Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 19

Θέμα: Πορεία στο ταξίδι

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Πορεία στο ταξίδι

    Υπάρχει κάνας απλός τρόπος να υπολογίσεις πόσο περίπου περισσότερο ή λιγότερο χρόνο θα κάνεις να πας κάπου είτε ευθεία ή κάνοντας τακ; Και αν κάνεις τακ πόσο θέλεις να βγαίνεις από την πορεία σου στο κάθε τακ; Δεν αναφέρομαι σε αγώνες αλλά σε μακρινά ταξίδια κρουαζιέρας (100+ μίλια) και φυσικά δεν εννοώ να αρχίσεις να λύνεις μαθηματικές πράξεις εν πλω αλλά με π.χ την χρήση του gps που σου δίνει συνεχώς SOG, COG, απόσταση και χρόνο μέχρι προορισμό, απόκλιση κτλ. Επίσης να θεωρήσουμε για σκοπούς ευκολίας πως η κατεύθυνση του ανέμου θα μείνει σχετικά σταθερή (+/- 10-20 μοίρες).
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Πορεία ταξιδιού

    Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει αλλά ρίξτου μιά ματιά:

    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...941#post190941
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάνας απλός τρόπος να υπολογίσεις πόσο περίπου περισσότερο ή λιγότερο χρόνο θα κάνεις να πας κάπου είτε ευθεία ή κάνοντας τακ; Και αν κάνεις τακ πόσο θέλεις να βγαίνεις από την πορεία σου στο κάθε τακ; Δεν αναφέρομαι σε αγώνες αλλά σε μακρινά ταξίδια κρουαζιέρας (100+ μίλια) και φυσικά δεν εννοώ να αρχίσεις να λύνεις μαθηματικές πράξεις εν πλω αλλά με π.χ την χρήση του gps που σου δίνει συνεχώς SOG, COG, απόσταση και χρόνο μέχρι προορισμό, απόκλιση κτλ. Επίσης να θεωρήσουμε για σκοπούς ευκολίας πως η κατεύθυνση του ανέμου θα μείνει σχετικά σταθερή (+/- 10-20 μοίρες).
    απλός, έτσι όπως το θέτεις, όχι ...
    το gps από μόνο του δεν σου κάνει, είναι τυφλό σε σχέση με τον αέρα.

    ένας αυτόματος πιλότος που θα έπερνε τα δεδομένα αέρα και θα είχε navigation software ... ίσως να είχε τη δυνατότητα να το κάνει, εν μέρει.

    ένα καλό αγωνιστικό navigation program το κάνει με πολύ καλά αποτελέσματα, φορτώνεις δε και τα στοιχεία μετεωρολογικής πρόβλεψης (grib files) και έτσι προσομειώνεις το τι περιμένεις να συναντήσεις σε διεύθυνση και ένταση αέρα (με όλες τις ανοχές μιας πρόβλεψης). το μειονέκτημα είναι ότι είναι ακριβά.

    ο απλούστερος τρόπος είναι ο πατροπαράδοτος, δηλαδή γραφική απεικόνιση με το μολυβάκι στο χάρτη και διόρθωση όταν αλλάζουν τα δεδομένα (το gps θα σε τροφοδοτεί με κάποια απλά στοιχεία). το βασικότερο στοιχείο εάν δεν είσαι μονομπρατσάδα μέχρι το επόμενο σημείο, δηλαδή πόσες μοίρες είναι το τακ σου ή η τσίμα σου, το δοκιμάζεις, για να είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει σωστή θεώρηση, ανάλογα με τις συνθήκες (αέρα, κυματισμού, ιστιοφορίας, ρεύματος).

  4. #4

    Προεπιλογή

    Από την εμπειρία μου έχω καταλήξει στο πιο απλό που είναι σε όρτσα στο 1/10 τις συνολικής απόστασης και ένα Τακ.
    Πάντα με φυσιολογικές συνθήκες.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ionianskipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εμπειρία μου έχω καταλήξει στο πιο απλό που είναι σε όρτσα στο 1/10 τις συνολικής απόστασης και ένα Τακ.
    Πάντα με φυσιολογικές συνθήκες.
    Φαντάζομαι εννοείς να αποκλεινεις 1/10 της υπολοιπόμενης απόστασης κάθε φορά που κάνεις τακ οπόταν όσο πλησιάζεις η απόκλιση σου θα μικραίνει.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #6

    Προεπιλογή

    Ναι σωστά τις υπολειπόμενης σωστά το κατάλαβες.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Εγώ, όταν έχω τον καιρό όρτσα, επιλέγω να ταξιδεύω το μπράτσο που είναι πιο κοντά στην πορεία μου. Από εκεί και πέρα, αφού ο καιρός παίζει μέχρι 20 μοίρες όπως λες, το σιγόντο είναι ευπρόσδεκτο, και στην φάτσα 20 μοίρες θα κάνω τακ. Έτσι διανύω την μικρότερη δυνατή απόσταση χωρίς όργανα. Με όργανα βέβαια, όπως λέει ο jerry, είσαι ακόμα καλύτερα αλλά είναι ακριβά.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    συμφωνω με τον stormjib. Επιλεγεις να εξανλησεις το μπρατσο τον ορτσα που σε βγαζει πιο κοντα στον στοχο. Αν παρολα αυτα ο ανεμος ερχεται ακριβως απο τον στοχο οποιο μπρατσο και αν ακολουθησεις ειναι το ιδιο.Απλα επιλεγεις να κανεις συχνα τακ ωστε να μην φευγεις πολυ απο την ευθεια πορεια, ωστε να μπορεις να εκμεταλευθεις φατσες και σιγοντα.αν φυγεις πολυ απο την πορεια φαντασου να ερθει ενα πολυ καλο σιγοντο. θα πλαγιοδομησεις και στην ουσια θα εχεις κανει πολλα περισσοτερα μιλια. αν ο ανεμος ερχεται ακριβως απο τον στοχο και το τακ σου ειναι 45 μοιρες τοτε η αποσταση που διανυεις ειναι περιπου 1,5 φορες της κανονικης.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  9. #9

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνατε και τον κυμματισμο. Μια κορδελα δεν εχει το ιδιο μηκος ζαρωμενη και εαν ειναι τεντωμενη!

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ο κυματισμός κόβει ταχύτητα, δεν αυξάνει την απόσταση. Είναι μάλιστα ιδιαίτερα ενοχλητικός με τη μηχανή, γιατί εάν τα κύματα δεν σπάνε, το ιστιοπλοϊκό λόγω διαμόρφωσης του σκαριού τα ανεβοκατεβαίνει μια χαρά με τα πανιά! Όταν βεβαίως σου έρχονται πλάγια πρέπει να τιμονεύεις με προσοχή και συνέχεια να διορθώνεις, επειδή ακόμη και με σχετικά λίγο μπότζι σε γυρνάνε στον καιρό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας