Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 49

Θέμα: Ύδρα [PC-579, USS Wapakoneta, Hydra]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Είναι περίεργο Νικόλα πως τόσα χρόνια μετά μιλάμε για καράβια των παιδικών μας αναμνήσεων και σκέπτομαι με λύπη ότι ποτέ δεν ταξίδεψα με το Ύδρα ενώ λόγω της αγάπης της οικογενείας μου με την Ύδρα έχω ταξιδέψει με όλα τα άλλα καράβια του Σαρωνικού πολλές φορές. Ίσως γιατί συγκρινόμενο με τα άλλα ήταν το λιγότερο δημοφιλές. Και να θυμηθούμε τον ανταγωνισμό των πλοίων που έφταναν μέχρι την Ύδρα αρχές με μέσα δεκαετίας 60: Νεράϊδα, Καμέλια, Σαρωνίς, Μαριώ, Μάχη, Πίνδος.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι περίεργο Νικόλα πως τόσα χρόνια μετά μιλάμε για καράβια των παιδικών μας αναμνήσεων και σκέπτομαι με λύπη ότι ποτέ δεν ταξίδεψα με το Ύδρα ενώ λόγω της αγάπης της οικογενείας μου με την Ύδρα έχω ταξιδέψει με όλα τα άλλα καράβια του Σαρωνικού πολλές φορές. Ίσως γιατί συγκρινόμενο με τα άλλα ήταν το λιγότερο δημοφιλές. Και να θυμηθούμε τον ανταγωνισμό των πλοίων που έφταναν μέχρι την Ύδρα αρχές με μέσα δεκαετίας 60: Νεράϊδα, Καμέλια, Σαρωνίς, Μαριώ, Μάχη, Πίνδος.
    Και εγω ειμαι της ιδιας γνωμης... Παρ οτι ηταν ενα πολυ γρηγορο πλοιο δεν το αγαπουσα ιδιατερα...

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Exw tin entypwsi oti to MAXH kai to PINDOS den itan sti grammi otan mbike to YDRA.Enas logos pou to YDRA den itan dimofiles isws oti den anike stin koipraxeia i oti sta dromologeia tou pigainan kapoies fores mexri PORO.Stin grammi tou Sarwnikou yparxoun karavia pou to perasma tous thewrite apotyximeno,paradeigmata arketa:SOLONAKI,POROS( oxi to KALAMARA prokeite gia allo ploio ti dekaeteia tou`60 ), THESPROTEIA,kai ti dekaeteia tou `90 to AG.ANDREAS.Min xexnas oti auto pou antikatestise to YDRA to AVRA(KALAVRIA-MINERVA)itan kai auto apotyxeia.

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Sygnomi kai mia erwtisi:Pote to YDRA mbike sti grammi twn V.SPORADWN , itan prin i meta to Sarwniko?Eixe to idio onoma ekei?Se kapoio paliotero sxolio nwmizw oti kapoios exei grapsei oti ita to idio.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Exw tin entypwsi oti to MAXH kai to PINDOS den itan sti grammi otan mbike to YDRA.Enas logos pou to YDRA den itan dimofiles isws oti den anike stin koipraxeia i oti sta dromologeia tou pigainan kapoies fores mexri PORO.
    ...........
    Φιλε aegina

    Για το χατηρι σου κοιταξα τα αρχεια μου σημερα το πρωι. Εδω δυο διαφημισεις απο τις 11 Αυγουστου 1962 που δειχνουν οτι υπηρχε καποια δρομολογιακη επικαλυψη των τριων πλοιων στον Αργοσαρωνικο τουλαχιστον το 1962

    19620811e Arg.jpg
    19620811a Ydra.jpg

  6. #26

    Προεπιλογή

    Φίλε Αίγινα το Ύδρα μπήκε στην γραμμή των Σποράδων μετά τον Σαρωνικό. Εγώ τουλάχιστον το θυμάμαι το 1965-66 στον Σαρωνικό. Όσο για τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ που αναφέρω συνυπήρξαν με το Ύδρα στον Σαρωνικό στις αρχές δεκαετίας 60. Τα θυμάμαι και τα τρία στο λιμάνι της Ύδρας, το μεν Ύδρα να εκτελεί καθημερινά τα δρομολόγιά του με πρωϊνή άφιξη στην Ύδρα στις 11:00, τα δε άλλα δύο να κάνουν σποραδικά δρομολόγια πριν αποσυρθούν από την γραμμή, νομίζω το 1965.

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Euxaristw gia tin ploiroforia ANNA MARIA,kai kati isws ektos thematosrin ligo kairo pigainame sto nisi me ti mitera mou( me to FAIDRA ) kai xafnika thimythike mia palia istoria:Pigainame sto nisi me arketa bofor kai to kyma skepaze to plwrio balkoni egw leei oti eimoun mikros ( gyrw sta 3 ) kai den fovithika katholou.Twra ypostirizei oti ti ploio itan to MARIO egw pali nomizw oti den itan. Auto sinevei gyrw sto `71.I erwtisi mou einai thymasai pote tou Kontarini ta ploia efygan apo ti grammi?

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αίγινα το Ύδρα μπήκε στην γραμμή των Σποράδων μετά τον Σαρωνικό. Εγώ τουλάχιστον το θυμάμαι το 1965-66 στον Σαρωνικό. Όσο για τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ που αναφέρω συνυπήρξαν με το Ύδρα στον Σαρωνικό στις αρχές δεκαετίας 60. Τα θυμάμαι και τα τρία στο λιμάνι της Ύδρας, το μεν Ύδρα να εκτελεί καθημερινά τα δρομολόγιά του με πρωϊνή άφιξη στην Ύδρα στις 11:00, τα δε άλλα δύο να κάνουν σποραδικά δρομολόγια πριν αποσυρθούν από την γραμμή, νομίζω το 1965.
    Ιδου μερικα σχετικα κειμενα

    • Τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ συνυπηρχαν στονν Σαρωνικο το 1963. Ιδου δρομολογια στις 20 Ιουλιου 1963
    19630720 Mahi.jpg

    • Το ΠΙΝΔΟΣ περασε στην γραμμη Ραφηνας−Μαρμαριου το 1964. Κοιταξτε σχετικο αρθρο για το ΠΙΝΔΟΣ. http://www.nautilia.gr/forum/showpos...3&postcount=57 http://www.nautilia.gr/forum/showpos...6&postcount=58 Εδω ανακοινωση της 16ης Απριλιου 1964
    19640416 Pindos.jpg

    • Το ΥΔΡΑ συνεχιζε να ταξιδευει το 1965. Εδω δρομολογια στις 11 Ιουνιου 1965.
    19650611 Argosarwnikos.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 27-02-2010 στις 19:18

  9. #29

    Προεπιλογή Tαξιδια στον Αργοσαρωνικο.... 27 Αυγουστου 1966

    Και μια και μιλαμε για τα νιατα μας ιδου μια ωραιοτατη σελιδα προ 44 ετων για τα ταξιδια στον Αργοσαρωνικο.... 27 Αυγουστου 1966, απο την Ελευθερια

    19660827 Argos1.jpg
    19660827 Argos2.jpg

  10. #30

    Προεπιλογή

    Φίλε Aegina μου βάζεις δύσκολα... Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν το Μαριώ ήταν στην γραμμή το 1971. Σίγουρο ήταν ότι όλα τα τελευταία του χρόνια, τουλάχιστον από το 1965-66 και μετά που θυμάμαι εγώ, το Μαριώ έκανε αποκλειστικά κρουαζιέρες. Μάλιστα, όταν επιστρέφαμε οικογενειακώς από την Ύδρα στο τέλος του καλοκαιριού πάντα, λόγω του ότι ο πατέρας μου ήταν τουριστικός πράκτορας, είχαμε δωρεάν πάσσο για το Μαριώ που επέστρεφε από την κρουαζιέρα κατευθείαν Πειραιά. Συνεπώς, το 1971 δεν έκανε δρομολόγια. Δρομολόγια την χρονιά αυτή έκαναν τα Πορτοκαλής Ήλιος, το Αύρα, το Καμέλια και το Μυκήναι. Πιθανόν και το Σαρωνίς.Το Νεράϊδα ήδη είχε μετασκευαστεί σε κρουαζιερόπλοιο. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν και θα έλεγα ότι με το Σαρωνίς ταξίδεψες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 05-03-2010 στις 19:25

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας