Προτείνω στον δάσκαλο και admin της αγνωιστικής ιστιοπλοίας να ανοίξει μια ενότητα με τίτλο ‘τακτικές και κανονισμοί στους αγώνες ανοικτής θαλάσσης’ ώστε να μπορούμε να μοιραστούμε διάφορες ιδέες και απορίες. Ή θα μπορούσαμε έστω να ανοίξω καινούργιο θέμα με αυτό τον τίτλο και να μεταφέρει εδώ, ώστε να είναι μαζεμένα, κάποια παλαιότερα σχόλια όπως το θέμα ‘τακτική αγώνων στα όρτσα’ που είχα ξεκινησει παλιά και φυσικά τους κανονισμούς στα ελληνικά που είχε ανεβάσει παλαιότερα η Ευριδίκη.

Και κάνοντας μια αρχή προσπαθώ να κατανοήσω τα ακόλουθα που βρέθηκαν μπροστά μου σε αγώνες:



11. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΣΗ, ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΜΕΝΑ
Όταν σκάφη έχουν τις ίδιες πλεύσεις και επικαλύπτονται, ένα προσήνεμο σκάφος πρέπει να
κρατιέται μακριά από ένα υπήνεμο σκάφος.
12. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΣΗ, ΜΗ ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΜΕΝΑ
Όταν σκάφη έχουν τις ίδιες πλεύσεις και δεν επικαλύπτονται, ένα σκάφος καθαρά πίσω πρέπει να κρατιέται μακριά από ένα σκάφος καθαρά μπροστά.
13. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ
Ένα σκάφος αφού ορθοπλώρισε πρέπει να κρατιέται μακριά από άλλα σκάφη μέχρι να βρεθεί
στην εγγυτάτη. Κατά το διάστημα αυτό δεν εφαρμόζονται οι κανόνες 10, 11 και 12. Αν δύο
σκάφη υπόκεινται ταυτόχρονα σ’ αυτόν τον κανόνα, αυτό που είναι στην αριστερή πλευρά του
άλλου ή αυτό που ευρίσκεται προς την πρύμη, πρέπει να κρατηθεί μακριά.


(Α). Στην πράξη τώρα, είναι το σκάφος μου αριστερήνεμο 3-4 μήκη σκαφών μπροστά (δεξιά) και σταβέντο από το πίσω επίσης αριστερήνεμο αλλά προσήνεμο σκάφος. Κάνωντας τακ θα βρεθώ δεξίνεμος αλλά σε πορεία σύγκρουσης με το πίσω σκάφος αν δεν κάνει και αυτό τακ. Υπάρχει αρκετός χώρος για να κάνει και αυτός τακ μόλις κάνω εγώ. Έχω το δικαίωμα για τακ;

(Β). Παρόμοια περίπτωση αλλά τα σκάφη τώρα είναι δεξίνεμα. Βρίσκομαι μπροστά αριστερά (υπήνεμα) του πίσω προσήνεμο σκάφους και θέλω να κάνω τακ. Αν δεν αλλάξει πορεία θα βρεθώ σε πορεία σύγκρουσης εκτός και αν περάσω από την πρύμη του (πράγμα που έκανα βέβαια). Αλλά κάνωντας τακ είναι υπόχρεο και το σοφράνο σκάφος να κάνει τακ δεδομένου της απόστασης 3-4 σκαφών μεταξύ μας;

Και κάτι διαφορετικό.
Προχωρώ κατάπρυμα με τα πανιά μου πεταλούδα και το πίσω σκάφος που πλησιάζει ακριβώς πίσω μου με μπαλόνι μου φωνάζει να παραμείνω στην πορεία μου για να ξέρει αν θα με προσπεράσει από δεξιά ή αριστερά. Τι κάνω; Εκνευρίζομαι και τον διαο....στέλλω (πόσες μοίρες μπορεί να αλλάξεις πλέυση με πεταλούδα) ή του λέω εντάξει πέρασε; Και να προσπερνά ο μ.... ελάχιστα μέτρα δίπλα μου.