Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 191 έως 200 από 201

Θέμα: Κυκλάδες [Εξπρές Δανάη, Μεθοδία, Εξπρές Ευβοϊκός, Erke]

  1. Προεπιλογή

    Πιο πολύ σαν προσωνύμιο του χει μείνει ανεπίσημα, μια και το έδιναν σε αρκετές πρώτες πλοιαρχίες (ίσως έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά).

    Από καραβολατρικής άποψης, καλό θα ήταν να μάθουμε και ποιο θα το αντικαταστήσει

  2. #192

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....αναχώρησε από το Trabzon στη Μαύρη Θάλασσα την Δευτέρα 4 Ιουνίου.....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ, Τραπεζούντα φίλε.
    Αχ, καλέ μου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, είτε Trabzon, είτε Τράμπζον, είτε Τραπεζούντα, είναι απόλυτα βέβαιο ότι στην ίδια πόλη - λιμάνι αναφερόμαστε. Για ποιό λόγο κάνουμε ...δύσκολη την ζωή μας και (κυρίως) βγαίνουμε εκτός θέματος συζήτησης ??? Εγώ Trabzon, εσύ Τραπεζούντα, όλα καλά !!!

  3. #193
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Espresso Venezia;603048]Αχ, καλέ μου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, είτε Trabzon, είτε Τράμπζον, είτε Τραπεζούντα, είναι απόλυτα βέβαιο ότι στην ίδια πόλη - λιμάνι αναφερόμαστε. Για ποιό λόγο κάνουμε ...δύσκολη την ζωή μας και (κυρίως) βγαίνουμε εκτός θέματος συζήτησης ??? Εγώ Trabzon, εσύ Τραπεζούντα, όλα καλά !!! [/QUOςTE]
    Έχουμε πει ότι σε πόλεις από τις χαμένες πατρίδες να χρησιμοποιούμε τα ελληνικά ονόματα.Άλλα λιμάνια στην περιοχή ( Πόντος ) ,Σαμψούντα Samsun,Kερασούντα Giresun.Δλδ δεν μιλάμε γιά τπτ ξεχασμένα αρχαία ονόματα όπως Υδρούς Otranto κλπ
    Eγώ σε τέτοια θέματα δεν κάνω καμία έκπτωση.
    Πάντως όλα καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 12-06-2018 στις 10:39

  4. #194

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε πει ότι σε πόλεις από τις χαμένες πατρίδες να χρησιμοποιούμε τα ελληνικά ονόματα.Άλλα λιμάνια στην περιοχή ( Πόντος ) ,Σαμψούντα Samsun,Kερασούντα Giresun.
    Eγώ σε τέτοια θέματα δεν κάνω καμία έκπτωση.
    Όχι φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ κάνεις λάθος, δεν το έχουμε πει, ούτε αναφέρεται σε κάποιον κανονισμό του φόρουμ, το έχεις πει εσύ. Εμένα θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιώ όποιο όνομα κρίνω εγώ σωστό να χρησιμοποιήσω, όπως σαφέστατα εγώ σου "επιτρέπω" να χρησιμοποιείς όποιο εσύ κρίνεις σωστό. Και ελπίζω αυτή η εκτός θέματος συζήτηση -την οποία δεν ξεκίνησα εγώ- να σταματήσει κάπου εδώ.

  5. #195
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ κάνεις λάθος, δεν το έχουμε πει, ούτε αναφέρεται σε κάποιον κανονισμό του φόρουμ, το έχεις πει εσύ. Εμένα θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιώ όποιο όνομα κρίνω εγώ σωστό να χρησιμοποιήσω, όπως σαφέστατα εγώ σου "επιτρέπω" να χρησιμοποιείς όποιο εσύ κρίνεις σωστό. Και ελπίζω αυτή η εκτός θέματος συζήτηση -την οποία δεν ξεκίνησα εγώ- να σταματήσει κάπου εδώ.
    Δεν αναφέρεται σε κανονισμό αλλά κάπου το έχουμε συζητήσει.
    Τεσπά είναι λυπηρό να χρησιμοποιούμε τούρκικα ονόματα χάριν ευκολίας αφού έτσι μας το σερβίρει το marine traffic,φίλε ΕV .
    Συγγνώμη γιά το εκτός θέματος.

  6. #196

    Προεπιλογή Κυκλάδες [Εξπρές Ευβοϊκός, Μεθοδία, Εξπρές Δανάη, Erke]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστατο ταξίδι πιθανότατα για το πλοίο, αφού από προχθές Παρασκευή βρίσκεται στα ανοιχτά του Aliaga. Σύμφωνα με το σήμα του στο AIS (στο οποίο εκπέμπει κανονικά), αναχώρησε από το Trabzon στη Μαύρη Θάλασσα την Δευτέρα 4 Ιουνίου, και λογικά ταξίδεψε αυτοδύναμο μέχρι τον τελευταίο του (???) προορισμό.
    Μετά από παραμονή τεσσάρων ημερών στην ράδα, χθες το μεσημέρι, Τρίτη 12 Ιουνίου, προσάραξε τελικά στην παραλία του Aliaga.

    Screenshot.jpg

    Καλό θα ήταν να μεταφερθεί το θέμα στα "Ιστορικά" με νέο προτεινόμενο τίτλο : Κυκλάδες [Εξπρές Ευβοϊκός, Μεθοδία, Εξπρές Δανάη, Erke]

  7. #197

    Προεπιλογή Κυκλάδες [Εξπρές Ευβοϊκός, Μεθοδία, Εξπρές Δανάη, Erke]

    .
    Να δούμε το πλοίο μας προσαραγμένο στο Aliaga, διά χειρός βέβαια Selim San.

    01.jpg
    Aliaga - Selim San

  8. #198
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αναμνήσεις από παλαιά. Επάνω στο ΚΥΚΛΑΔΕΣ ( e.x Εξπρές Δανάη, Μεθοδία, Εξπρές Ευβοϊκός, Erke) στις 27-02-1979 για να πάω φαντάρος στην Κώ. Αυτός που πατάει στα ρέλια.

    ΚΥΚΛΑΔΕΣ 01 27-02-1979.jpg

  9. #199
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Το ΚΥΚΛΑΔΕΣ στα νιάτα του ακόμα τότε,φωτογραφημένο ίσως στη Δονούσα,νησί το οποίο αναφέρεται και στο βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=v612LNepV2k απ'όπου και η φωτογραφία.

    snapshot.jpg

  10. #200
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Από Αγιο κήρυκο πρός σάμο γύρω στό 1980 στό δρομολόγιο Ρόδο-Αλεξανδρούπολη καί επιστροφή,καί μέσω κρήτης,κυκλάδων γιά πειραιά.

    100648158_10223070407415555_4458926160696311808_o.jpg

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας