιο άνεμο και εμένα να κρατιέμαι πότε από τη δεξιά και πότε από την αριστερή κουπαστή, που μου φτάνει περίπου μέχρι το μέτωπο...

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    667

    Προεπιλογή

    Φοβερο thread, γεματο αναμνησεις.Οι δικες μου παντως πρωτες αναμνησεις,καθοτι Μυτιλινιος,ηταν απο τις αρχες της 10ετιας του 80 απο το Σαπφω,οταν ημουν σε ηλικια νηπιαγωγειου πανω κατω.Αυτο ωστοσο που δεν μπορω να θυμηθω οσο και αν στιβω το κεφαλι μου,ειναι αν ειχα μπει και στα Ομηρος και Αλκαιος.Πριν δρομολογηθει το πρωτο για 12νησα και το δευτερο απο Ραφηνα,κανανε πρωτα το κλασσικο Πειραιασ-Χιοσ-Λεσβος,ετσι δεν ειναι?

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερο thread, γεματο αναμνησεις.Οι δικες μου παντως πρωτες αναμνησεις,καθοτι Μυτιλινιος,ηταν απο τις αρχες της 10ετιας του 80 απο το Σαπφω,οταν ημουν σε ηλικια νηπιαγωγειου πανω κατω.Αυτο ωστοσο που δεν μπορω να θυμηθω οσο και αν στιβω το κεφαλι μου,ειναι αν ειχα μπει και στα Ομηρος και Αλκαιος.Πριν δρομολογηθει το πρωτο για 12νησα και το δευτερο απο Ραφηνα,κανανε πρωτα το κλασσικο Πειραιασ-Χιοσ-Λεσβος,ετσι δεν ειναι?
    Πρώτο ταξίδι με το ΦΑΙΣΤΟΣ του Κων/νου Ευθυμιάδη το 1969, ακολούθησαν άλλα 2 με το ίδιο πλοίο και μετά τόσα και τόσα... Προσπαθώντας να περιοριστώ κυρίως σε αυτά που μας έχουν "αφήσει" ανακαλώ στη μνήμη μου (χρονολογικά) τα εξής: ΛΗΤΩ (το original), ΟΙΑ (άρα η προηγούμενη διευκρίνηση ήταν περιττή...), ΚΥΔΩΝ, ΡΕΘΥΜΝΟΝ, ΜΙΝΩΣ, ΚΡΗΤΗ (πάνω από 100!), ΑΡΙΑΔΝΗ, ΚΝΩΣΣΟΣ, ΣΑΠΦΩ, ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, ΑΦΑΙΑ, ΑΙΓΙΝΑ, ΑΠΤΕΡΑ, ΚΑΝΤΙΑ, ΛΑΤΩ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, ΡΟΔΑΝΘΗ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, ΜΑΚΕΔΩΝ, ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ, Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΗΣ, ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ, ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ, ΔΑΙΔΑΛΟΣ, ΛΙΣΣΟΣ...

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πρέπει να ήταν το καλοκαίρι του 1981, Πειραιά-Χανιά με το ΚΡΗΤΗ. Ακόμη θυμάμαι την πολυπλοκότητα των διαδρόμων στο deck με τις καμπίνες.
    Ένας διάδρομος ήταν όλος κι΄όλος, με έναν παράλληλο από το ύψος του Σελφ Σέρβις μέχρι τα αεροπορικά καθίσματα (προς τα πρύμα δηλαδή)...

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πρώτο ταξίδι;; Χμ Μάλλον Όμηρος το 79 κάτι μηνων!

  10. #30

    Προεπιλογή

    Πρωτο ταξιδι το 1964 με το ΜΑΡΙΩ για Αιγινα...

    MARIO.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 05-02-2013 στις 21:59

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας