Έκανα όλα μου τα ταξίδια σε μια εταιρεία σα δόκιμος και το πρώτο μου σαν Ανθυποπλοίαρχος.Στα 2πρώτα ώς δόκιμος γνώρισα εκτίμησα και αγάπησα το επάγγελμα.Μπήκα στην νοοτροπία του ναυτικού.Είδα την ζήλια και την "απαξίωση" των στεριανών για το επάγγελμα μας και μόλις συνειδητοποίησα πώς είμαι περήφανος ώς Έλληνας Ναυτικός γύρισα πολύ εύκολα σελίδα σε όλα και προχώρησα full ahead για το πρώτο μου μπάρκο ώς Ανθυποπλοίαρχος.

Δυστηχώς οι προσδοκίες μου τα όνειρα μου τσακίστηκαν στα βράχια.Κάτι που δεν πίστευα ποτέ.Πολλοί τομείς (άν όχι όλοι) πήγαν στραβά σε εκείνο το ταξίδι.Βίωσα κάτι το οποίο δεν πίστευα όταν μου το έλεγαν άλλοι και μισούσα να το ακούω.Όμως μου συνέβη.Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες καθώς δεν μου αρέσει ακόμα και τώρα να το συζητάω και πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε όταν λέω "στραβά" τι εννοώ.

Το αποτέλεσμα κύριοι.Παράτησα την θάλασσα για 3χρόνια έκανα το στρατιωτικό μου και δούλεψα στην στεριά.Δεν πέρασε μέρα που να μην σκέφτομαι την θάλασσα.Δεν πέρασε μέρα!
Τώρα πια πήρα την απόφαση πως δεν αντέχω μακριά και ξαναγυρνάω.Μαζεύω τα κομμάτια μου τις γνώσεις μου και ξαναγυρίζω.Τόσα χρόνια ζούσα σαν τραυματισμένος αετός.Είχα κάτω τα φτερά μου.Όλο σκεφτικός και στεναχωρημένος.Τι κάνω στην ζωή μου..τι το ένα τι το άλλο...
Μόλις πήρα την απόφαση ότι θέλω να ξαναγυρίσω κύριοι νοιώθω πώς είμαι ξανά ζωντανός.Δεν με νοιάζει τίποτα.Το μόνο που θέλω είναι να ξαναρχίσω..

Να καταλήξω όμως γιατί σας κούρασα.
Όσα στραβά που θα τύχουν την πρώτη φορά (πλήν προβλημάτων σοβαρών στο σπίτι τα οποία εσείς θα κρίνετε) άν νοιώθετε πώς αγαπάτε την θάλασσα ΜΗΝ κάνετε το λάθος μου.Κάντε πέτρα την καρδιά και συγκέντρωση.Κάντε το ταξίδι σας χωρίς να σκέφτεστε τίποτα άλλο παρά μόνο τον στόχο σας.