Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί όταν ο εκαστοτε γραμματικός γίνει καπετάνιος και του έρθει ανθυποπλοίαρχος κάποιος που τον είχε δόκιμο και εξαιτίας του ίσως έμεινε στάσιμος τότε θα περάσουν αρκετά βραδάκια μπροστά από το φινιστρίνι(χαχα).
Χα,χα!! Σαν να ακούω τον εαυτό μου πριν μερικά χρόνια...!
Τελικά είναι σαν τίποτε να μην έχει αλλάξει στην "θρυλική" εληνική εμπορική ναυτιλία..
Νομίζω πως αυτό είναι ένα πολύ καλό επιχείρημα που πρεπει να το επαναλαμβάνει κανείς από την πρωτη στιγμή τόσο προς τον καπετάνιο και τον γραμματικό όσο και προς την εταιρία.
Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς από τις σχολές οι γνώσεις που αποκομίζουμε είναι ελάχιστες….Τα πάντα είναι στο βαπόρι.
Οι σχολές είναι αυτές που είναι. Απο εκεί και πέρα όμως πρέπει ο καθένας μας τον καιρό που είναι στην σχολή να κάθεται και να μελετά και μόνος του. Και στο πλοίο το ίδιο. Απλά στο πλοίο έχεις την ευκαιρία να δεις απτά αυτά που διαβάζεις. Και αν ορισμένοι καπεταναίοι φοβούνται να μην "χαλάσει" ο δόκιμος τα μηχανήματα, συνήθως (και λέω "συνήθως" διότι έχω συναντήσει και το αντίθετο..) δεν θα έχουν προβλημα αν μετά την βάρδυια του δανειστεί ένα μάνιουαλ ή βιβλίο από την γέφυρα ή αν (είναι τυχερός) πάρει μια ακυρωμένη έκδοση.
Αν διαβάσεις τα εγχειρίδια λειτουργίας και τα βιβλία που προανάφερα μπορεί να διαπιστώσεις ότι τελικά μπορεί και να έχεις μάθει περίσσότερα από κάποιους αξιωματικούς που το παίζουν και δύσκολοι με τους δόκιμους... Καμμιά φορά υπάρχει και ο φόβος από μερικούς να μην αποκαλυφθεί η άγνοια τους... Βέβαια από την άλλη θα πρέπει να προσέχουμε πάντοτε να μην πέσουμε κι εμείς θύματα της οίησης και να υποτιμούμε τους παλαιότερους συναδέλφους (ασχέτως του ποιό είναι το πραγματικο καθαυτό ποιόν τους).