Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 27

Θέμα: Στολίδια στα ξένα λιμάνια (Jewels in foreign ports)

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Pommern

    Στο μακρινό Mariehamn την πρωτεύουσα των νησιών Aland της Βαλτικής, στέκει το πανέμορφο ιστιοφόρο POMMERN που έχει και Ελληνική ιστορία!

    Ναυπηγημένο το 1903 στο Clyde της Σκωτίας ως MNEME για Γερμανούς, ταξίδεψε αρχικά μεταφέροντας μινεράλι από τη νότια Αμερική στην Ευρώπη και το 1906 μετονομάστηκε POMMERN.
    Το 1921 δόθηκε ως επανόρθωση πολέμου στην Ελλάδα αλλά δεν ήρθε ποτέ στα μέρη μας μένοντας δεμένο στην Ολλανδία.

    Το 1923 το αγόρασε εφοπλιστής των Aland και ταξίδεψε ως τον πόλεμο μεταφέροντας σιτάρι από την Αυστραλία στην Ευρώπη. Μετά τον πόλεμο το δώρισε στο νησί και έγινε μέρος του τοπικού ναυτικού μουσείου το οποίο είχα τη χαρά να επισκεφτώ πριν λίγα χρόνια. Περισσότερα εδώ.

    Ποιος κακοήθης είπε λοιπόν ότι δεν διατηρούνται ελληνικά πλοία; :mrgreen:

    pommern 1.jpg

    Pommern2.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Η χθεσινή μου βόλτα και το πέρασμα από το Γαλαξίδι ειδικά για αυτό, μου επεφύλαξε μια έκπληξη... Ένα στολίδι στο λιμάνι του, το ιστιοφόρο Amara Zee. Το τί ακριβώς είναι αυτό το πλοίο και περισσότερες φωτογραφίες τις επόμενες μέρες.... Μπορεί να μην είναι ξένο λιμάνι το Γαλαξίδι αλλά έχει τόσο βαριά Ναυτική παράδοση που αξίζει τον κόπο να είναι σ αυτό τ θέμα σαν κόσμημα γα τον τόπο μας.

    P1170559.jpg

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χθεσινή μου βόλτα και το πέρασμα από το Γαλαξίδι ειδικά για αυτό, μου επεφύλαξε μια έκπληξη... Ένα στολίδι στο λιμάνι του, το ιστιοφόρο Amara Zee. Το τί ακριβώς είναι αυτό το πλοίο και περισσότερες φωτογραφίες τις επόμενες μέρες.... Μπορεί να μην είναι ξένο λιμάνι το Γαλαξίδι αλλά έχει τόσο βαριά Ναυτική παράδοση που αξίζει τον κόπο να είναι σ αυτό τ θέμα σαν κόσμημα γα τον τόπο μας.

    Αναφορικά με το παραπάνω στολίδι του Γαλαξιδίου, έμαθα ότι είναι ένα ιστιοφόρο που επιδοτείται από την ΕΕ και κάνει πολιτιστικές εκδηλώσεις σε διάφορα λιμάνια, όπως θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες κλπ. Το πλοίο είχε μείνει στο Γαλαξίδι, όπου και ξεχειμώνιασε από το περασμένο φθινόπωρο.
    Οι πληροφορίες μου λένε ότι το πρόγραμμα του περιλαμβάνει την Ερατεινή για τις πολιτιστικές εκδηλώσεις της τράτες και της σαρδέλας, στην Ναύπακτο, την Λευκάδα και την Κέρκυρα πριν ανηφορίσει για την Κροατία.

    Στις παρακάτω φωτογραφίες θα δείτε τις προετοιμασίες του για την φετινή σεζόν.

    P1170579.jpg

    P1170580.jpg

    P1170581.jpg

    P1170582.jpg

    P1170583.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Τα στολίδια στο λιμάνι του Όσλο....

    PICT7091.jpg

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Από το λιμάνι Aalesund, Νοργηγίας (λιμάνι σταθμός για τα πλοία της Νορβηγικής ακτοπλοϊας "Hurtigruten", αλλά και κρουαζιεροπλοίων, στην είσοδο του Geiranger fjord), ένα ξύλινο σκαρί με φόντο ένα πανέμορφο κτήριο (φρεσκοβαμένο και εντυπωσιακό...) πολυόροφο γκαράζ... σαν τα δικά μας ....

    PICT6136.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 23-06-2009 στις 12:31

  6. #16
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Εχω και εγω κατι απο Οσλο
    η πρωτη ειναι το καραβι και η δευτερη το περιεχομενο του

    οσλο.jpg

    μπουζ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 23-06-2009 στις 15:18

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω και εγω κατι απο Οσλο
    η πρωτη ειναι το καραβι και η δευτερη το περιεχομενο του

    οσλο.jpg

    μπουζ.jpg
    Το INNVIK είναι ένας μόνιμα αραγμένος πολιτιστικός πολυχώρος με ξενοδοχείο. Δεν κατάφερα να βρω κάτι για την ιστορία του αλλά πρέπει να είναι βόρειο σκαρί.

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ένα ακόμη στολίδι (Vestis) απο το Hammerfest της βόρειας Νορβηγίας.

    PICT6863.jpg

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μετά τα στολίδια που μας χάρισε ο φίλος gtogias, ας δούμε τι σημαίνει Νορβιγική κουλτούρα στην ναυτική παράδοση και σεβασμός στην ιστορία.

    Απο την πολή και το λιμάνι του Stokmarkness 2 στολίδα.

    PICT6600.jpg

    PICT6606.jpg

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ο καλός μας mastrokostas, έφερε ένα στολίδι απο τα Χανιά που μας κάνει υπερήφανους για την ναυτική μας παράδωση και ιστρορία. Είναι το M/S Ειρήνη στα κρουαζιερόπλοια, αλλά θεωρώ ότι είναι σωστό να γίνει αυτή τουλάχιτον η αναφορά και σε αυτό το θέμα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας