Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 44

Θέμα: Aegean Spirit [Enrico C., Provence, Ocean Glory I]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή Aegean Spirit [Enrico C., Provence, Ocean Glory I]

    Είχε πίσω του μια μεγάλη ιστορία με τα Ιταλικά χρώματα, είχε ένα σύντομο πέρασμα από τα δικά μας τα νερά, είχε και ένα μάλλον επεισοδιακό τέλος. Για σας αγαπητοί μου φίλοι, εδώ αναχωρώντας πρωί από Πειραιά για κρουαζιέρα.


    AEGEAN SPIRIT.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Oταν ερχοταν Πατμο, φυσικα δεν εδενε στο λιμανι, αλλα ηταν κατι τεραστιο! Και απο τα αγαπημενα μου πλοια! Δυστυχως, δεν εκατσε πολυ... Κριμα...
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Madeira Island - Portugal
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή M/V AEGEAN SPIRIT

    Dear friends

    Enjoy this official on board photo of the splendid M/S AEGEAN SPIRIT during her short-lived carrer under Golden Sun Cruises 2000-2001 season:

    aegean spirit.jpg

    During her 2000 winter season she was weekly calling in Madeira, doing a 7 days cruise around Atlantic islands.
    Dear friends, if you are a ships postacrds collector and may be interested in exchanging ships postcards with me,please email to: [email protected]

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Aegean Spirit

    Dimas, thanks for opening this thread. This was a truly great ship the former Enrico Costa and Provence with a fascinating history and varied career. Unfortunately she met a sad and undignified end.

    Will post some interesting photos and cards of her later on today.
    Best regards
    Henry.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ναι Finnpartner τον Αύγουστο του 2000 με ένα ιστιοφόρο είχαμε φουντάρει αρόδο μπροστά στο ψαροταβερνάκι "το Κύμα" απέναντι από την Σκάλα και το πρωϊ που ξύπνησα το θηρίο ήταν πίσω στα 100 μέτρα φουνταρισμένο. Δυστυχώς πέρασε από εμάς στην δύση της ζωής του και όχι στα χέρια της καλύτερης εταιρίας...
    Και μία φωτογραφία του με τα ενδιάμεσα χρώματα πριν την μπλε φορεσιά. Από το Nave & Armatori.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως η φωτογραφία είναι προϊόν καλλιτεχνικής παρέμβασης. Ως Aegean Spirit δεν θυμάμαι να ταξίδεψε λευκό.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι έχεις δίκιο ¶ρη. Σαν Ocean Glory 1 είχε λευκό χρώμα υπό την ίδια ιδιοκτησία.

    Πηγή faktaomfartyg

    ocean_glory_1_1951_1.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εδω πλεον έχει περιέλθει στην ιδιοκτησία Λελάκη, απο τον οποίο και κατέληξε στα διαλυτήρια.

  9. #9

    Προεπιλογή Aegean Spirit

    Πολυ σωστα. Κατεληξε στα διαλυτηρια υπο το καθεστως της ιδιοκτησιας Λελακη. Το τελευταιο του λιμανι στην πολυχρονη ιστορια του, ηταν το Dover τον Οκτωβριο του 2001. Ημουν μελος του τελευταιου του πληρωματος. Το αποχαιρετησα λιγο πριν το οριστικο του τελος. Ηταν πολυ ωραιο σκαρι...

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Να καλοσωρίσο το φίλο ippokampos, και μιας και αναφερθήκαμε στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του πλοίου, ας το δούμε και πιο αναλυτικά.

    Το 2000 το ναύλωσε η Traditional Cruises από την ιταλική MSC, το μετονόμασε AEGEAN SPIRIT και εντάχθηκε στο στόλο της Golden Sun Cruises. Νομίζω πως η Traditional Cruises ανήκε σε κάποιο πρώην στέλεχος της Ηπειρωτικής.
    Το 2001 το ναύλωσε η Cruise Holdings, μια εταιρεία που ανήκε στον ανηψιό του Λελάκη (νομίζω λεγεται Γαλετάκης). Το μετονόμασε OCEAN GLORY I και το υποναύλωσε στους άγγλους τουρ οπερέϊτορ Cruise Collection. Για να μην κουράζω, το καράβι σύντομα είχε "θέματα" (περισσότερα εδώ) και τελικά η υποναύλωση ακυρώθηκε, και επέστρεψε στα χέρια των ιταλών ιδιοκτητών.

    Επόμενως σταθμός του ήταν τα διαλυτήρια του Αλανγκ...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας