Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 34

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Ανθυποπλοίαρχος

  1. #1
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Halkida
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Έλληνες Ναυτικοί - Ανθυποπλοίαρχος

    Καλησπέρα, επειδή κι εγώ τελειώνοντας τώρα την σχολή πιάνω με την σειρά μου ανθυποπλοίαρχος. Επειδή ξέρω οτι το ίδιο άγχος που έχω εγώ έχουν κι άλλα παληκάρια, θα ήθελα να μοιραστούμε εδώ ερωτήσεις σε σχέση με το επάγγελμα του ανθυποπλοιάρχου ώστε οι πιο παλιοί να μας απαντήσουν.

    Λευτέρης

  2. #2

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ωραίο θέμα άνοιξες και εγώ φέτος τελειώνω και έχω τους ίδιους προβληματισμούς.Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τους Ανώτερους Αξιωματικούς που τυχόν παρακολουθούν το θέμα για το αν υπάρχει κάποια αρχική επιεικεια ως προς τους ""πρωτόμπαρκους" Ανθυποπλοίαρχους που πιθανόν να έχουν κάποια κενά και προφανή έλλειψη εμπειρίας με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Halkida
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Κι εγώ το ίδιο φοβάμαι, μην πέσω σε κανα περίεργο και μου κόψει την καριέρα. Λογικό είναι σε 12 μήνες να μη μάθαμε τα πάντα. Αλλα απο ότι ξέρω θα έχει το νού του και ο καπετάνιος, δεν νομίζω να πέσουμε κατευθείαν στα βαθιά.

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Χανια...τση Κρητης!!!
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Καλημερα παιδες. Και εγω τελειωνω φετος τη σχολη και οσο να 'ναι υπαρχει μπολικο αγχος. Παντως θελω να πιστευω οτι δεν θελουν να κοψουν τα φτερα σε κανεναν που τωρα ξεκιναει ουσιαστικα την καριερα του. Τωρα αν σου τυχει καποιος παραξενος (ειτε πλοιαρχος, ειτε υποπ/ρχος, ειτε γενικα καποιος παλιοτερος) που απλα θελει να σου κανει τη ζωη δυσκολη, αν εχεις γερα νευρα και αντεξεις μαζι τους τοτε πιστευω οτι εχεις αποκτησει μια μονιμη θεση στην εταιρια.

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Μάλλον θέμα τύχης.
    «Έχουμε γή καί πατρίδα,όταν έχουμε πλοία και θάλασσα.»

  6. #6

    Προεπιλογή

    Δυστηχώς η έλλειψη εμπερίας είναι αρνητικό και ξέρω άτομα που ενώ πήγαν ως junior officer στην συνέχεια τους έδιωξαν χωρίς μάλιστα να είχαν ποτέ πρόβλημα από πλευράς σχολής σχετικά με την θεωρητική εκπαίδευση.Θέμα τύχης δυστηχώς αλλά εγώ προσωπικά έχω κάποια κενά διότι υπήρξαν άτομα που με βοήθησαν στα πλοία και άλλα πάλι που δεν θέλησαν να μου απαντήσουν ούτε σε μια ερώτηση στο ΚΕΠ.Αν μας παρακολουθεί κάποιος Αξιωματικός που του έχουν τύχει πρωτόμπαρκοι Ανθυποπλοίαρχοι θα με ενδιέφερε να μας παραθέσει την αποψή του.

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Χανια...τση Κρητης!!!
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Pireoti ειναι σιγουρα θεμα τυχης για το ξεκινημα μιας καριερας να σε βοηθησουν και να σε εμψυχωσουν ωστε να πατησεις στα ποδια σου, μετα ποιος μας πιανει... Τασο ξερω και εγω παιδια που στα θεωρητικα δεν πιανονται αλλα στην πραξη ειναι αστα να πανε... τι να το κανεις αν μαθαινεις παπαγαλια το βιβλιο και σε μια ερωτηση κρισεως κολλαει?

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gangster.86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pireoti ειναι σιγουρα θεμα τυχης για το ξεκινημα μιας καριερας να σε βοηθησουν και να σε εμψυχωσουν ωστε να πατησεις στα ποδια σου, μετα ποιος μας πιανει... Τασο ξερω και εγω παιδια που στα θεωρητικα δεν πιανονται αλλα στην πραξη ειναι αστα να πανε... τι να το κανεις αν μαθαινεις παπαγαλια το βιβλιο και σε μια ερωτηση κρισεως κολλαει?

    Nαι ετσι ειναι οπως τα λες,εσυ σε ποιον τομεα εχεις κενα?

  9. #9
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Χανια...τση Κρητης!!!
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι ετσι ειναι οπως τα λες,εσυ σε ποιον τομεα εχεις κενα?
    Κενα θεωρω οτι εχω και στη θεωρια και στην πραξη, αλλωστε τι να πρωτομαθεις σε 2 μπαρκα, που για μενα ειδικα το δευτερο θα επρεπε να ειναι στο τελευταιο εξαμηνο για διαφορους λογους. Στη θεωρια παρεπιπτοντως τρελαινομαι για ευσταθεια και μεταφορα φορτιου...

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gangster.86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κενα θεωρω οτι εχω και στη θεωρια και στην πραξη, αλλωστε τι να πρωτομαθεις σε 2 μπαρκα, που για μενα ειδικα το δευτερο θα επρεπε να ειναι στο τελευταιο εξαμηνο για διαφορους λογους. Στη θεωρια παρεπιπτοντως τρελαινομαι για ευσταθεια και μεταφορα φορτιου...

    Και εγω στα ιδια ειδικα αν κανεις λανθασμενη επιλογη πρωτου εκπαιδευτικου παλι καλα που εφυγα εξω στο δευτερο και εμαθα κατι γιατι εδω μεσα μονο σκουπα.Μετα σου λενε οι Πλοιαρχοι οταν πας να πιασεις πρωτη φορα δεν ξερεις το ενα δεν σου μαθανε το αλλο,τι εκανες στην σχολη και αντε να απαντησεις.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας