Σελίδα 4 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 694

Θέμα: Παναγία Τήνου [Panagia Tinou, Koningin Wilhelmina, Captain Constantinos, Artemis]

  1. #31
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ τον Κarystos για την καταπληκτική του φωτογραφία.

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Ένα μουντό απόγευμα πηγαίνοντας για Μύκονο.





    PT 1.jpg

  3. #33
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Παναγία Τήνου

    Η δρομολόγηση του "Παναγία Τήνου" έφερε τότε μια μικρή επανάσταση στη γραμμή της Συροτηνομυκονίας. Κατάφερε να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να παλεύει μια ζωή στα ίσα με το "Ναιάς ΙΙ".
    Ας θυμηθούμε ότι στις αφίσες και στα διαφημιστικά φυλλάδια η εταιρεία του Κωνσταντίνου Βεντούρη (ενωμένη) το παρουσίαζε να έχει φτερά, θέλοντας να υποδηλώσει με αυτό τη μεγάλη του ταχύτητά.
    Εδώ μια αφίσα χαρακτηριστική από το Αρχείο του Jolly Roger.

    Παναγία Τήνου.jpg

  4. #34

    Προεπιλογή

    Απίστευτο φωτομοντάζ.

    Και να αναλογιστεί κανείς ότι εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν ούτε Photoshop, ούτε CorelDraw, και όλες αυτές οι δουλειές γίνονταν με το χέρι.

    Τώρα...... έχουμε γίνει όλοι μάγκες.....

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Με εχετε αφησει να μην πω τι. Ας πω με ανοιχτο το στομα
    Καταπληκτικο. Το θυμαμαι μικρος στον πειραια πηγαινοντας προς τα βαπορια της μυτιληνης στο πρακτορειο.

  6. #36
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή παναγία τήνου

    απλα απίστευτη φωτογραφία....

  7. #37
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Exclamation

    Αυτό ήταν διαφημιστικό υλικό στα πρακτορεία και όχι μόνο. Πόσο έχουν αλλάξει οι καιροί ε? Για δείτε τους πλευρικούς κατπέλτες και το μπαρκαρίζο.. όλα κλειστά " ερμητικά " .

  8. #38
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δρομολόγηση του "Παναγία Τήνου" έφερε τότε μια μικρή επανάσταση στη γραμμή της Συροτηνομυκονίας. Κατάφερε να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να παλεύει μια ζωή στα ίσα με το "Ναιάς ΙΙ".
    Ας θυμηθούμε ότι στις αφίσες και στα διαφημιστικά φυλλάδια η εταιρεία του Κωνσταντίνου Βεντούρη (ενωμένη) το παρουσίαζε να έχει φτερά, θέλοντας να υποδηλώσει με αυτό τη μεγάλη του ταχύτητά.
    Εδώ μια αφίσα χαρακτηριστική από το Αρχείο του Jolly Roger.

    Παναγία Τήνου.jpg
    Roi επιτελους βλεπω αυτη την φωτογραφια! Ειχα ακουσει οτι υπηρχε στο κεντρικο πρακτορειο στον Πειραια!! Τελεια!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Παναγία Τήνου"

    Πράγματι, είναι μια μεγάλη πανέμορφη αφίσα.
    Όπως μάλιστα επισημαίνεις πολύ σωστά φίλε Leo, ακόμα και αυτό το στοιχείο με τις αφίσες δείχνει πόσο έχουν αλλάξει οι εποχές. Παλιά έβγαζαν διαφημιστικές αφίσες, ορισμένες από τις οποίες είναι μκιρά έργα τέχνης (έστω για μερικούς). Σήμερα, δεν ξέρω αν βγάζουν πια αφίσες.
    Καλοί μου φίλοι σας επισημαίνω και πάλι ότι μου έχει δοθεί μέρος από το αρχείο του Jolly Roger προκειμένου να ανεβάσουμε ένα μέρος από αυτό.
    Υπάρχουν, για παράδειγμα, πολλές αφίσες, φυλλάδια, φωτογραφίες, κ.ά. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι ο Jolly Roger μου έχει διηγηθεί πολλές πολλές ιστορίες από εκείνη την εποχή. Και ο τρόπος περιγραφής είναι τόσο γλαφυρός που κάποια στιγμή νόμισα ότι ήμουν και εγώ επάνω στα καράβια όταν συνέβαιναν αυτά.

  10. #40
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Η Παναγία χωρίς ακόμα επιγραφές σε πρωινή αναχώρηση από Πειραιά και πορεία προς Τήνο τότε που δεν υπήρχαν VTMS.


    PANAGIA TINOY.jpg

Σελίδα 4 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας