Σελίδα 59 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 949575859606169 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 581 έως 590 από 694

Θέμα: Παναγία Τήνου [Panagia Tinou, Koningin Wilhelmina, Captain Constantinos, Artemis]

  1. #581

    Προεπιλογή

    Ενα απο τα ομορφοτερα καλυτερα και πιο δοξασμενα ποσταλια σε μια φωτο του 1995 ως Αρτεμις στην δευτερη επιτυχημενη καριερα του ως κρουαζιεροπλοιο

    new (775).jpg

  2. #582
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι και εγω σε αυτή τη θέση με το τελευταίο του όνομα στην καριέρα του.

  3. #583
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Το πλοίο της καρδιάς μου.Δεν το ξεχνά κανείς μα κανείς.Ενέπνευσε πολλούς να πορευτούν μετέπειτα στη θάλασσα.Ένα πλοίο που έκανε το πλοίαρχο που το ανταγωνιζόταν χρόνια και χρόνια με το ΝαϊάςΙΙ και που ήταν ο μακροβιότερος πλοίαρχος του,τον cpt Ανάργυρρο Σαρρή, να μονολογήσει σε κόντρα όταν ήταν σε άλλο πλοίο το εξής''ε ρε και να είχα το Παναγία θα σου έλεγα εγώ''.Και το άλλο πλοίο της κόντρας ήταν το Ναϊάς ΙΙ. Να τονίσω ότι ήταν και αξιόπιστο, παρόλο που το ζόριζαν .Οι βλάβες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.Όσοι το κυβέρνησαν είμαι σίγουρος ότι τους έμεινε μέσα τους.Ήταν τιμή τότε για ένα πλοίαρχο να το αναλάβει.Δεν θα ξεχάσω σε συνομιλία που είχα το 1999 όταν είχε έρθει στη Σύρα για επισκευή με τον τότε πλοίαρχο του εκ Κρήτης,να με συγχωρήσετε αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του,μου είπε επί λέξη:''Είμαι τυχερός που τώρα στο τέλος της καριέρας μου είμαι καπετάνιος σε αυτό το βαπόρι,όλοι το καμαρώναμε στο Πειραιά.Καλή του ώρα μου είχε φερθεί άψογα και φυσικά δεν υπήρξε χώρος του πλοίου που δεν επισκέφθηκα.Ευτυχώς που υπάρχουν και τα όνειρα και συχνά πυκνά το βλέπω!!!!!!

  4. #584

    Προεπιλογή

    Το μοναδικο και πανεμορφο σκαρι ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ λιγο εξω απο την μπουκα του λιμανιου της Τηνου τον Ιουλιο του 1991

    Panagia Tinou Tinos 1991.jpg

  5. #585
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    PIRAEUS
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή ΑΡΤΕΜΙΣ

    ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ...ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ "ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ " ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
    ]

  6. #586
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    captain_constantinos_1960_1.jpg

    Στην πρύμνη της φαίνεται το όνομα CAPTAIN KONSTANTINOS με σημαία Κύπρου.
    Πρέπει να είναι η στιγμή της αναχώρησής της για να έρθει στην Ελλάδα μιας και είναι εμφανές ότι δεν έχει μετασκευαστεί ακόμα...



    panagia_tinou_1960_1.jpg

    Απόπλους από τον Πειραιά...λογικά πρέπει να είναι οι πρώτες της μέρες που έχει μετονομαστεί σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ...1981 - 1982 ?
    Το κρένι της πλώρης έχει αφαιρεθεί , το σινιάλο στην τσιμινιέρα έχει την παλιά κορώνα του Cpt Κώστα Βεντούρη και οι πλευρές της δεν έχουν την επωνυμία της εταιρείας.


    Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα καθώς και τους φωτογράφους , ας με συμπληρώσει γιατί δεν ήταν δυνατόν να βρω τις πηγές.

  7. #587
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    και για να παινεψουμε το σπίτι μας
    ολα τα λευτα ηταν όταν εμπαινες στο γκαράζ απο τους πλαινους καταπελτες
    η ανοιχτή πορτα του μηχανοστασίου και η μυρωδιά του
    και αν δεν κανω λαθος ηταν και τουμπαριστες

  8. #588
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    και για να παινεψουμε το σπίτι μας
    ολα τα λευτα ηταν όταν εμπαινες στο γκαράζ απο τους πλαινους καταπελτες
    η ανοιχτή πορτα του μηχανοστασίου και η μυρωδιά του
    και αν δεν κανω λαθος ηταν και τουμπαριστες
    Δεν ξεχνιέται η ευωδιά αυτή...ούτε τα πιο καθαρά "λερωμένα" χέρια των μηχανικών της...ούτε τα ομορφότερα μαύρα grafiti στις φόρμες των μηχανικών της !

    ΜΑΝ 12 κύλινδρες σε σειρά...τουμπαριστές...με τηλέγραφους !
    Τι έγραφαν οι τηλέγραφοι ?
    KLAAR MACHINES (τέλος με τις μηχανές - finished with engines)
    VOORUIT (πρόσω)
    ACHTERUIT (ανάποδα)
    ZEER LANGSAAM (πολύ αργά)
    Και άλλα...

    Η πόρτα καθόδου στο μηχανοστάσιο ήταν ακριβώς απέναντι από το μπαρκαρίζο...και πότε - πότε έβλεπες και κανα ΙΧ απ'έξω...

  9. #589
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Σπανιότατες φωτογραφίες, ειδικά η πρώτη αφού μάθαμε οτι για πρώτη φορά οτι είχε έρθει με σημαία Κύπρου στην Ελλάδα.

  10. #590
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Noμίζω οτι η δεύτερη φωτογραφία δεν είναι τραβηγμένη νωρίς στο ξεκίνημα του ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ. Αφού ταξίδεψε ως ΚΑΠΤΑΙΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ μετά μετονομάστηκε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και τότε ταξίδεψε για ένα διάστημα με το "Β" στο φουγάρο αλλά χωρίς την κορώνα. Τουλάχιστον έτσι το έχω δει σε κάποια φωτο, νομίζω οτι ειχε ανέβει στο φόρουμ.

Σελίδα 59 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 949575859606169 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας