Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 36

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Εργασία σε βαπόρια με ξένη σημαία

  1. Προεπιλογή

    Καλησπέρα !

    Μήπως υπάρχει κανένα πιστοποιητικό υπηρεσίας (certificate of discharge) σε word format;

  2. #22

    Προεπιλογή

    Δες τα δύο συνημμένα ένα εγγλέζικο κι ένα αμερικάνικο αν σου κάνουν
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος Αρχείου: doc CoD.doc (40,5 KB, 67 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: doc CG.doc (149,5 KB, 34 εμφανίσεις)

  3. #23

    Cool ΕΞΑΓΟΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΕ ΞΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΗ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ)

    Μέχρι σήμερα ξέραμε ότι για να εξαγοράσει κάποιος υπηρεσία ΝΑΤ σε ξένη σημαία θα πρεπε να ναι κοινοτική (ΕΕ) και να χει ένα πάκο χαρτιά

    Η αρχή έγινε με τους Δοκίμους των ΑΕΝ που τους δόθηκε δικαίωμα να ταξιδεύσουν ακόμη και σε μη συμβεβλημένα πλοία

    πριν κάποιες μέρες μας δόθηκε το δικαίωμα τα εξαγοράζουμε υπηρεσία σε πλοία μη συμβεβλημένα και μη κοινοτικής σημαίας αρκεί η εταιρία να έχει έδρα την Ελλάδα.

    Όμως,,,

    Η λιμενική αρχή Πειραιά επιμένει ότι εξαγοράζεται οποιαδήποτε σημαία οποιασδήποτε εταιρίας όπου και αν εδρεύει αυτή
    Επιπλέον...
    αδιεκπεραίωτης της Μιαούλη επιμένει στο ίδιο.

    Κάποιος δε διάβασε σωστά την εγκύκλιο ή είναι πραγματικοτητα η απελευθερωση του Ελληνα ναυτικου

  4. #24

    Προεπιλογή

    ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
    ΤΜΗΜΑ: ΝΑΥΤΟΛΟΓΙΑΣ
    ΓΡΑΦΕΙΟ: ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ
    ΤΗΛΕΦΩΝΟ : 210-4593155-FAX: 210-4185971
    ΘΕΜΑ : «ΘΕΩΡΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΣΕ ΠΛΟΙΑ ΜΕ ΞΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑΤ».


    ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ: • Η θεώρηση πρέπει να γίνει εντός έξι (6) μηνών από την ημερομηνία απολύσεως του ναυτικού.
    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :
    • Έντυπο πιστοποιητικού θαλάσσιας Υπηρεσίας υπογεγραμμένο από τον Πλοίαρχο.
    • Φωτοαντίγραφο των σελίδων του ναυτολογίου του πλοίου όπου αναγράφονται τα στοιχεία του πλοίου, και θεώρηση του επίσημου κράτους της σημαίας, ημερομηνία ναυτολόγησης – απόλυσης ναυτικού.
    • Φωτοαντίγραφα Ημερολογίου Γέφυρας ανά 20 με 25 ημέρες.
    • Υπεύθυνη δήλωση του ναυτικού ότι: 1. τα προσκομιζόμενα φωτοαντίγραφα είναι ακριβή αντίγραφα των πρωτοτύπων του πλοίου.( όνομα πλοίου – σημαία ) που υπηρέτησε ως (ειδικότητα και χρονικό διάστημα ) . 2. Αναχώρησε από την Ελλάδα την (ακριβή ημερομηνία ) και επέστρεψε την (ακριβή ημερομηνία). 3. Το πλοίο ήταν σε ενέργεια και δεν εκτέλεσε επισκευές στο χρονικό διάστημα της ναυτολόγησης του ή το πλοίο εκτέλεσε επισκευές από – έως (χρονικό διάστημα ).
    • Φωτοαντίγραφα καταστάσεων μισθοδοσίας (ΡΑΥ) ναυτικού.
    • Φωτοαντίγραφο σελ. 4καί 5 Ναυτικού Φυλλαδίου ενδιαφερομένου ναυτικού, όπου φαίνονται τα στοιχεία του και η τυχόν ληφθείσα άδεια αναχωρήσεως του.
    • Βεβαίωση ναυτιλιακής εταιρείας για το χρονικό διάστημα και την ειδικότητα που υπηρέτησε ο ναυτικός επί του πλοίου.
    • Υπεύθυνη Δήλωση εκπροσώπου ναυτιλιακής εταιρείας, με το γνήσιο της υπογραφής του θεωρημένο από αρμόδια Υπηρεσία η Τράπεζα , που θα βεβαιώνει το γνήσιο της υπογραφής του πλοιάρχου στο υπό θεώρηση πιστοποιητικό θαλάσσιας Υπηρεσίας .
    ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ
    • Από μία έως πέντε ημέρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 24-11-2014 στις 00:04

  5. #25
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΝΑΤ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ Β' ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ ΠΛΟΙΑ / ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ Α' ΣΕ ΑΛΙΕΥΤΙΚΑ.

    Αγαπητοί κύριοι καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά,


    Παρακαλείσθε θερμά να με πληροφορήσετε εάν γνωρίζεται, σχετικά με τις μηνιαίες εισφορές ΝΑΤ/ασφάλιστρα που πρέπει να καταβάλω δια την εξαγορά / επικύρωση υπηρεσίας μου:


    α) όντας Πλοίαρχος Β' σε φορτηγά πλοία άνω των 4500κοχ ξένης σημαίας (Liberia).


    β) όντας Πλοίαρχος Α' σε αλιευτικό σκάφος 650 κοχ ξένης σημαίας (Liberia).


    Δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό στο διαδίκτυο, εάν παρ'όλα αυτά γνωρίζεται εσείς κάποιο link η κάτι αντίστοιχο, θα χαιρόμουν να το μάθω.




    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


  6. #26

    Προεπιλογή

    Όπως διαβάζω στη σελίδα του ΝΑΤ εδώ :
    "Οι εισφορές που απαιτούνται (παρ. 3, άρθρο 4 του Ν.485/76) για την εξαγορά της υπηρεσίας ναυτικού σε πλοίο μη συμβεβλημένο με το ΝΑΤ αδιακρίτως κατηγορίας πλοίου που υπηρέτησε (μικρό ή μεγάλο, θαλαμηγό, αλιευτικό, φορτηγό κ.λ.π.) είναι ίδιες με τις εισφορές (ναυτικού και πλοιοκτήτη), ναυτικού που εργάζεται σε φορτηγό πλοίο, πάνω από 45OODW, συμβεβλημένου με το Ν.Α.Τ., πλέον 7% επί των συλλογικών συμβάσεων (παρ. 1, άρθρο 1 του Ν.1711/87)."

    Δηλαδή είναι οι ίδιες εισφορές στο αλιευτικό με αυτές σε ένα φορτηγό όπως βγίναουν με βάση τη ΣΣΕ.

  7. #27

    Προεπιλογή Προαγωγίσιμη υπηρεσία Δοκίμου

    Καλημερα και απο εμενα στο forum . Ειμαι μπαρκαρισμενος σε lng σημαιας malta ελληνικης εταιρειας για το β εκπαιδευτικο εξαμηνο . Θα ηθελα να μαθω αν για να μετρηθει προαγωγισιμη πρεπει να πληρωσω στο νατ
    η επειδη ειναι ευρωπαικη σημαια πιανεται και χωρις . Δεν με ενδιαφερει η συνταξη ουτε η καλυψη απλα το διπλωμα γ πλοιαρχου θα ηθελα . Στην ΔΕΚΝ μου ειπαν οτι δεν εχω θεμα εφοσον ειναι ευρωπαικη σημαια ,
    απλα αν δεν πληρωσω δεν εχω συνταξη . Ξερει κανεις αν ισχυει η αν ειναι μπαρουφες ?
    Υ.Γ το πρωτο εκπαιδευτικο το ειχα κανει σε ελληνικη σημαια οποτε ειμαι καλυμμενος .

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από goldfish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα και απο εμενα στο forum . Ειμαι μπαρκαρισμενος σε lng σημαιας malta ελληνικης εταιρειας για το β εκπαιδευτικο εξαμηνο . Θα ηθελα να μαθω αν για να μετρηθει προαγωγισιμη πρεπει να πληρωσω στο νατη επειδη ειναι ευρωπαικη σημαια πιανεται και χωρις . Δεν με ενδιαφερει η συνταξη ουτε η καλυψη απλα το διπλωμα γ πλοιαρχου θα ηθελα . Στην ΔΕΚΝ μου ειπαν οτι δεν εχω θεμα εφοσον ειναι ευρωπαικη σημαια ,απλα αν δεν πληρωσω δεν εχω συνταξη . Ξερει κανεις αν ισχυει η αν ειναι μπαρουφες ? Υ.Γ το πρωτο εκπαιδευτικο το ειχα κανει σε ελληνικη σημαια οποτε ειμαι καλυμμενος .
    Καλημέρα καλώς ήρθες στο forumΑν είναι συμβεβλημένο με το ΝΑΤ τότε δεν χρειάζεται να πληρώσεις.Ρώτα τον captain και πες μας.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SteliosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα καλώς ήρθες στο forumΑν είναι συμβεβλημένο με το ΝΑΤ τότε δεν χρειάζεται να πληρώσεις.Ρώτα τον captain και πες μας.
    Καλησπερα ξανα , το πλοιο ειναι μη συμβεβλημενο με το νατ με ευρωπαικη σημαια και η εταιρεια ειναι ελληνικη . Ο καπετανιος ειναι κροατης οποτε δεν ξερει . Τα παιδια ειναι ανθυποπλοιαρχοι ελληνες ηδη
    εχουν παρει κυκλους στο κεσεν για το διπλωμα β πλοιαρχου χωρις να εχουν πληρωσει νατ μετα απο την σχολη . Μου ειπανε οτι στο κεσεν πιασανε το certificate of discharge . Το υπουργειο μου ειπανε οτι
    και εγω σαν δοκιμος δεν χρειαζεται να πληρωσω νατ αν θελω μονο προαγωγισιμη . Ξεκαθαριζω δεν ενδιαφερομαι για συνταξιμα και ασφαλεια μονο προαγωγη απο δοκιμου σε γ πλοιαρχου .

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από goldfish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ξανα , το πλοιο ειναι μη συμβεβλημενο με το νατ με ευρωπαικη σημαια και η εταιρεια ειναι ελληνικη . Ο καπετανιος ειναι κροατης οποτε δεν ξερει . Τα παιδια ειναι ανθυποπλοιαρχοι ελληνες ηδη
    εχουν παρει κυκλους στο κεσεν για το διπλωμα β πλοιαρχου χωρις να εχουν πληρωσει νατ μετα απο την σχολη . Μου ειπανε οτι στο κεσεν πιασανε το certificate of discharge . Το υπουργειο μου ειπανε οτι
    και εγω σαν δοκιμος δεν χρειαζεται να πληρωσω νατ αν θελω μονο προαγωγισιμη . Ξεκαθαριζω δεν ενδιαφερομαι για συνταξιμα και ασφαλεια μονο προαγωγη απο δοκιμου σε γ πλοιαρχου .
    Το ίδιο πρόβλημα το είχαν και άλλα παιδιά. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να πάρεις το δίπλωμα σου. Το ΝΑΤ είναι για σύνταξη και ασφάλεια.Καλό γενικά είναι να το έχεις αλλά λόγω κόστους το κατανοώ και μη το κάνεις.Αλλά επειδή εδώ δεν μένουν πολλά πράγματα τα ίδια όταν με το καλό βγεις το Φλεβάρη ρώτα και στη σχολή σου. Ο γενικός κανόνας είναι πως δε χρειάζεται μιας και τα περισσότερα παιδιά ταξιδεύουν σε εταιρίες με ξένες σημαίες.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας