Σελίδα 60 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 10505859606162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 591 έως 600 από 694

Θέμα: Παναγία Τήνου [Panagia Tinou, Koningin Wilhelmina, Captain Constantinos, Artemis]

  1. #591
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμίζω οτι η δεύτερη φωτογραφία δεν είναι τραβηγμένη νωρίς στο ξεκίνημα του ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ. Αφού ταξίδεψε ως ΚΑΠΤΑΙΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ μετά μετονομάστηκε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και τότε ταξίδεψε για ένα διάστημα με το "Β" στο φουγάρο αλλά χωρίς την κορώνα. Τουλάχιστον έτσι το έχω δει σε κάποια φωτο, νομίζω οτι ειχε ανέβει στο φόρουμ.
    λογικά πρέπει να είναι οι πρώτες της μέρες που έχει μετονομαστεί σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ...1981 - 1982
    το σινιάλο στην τσιμινιέρα έχει την παλιά κορώνα του Cpt Κώστα Βεντούρη

    Το διευκρινίζω...
    Πάντως δεν είναι μετά το 1984 γιατί τότε φόρεσε την επωνυμία στις πλευρές της.

  2. #592
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το κατάλαβα, αλλά εγώ μιλάω για μια περίοδο που ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ δεν είχε καθόλου κορώνα στο σινιάλο αλλά σκέτο το Β. Αυτό πρέπει να ήταν λογικά πιο πριν, στο ξεκίνημα ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ.

  3. #593
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων
    captain_constantinos_1960_1.jpg

    Στην πρύμνη της φαίνεται το όνομα CAPTAIN KONSTANTINOS με σημαία Κύπρου.
    Πρέπει να είναι η στιγμή της αναχώρησής της για να έρθει στην Ελλάδα μιας και είναι εμφανές ότι δεν έχει μετασκευαστεί ακόμα...



    panagia_tinou_1960_1.jpg

    Απόπλους από τον Πειραιά...λογικά πρέπει να είναι οι πρώτες της μέρες που έχει μετονομαστεί σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ...1981 - 1982 ?
    Το κρένι της πλώρης έχει αφαιρεθεί , το σινιάλο στην τσιμινιέρα έχει την παλιά κορώνα του Cpt Κώστα Βεντούρη και οι πλευρές της δεν έχουν την επωνυμία της εταιρείας.


    Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα καθώς και τους φωτογράφους , ας με συμπληρώσει γιατί δεν ήταν δυνατόν να βρω τις πηγές.
    Η πρώτη είναι του Andreas Worteler και η δεύτερη του Jurgen Stein

  4. #594
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ρο προπελάκι ήταν original ή μπήκε αργότερα; Ο βολβός πότε τοποθετήθηκε;

  5. #595

    Προεπιλογή

    To προπελακι ηταν εξ αρχης και ηταν τυπου voith schneider o βολβος μπηκε το 1991 αν θυμαμαι καλα στην μεγατεχνικα ο οποιος κατα την γνωμη μου ηταν ακυρος

  6. #596

    Προεπιλογή

    Νομίζω οι voith schneider χρησιμοποιούνται για την κανονική πρόωση. Μήπως το Παναγία Τήνου είχε αυτού του τύπου;

  7. #597
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    Το προπελάκι του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα δυνατό γι'αυτό και ήταν γνωστό και ώς "μίξερ"..

  8. #598
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Προπελάκι μίξερ αλλά προπέλες μπλέντερ...έ Γιώργη?Πολύχρονος!!!!!!

  9. #599
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    χαχα.. έτσι ακριβώς φίλε ΑΡΗ. Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ.

  10. #600
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάλαβα, αλλά εγώ μιλάω για μια περίοδο που ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ δεν είχε καθόλου κορώνα στο σινιάλο αλλά σκέτο το Β. Αυτό πρέπει να ήταν λογικά πιο πριν, στο ξεκίνημα ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ.
    Βρήκα τη φωτογραφία που θυμόμουν με το καράβι ως ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ μεν αλλά χωρίς την κορώνα γύρω από το "Β" στο φουγάρο. Δεν θυμάμαι να την είχα ξαναβάλει παλιότερα και να αναφέρω πως είναι τραβηγμένη από τον περίφημο ιταλό καραβολάτρη Antonio Scrimali.

    panagia tinou - scrimali.jpg

Σελίδα 60 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 10505859606162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας