Σελίδα 5 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 694

Θέμα: Παναγία Τήνου [Panagia Tinou, Koningin Wilhelmina, Captain Constantinos, Artemis]

  1. #41
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και ένας απόπλους μεταγενέστερα, από Τζελέπη.

    PANAGIA TINOY 1.jpg

    PANAGIA TINOY 2.jpg

  2. #42
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Καλοκαίρι 1984

    Πρωϊνό στου Τζελέπη και το βαπόρι ετοιμάζεται για την αναχώρηση. Τα φώτα της γέφυρας είναι ευδιάκριτα. Τι να πει κανείς για την ομορφόπλωρη καλλονή που στόλιζε τα λιμάνια μας...

    Copyright-Πηγή

    panagia_tinou_1984.jpg
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #43
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Παναγιά και Ναϊάς

    Μια φωτογραφία για τους λάτρεις των καραβιών της Συροτηνομυκονίας. Το Παναγία Τήνου και ξωπίσω το Ναϊάς ΙΙ έτοιμα να προσπεράσουν το Νάξος τον Αύγουστο του 1990. Η εικόνα δεν είναι καθαρή, αλλά για όσους θυμούνται τί γινόταν κάθε καλοκαίρι καθημερινώς στον Πειραιά από τις 7:30 πμ έως τις 9 πμ (και φυσικά έξω από το λιμάνι αργότερα όταν συνέχιζαν οι κόντρες) η φωτογραφία θα ξυπνήσει δυνατές συγκινήσεις. Χωρίς διάθεση να επαναλαμβάνομαι και ζητώντας εκ των προτέρων την συγνώμη σας παραθέτω μνήμες που έγραψα στο ποστ για την Σάμαινα και που πιστεύω πως πάνε γάντι με αυτήν την φωτογραφία.

    «Συνήθως ξεκινούσε η μέρα με το Ελλάς Εξπρές (το πρώην Θήρα ΙΙ...) στις 7:30, ακολουθούσε το Νάξος από τα Λεμονάδικα (και σπανίως από Τζελέπη κεφάλι) πάντα στις 8 και παράλληλα εφορμούσαν το Ναϊάς ΙΙ και η Παναγία Τήνου από Τζελέπη δίπλα στα Αιγινήτικα ακριβώς την ίδια ώρα. Καμιά φορά έπαιζε Κνωσσός ή Φαιστός επίσης στίς 8 από ¶γιο Διονύση, μετά πλακώνανε ο Γεώργιος Εξπρές με τόν Απόλλωνα εναλλάξ από Λεμονάδικα ή Τζελέπη στις 8:15 (όταν έφευγε πρωΐ ο ένας, ο άλλος έφευγε το απόγευμα) και πιο μετά είχαμε τον Ποσειδώνα, συνήθως στις 9. Πιο πριν, αρχές δεκαετίας δηλαδή, έπαιζε το Λημνάκι, το Σαντορίνη (και μετά το άλλο, το «Εξπρές Σαντορίνη») ενώ δεν ξεχνάμε τον μικρούλη παρτενέρ Ικαρο της Σάμαινας σε καθημερινές εναλλαγές με αυτήν. Ε, ρε εποχές... Ξέχασα να αναφέρω γερούς παίχτες όπως το Ιόνιο και το Μήλος Εξπρές και φυσικά το Κίμωλος και τό Αιγαίον. Συροτηνομυκονία, Παροναξία, Δυτικές Κυκλάδες και Σαμοϊκαρία στήν πρωϊνή ζώνη είχαν την τιμητική τους!»

    Αφιερωμένο στους φίλους των 2 βαπόραρων της Συροτηνομυκονίας. Χαμός στό ίσωμα!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #44
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ

    Γεια σας φίλοι και χρονια πολλα.
    Για το θρυλικο βαπόρι ότι και να πούμε είναι λίγο.Ήταν και είναι το αγαπημένο μου.Για την ιστορία το τελευταίο ταξίδι του στην Συροτηνομυκονία ήταν στις 24 Ιανουαρίου 1994.Και για να σας φτιάξω περισσότερο εχω καταγράψει αυτήν την ιστορική μέρα σε βίντεο τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι που χάθηκε στον ¶γιο Δημήτριο(Σύρος) με πολύ συγκίνηση.Τότε ήμουν 17 ετών και το δάκρυ έπεφτε ποτάμι.Κάτι πρέπει να γίνει να το δούμε όλοι μαζί.Επίσης σαν ¶ρτεμις ξαναήρθε στην Συρο για επισκευή το 99 αν θυμάμαι καλά και έχω πολλές φώτο από τη δεξαμενή και απο το εσωτερικό μέχρι το μηχανοστάσιο.Όταν έφευγε είπα στον τότε πλοίαρχο του να σφυρίξει τρείς φορές και φυσικά το έκανε καλή του ώρα.Ήμουν στον ¶γιο Δημήτρη.Τρομερή στιγμή.Ωραία χρόνια αλλα δηστυχώς οπως μου είπε και ο Μεγας Μαμίδης αυτά εχει η ζωή.Κάποτε όλα τελειώνουν.

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    καλώς ήρθες φίλε μας στην πάρεα και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας αυτές τις στιγμές ....

  6. #46
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Γερμανία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    polykas, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου της 20.3. και 25.3. Μπορεί να μην έχουν την - πολυειδωμένη και τετριμμένη - λάμψη των διαφημιστικών, αλλά το πλαισίωσες όμορφα το καράβι και έδωσες βάθος στην εικόνα, ιδιαίτερα στην πρώτη με το κύμα να σκάει στο βράχο σε πρώτο πλάνο, μπροστά στην πρύμνη.

    Πρέπει να ξεθάψω κι εγώ επιτέλους τις φωτογραφίες και τις διαφάνειές μου των δεκαετιών του ΄70 και του ΄80 και να κάνω τον κόπο να τις περάσω στον υπολογιστή, για να μην απολαμβάνω μόνο στο τζάμπα τις δικές σας.

    Με το Παναγία Τήνου δεν έχω ταξιδέψει πολλές φορές, γιατί τότε προτιμούσαμε τη Ραφήνα. Όμως παραγματικά η ταχύτητά του ήταν αισθητά μεγάλη, ακόμη κι αν δεν μετρούσες το χρόνο και δεν έτρεχε άλλο πλοίο δίπλα. Μου έκανε εντύπωση πώς ένα σκαρί που έδειχνε τόσο παλιομοδίτικο (ας με συγχωρήσουν οι λάτρες, δεν κρίνω) σε σύγκριση με τα σύγχρονά του αλλά και με προγενέστερα στα ελληνικά νερά (π.χ. Νάξος) - πιστεύω πως επηρεάστηκα κυρίως από την κοντοφάρδουλη τσιμινιέρα του Π.Τ. - μπορούσε να αναπτύξει τέτοια ταχύτητα.

    Χριστός Ανέστη!

  7. #47
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Μια φορα ημουν στο Ποσειδων Εξπρες και το περασαμε ανετα αυτο το θρυλικο πλοιο, απο το αρχειο μου....

    PANAGIA TINOY (2).jpg

    PANAGIA TINOY (3).jpg

  8. #48
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ

    Απο τις φώτο φίλε μου η ''Κόμπρα'' φαίνεται ότι δεν έχει ανοίξει διότι απόνερα γιοκ.Πάντως πανω κάτω τα ίδια πηγαίνανε.Ο Ποσειδώνας τα τελευταία χρονια πάντως έτρωγε απόνερα από πολλούς ενώ το Παναγία μέχρι να αποσυρθεί πήγαινε αέρα.

  9. #49
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Άρη θα συμφωνήσω μερικώς μαζύ σου: ο Ποσειδώνας του 1989, όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, δεν ήταν γρηγορότερος από την Παναγία Τήνου του 1982. Είναι λογικό όταν περνάνε τα χρόνια να πέφτει η απόδοση των μηχανών και κατά συνέπεια η ταχύτητα του πλοίου. Από την άλλη, ο Ποσειδώνας τελείωσε εκείνη τη μαύρη μερα του ατυχήματος στην Πάρο. Επειδή δεν πρόλαβε να γεράσει είχε την τύχη να μην φάει απόνερα από άλλα πλοία στην γραμμή της Παροναξίας... Συμφωνώ με τον Κάπτα-Κώστα, ότι το υπέροχο αυτό σκαρί (η Παναγία Τήνου) έδειχνε παλαιομοδίτικο. Αυτό σε καμία περίπτωση δε μειώνει την ποιότητα των συντηρητικών γραμμών ούτε και τον θρύλο -λόγω ταχύτητας πιστεύω κυρίως- που έκτισε στο Αιγαίο. Χωρίς να το έχω ταξιδέψει ποτέ μου έδωσε την εντύπωση και καλού σκαριού στην φουρτούνα, αλλά επ' αυτού θα ήθελα τις απόψεις των πιο έμπειρων που τό 'ζησαν το βαπόρι. Μαζύ με Ναϊάς ΙΙ, Νάξος, Σάμαινα, Ίκαρο, Γεώργιος Εξπρές, Ιόνιο για περισσότερο από μία δεκαετία μονοπωλούσε το ενδιαφέρον στο λιμάνι του Πειραιά κάθε πρωΐ μεταξύ 7:30-8:30. Παριανέ απόψε τίναξες τη μπάνκα στον αέρα.

  10. #50
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ

    Φίλε ''Νάξος''

    Εν έτει 1995 που στη γραμμή ήσαν τα Εξπρες Ναιας-Σαντορίνη και το Παναγία Τήνου και ο Ποσειδώνας πρωίνος από Σαντορίνη αντίστροφα είχα τη τύχη να ζήσω σαν επίκουράκι τότε στο τελευταίο μεγάλες κόντρες.Για τα πρώτα δύο δε συζητάω καν.Όταν αλλάξαμε σε βραδυνά (σκάντζα κάθε μήνα με τον Απόλλωνα) ο Ποσειδώνας έφευγε στις 07:30 απο Σαντορίνη και εμείς στις 08:00.Στην Νάξο πέφταμε μαζί φεύγαμε 5 λεπτά αργότερα και μια μέρα που συνέβη αυτό του ρίξαμε 3 βαποριές μέχρι τη Πάρο.Οι φίλοι από Πάρο ας θυμηθούν ότι τα βαπόρια σβήνανε τις μηχανές όταν πέφτανε.Σκεφτείται ζόρια.Μετά για Πειραιά του ρίχναμε μισάωρο.Κάτι για στρόφαλο λέγανε για τον Ποσειδώνα.Τα παραπάνω τα αναφέρω σαν γεγονός και όχι σαν αντιπάθεια για τον Ποσειδώνα που ήταν φανταστικό βαπόρι.Σήμερα η δουλειά μου δεν έχει να κάνει με την θάλασσα αλλά τότε πήγα λόγω της καραβολατρείας μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Σελίδα 5 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας