Σελίδα 18 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 201

Θέμα: Κυκλάδες [Εξπρές Δανάη, Μεθοδία, Εξπρές Ευβοϊκός, Erke]

  1. #171
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Mπορεί φίλε... εγώ δεν κατάφερα να το δω στη Ρόδο, ο νοτιοαφρικανός το πέτυχε!

  2. #172

    Προεπιλογή Kyklades at Piraeus

    F/B Kyklades - Agapitos Lines, Piraeus late 70s - early 80s probably…

    $_57-9.jpg

  3. #173

  4. #174
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Οι πρώτες μου αναμνήσεις σε πλοίο ήταν στο Έλλη και στο Κυκλάδες, μέσα δεκαετίας 70. Το Νάξος και το Λήμνος μπήκαν λίγο αργότερα. Η μόνη ξεκάθαρη που έχω στο Κυκλάδες, πολύ πιτσιρικάς, είναι να τρώω μια μεγαλοπρεπέστατη γλίστρα και τούμπα σε κάτι λάδια στο γκαράζ..

    Καλά ταξίδια να έχει το βαποράκι...

  5. #175
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Εκεί πάντως οι επιβάτες έχουν πρόσβαση μέχρι κατάπλωρα στο κοράκι και μπορούν να απολαύσουν θαλασσινό ταξίδι χωρίς περιορισμούς. Εδώ στο Αιγαίο σε ποια πλοία επιτρέπεται η πρόσβαση μέχρι το κοράκι?? Δε νομίζω ότι μπορώ να βρω κάποιο...

  6. #176
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί πάντως οι επιβάτες έχουν πρόσβαση μέχρι κατάπλωρα στο κοράκι και μπορούν να απολαύσουν θαλασσινό ταξίδι χωρίς περιορισμούς. Εδώ στο Αιγαίο σε ποια πλοία επιτρέπεται η πρόσβαση μέχρι το κοράκι?? Δε νομίζω ότι μπορώ να βρω κάποιο...
    Σίγουρα κανένα.Κάποτε όταν το ΕΞ.ΠΗΓΑΣΟΣ πήγαινε δυτικές δεν είχαν βάλει την αλυσίδα κ επωφελήθηκα.Μου έβαλαν τις φωνές από την γέφυρα να φύγω.
    Με το δίκιο τους οι άνθρωποι,που να ξέρουν ότι ήμουν ναυτικός κ γνωρίζω που περπατώ.
    Υπάρχουν κ χώροι σε ορισμένα βαπόρια όπου οι περιορισμοί είναι υπερβολικοί βέβαια.Πχ στο ΠΑΝΟΡΑΜΑ πάνω από το ρεμέντζο της πρύμης...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 15-12-2016 στις 10:27

  7. #177
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα κανένα.Κάποτε όταν το ΕΞ.ΠΗΓΑΣΟΣ πήγαινε δυτικές δεν είχαν βάλει την αλυσίδα κ επωφελήθηκα.Μου έβαλαν τις φωνές από την γέφυρα να φύγω.
    Με το δίκιο τους οι άνθρωποι,που να ξέρουν ότι ήμουν ναυτικός κ γνωρίζω που περπατώ.
    Υπάρχουν κ χώροι σε ορισμένα βαπόρια όπου οι περιορισμοί είναι υπερβολικοί βέβαια.Πχ στο ΠΑΝΟΡΑΜΑ πάνω από το ρεμέντζο της πρύμης...
    Τον μακρινό Ιούλιο του 1991 έχω φωτογραφία στο κορακι του πεφιλημένου ΚΙΜΩΛΟΣ μεταξύ Αμοργού-Κουφονησιού, επιστρέφοντας Πειραιά από Αστυπάλαια. Μου είχε κάνει εντύπωση και η περίεργη διαμόρφωση του ντεκ κατάπλωρα με σκαλίτσες και παταράκια......

  8. #178
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Την εποχή των ΚΥΚΛΑΔΕΣ - ΙΟΝΙΟ - ΕΛΛΗ - ΝΑΞΟΣ κλπ σε όλα είχες πρόσβαση κατάπλωρα εν πλώ
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  9. #179
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Κ του ΣΑΠΦΩ.Μιλάμε γιά την εποχή της αθωότητας.Από τότε πολλά έχουν αλλάξει κ θα αλλάζουν προς το χειρότερο γιά τον καραβολάτρη....

  10. #180
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Fredericia-Falkenberg
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή 70s

    ΚΥΚΛΑΔΕΣ δεκαετία 70 μεσημεριανή αναχώρηση από Πάρο για Πειραιά και με ένα εφτάρι, θυμάμαι τα νερά (σκόνισμα) να φτάνει μέχρι το πιο πάνω κατάστρωμα , και να γινόμαστε λούτσα (πιτσιρικάδες τότε).
    Όσο για τα άλλα ΚΙΜΩΛΟΣ ΕΛΛΗ ΝΑΞΟΣ ΠΑΡΟΣ θυμάμαι και το ΑΙΓΑΙΟ και χαρακτηριστικά από το επάνω γκαραζακι κατάπλωρα βγαίναμε και καθόμασταν στην πλώρη με ράδιο και καμιά μπύρα.
    Και για της μέρες που γινόταν σφαγή μέχρι και στης βάρκες μπαίναμε.

Σελίδα 18 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας