Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 140 από 144

Θέμα: Συνάντηση nautilia.gr 22/06/2009

  1. #131
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ να ακούσουμε τις απόψεις σας για τον ή τους τόπους σταθερών συναντήσεων. Παρακαλώ όμως θα πει ο κεθένας την γνώμη του χωρίς να σχολιάζει τις γνώμες των άλλων, ώστε να μην γίνει καφενεδάκι το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 24-06-2009 στις 13:39

  2. #132

    Προεπιλογή

    Nομιζω οτι το Olympico ειναι η ιδανικη τοποθεσια και δεν θα επρεπε να αλλαξει κατι.Εχει πολυ ανεση χωρου και χωραμε ολοι ,μεσα εξω, εχει ευκολη προσβαση απο ηλεκτρικο ,εθνικη οδο, βλεπει θαλασσα ,εχει παρκινγκ και ειναι κοντα στον πειραια.Αλλωστε οπως εχω δει και αλλα club και forum εκει μαζευονται.Νομιζω οτι αφου αυτος ο ωραιος χωρος ειναι φιλοξενος, περιποιημενος και σωστος σε σερβις δεν υπαρχει λογος για αλλαγη

  3. #133
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πάτρα, Δρακοπουλάτα Κεφαλονιάς, Hereford (UK)
    Μηνύματα
    309

    Thumbs up ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ...

    Θα συμφωνήσω με τον Ben. Μπορεί να μην έχω καταφέρει ακόμα νε παραβρεθώ σε συνάντηση του φόρουμ, ούτε το Olympicoνα έχω επισκεφτεί ανεξάρτητα, αλλά από όσο μπορώ να καταλάβω, ξέροντας τη μορφολογία της περιοχής και από τις περιγραφές των μελών πρέπει να είναι πολύ όμορφα εκεί. Εξάλλου η Αθήνα, καλώς ή κακώς, είναι στο κέντρο των περισσοτέρων αποστάσεων. Οπότε βρίσκω τις συναντήσεις στο Olympicoμια χαρά. Συνυπογράφω όμως την πρόταση να γίνουν πιο «πυκνές» ώστε μέλη που δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν να μπορούν να το πράξουν σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το βρίσκω και ωφέλιμο ως προς τη διατήρηση των γνωριμιών. Όταν δεν έχει περάσει πολύς καιρός θυμάσαι καλύτερα τον άλλον που μίλησες στην προηγούμενη συνάντηση. Έτσι , να καταλήξω «Αθήνα, αλλά τακτικότερα όσο το δυνατό».
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #134
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Cool

    Είναι προφανές ότι η πρόταση μου δεν έγινε σαφής, ίσως επειδή δεν την εξέφρασα όπως θα έπρεπε….
    Όταν κάνω λόγο για διαφορετικές περιοχές συνάντησής μας, δεν εννοώ ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τo Ολύμπικο, το οποίο ειδικά για καλοκαίρι είναι από τις καλύτερες επιλογές, και εγώ το ευχαριστήθηκα, τόσο προχθές, αλλά όσο και στις 28/12/08. Όσα αναφέρθηκαν από τον εκλεκτό Ben (κομβικό σημείο, ευκολία πάρκινγκ κλπ) ισχύουν στο ακέραιο.
    Ούτε, φυσικά, εννοούσα συνάντηση σε περιοχή εκτός Αττικής. Μιλάμε πάντα για περιοχές κοντά στην Αθήνα, αφού υποθέτω ότι τα περισσότερα μέλη σε αυτές μένουν….( βέβαια, seawayslover, δεν θα έβλαπτε και κάποια έκτακτη συνάντηση υπό μορφή εκδρομής για τους Αθηναίους που μπορούν, σε κάποιο μέρος εκτός Αττικής).
    Η πρότασή μου έχει την έννοια μιας «εξυπηρέτησης» προς τα μέλη εκείνα που μένουν και έρχονται από σημεία μακρυνά σε σχέση με το Φάληρο. Και διευκρινίζω ότι δεν το λέω για μένα, παρόλο που εγώ «ανήκω» στους «βόρειους». Και το λέω αυτό επειδή μου αρέσει η οδήγηση, και για μένα προσωπικά η μετάβαση προς τα νότια έχει την έννοια της αλλαγής παραστάσεων κλπ., όταν φυσικά έχω κάποιο χρόνο και δεν είμαι κουρασμένος….
    Σας διαβεβαιώνω ότι την ίδια πρόταση ακριβώς θα έκανα και εάν έως τώρα οι συναντήσεις γινόντουσαν π.χ. στο Χαλάνδρι.
    Σκεφθείτε το εξής: ένα μέλος του site που μένει προς τα πάνω και δουλεύει στο κέντρο της Αθήνας θα έρθει στο Ολύμπικο μόνον εάν έχει κάποιο ελεύθερο χρόνο και δεν είναι εξαντλημένος από τη δουλειά. Εάν, όμως, κάποιες φορές οι συναντήσεις γίνονται κάπου πιο κοντά του, θα μπορέσει να περάσει να πει έστω και μια καλησπέρα για μισή ώρα …. Δεν είναι λογικό;
    Επομένως, φυσικότατα και δεχόμαστε ότι το Ολύμπικο είναι από τις καλύτερες επιλογές. Καμία αντίρρηση σε αυτό.
    Ας αναλογισθούμε, όμως, ότι πιο σωστό και δίκαιο θα ήταν να αλλάζουν οι περιοχές ώστε να εξυπηρετούνται όλα τα μέλη, ώστε να μην είναι κάθε φορά απαραίτητο στους ίδιους να κάνουν αποστάσεις…
    Αυτή είναι η γνώμη μου....

    Επί του θέματος, κάποιες εκ μέρους μου προτάσεις:

    1) Καφέ «Υάδες», στο Αττικό ‘Αλσος (ύπερθεν Ψυχικού-Γαλατσίου),
    2) Καφέ PiuVerde, στο άλσος του Παπάγου,
    3) Καφέ "Balux", στη Γλυφάδα,
    4) Πληθώρα καφέ στην πλατεία Αναλήψεως στα Βριλήσσια,
    5) Ωραιότατα σημεία στη Ραφήνα (ας μιλήσουν περισσότερο οι εκεί διαμένοντες),
    6) Καφέ Conga, στο Πόρτο Ράφτη,

    Σε όλα τα πιο πάνω (με μια μικρή επιφύλαξη για της Ραφήνας) υπάρχει άνεση στο parking, ειδικά τις καθημερινές…

    Νομίζω ότι κάλυψα αρκετά σημεία του αθηναϊκού και αττικού ορίζοντα.

    Ας δούμε, όμως, και άλλες προτάσεις….. :wink:

  5. #135

    Προεπιλογή

    2 πραγματα μου εκαναν μεγαλη εντυπωση οταν εφτασα στα τραπεζακια με τις σημαιουλες επανω !

    1] ο αριθμος των ατομων !
    2] οτι τα περισσοτερα ατομα ηταν μικρης ηλικιας (κατι που , μεταξυ μας, δεν περιμενα)



    δεν ειμαι αρκετο καιρο στο forum για να γνωριζω τις συνηθειες σας κι ελπιζω να μεινω αρκετα ωστε να τις μαθω. αν κανονιζετε συναντησεις μια φορα στους 2 μηνες (και βλεποντας τον αριθμο των μελων που ειχαν δωσει το παρον την Δευτερα) τοτε ισως θα επρεπε να κανονιζονται περισσοτερες συναντησεις (πχ. 1 φορα τον μηνα). Mods και Admins μην αγχωνεστε! δεν ειναι δεσμευτικο [ανθρωποι ειμαστε - διαφορα συμβαινουν].

    Το Olympico εχει πολλα θετικα (αναφερθηκαν παραπανω) και δεν ξερω αν θα βρουμε ενα αντιστοιχο cafe σε αλλο μερος. Η ιδεα για διαφορετικους τοπους συναντησης πηγαζει απο το γεγονος οτι δεν μενουμε ολοι στην ιδια περιοχη. Για παραδειγμα θα το σκεφτει 2 φορες καποιος που μενει Πορτο Ραφτη να ερθει στο ΣΕΦ για cafe.

    Καλοκαιρι εχουμε , θαλαττα θελουμε....μια ιδεα ειναι προς Βουλα - vive mar (συμβολη Ποσειδωνος - Βουλιαγμενης). Εχει parking αλλα οπως το βλεπω θα το θελουμε ολο για παρτυ μας!

    edit : συμφωνω με τον καπετάν αντρέα. απλα το parking ειναι ενα θεμα. στο verde οπως και στο vive mar. τι να κανουμε ...

  6. #136
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    Εξαιρετικό το Ολύμπικο και το βασικότερο εύκολα προσβάσιμο.

    Όποιο άλλο μέρος επιλεγεί καλό θα ήταν να έχει παραπάνω επιλογές από την πρόσβαση με ΙΧ μιας και δεν διαθέτουν ή επιθυμούν να χρησιμοποίησουν όλοι.

  7. #137
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    to olympico einai mia xara emena prosopika mexipiretei o pireas giati ekei meno.pasalimani mikrolimano episis einai poly nice.episis tha proteina cafe-bar-restaurant pisina sti marina zea episis k to mira mare sto floisvo poy pigame tin proigoymeni fora einai apsogoh ostria paraliaki...

  8. #138
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    alla k mia sinantisi en plo esto gia kapou konta pisteuo eidika twra kalokairaki tha htan teleia gia emas tous latreis tis thalassas.....ti lete k eseis???h goroume na pame kapou gia banio px yabanaki barkiza...

  9. #139
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Olympico κ.α.

    Για πρώτη φορά που πήγα στο Olympico μου φάνηκε κατάλληλος χώρος για τέτοιες συναντήσεις. Κι άς μένω στην άλλη άκρη της Αθήνας.
    Αν και πιστεύω ότι για μία φορά τον μήνα συνάντηση, όπου και να γίνει όσοι θέλουν να έρθουν με κάθε τρόπο θα έρθουν όπου και να μένουν.

    Επίσης, επειδή βλέπω ότι υπάρχουν και άλλες προτάσεις για διάφορα cafe, θα πρότεινα άν γίνεται, όταν συγκεντρωθούν τα περισσότερα, να μπούν σε δημοσκόπιση.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  10. #140

    Προεπιλογή

    Συναντήσεις γίνονται πλέον σχεδόν ανα μήνα.Αυτές έχουν διάφορα θέματα ,οπως απλά για καφέ ,επισκεψη σε ιστορικά πλοία,ταξίδι,για φαί,κοπή πιτας και διαφορες εκδηλώσεις(πχ ταξιδι στο χθες).
    Οποτε ακόμα πιο συχνά θα είναι λίγο υπερβολικό πιστεύω.
    Το μέρος δεν είναι πάντα το ίδιο.(πχ δειτε που συναντηθήκαμε για το καθένα παραπάνω)
    Το Ολυμπικο είναι απο τις καλύτερες επιλογές λογω ολων αυτών που ανέφερε ο ben bruce.
    Συναντήσεις στο παρελθόν φυσικά εχουν γίνει και σε άλλα μέρη.Οπως πχ Ραφήνα ,Δραπετσώνα κτλ.
    Πιστεύω οτι απο την στιγμή που είμαστε ναυτιλιακό φόρουμ λογικά πρέπει να συναντιόμαστε κοντά σε θάλασσα.
    Και εγώ μένω βόρεια της Αθήνας αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να αλλάζω παραστάσεις και να βλέπω την θάλασσα.
    Η Ραφήνα είναι ενα καλό σημείο για συναντήσεις αλλα λόγω της αποστασης και επειδή οι συναντήσεις γίνονται καθημερινές συνήθως ,δεν βολέυει τους περισσότερους και για αυτό πιστεύω οτι δεν κανονίζουμε εκει τόσο συχνά.

    Σ/κ πάλι δεν είναι εύκολο επίσης για πολλά μέλη διοτι είναι μέρες ξεκούρασης και οικογένειας και περα απο αυτό πολλοί παμε στα εξοχικά.

    Οποτε καλύτερο πιστεύω είναι να γίνονται οι συναντήσεις οπως και τώρα.Δηλ πιο πολύ προς Πειραιά μεριά και αραια σε πιο μακρινά μέρη.

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας