Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 104

Θέμα: Ωκεανός (Oceanos, Eastern Princess, Brindisi Express, Ancona, Mykinai, Jean Laborde)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ ωραίο το αφιέρωμα φίλε t.s.s.Apollon!
    Μετά την πυρκαγιά, να υποθέσω πως έδεσε για το χειμώνα; και μετά το 74 θα του άλλαζαν το όνομα για να μη θυμίζει το ατύχημα;
    Σωστα φιλε Ellinis.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Φίλε TSS APOLLON σε ευχαριστούμε για την σπάνια φωτογραφία του Ancona και το ιστορικό του. Θυμάμαι ότι τον καιρό εκείνο είχε κυκλοφορήσει και μία φωτογραφία από το αδελφάκι του ΠΑΤΡΑ (ex-Pierre Lotti, ΟΛΥΜΠΙΑ) με τα ίδια χρώματα της HELIT.

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Δημοσιεύματα για τη φωτιά στο Ancona

    Συνέχεια στο εξαιρετικό post του φίλου TSS Apollon με δημοσιεύματα σην εφημερίδα Μακεδονία για τη φωτιά στο Ancona:

    1.JPG
    2.JPG
    3.JPG


    1973 10 06 Μακεδονία σελ 9.JPG


    1973 10 07 Μακεδονία σελ 11.JPG

  4. #24

    Προεπιλογή

    Η εταιρία αυτή είχε πολλές άτυχες στιγμές στην δεκαετία του 70 όπως η Ηπειρωτική στα τέλη 80 και αρχές 90. Κατά την δική μου άποψη ο κοινός παρονομαστής στις δύο εταιρίες και... κάποιες άλλες που ταξιδεύουν σήμερα είναι η έλλειψη συστηματικής ασφάλειας και συνεχούς συντήρησης. Βέβαια αυτοί που εργάστηκαν σαν μηχανικοί ή αξιωματικοί στα καράβια των εταιριών αυτών γνωρίζουν καλύτερα από εμας τους στεριανούς. Η ατυχία όμως οφείλεται ΚΑΙ στον ανθρώπινο παράγοντα.
    P.S Το Οδυσσεύς που αναφέρεται στο δημοσίευμα είναι το πρώτο της Ηπειρωτικής, το παλιό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 10-11-2009 στις 13:03

  5. #25

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγώ μία φωτογραφία του ως ΑΓΚΩΝΑ και ένα μικρό κουίζ. Η φωτογραφία που ακολουθεί βρέθηκε στο Shipspotting και ο ιδιοκτήτης της ισχυρίζεται ότι πάρθηκε το 1971 στο Σάντος της Βραζιλίας. Πρώτον, το πλοίο ήταν στην Ελλάδα το 71 δεύτερον, φέρει τα χρώματα της HELIT που μόνο στην γραμμή της Αδριατικής φορέθηκαν και τρίτον τα πλεούμενα για ελληνικά μου κάνουν (ποτέ δεν ξέρεις όμως) και μάλλον Κέρκυρα. Επίσης, σαν Eastern Princess είχε πάει στην Σιγκαπούρη-Αυστραλία (1973-4). Βραζιλία ποτέ απ' 'οτι θυμάμαι. Σχόλια κανείς?

    "The Greek ship Ancona, ex French Jean Laborde arriving at Santos in Feb 1971.She was renamed Oceanos and sunk in South Africa in 1991."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 27-11-2009 στις 15:53

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Queen Anna Maria δεν νομίζω οτι το πλοίο μπορεί να βρέθηκε ποτέ στη Βραζιλία. Κάποιο λάθος θα πρεπει να έχει γίνει. Η φωτογραφία οπως και λες, μου φαίνεται Ελληνικότατη, κατι απο Κέρκυρα θυμίζει. Αλλωστε αφου έκανε τη γραμμή Πάτρα - Αγκώνα, μου φαίνεται πολυ λογικό να βρέθηκε εκει.

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με το φίλο despo και θα ενισχύσω την άποψη περί Κέρκυρας παρατηρώντας το τουριστικό μπροστά που έχει στο εταιρικό σημαιάκι ένα "L" όπως Λαουμτζής δηλαδή, του γνωστού Κερκυραίου ιδιοκτήτη τουριστικών πλοίων.

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Βλέπω Αγαπητέ φίλε Ellinis οτι είσαι πολύ παρατηρητικός, αλλά και γνώστης πολλών θεμάτων, που ελάχιστοι θα μπορούσαν να γνωρίζουν !

  9. #29

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω για τα υπολοιπα αλλα σιγουρα το ετος δεν ειναι το 1971 και το εικονιζομενο πλοιο ειναι το Αγκωνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 11-12-2009 στις 22:07

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς - Λειψοί
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Αυτό το πλοίο με είχε στηγματίσει από μικρό.... Ήταν από τα πρώτα βαπόρια που άρχισα να μαθαίνω, και στο τέλος προσπαθούσα να το ξεχάσω γιατί ήταν μέσα ο πατέρας μου στο ναυάγιο που έγινε στη Νότιο Αφρική στις 4 Αυγούστου του 1991......!!!! Α ρε Ωκεανέ.......

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας