Σελίδα 46 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 451 έως 455 από 455

Θέμα: SS Hellas Liberty [Ελλάς Λίμπερτυ - SS Arthur M. Huddell] (IMO 5025706)

  1. #451

    Προεπιλογή SS HELLAS LIBERTY

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα λίμπερτις υπηρέτησαν χιλιάδες ελλήνων ναυτικών,αρκετοί των οποίων εξελίχθηκαν σε στελέχη ναυτιλιακών εταιρειών αλλά κ σε πλοιοκτήτες.Μέχρι την δεκαετία του 80 δεν υπήρχε έλληνας ναυτικός που να μην έχει μπαρκάρει με αυτά ακόμη κ στο ξεκίνημα της καριέρας του.
    Επειδή οι συνθήκες της ζωής ήταν διαφορετικές από ό,τι σήμερα,τα μπάρκα ήταν μεγάλα.Να σκεφθείτε ο θείος μου κ νονός μου,με βάφτισε μόλις 40 ημερών το 1960 διότι θα έφευγε γιά 4-5 χρόνια με ένα λίμπερτυ του Γεωρ. Λιβανού...
    Αυτο ξερω και εγω απο συγγενεις και φιλους που ειναι ανω των 70 χρονων σημερα . Μπαρκο λιγοτερο των 2χρονων δεν υπηρχε . Καπετανιος ξαδελφος περιμενει ποτε θα το επισκεφθουμε για να μου κανει ''ξεναγηση'' στο SS HELLAS LIBERTY .
    Οι 3 τελευταιες με την πρυμη , μαλλον οι ωραιοτερες . Αρκετα νομιζω μονοπωλησα το θεμα .
    IMG_20150923_121600.jpgIMG_20150923_121529.jpgIMG_20150923_121524.jpg

  2. #452
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ξερω και εγω απο συγγενεις και φιλους που ειναι ανω των 70 χρονων σημερα . Μπαρκο λιγοτερο των 2χρονων δεν υπηρχε . Καπετανιος ξαδελφος περιμενει ποτε θα το επισκεφθουμε για να μου κανει ''ξεναγηση'' στο SS HELLAS LIBERTY .
    Οι 3 τελευταιες με την πρυμη , μαλλον οι ωραιοτερες . Αρκετα νομιζω μονοπωλησα το θεμα .
    IMG_20150923_121600.jpgIMG_20150923_121529.jpgIMG_20150923_121524.jpg
    Κοίταξε να δεις,αν είναι κάποιοι που είχαν κάνει στα 2 τελευταία,τα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΡΥΖΗΣ κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Φ.ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ του Ανδρεάδη,ίσως κ να είναι γύρω στα 65. Παρεμπιπτόντως ο θείος της μάννας μου ήταν καπετάνιος στο πρώτο.Κ από τα 2 σόγια ήμασταν ναυτικοί βλέπεις.
    Γιά περισσότερα λίμπερτις,ρίξε μιά ματιά στο θέμα που είχα ανοίξει στα ιστορικά της ποντοπόρου,Chios Maritime Γ.Μ.Λιβανός.
    Όχι δεν μονοπωλείς το θέμα,ενδιαφέρουσες φωτό.

  3. #453
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Το YT σε μια περιήγηση που έκανα ψάχνοντας ταξιδιωτικές πληροφορίες, μου πέταξε ένα βίντεο του Vic Stefanu (προφανώς είναι ελληνοαμερικανός) από περιήγηση στο πλοίο, ομολογουμένως πολύ εντυπωσιακή αφού περιλαμβάνει και το μηχανοστάσιο.
    Σχετικά μ' αυτά που λέτε πιο πάνω περί της διάρκειας των ταξιδιών των συγγενών, θυμάμαι κι εγώ και μου έχει εντυπωθεί με πικρία τώρα στα 51 μου, πως θυμάμαι τον πατέρα μου να λείπει από το σπίτι για κάμποσα χρόνια και να μεγαλώνουμε κι εγώ και η αδερφή μου με την μάνα μας και τους παππούδες, δεν μας έλειψε βέβαια τίποτα ποτέ, είχαμε καλά παιδικά χρόνια, αλλά η έλλειψη του πατέρα μας, μας έχει μείνει εντυπωμένη.


  4. #454
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δυο φωτογραφίες του πλοίου όπως ήταν παροπλισμένο στην Αμερική πριν το παραλάβουμε. Στα 12 χρόνια που είναι στην Ελλάδα έχει μετατραπεί σε ένα πραγματικό κόσμημα.

    hudell2.jpg Huddell2-thumb.jpg

  5. Προεπιλογή

    https://forum.nautilia.gr/showthread...358#post637358

    Κάρτα QSL από το σχετικό ραδιοερασιτεχνικό event στο SS Hellas Liberty, στο αντίστοιχο forum.

Σελίδα 46 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας