Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 201

Θέμα: Κυκλάδες [Εξπρές Δανάη, Μεθοδία, Εξπρές Ευβοϊκός, Erke]

  1. #1

    Προεπιλογή Κυκλάδες [Εξπρές Δανάη, Μεθοδία, Εξπρές Ευβοϊκός, Erke]

    Θα ηθελα οποιες πληροφοριες υπαρχουν και ειδικα φωτογραφιες απο αυτο το θρυλικο πλοιο κατα την γνωμη μου το οποιο ταξιδεψε στην Ελλαδα σαν (ΚΥΚΛΑΔΕΣ,ΕΞΠΡΕΣ ΕΥΟΙΚΟΣ,ΜΕΘΩΔΙΑ,ΕΞΠΕΣ ΔΑΝΑΗ) η' ''πλοιο φαντασμα'' για οσους γνωριζουν πιο πολλα!

    Η τελευταια γραμμη που εξυπηρετισε ηταν ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΙΓΙΝΑ-ΜΕΘΑΝΑ-ΠΟΡΟ
    και τελευταιος του πλοιαρχος ο καπτα ΝΙΚΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ(ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ)

    Απο τη γεφυρα του εχουν περασει σαν πλοιαρχοι

    οι καπτα ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΑΘΗΣ,ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΕΡΟΝΤΑΚΗΣ,ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ,ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
    \'\'REVOLUCION\'\'

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    ¶ντε και καπετάνιος!!

  3. #3
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή


    M/F Express Danae
    Photo: Agapitos Express Ferries


    M/F Erke


    Route ?
    Building year 1972
    Building yard United Shipping Yard, Greece
    Owner Pastel Holdings
    Operator ?
    Length 74,48 m
    Breadth 11,99 m
    Draft ?
    GT 3.518
    Machinery ?
    Speed 17 kn.
    Number of passengers 870
    Number of beds 0
    Number of cars 52
    Lanemetres ?
    Port of registry ?
    Flag ?
    Former names Express Danae (1999-2004) - Saronikos Ferries
    Express Danae (1996-1999) - Agapitos Express Ferries
    Methodia (1994-1996) - Ventouris Sea Lines
    Evoicos (1993-1994) - Agapitos Lines
    Kyklades (1972-1993) - Agapitos Lines

    Former owners Minoan Flying Dolphins (1999-2004)
    Agapitos Express Line (1996-1999
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Συγνώμη, αυτό ταξιδεύει ακόμα;

  5. #5

    Προεπιλογή

    Φιλε Μichael το ΔΑΝΑΗ ταξιδευει ακομα αλλα οχι σε Ελληνικα νερα εχει πουληθει σε Τουρκικα συμφεροντα και το καινουργιο του ονομα ειναι ΕΡΚΕ


    Μακαρι ομως να εξακολουθουσε να ειναι εδω στην Ελλαδα οπου για οσους γνωριζουν εχει γραψει την δικη του ιστορια και εχει βγαλει πολλους πλοιαρχους μιας και καποτε ηταν το ''εκπαιδευτικο'' της εταιρειας που το ειχε τελευταια!!!
    \'\'REVOLUCION\'\'

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Κων/πολη-Οδησσός η κάποιο λιμάνι της Αζοφικής
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

    Έτυχε να ταξιδέψω πολλές φορές μαζί του. Αν και φαινόταν κάπως παλιό, παρ' όλα αυτά μου άρεσε διότι είχε αυτό που λέμε ναυτικό σκαρί. Ωραίο βαποράκι ήταν! Καλοτάξιδο όποιους και αν μεταφέρει τώρα.
    Επίσης, αν δεν το μπερδεύω με κάποιο άλλο της γραμμής, ήταν σ' αυτό που είχα κάνει την πρώτη κουβέντα με έναν καπετάνιο (δεν ξέρω το ονομά του, το μόνο που θυμάμαι είναι πως είχε γένια) όταν για πρώτη φορά είχα ανεβεί σε γέφυρα βαποριού. Τα λόγια του τα θυμάμαι ακόμα πολύ καλά...

  8. #8

    Προεπιλογή

    Για να μπω και εγω στην κουβεντα και εγω για το πολυαγαπημενο σε ολους ΕΞΠΡΕΣ ΔΑΝΑΗ,''ΠΛΟΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ'',''ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ'' και ολα τα αλλα παρατσουκλια που ειχε το ΔΑΝΑΗ βαζω και μια φωτογραφια του απο το shipspotting του ilhan kermen που το εχει παρει φωτογραφια οπως ειναι τωρα!!!

    Συμφωνω με ολους τους προλαλισαντες και ειδικα με τον che μαλλον πρεπει να δημιουργησουμε κανενα fun club του ΔΑΝΑΗ.

    Κατα την γνωμη ειναι μακραν απο τα πιο ομορφα πλοια που εχουν περασει απο τα Ελληνικα νερα και εχει αφησει την δικη του ιστορια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 17-12-2007 στις 23:28
    Μη πουλάς τρέλα . Μοίρασέ την

  9. #9

    Προεπιλογή

    Υ.Γ στο προηγουμενο μηνυμα μου...
    κατι που δεν ξερω βεβαια σιγουρα αν ειναι αληθεια δεν το εχω τσεκαρει το ΔΑΝΑΗ ξεκινησε να κατασκευαζεται απο τον Σ.ΚΟΚΟΤΑ (τον τραγουδιστη) ...ναι σωστα καταλαβατε!!!για θαλαμηγο του η' για να το εκμεταλευτει σαν επιβατηγο τοτε που ειχε κανει μια προσπαθεια να ασχωληθει με τα πλοια.Για την ιστορια απλα τοτε απ'οτι εχει δηλωσει ο ιδιος αυτη η προσπαθεια δεν του βγηκε αλλα τωρα εχει ξανα δραστηριοποιηθει με καποιους αλλους μαζι σε μια εταιρια με ρυμουλκα.
    Μη πουλάς τρέλα . Μοίρασέ την

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    κάποια στιγμή νομίζω είχε έρθει απο την Ραφήνα και πήγαινε στο Μαρμάρι έτσι δεν είναι ?

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας