Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Berlioz [SeaFrance Berlioz]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή Berlioz [SeaFrance Berlioz]

    Ναυπηγημένο το 2005 από την κορυφαία Aker, το SeaFrance Berlioz, εκτελεί το διάπλου του καναλιού της Μάγχης για λογαρισμό της SeaFrance. Με μήκος 185 μ., πλάτος 27,7 μ. και μέγιστη ταχύτητα 25 knots, μεταφέρει 1900 επιβάτες και φυσικά αυτοκίνητα από το Dover στο Calais κι αντίτροφα, αποτελώντας με το αδερφό του SF Rodin και το SF Moliere την πολυτελέστερη επιλογή στη γραμμή.
    Είναι χαρακτηριστικό το ότι στα απογευματινά δρομολόγια των πλοίων της εταιρείας τη Δευτέρα από Calais δεν υπήρχε διαθεσιμότητα ούτε για εισιτήριο foot passenger, λόγω bank holiday.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Η SEAFRANCE αδραξε την ευκαιρια να ξεπερασει την P&O που καποτε ηταν ο κυριαρχος της γραμμης και τολμησε να κανει την διαφορα με την δημιουργια πολυτελεστερων ferry οπως το SeaFrance Berlioz.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Τέλειο σημείο η εξέδρα αυτή για ship-spotting...

    IMG_3532.JPG

  4. #4
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Υπέροχη Χρήστο ! Να σε ρωτήσω κάτι ;
    Μήπως έχεις φωτογραφίες κατά την ώρα της πρόσδεσης και της σύνδεσης του πλοίου με το λιμάνι ; Σ' Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Θανάση, εννοείς φωτογραφίες σαν αυτή;

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Χρήστο, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Θανάση. Όποτε έχεις όρεξη μάζεψε 5-6 φωτογραφίες απο ενα ρεμέντζο που φωτογάφισες και παρουσίασε μας την εμπειρία σου στο Dover-Calais. Να καταλάβουν οι φίλοι εδώ στο φόρουμ γιατί αυτοί οι βαπόραροι είναι κακομούτσουνοι και ασχημόπαπα (εννοώ σε πλώρες/πρύμες). Έχω την εντύπωση ότι ελάχιστοι γνωρίζουμε την χρησιμότητα αυτών των κατασκευών. Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων.

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από .voyager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θανάση, εννοείς φωτογραφίες σαν αυτή;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Θανάση. Όποτε έχεις όρεξη μάζεψε 5-6 φωτογραφίες απο ενα ρεμέντζο που φωτογάφισες και παρουσίασε μας την εμπειρία σου στο Dover-Calais. Να καταλάβουν οι φίλοι εδώ στο φόρουμ γιατί αυτοί οι βαπόραροι είναι κακομούτσουνοι και ασχημόπαπα (εννοώ σε πλώρες/πρύμες). Έχω την εντύπωση ότι ελάχιστοι γνωρίζουμε την χρησιμότητα αυτών των κατασκευών. Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων.
    Χρήστο ακριβώς αυτό εννοώ ! Και θα συμφωνήσω με το Leo ! Είναι τόσο κοντά μας (σε απόσταση - Ευρωπαϊκή Ένωση) σαν σύστημα προσέγγισης και φόρτωσης στα λιμάνια αλλά και τόσο "μακριά" (σαν νοοτροπία) και θα ήθελα να εντρυφήσουμε σ' αυτό ! Να 'σαι καλά, περιμένω φωτογραφίες από την εμπειρία σου αυτή !

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι καλά, περιμένω φωτογραφίες από την εμπειρία σου αυτή !
    Σχετικά με το ταξίδι, έχω ανοίξει θέμα με φωτογραφίες σχεδόν για όλα τα πλοία που εκτελούν τακτικά δρομολόγια από το Dover, κάνοντας search στο "Dover" θα στα βγάλει μάλλον όλα. Όσον αφορά φώτος από ρεμέτζο, θα δω τι έχω και θα βάλω, αν και η παραπάνω είναι η πιο χαρακτηριστική.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Το Βerlioz καταπλέοντας από Calais. Από εδώ και στο εξής τα πλοία της SeaFrance δε θα μεταφέρουν foot passengers.

    IMG_3405.JPG

  10. #10

    Προεπιλογή

    No foot passengers?? Δηλαδη οχι απλους επιβατες και με πιο σκεπτικο προχωρησε η SeaFrance αυτη την κινηση?? Μηπως εχει σχεση με την κριση? Μηπως το κανει για συνδιασμο μιας ενιαιας τιμης οχηματος και επιβατων?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας