Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: SOS parakalo pelagosaaaaaaaaaa!!!

  1. #1

    Angry SOS parakalo pelagosaaaaaaaaaa!!!

    Apofasisa na agoraso ena skafos,kai apo ekei ksekina to martyrio!!!
    Exv dei 100 skafi exo diavasei gia alla 1000 exo vrei sto net 10.000 pnigomai stis epiloges alla kathos eimai asxetos sterianos pou thelei na ginei thalasolikos prospatho na matho!
    Loipon thelo ena skafos typou cruiser na mporei na paei ekdromoula na exei esoteriki kouzinitsa kai mpanio na mporei na koimisei 3 atoma to ena zeugari to allo filos i paidi na min exo fovo na pnigo ktl ktl kai ta ypoloipa klassika ton sterianon pou prospathoun na ginoun thalasolykoi(gorgones gia arxi)

    Exo kataliksi se ena Wellcraft excell tou 1998 me mixani 2etias 85 ores leitourgias kainourgia dermata kai ntrompes nerou kai to dinoun 30.000
    San asxetos mou arese to set otan to akousa
    Mporei kapoios na me voithisei na apofasiso an kano vlakeia i oxi dioti den mou periseuoun kai ta fragka gia lathos agores!!!!!

    thelo kapoios na mou pei ti na prosekso,an kano lathosepilogi,an yparxei kati kalitero na mou protinei esto aena mpousoula na mporo na kinitho i na apeuthintho kapou gia voitheia!!!!

    Parepimptontos to kalitero site-forum pou afora tin nautilia!!!!!
    Sigxaritiria paidia kali douleia!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Φίλε μου είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Αν έχεις την πρόθεση να δώσεις χρήματα πάρε ένα καινούργιο. Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις στην Saronic Boats των αδελφών Μπλιζιώτη αν θες ένα καινούριο σκάφος. Είναι αρκετά αξιόπιστα και τα επιλέγουν συνήθως επαγγελματίες ψαράδες. Φυσικά αν τα αποφασίσεις θα βάλεις κινητήρα made in japan, αλλά πιστεύω ότι αυτό ανήκει στα ψιλά γράμματα. Θα σου δώσω ένα link για να δεις τις επιλογές. Το σκάφος μπορεί να φτιαχθεί σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Δηλαδή αν σ' αρέσει ένα επαγγελματικό δεν σε δεσμεύει τίποτα να το αξιοποιήσεις σαν cruiser. Πάντως κατ' εμέ κοίτα καινούριο.
    Ένας καλός μου φίλος ψαράς έχει το 8.80. Είναι πολύ καλό και δείχνει να αντέχει ! Αυτό κυμαίνεται γύρω στα 50.000 με τον κινητήρα (αρκετά ακριβός-αναλόγως τι θα βάλεις-το συγκεκριμένο έχει yanmar), κουζίνα, χημική τουαλέτα, radar,gps κλπ. Είναι πολύ καλή τιμή και είσαι σίγουρος καθώς είναι καινούριο. Δεν κάνω διαφήμιση απλά ξέρω την εταιρεία και τα προιόντα της.

    Υ.Γ. Το 8.80 δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο ! Είναι αρκετά μεγάλο σκάφος.

    Φιλικά Θάνος
    Καλά ταξίδια και πάνω απ' όλα Προσοχή !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 25-05-2009 στις 16:55

  3. #3

    Προεπιλογή

    euxaristo gia tin apantisi file mou!
    emena mou aresei to montelo pou mou edeikses kai poli kali ontos i timi tou apla efage ena megalo x logo oti to theloun(gynaika) pio monterno kai mou eipa oti auto tous moiazei me varka psarematos!
    theloun kati se stil bayliner 245 i regal 2565 alla den mporo na tous bro tipota tetoio kainourgio se auta ta lefta ara pali apelpisia!
    An eixes kati piuo monterno na mou proteineis kai den sou troei xrono euxaristos na eksetaza kai autin tin lysi!!!


    P.s. gynaikes kai thalassa mallon den tairiazoun(toulaxiston i diki mou)

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Χωρις να αποκλειεις μια καλη περιπτωση μεταχειρισμενου που μπορεις να διαπραγματευτεις και την τιμη σε αυτους τους καιρους,νεα κατασκευη εχω να σου προτεινω το Ναυπηγειο του Μοσχατου στο Κορωπι,αφου με την προσωπικη εμπειρια των κατασκευων για το σωματειο λεμβουχων Πατμου εχω τις καλυτερες συστασεις να κανω:http://www.ocean.gr/boatyard_en.htm
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Είναι αδιαμφισβήτητη η γνώση και η εμπειρία του AgeanIslands αλλά έχω να προτείνω και κάτι ακόμα. Αυτήν την φορά λίγο πιο μακριά, από την Κρήτη. Kreta Mare Boats Πιστεύω ότι είναι πιο όμορφα τα σχέδια τους και πρέπει να κυμαίνονται στην ίδια τιμή. Και σου δίνω και μια ιδέα για ένα αρκετά μεγάλο παρθενικό ταξίδι. Τώρα πραγματικά δεν ξέρω αν βολεύει. Κοίτα και εδώ αλλά έχει μέσα αυτά που προτείνω εγώ αλλά ΑΙ.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Αυτά τα σκάφη που προτείνετε είναι ημιπλαναρίσματος αξονικά.
    Ο φίλος dim6932743 μιλάει για ταχύπλοο με γάστρα πλαναρίσματος.
    Εκεί έχει βέβαια πολλές επιλογές.
    Απλά σε αυτά τα μέτρα θα κοίταγα να έχει ξεχωριστή τουαλέττα.
    Κοίτα και εδώ : www.kourtismarine.gr
    Οσο για τα wellcraft ιστορικά σκάφη με πολύ καλές γάστρες. Πάντα ψηλά στις προτιμήσεις του κόσμου παγκοσμίως. Αντιγραφή της γάστρα αυτής έχει η a-hellas (www.aktotechniki.gr)
    Προσωπικά θα σε συμβούλευα πριν προχωρήσεις στην αγορά να "ζήσεις" λίγο το θέμα μέσω κάποιου φίλου ή γνωστου να αποκτήσεις μια εμπειρία ωστε να γλυτώσεις από μερικά λάθη μιας και θα έχεις και τις τύχες άλλων στα χέρια σου.
    Ασε που μπορεί να σε χαλάσουν κάποιοα πράγματα και να δεις οτι ίσως κάποιο άλλο είδος σκάφους σου ταιριάζει καλύτερα.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Euxaristo ksana gia tiw symboules sas koitaksa se auta ta site auta tou kourtis marine aresan perisotero stin epitropi tha epiikoiniso na do times an kai exo faei ena kolllima me to wellcraft to exei o typos se apsogi katastsi kai i mixani einai sxedon kainourgia mono 8o ores kai mou dinei kai tin palia doro poiu leitourgei kai to treiler kai to tender me tin voithitiki kai palla extra kai ola auta me 30.000.
    episis tha ithela na ksekiniso me tin agora kapoiou amesa file Ktmakis dioti dexomai ypervolikes pieseis kai ta idia me sena leo kai ego alla mou eipan kai tin apopsi oti ksekina apo kapou kai meta vlepeis allla ksekina min to exeis mono sta logia dioti me tin poikilia pou yparxei den tha katalikseis pote!


    P.s. ti enoieis ksexoristi toualeta?????me kleisti porta den enoieis?

  8. #8

    Προεπιλογή

    Αν έχεις τη δυνατότητα γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες γιατί είναι πολύ κουραστικό.


    Ναι λέω για κλειστή πόρτα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις το λόγο
    Το wellcraft αν είναι ΟΚ και δεν το αγοράσεις πες μου
    Αν δεν έχεις ξαναβγεί στη θάλασσα με σκάφος μην βιαστείς για τίποτα διότι μόνο κακό θα κάνεις. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από θάλασσα και ταχύπλοα αλλά οι πιο πολλοί νομίζουμε οτι έχουμε τον έλεγχο και στο τέλος τη πατάμε στα πιο απλά και απίθανα πράγματα.
    (αμα τύχει θα σου πω τι έχω πάθει από βλακεία να τραβάς τα μαλλιά σου
    και ζω χρόνια μέσα στη θάλασσα)

    Απλά αν τώρα ξεκινάς μην γίνεις σαν αυτούς που βλέπουμε τα καλοκαίρια στις μαρίνες και τις παραλίες και τους μουτζώνουμε επειδή βάζουν σε κίνδυνο τις ζωές και τις περουσίες του κοσμάκη.

    Δίπλωμα έχεις ?
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  9. #9

    Προεπιλογή

    Simera to apogeuma eida alla dyo skafi!
    Ktmaki ola ta skafi pou exo dei mexri tora exoun kleisti toualeta.tora diploma taxyploou tin alli vdomada.empeiria apo thalasa polla xronia nautoproskopos mexri prin geraso kai apofasisoun oi alloi oti den theloume koposi istioploikou apo taxyploo den ksero akoma.
    Alla an krino apo tin ksira kai sti thalasa ligo xaros tha eimai!!!mexri na matho(to mono sigouro)alla den masao eukola kai sigoura stin arxi tha me fovithei o kosmos olos alla allios den tha mathene pote kanenas an perimename na einai oloi kapetanioi i oloi na proerxontai apo nautikoi oikogeneia apla ola theloun to xrono tous.
    Den simfoneis kai esy????
    Episis oloi oi magazatores pou poulane skafi kai oi daskaloi gia taxuploa i anoixtis thalasois tha ginontan kleftes kai oi thalases tha itan adeies an kikloforousan mono oi nautikoi i gonoi nautikon oikogenoion !
    K episis exo tin entiposi oti arxika oloi mpousoulame prin perpatisoume?
    Den simfoneis kai esy kapote oti mpousoulises kai meta perpatises???
    Alla sou yposxomai tha prospathiso me gnomona tin asfaleia protarxika kai meta to sevasmo stous allous kai telos stin diki mou kapsa na matho na simperiferomai alloste exo kalous daskalous kai empeirous simvoulatores!!!8-)
    To xeirotero einai pos eida kai 2 regal 2655 kai exo lisaksei thelo na paro auto alla i tsepi mou den ftanei ta 60.000!!kai eimai san to mikro paidi me tin karamela aypnos tha meino tha to vlepo mprosta mou sinexos!!!
    Afou mpika mesa kai me fantastika idi mesa se auto!!!
    Atimi zoi pou allous tous anevazeis kai allous tous katevazeis!!!


    P.s.Signomi gia ta greek lish alla exo pc apo usa kai den exei ellinika!

  10. #10

    Προεπιλογή

    Μην με παρεξηγείς. Μιλάω μόνο για θέματα ασφαλείας.
    Σαφώς και όλοι εχουν το ίδιο δικαίωμα και χρέος μιας και είμαστε μια χώρα περισσότερο με θάλασσα παρά με στεριά.
    Kαι εγώ μπουσούλησα από μικρό παιδί αλλά ευτυχώς χωρίς σοβαρά απρόοπτα. Θελεις από φόβο θέλεις από τύχη. Θα μπορούσα όμως να ήμουν και καλύτερα στα πρώτα βήματα.
    Το παν στη θάλασσα είναι η ασφάλεια η δική σου, των επιβαινοντων του σκάφους σου (για τα οποία εσυ φέρεις ευθύνη) και του υπόλοιπου κόσμου.
    Οσο για τη φάση που είσαι το καταλαβαίνω απόλυτα.
    Την περνώ συνέχεια :lol:

    Και για να σε κάνω να νιώσεις ακόμα χειρότερα ενας φίλος πούλησε ένα 2650 Regal 2008 με 30 ώρες άψογο 45Κ πριν κανα δυο μήνες :lol::twisted:
    ..... Αλλά δεν είχε ξεχωριστή τουαλέττα.
    Το είχα ταξιδέψει το σκάφος και είχε πολύ καλή συμπεριφορά στο άσχημο καιρό. Απλά δεν είμαι στη φάση εγώ για τέτοιο σκάφος τώρα.
    Το το απέκλησες ?

    Στο www.e-skafos.gr είδες τίποτα ??
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας