Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 34 από 34

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Ανθυποπλοίαρχος

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί όταν ο εκαστοτε γραμματικός γίνει καπετάνιος και του έρθει ανθυποπλοίαρχος κάποιος που τον είχε δόκιμο και εξαιτίας του ίσως έμεινε στάσιμος τότε θα περάσουν αρκετά βραδάκια μπροστά από το φινιστρίνι(χαχα).
    Χα,χα!! Σαν να ακούω τον εαυτό μου πριν μερικά χρόνια...!
    Τελικά είναι σαν τίποτε να μην έχει αλλάξει στην "θρυλική" εληνική εμπορική ναυτιλία..
    Νομίζω πως αυτό είναι ένα πολύ καλό επιχείρημα που πρεπει να το επαναλαμβάνει κανείς από την πρωτη στιγμή τόσο προς τον καπετάνιο και τον γραμματικό όσο και προς την εταιρία.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς από τις σχολές οι γνώσεις που αποκομίζουμε είναι ελάχιστες….Τα πάντα είναι στο βαπόρι.
    Οι σχολές είναι αυτές που είναι. Απο εκεί και πέρα όμως πρέπει ο καθένας μας τον καιρό που είναι στην σχολή να κάθεται και να μελετά και μόνος του. Και στο πλοίο το ίδιο. Απλά στο πλοίο έχεις την ευκαιρία να δεις απτά αυτά που διαβάζεις. Και αν ορισμένοι καπεταναίοι φοβούνται να μην "χαλάσει" ο δόκιμος τα μηχανήματα, συνήθως (και λέω "συνήθως" διότι έχω συναντήσει και το αντίθετο..) δεν θα έχουν προβλημα αν μετά την βάρδυια του δανειστεί ένα μάνιουαλ ή βιβλίο από την γέφυρα ή αν (είναι τυχερός) πάρει μια ακυρωμένη έκδοση.
    Αν διαβάσεις τα εγχειρίδια λειτουργίας και τα βιβλία που προανάφερα μπορεί να διαπιστώσεις ότι τελικά μπορεί και να έχεις μάθει περίσσότερα από κάποιους αξιωματικούς που το παίζουν και δύσκολοι με τους δόκιμους... Καμμιά φορά υπάρχει και ο φόβος από μερικούς να μην αποκαλυφθεί η άγνοια τους... Βέβαια από την άλλη θα πρέπει να προσέχουμε πάντοτε να μην πέσουμε κι εμείς θύματα της οίησης και να υποτιμούμε τους παλαιότερους συναδέλφους (ασχέτως του ποιό είναι το πραγματικο καθαυτό ποιόν τους).
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  2. #32
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Απο Δοκιμος ..Ανθυποπλοιαρχος

    Ενα θεμα που μας εχει απασχολισει νομιζω ολους..Αυτο που θελω να επισημανω εδω ειναι το οτι εχει μεγαλη διαφορα το " εχω το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου"απο το "ειμαι ανθυποπλοιαρχος".Να τονισω πως πριν πιασω ανθ/χος ειχα την πεποιθηση κ ελεγα "ειμαι ανθ/χος"Βεβαια καταλαβα πως εκανα λαθος.Ενιωσα οτι παταω στα ποδια μου γυρω στο τριμηνο.Ολοι μας πριν πιασουμε, εχουμε κανει βαρδιες ισως κ μονοι μερικοι,με επιβλεψη ομως.Παρ'ολα αυτα εχει μεγαλη διαφορα το να ξερεις πως ΕΣΥ εισαι υπευθηνος ειτε για τον κοσμο ειτε για το πλοιο.Οπως επισης εχει μεγαλη διαφορα το να ξερεις οτι αν κανεις ενα λαθος στην επιθεωριση ισως να παιχτει η καριερα σου απο το να "τα ακουσεις" απο τον καπετανιο γιατι δεν εκανες τη δουλεια που σου ανεθεσε ο αξιωματικος.Κλεινοντας να ευχηθω καλες θαλασσες σε ολους.Θα ηθελα πολυ να διαβασω γνωμες πανω σαυτο.

  3. #33

    Προεπιλογή

    Καλή αρχή και καλές θάλασσες ironmike για τα περισσότερα με έχουν καλύψει ο Michael και ο Chief Mate. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν σταματάμε να μαθαίνουμε τελειώνοντας μια σχολή αλλά αν θέλουμε να είμαστε καλοί στη δουλειά μας πρέπει συνέχεια να ψαχνόμαστε και να διευρύνουμε τις γνώσεις μας.

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos2nd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παναγιωτη
    κατι ακομα
    τι χαρτια που πρεπει να εχει ενας ναυτικος εκτος φυσικα απο το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου για δεξ/οια?
    σημερινη μισθοδοσια?

    Για να μπαρκάρεις ανθυποπλοίαρχος θα πρέπει να έχεις:

    GMDSS
    BRM-BTM
    ECDIS
    SSO
    Βασικά σωστικά

    Τώρα ανάλογα με τον τύπο του πλοίου που θα κάνεις:
    Για δεξαμενόπλοιο
    Tanker Safety Advance
    Για Χημικό
    Chemical Tanker certificate
    Για υγραέρια
    LNG-LPG certificate
    Για Εγ/Ογ ή Κρουαζιερόπλοιο
    Ro-Ro Passenger V2- V3


    Επίσης εταιρίες πριν μπαρκάρεις σου κάνουν κάποια σεμινάρια
    όπως: Risk Assesment-ISM-Marpol-Safety Officer.


Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας