Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Ανθυποπλοίαρχος

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Έκανα όλα μου τα ταξίδια σε μια εταιρεία σα δόκιμος και το πρώτο μου σαν Ανθυποπλοίαρχος.Στα 2πρώτα ώς δόκιμος γνώρισα εκτίμησα και αγάπησα το επάγγελμα.Μπήκα στην νοοτροπία του ναυτικού.Είδα την ζήλια και την "απαξίωση" των στεριανών για το επάγγελμα μας και μόλις συνειδητοποίησα πώς είμαι περήφανος ώς Έλληνας Ναυτικός γύρισα πολύ εύκολα σελίδα σε όλα και προχώρησα full ahead για το πρώτο μου μπάρκο ώς Ανθυποπλοίαρχος.

    Δυστηχώς οι προσδοκίες μου τα όνειρα μου τσακίστηκαν στα βράχια.Κάτι που δεν πίστευα ποτέ.Πολλοί τομείς (άν όχι όλοι) πήγαν στραβά σε εκείνο το ταξίδι.Βίωσα κάτι το οποίο δεν πίστευα όταν μου το έλεγαν άλλοι και μισούσα να το ακούω.Όμως μου συνέβη.Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες καθώς δεν μου αρέσει ακόμα και τώρα να το συζητάω και πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε όταν λέω "στραβά" τι εννοώ.

    Το αποτέλεσμα κύριοι.Παράτησα την θάλασσα για 3χρόνια έκανα το στρατιωτικό μου και δούλεψα στην στεριά.Δεν πέρασε μέρα που να μην σκέφτομαι την θάλασσα.Δεν πέρασε μέρα!
    Τώρα πια πήρα την απόφαση πως δεν αντέχω μακριά και ξαναγυρνάω.Μαζεύω τα κομμάτια μου τις γνώσεις μου και ξαναγυρίζω.Τόσα χρόνια ζούσα σαν τραυματισμένος αετός.Είχα κάτω τα φτερά μου.Όλο σκεφτικός και στεναχωρημένος.Τι κάνω στην ζωή μου..τι το ένα τι το άλλο...
    Μόλις πήρα την απόφαση ότι θέλω να ξαναγυρίσω κύριοι νοιώθω πώς είμαι ξανά ζωντανός.Δεν με νοιάζει τίποτα.Το μόνο που θέλω είναι να ξαναρχίσω..

    Να καταλήξω όμως γιατί σας κούρασα.
    Όσα στραβά που θα τύχουν την πρώτη φορά (πλήν προβλημάτων σοβαρών στο σπίτι τα οποία εσείς θα κρίνετε) άν νοιώθετε πώς αγαπάτε την θάλασσα ΜΗΝ κάνετε το λάθος μου.Κάντε πέτρα την καρδιά και συγκέντρωση.Κάντε το ταξίδι σας χωρίς να σκέφτεστε τίποτα άλλο παρά μόνο τον στόχο σας.

  2. #22
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northern_Lights Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα όλα μου τα ταξίδια σε μια εταιρεία σα δόκιμος και το πρώτο μου σαν Ανθυποπλοίαρχος.Στα 2πρώτα ώς δόκιμος γνώρισα εκτίμησα και αγάπησα το επάγγελμα.Μπήκα στην νοοτροπία του ναυτικού.Είδα την ζήλια και την "απαξίωση" των στεριανών για το επάγγελμα μας και μόλις συνειδητοποίησα πώς είμαι περήφανος ώς Έλληνας Ναυτικός γύρισα πολύ εύκολα σελίδα σε όλα και προχώρησα full ahead για το πρώτο μου μπάρκο ώς Ανθυποπλοίαρχος.

    Δυστηχώς οι προσδοκίες μου τα όνειρα μου τσακίστηκαν στα βράχια.Κάτι που δεν πίστευα ποτέ.Πολλοί τομείς (άν όχι όλοι) πήγαν στραβά σε εκείνο το ταξίδι.Βίωσα κάτι το οποίο δεν πίστευα όταν μου το έλεγαν άλλοι και μισούσα να το ακούω.Όμως μου συνέβη.Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες καθώς δεν μου αρέσει ακόμα και τώρα να το συζητάω και πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε όταν λέω "στραβά" τι εννοώ.

    Το αποτέλεσμα κύριοι.Παράτησα την θάλασσα για 3χρόνια έκανα το στρατιωτικό μου και δούλεψα στην στεριά.Δεν πέρασε μέρα που να μην σκέφτομαι την θάλασσα.Δεν πέρασε μέρα!
    Τώρα πια πήρα την απόφαση πως δεν αντέχω μακριά και ξαναγυρνάω.Μαζεύω τα κομμάτια μου τις γνώσεις μου και ξαναγυρίζω.Τόσα χρόνια ζούσα σαν τραυματισμένος αετός.Είχα κάτω τα φτερά μου.Όλο σκεφτικός και στεναχωρημένος.Τι κάνω στην ζωή μου..τι το ένα τι το άλλο...
    Μόλις πήρα την απόφαση ότι θέλω να ξαναγυρίσω κύριοι νοιώθω πώς είμαι ξανά ζωντανός.Δεν με νοιάζει τίποτα.Το μόνο που θέλω είναι να ξαναρχίσω..

    Να καταλήξω όμως γιατί σας κούρασα.
    Όσα στραβά που θα τύχουν την πρώτη φορά (πλήν προβλημάτων σοβαρών στο σπίτι τα οποία εσείς θα κρίνετε) άν νοιώθετε πώς αγαπάτε την θάλασσα ΜΗΝ κάνετε το λάθος μου.Κάντε πέτρα την καρδιά και συγκέντρωση.Κάντε το ταξίδι σας χωρίς να σκέφτεστε τίποτα άλλο παρά μόνο τον στόχο σας.

    Φίλε μου όταν λες στραβά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μιας και είναι προσωπικό σου θέμα αλλά αυτό που θα σου πω είναι ότι στραβές συμβαίνουν παντού όπως σε όλες τις δουλειές!Αλίμονο αν ένα περιστατικό συμβόλιζε όλη τη ναυτιλία!!
    Τα πλοία όπως ξέρεις είναι μια μικρή κοινωνία με τα καλά της και τα άσχημα.
    Σου εύχομαι πάντως να χεις καλά ταξίδια,να το ξεχάσεις αν μπορείς και να απολαύσεις την αγάπη σου για το ναυτικό επάγγελμα και τη θάλασσα!!

  3. #23
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BULKERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλίμονο αν ένα περιστατικό συμβόλιζε όλη τη ναυτιλία!!
    Φυσικά φίλε μου,ήταν μια προσωπική εμπειρία που απλά την έγραψα για να δείξω ότι πήρα λάθος απόφαση όχι για να χαρακτηρίσω κάπως τον κλάδο,έτσι και αλλιώς βλέπεις από τα γραφόμενα μου πως αγαπούσα και αγαπάω την θάλασσα.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BULKERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εύχομαι πάντως να χεις καλά ταξίδια,να το ξεχάσεις αν μπορείς και να απολαύσεις την αγάπη σου για το ναυτικό επάγγελμα και τη θάλασσα!!
    Να 'σαι καλά το ίδιο εύχομαι και για σένα.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northern_Lights Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχώς οι προσδοκίες μου τα όνειρα μου τσακίστηκαν στα βράχια.Κάτι που δεν πίστευα ποτέ.

    Μαζεύω τα κομμάτια μου ..................


    Δεν ξέρω αν ομιλείς κυριολεκτικά η μεταφορικά, εξ’ άλλου είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα. Θα μπορούσες όμως έστω και περιφραστικά να εστιάσεις λίγο στο πρόβλημα ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε κάποια προσέγγιση. Όταν ακόμα και σήμερα ανακοινώνεις ότι <μαζεύεις τα κομμάτια σου ….> εγώ τουλάχιστον το εκλαμβάνω ότι κάποιο προϋπάρχον πρόβλημα παραμένει ακόμα και μετά από τρία χρόνια σε υπολανθάνουσα μορφή. Μακάρι να κάνω λάθος.

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φίλοι, για κάποιο λόγο δεν καταλάβατε καλά ή μάλλον δεν τα διατύπωσα εγώ σωστά ώστε να δοθεί ξεκάθαρα η σημασία τον όσων έγραψα.Επειδή δεν είχα πρόθεση να δημιουργήσω σύγχυση θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα.

    Αναφέροντας "στραβά" εννοώ
    Παραλαβή καθηκόντων από 50χρονών Ασυμαρτιστή-Ανθυποπλοίαρχο.Με μηδενική ασχολία αλλά και λάθη σε σημαντικούς τομείς αρχειοθέτησης και γενικότερα της "χαρτούρας" που λέμε.
    Ναυλωμένοι μόνιμα στην Ευρώπη με λιμάνι κάθε 3-5..μέρες.
    Σχέσεις πληρώματος τεταμένες.

    Και άλλα πολλά και μεγαλύτερης σημασίας που δεν θέλω και δεν χρειάζετε να πώ.Γιατί αφενός οι οποιεσδήποτε "στραβές" για εμένα για κάποιον άλλον θα μπορούσαν να θεωρηθούν ώς φυσιολογικές συνθήκες αφετέρου είναι λάθος να μπούμε σε μια τόσο λεπτομερειακή συζήτηση καθ ότι το νόημα που ήθελα να περάσω ήταν ότι χρειάζετε καλή κρίση των καταστάσεων ώς πρωτόμπαρκος Ανθυποπλοίαρχος και η οποιαδήποτε απόφαση να μην έρθει αψήφιστα.

    Να ξεκαθαρίσω πώς στα καθήκοντα μου ήμουν αναλόγως των καταστάσεων αρκετά καλός (όχι απο πρσωπική μου κρίση αλλά σύμφωνα με εταιρεία και καπετάνιο).Αλλά καθώς τα προβλήματα ήταν συνεχόμενα εντός πλοίου και σε συνδυασμό με ένα γεγονός στο σπίτι μου πήρα την απόφαση να "παρατήσω" την θάλασσα.Το οποίο αποδείχτηκε λάθος καθώς μετά απο τόσο καιρό θέλω να ξαναγυρίσω πράγμα που έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα χωρίς να δυσκολέψω την καριέρα μου.

    "..μαζεύω τα κομμάτια μου.."
    Εννοούσα πώς πολύ απλά ανασυγκροτούμαι με νέο στόχο την επιστροφή στην θάλασσα.Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.


    Οτιδήποτε άλλο θέλετε να ρωτήσετε ευχαρίστως να απαντήσω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Northern_Lights : 31-05-2010 στις 19:41

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Post

    Έχω υποψη μου ανάλογες εμπειρίες και νομίζω πως σε κατανοώ σε αρκετό βαθμό.
    Δεν νομίζω πως έχεις χάσει πολύ χρόνο και πιστεύω, ανάλογα και με τις προηγούμενες γνώσεις σου και δεξιότητες, πως θα μπορέσεις αρκετά γρήγορα να ανακτήσεις το όποιο προσωρινά χαμένο έδαφος ειδικά αν ό,τι κάνεις το κάνεις με πάθος, αγάπη και μεράκι. Σου έυχωμαι να έχεις καλή επιτυχία!

    Γενικότερα:
    Αυτό που χρειάζεται είναι καθώς περνάει ο καίρός να επικεντρωνώμαστε στα σημαντικά και κρίσιμα σημεία της δουλειάς και κατόπιν να φροντίζουμε και για τα υπόλοιπα συμπληρωματικά. Στην αρχή αυτό δεν είναι πάντοτε εύκολο αν δεν υπάρχει κατάλληλη καθοδήγηση. Πρέπει κανείς να δίνει καθημερινά μια μικρή μάχη για να βρει τις βέλτιστες διαδικασίες και να υποστηρίζει τεκμηριωμένα τις απόψεις του και ταυτόχρονα να ακούει κριτικά κάθε τι που λέει κάποιος ή που τον παρατηρεί να κάνει.

    Ένα μπαρκό για πρωτη φορά σαν ανθυποπλοίαρχος στην μεσόγειο είναι ένα γερό βάπτισμα κυρίως λόγω μειωμένου χρόνου και της συχνής επανάληψης των απαιτούμενων εργασιών για κάθε ταξίδι. Κουράζεσαι άλλα μαθαίνεις και αποκτάς δεξιότητες και εμπειρίες σε λίγο σχετικά χρόνο. Το ιδανικό είναι να παραλαβάνεις από σχετικά νέο άλλα εμπειρό και ορεξάτο συνάδελφο και να έχεις πρακτικούς (στην συμπεριφορά και την σκέψη) και ακομπλεξάριστους συναδέλφους με αρκετή πείρα και ίσως αρκετά μεγαλύτερη ηλικία.
    Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα και για αυτό θα πρέπει οι νέοι συνάδελφοι πριν πάνε στο πλοίο να ρωτάνε αν κάνει ταξίδια σε μεσόγειο/βόρεια θάλασσα ή ατλαντικό. Στην πρώτη τουλάχιστον περίπτωση να ζητάνε από την εταιρία να τους στείλουν σε βαπόρι που υπάρχουν ανθρώποι που μπορούν και θέλουν να τον διδάξουν και να τον βοηθήσουν στα πρωτα του βήματα. Όχι πως όντως η εταιρία θα το κάνει πάντοτε (και στα αλήθεια...) άλλα τουλάχιστον ας το ζητά κάνεις με τον ανάλογο ευγενικό και διπλωματικό (και με φιλότιμο) τρόπο... (τουλάχιστον στην χειρότερη μπορεί και να τους πει και ένα "μα κάλα που με στείλατε κι εσεις πρωτόμπρκο και άπειρο ανθυποπλοίαρχο; Αφού σας το τόνισα ότι θέλω να κανω καλή αρχή..."
    Αν τελικά, που ειναι δυστυχως και το πιθανότερο, συναντήσουμε προβλήματα, χρειάζεται υπομονή και κουράγιο και άναλογα με την περίπτωση και επιμονή κρατώντας πάντοτε τους τύπους και τις αποστασεις. Σε λίγο καιρό ή αυτοί ή εμείς θα ξεμπαρκάρουμε... Την 2η φορά είσαι πλέον πιο έμπειρος και στέκεσαι μεγαλύτερη 'ανεση στα πόδια σου ώστε να μπορείς να ανεχθείς με σχεδόν αδιαφορία μερικούς βαρετούς πλέον τύπους και έχεις αποκτήσεις και τις αυτόμταες άμυνες στις περίεργες συμπεριφορές τους. Γενικά κανείς θα πρέπει να μην χάνει ποτέ τη ψυχραιμία του και να επιμένει όταν είναι σωστός και να είναι δίκαιος ακόμα και αν αυτό σημαίνει να γίνεται σκληρός και αυστηρός. Και σκληρός και αυστηρός δεν σημαίνει και εκνευρισμένος ή αγενής ή εκτός εαυτού διότι τότε μπορεί εύκολα να χάσει κανε'ις το δίκιο του.
    Σε τεμπέληδες, πονηρούς και θρασύδειλους πρέπει κανείς να έιναι από την αρχή κάθετος και αυστηρός με ευθύ τρόπο και κάθε τόσο να δίνει και μια "αναμνηστική" δόση για να μην χαλάρώνει ο άλλος όσο και ανα αυτό είναι μερικές φορές κουραστικό. ¨Οχι πως θάεχει η στάση μας 100% απόδοση πάντοτε άλλα τουλάχιστον περιορίζει άρκετα τις περαιτέρω ανεπιθύμητες καταστάσεις.
    Προβληματικές καταστάσεις πάντοτε θα υπάρχουν στα βαπόρια αυτό που χρειάζεται είναι σιγά-σιγά να μαθαίνει κανείς με ποιούς τύπους πρέπει να είναι μαλακός και να τους παίρνει με το φιλοτιμο και να τους δίνει χρονο και με ποιούς να τους κυνηγά συνέχεια (έστω και αν αυτο καταντάει κουραστικό και βαρετό). Για αρχή αν δεν το καταλαβαίνει κανείς ας είναι τουλάχιστον τυπικός και κατα το δυνατόν αντικειμενικός/δίκαιος και να ζητά να επιβάλεται το θεμιτο και δίκαιο όσο επίμονος και αν χρειάζεται να γίνει.
    Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού, και ο νοών νοείοτο... Όποιος δεν το εννοεί ας προσπαθήσει να το εννοήσει όταν του ζητήσουν νά κάνει κάτι στο πλοίο (όχι για μόνιμα, προσωρινά, κατ' εξαίρεση, για τώρα μόνο...)
    Και κάτι τελευταιο, είμαι της άποψης ότι είναι οι καλοι φίλοι που κάνουν τους καλους λογαρισμούς και όχι οι καλοι λογαρισμοί που κάνουν τους καλούς φίλους. Αλλά τους καλούς φίλους δεν τους κάνεις σε ένα μπαρκο (και μάλιστα οντας πρωτόμπαρκος) αλλά μετά από αυτό. Μέχρι τότε είναι όλοι μόνο συνεργάτες και εν δυνάμει φίλοι (κάτι που θα κριθει εκ των υστέρων...).

    Οσο καλύετερα προετοιμαστεί κανείς (όχι μόνο για την δουλειά του ανθυποπλοιάρχου...) σαν δόκιμος στο πλοίο και σαν σπουδαστής στην σχολή τόσο καλύτερα και γρηγορότερα θα νοιώσει να πατάει καλά στα πόδια του σαν Ανθυποπλοίαρχος...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Προσωπικά,έχω ακόμα 2 χρόνια για να τελειώσω την σχολή και να πάρω το δίπλωμα,παρότι έχω ακόμα ένα μπάρκο ως δόκιμος μπροστά μου,είμαι σε μεγάλη αμφιβολία για το αν θα έιμαι έτοιμος να αναλάβω όταν έρθει εκείνη η μέρα και αυτό διότι λόγω έλλειψης πληρώματος(ναυτών) αλλά και πολιτικής της εταιρείας ο δόκιμος καταστρώματος προορίζεται για να απασχολείται μονάχα στην κουβέρτα.Έτσι,λοιπόν πέρασε ένα μπάρκο,με μόνη μου ασχολία το ματσακόνι,το σβουράκι και το μίνιο.Βέβαια και οι αξιωματικοί που είχα ηταν της ίδιας νοοτροπίας,και στενοχωριέμαι που το λέω,πως ο δόκιμος κουβέρτας είναι μονο για την κουβέρτα.Γέφυρα δεν με "άφηναν" να ανέβω καθότι οι εργασίες έτρεχαν και τις περισσότερες φορές ακόμη και μετά της 6.Εντούτοις,είχα ένα εξαίρετο παλικάρι για ανθυποπλοίαρχο και με βοήθησε αρκετά και όσο μπορούσε.Μάλιστα πολλές Κυριακές που υπήρχε χρόνος καθόταν και μετά από την βάρδια του για να μου δείξει,καθώς οι άλλοι ανθυπ. ήταν Φιλιππινέζοι και δεν ασχολιόντουσαν μαζί μου.
    Θέλω να καταλήξω πως συγκριτικά με άλλους συμφοιτητές μου νομίζω πως έχω μείνει λίγο πίσω στα θέματα:ναυσιπλοϊας,καθήκοντα ανθυποπλοιάρχου και είμαι πολύ πιο εξελιγμένος σε θέματα εργασιών και συντήρησης,ΑΛΛΑ δεν πάω για ναύτης.Και πραγματικά σας το λέω έδειξα τεράστιο ενδιαφέρον για γέφυρα και CCR αλλά τελικά τζίφος.
    Θα ήθελα αν κάποιος από εσας είχε τύχει σε παρόμοια κατάσταση σαν δόκιμος να μου πει πως τα κατάφερε και προχώρησε στο επόμενο στάδιο.Αν τύχει κάτι τέτοιο και στο επερχόμενο μπάρκο τότε πολύ φοβάμαι πως θα μου κοπούν τελείως τα φτερά και το άγχος θα αυξηθεί στο μέγιστο.

    Υ.Γ Συγγνώμη αν σας κούρασα,απλα ήθελα να είμαι οσο το δυνατόν πιο πλήρης στην αναφορά μου,ώστε να με συμβουλεύσετε κατάλληλα.
    Ευχαριστώ!!!

  8. Προεπιλογή

    Δυστυχώς φίλε Γιώργο έπεσες σε λάθος άτομα, μακάρι στο δεύτερο σου ταξίδι να βρείς άλλα ''μυαλά''..:???:

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά,έχω ακόμα 2 χρόνια για να τελειώσω την σχολή και να πάρω το δίπλωμα,παρότι έχω ακόμα ένα μπάρκο ως δόκιμος μπροστά μου,είμαι σε μεγάλη αμφιβολία για το αν θα έιμαι έτοιμος να αναλάβω όταν έρθει εκείνη η μέρα και αυτό διότι λόγω έλλειψης πληρώματος(ναυτών) αλλά και πολιτικής της εταιρείας ο δόκιμος καταστρώματος προορίζεται για να απασχολείται μονάχα στην κουβέρτα.Έτσι,λοιπόν πέρασε ένα μπάρκο,με μόνη μου ασχολία το ματσακόνι,το σβουράκι και το μίνιο.Βέβαια και οι αξιωματικοί που είχα ηταν της ίδιας νοοτροπίας,και στενοχωριέμαι που το λέω,πως ο δόκιμος κουβέρτας είναι μονο για την κουβέρτα.Γέφυρα δεν με "άφηναν" να ανέβω καθότι οι εργασίες έτρεχαν και τις περισσότερες φορές ακόμη και μετά της 6.Εντούτοις,είχα ένα εξαίρετο παλικάρι για ανθυποπλοίαρχο και με βοήθησε αρκετά και όσο μπορούσε.Μάλιστα πολλές Κυριακές που υπήρχε χρόνος καθόταν και μετά από την βάρδια του για να μου δείξει,καθώς οι άλλοι ανθυπ. ήταν Φιλιππινέζοι και δεν ασχολιόντουσαν μαζί μου.
    Θέλω να καταλήξω πως συγκριτικά με άλλους συμφοιτητές μου νομίζω πως έχω μείνει λίγο πίσω στα θέματα:ναυσιπλοϊας,καθήκοντα ανθυποπλοιάρχου και είμαι πολύ πιο εξελιγμένος σε θέματα εργασιών και συντήρησης,ΑΛΛΑ δεν πάω για ναύτης.Και πραγματικά σας το λέω έδειξα τεράστιο ενδιαφέρον για γέφυρα και CCR αλλά τελικά τζίφος.
    Θα ήθελα αν κάποιος από εσας είχε τύχει σε παρόμοια κατάσταση σαν δόκιμος να μου πει πως τα κατάφερε και προχώρησε στο επόμενο στάδιο.Αν τύχει κάτι τέτοιο και στο επερχόμενο μπάρκο τότε πολύ φοβάμαι πως θα μου κοπούν τελείως τα φτερά και το άγχος θα αυξηθεί στο μέγιστο.

    Υ.Γ Συγγνώμη αν σας κούρασα,απλα ήθελα να είμαι οσο το δυνατόν πιο πλήρης στην αναφορά μου,ώστε να με συμβουλεύσετε κατάλληλα.
    Ευχαριστώ!!!
    Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα κι εγώ στο πρωτο μου εκπαιδευτικό. Εκεί ο καπετάνιος έβγαζε διαταγές του τύπου "οι δόκιμοι απαγορεύεται να ακουμπάνε το GPS" ή "απαγορευεται να αγγίζουν το πηδάλιο" (sic!) καθώς και άλλα τέτοια κουφά και απίστευτα...
    Ευτυχώς στο δευτερο ταξίδι τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα αν και ο χρόνος για ύπνο και ξεκούραση ήταν ελάχιστος.
    Πάρομοιες καταστάσεις (και χειρότερες) έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι συναδέλφοι. Ευχή βέβαια είναι να κάνουμε όλοι ό,τι μπορούμε ώστε οι νεότεροι να μην τραβήξουν ότι τράβηξαν οι προηγούμενοι.

    Πάντως κανένας δεν είναι απολύτως έτοιμος την π΄ρωτη φορά. Για αυτό και συνήθως πριν αναλάβει ο καθένας θα κάνει και ένα ταξίδι μαζί με τον προηγούμενο πριν αναλάβει και επίσημα. Εκεί έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει και να δοκιμαστεί για τελευταία φορά. Παντως η σημαντική δουλειά γίνεται από πριν και πάντα κάτι ακόμα θα έχουμε να μάθουμε. Προσπάθησε να στο δεύτερο ταξίδι να πας σε πλοίο που πιάνει συχνα λιμάνια για να έχεις περισσότερες ευκαιρίες να δεις τις διαδικασίες πρόσδεσης, φορτοεκφόρτωσης, σχεδιασμού ταξιδίου κλπ. Δώσε έμφαση στην δουλειά του ανθυποπλοιάρχοϋ:
    • Δες τι εγγραφές κάνει στο ημερολόγιο στην βάρδυια εν πλω και στο λιμάνι, και πριν την άφιξη ή τον απόπλου.
    • Δες τις εγγραφές και τα τεστ στον ασύρματο και τις χρέωσεις και ρώτα πως γίνωνται.
    • Διορθωσεις χαρτών και βιβλίων.
    • Σχεδιασμός ταξίδιου, δηλ. προετοιμασία χαρτών, ποιά βιβλία χρησιμοιούμε, το passage plan που έχει η εταιρία και πως συμπληρώνεται, πως βγάζουμε τα μίλια.
    • Ειδικά για τα δυο προηγούμενα διάβασε το ΝΡ 100 (Mariners Handbook) που υπάρχει σε κάθε γέφυρα. Φρόντισε να "ρουφήξεις" ό,τι γνώση υπάρχει μέσα σε αυτό.
    • Ρίξε μια ματιά και στο ΝΡ136 και στα Port Entry.
    • Δες τι αναφορές κάνει ο αξωματικός φυλακής και καπετάνιος πριν την άφιξη σε λιμάνια και στενά και δες στα radio list που περιγράφωνται αυτές.
    • Το βιβλίο γυμνασίων και ποια γυμνάσια πρέπει να γίνωνται και κάθε πότε και τι πρέπει να γράφουμε για κάθε γυμνάσιο.
    • Διάβασε τα manual των συσκευών για να δεις πως λειτοργούν,ποίοι είναι οι περιορισμοί τους και πως τεστάρωνται (ραντάρ, gps, ασυρμάτου, VHF, wheater facsimile, NAVTEX, EPIRB, SART κλπ)
    • Διάβασε το ship ή το SMS manual και το bridge check list ή όποια άλλα βιβλία έχει η εταιρία σχετικά με τις διαδιασίες του ISM.
    • Μάθε να βγάζεις βάθος και ώρα από παλιροικούς πίνακες για πρωτεύωντα και δευτερευοντα λιμάνια.
    • Κάνε κάθε μέρα αστρονομικούς υπολογισμούς (ευθείες θέσης, παραλλαγές, και με ήλιο και με αστέρια)
    • Αν είσαι σε τανκερ, βρες τα σχέδια με τις γραμμές και τα βαλφ του πλοίου και ύστερα πήγαινε στην κουβέρτα και προσπάθησε να εντοπίσεις την κα΄θε γραμμή και τα βαλφ. Ακουλούθα την για να δεις που αρχίζει και που τελειώνει και προσπαθησε να καταλάβεις που χρησιμοποιείται. Ρώτα τον γραμματικό ή τον αντλιωρό ή και παλιούς ναύτες να σου πουν τα ονόματα της κάθε γραμμής και βαλφ. Μετά πήγαινε και στο ανλιοστάσιο (ΠΡΟΣΟΧΗ!, στο αντλιοστάσιο πάμε αφού ενημερώσουμε τον γραμματικό, διότι είναι επικίνδυνος χώρος και μπορεί να μην ξαναγυρίσουμε...) και δες την συνέχεια των γράμμών και τα υπόλοιπα βαλφ και αντλίες. Μετά στο CCR και προσπάθησε να καταλάβεις ποιές είναι γραμμές και τα βαλφ και που βρίσκωνται στο κατάστρωμα και στο αντλιοστάσιο. Φρόνισε να κανείς το ίδιο με τόσο με τις γραμμμές φορτίου όσο και με έρματος και ινεργκαζ.
    • Αν είσαι σε bulk carrier δες πως ανοίγουν και κλείνουν τα αμπάρια, πως δουλέυουν τα κρένια κτλ
    • Μάθε την ορολογία και την διαδικασία της πρόσδεσης και τους κινδύνους που υπάρχουν.
    Πολλά από τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και ενόσω είσαι ακόμα στην σχολή. Μην περιμένεις να σου πουν τι να μάθεις. Πάρε τα βιβλία και τα μανουαλς και άρχιζε να τα μελετάς. Και μετά ό,τι δεν καταλαβαίνεις ΄ρωτα συνέχεια και επίμονα στο εξηγήσουν.
    Σου εύχωμαι καλή τύχη!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και σίγουρα θα κοιτάξω να τις αξιοποιήσω στο μέγιστο στο ερχόμενο μπάρκο. Πάντως η αλήθεια είναι ότι ήμουν σε βαπόρι που έκανε τον περισσότερο καιρό ένα στάνταρ δρομολόγιο. Ταξίδι 16 ωρών, δέσιμο και φόρτωση σε SBM,διάρκεια φόρτωσης 12 ώρες και έπειτα πάλι πίσω στο ίδιο λιμάνι. Γι αυτό και κάνεις δεν είχε την διάθεση και το κουράγιο να ασχοληθεί με την εκπαίδευση μου, διότι έψαχναν χρόνο να ξεκουραστούν.
    Η απασχόληση μου ήταν στάνταρ. Δηλαδή κατά την διάρκεια του πλου ματσακόνι, σβουράκι και καθάρισμα τα οκια. Έπειτα κατά τη διάρκεια της φόρτωσης βάψιμο ή βάρδια στα manifold και στην επιστροφή έκανα τα ίδια ματσακονι κλπ. Όταν δε εμφανίστηκε η ευκαιρία σε ένα δεκαπενθήμερο ταξίδι να ασχοληθώ και λίγο με τα του ανθυποπλοιάρχου, τότε συνάντησα την ιδεολογία που προείπες « ο δόκιμος απαγορεύεται στην γέφυρα » από τον καπετάνιο κατά κύριο λόγο.
    Εντούτοις, έμαθα αρκετά καλά όσον αφορά στην συντήρηση του πλοίου και για το δέσιμο, αλλά δυστυχώς ως εκεί.
    Ευελπιστώ στο ερχόμενο μπάρκο όλα να είναι καλύτερα, με την απόκτηση περισσότερων γνώσεων. Πρέπει βέβαια και από την πλευρά των εταιρειών αλλά και από εκείνη των αξιωματικών να δοθεί περισσότερη βάση στην εκπαίδευση του δόκιμου γιατί πραγματικά τα εκπαιδευτικά ταξίδια είναι χρυσός αν πετύχεις αξιόλογα άτομα. Και χαίρομαι όταν ακούω πως υπάρχουν αξιωματικοί που πραγματικά ενδιαφέρονται γι αυτά τα παιδιά και είναι και λογικό, γιατί όταν ο εκαστοτε γραμματικός γίνει καπετάνιος και του έρθει ανθυποπλοίαρχος κάποιος που τον είχε δόκιμο και εξαιτίας του ίσως έμεινε στάσιμος τότε θα περάσουν αρκετά βραδάκια μπροστά από το φινιστρίνι(χαχα).
    Δυστυχώς από τις σχολές οι γνώσεις που αποκομίζουμε είναι ελάχιστες….Τα πάντα είναι στο βαπόρι.
    Ευχαριστώ και πάλι!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας