Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 20

Θέμα: Τακτικές και κανονισμοί στους αγώνες ανοικτής θαλάσσης

  1. #11
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    17.1 Εάν ένα σκάφος καθαρά πίσω δημιουργήσει υπήνεμο επικάλυψη μέσα σε εγκάρσια
    απόσταση δύο δικών του μηκών με σκάφος στην ίδια πλεύση, πρέπει να μην ιστιοδρομήσει
    πάνω από την ορθή του πορεία όσο διατηρείται η επικάλυψη σ’ αυτήν την μεταξύ τους
    απόσταση, εκτός εάν ιστιοδρομώντας πάνω από την ορθή του πορεία περάσει αμέσως
    από την πρύμη του άλλου σκάφους. Ο κανόνας αυτός δεν εφαρμόζεται εάν η επικάλυψη
    δημιουργηθεί ενόσω το προσήνεμο σκάφος ήταν υποχρεωμένο να κρατιέται μακριά
    σύμφωνα με τον κανόνα 13.

    Εξηγάτε μου σας παρακαλώ αυτό τον κανόνα με απλά λόγια γιατί σε αγώνα το Σάββατο μου την βίδωσε. Στην εκκίνηση, πορεία όρτσα, ήμουν προσήνεμος και αρκετά πιο ψηλά (και λίγο πιο μπροστά) από κάποιο άλλο σκάφος. Το άλλο σκάφος επειδή ήταν πιο μεγάλο και πολύ πιο αγωνιστικό από το δικό μου και μπορούσε να ορτσάρει πολύ περισσότερο σύντομα έφθασε δίπλα μου, υπήνεμος, και με ανάγκαζε να ορτσάρω περισσότερο απ’ ότι μπορούσε να πάει το σκάφος μου. Για να αποφύγω την σύγκρουση ουσιαστικά όρτσαρα σε σημείο που τα πανιά μου δεν δούλευαν καλά κόβωντας έτσι ταχύτητα ώστε να περάσει από την πλώρη μου. Αυτό που έκανε δεν ήταν ενάντια στους κανόνες; Δεν με ανάγκασε να ιστιοδρομήσω πάνω από την ορθή μου πορεία;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Κυπρος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εχω την εντύπωση ότι η ορθή πορεία αναφερεται στην πορεία του συγκεκριμένου σκάφους. Αρα, θεωρητικά εαν το σκάφος του μπορεί να ορτσάρει περισσοτερο δικαιούται να σε ορτσάρει.
    Το βασικό ερώτημα ομως εγκειται στο ποιο θα είναι το οφελος για καποιο να ορτσαρει τοσο πολύ. Μονο εαν εχει γκόμενα πανω και το παιζει και καλά Τζακ Σπάροου. Αλλιως το υπερβολικό ορτσαρισμα, δεν προσφερει κατι ιδιαίτερο. Ο Ross Wallace, στο βιβλιο του sail power αναφερει οτι οι περισσότεροι ιστιοπλοοι εχουν ενα προβλημα "they go too high and therefore too slow".

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Κυπρος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εκτός και εαν αναφερεσαι στον γνωστο Ε. με το x yachts ,οποτε τα σχόλια περισσευουν.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Κοίτα βασικά το σκάφος του συγκεκριμένου (όχι δεν ήταν το x-yacht) άνετα ορτσάρει κοντά στις 30 μοίρες. Είναι μεγαλύτερο, πανιά full batten, προπέλα feathering κτλ, κτλ. Ακόμη και στα βρώμικα μου είχε περισσότερη ταχύτητα να με περάσει. Εγώ με το ...cruiser μου και τα πανιά μου τα furling δεν μπορώ να ορτσάρω κάτω από 35 μοίρες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που με έφθανε και ήταν στα 2-3 μέτρα στην υπήνεμη μου πλευρά είχα μόνο δύο επιλογές. Είτε να πέσω κάτω από τις 30 μοίρες στολάροντας τα πανιά και πνίγοντας την ταχύτητα μου για να περάσει και να πάει στην ευχή του Θεού ή να κάνω τακ (ή να τον κτυπήσω αλλά αυτό δεν ήταν στις προτεραιότητες μου!).
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Κυπρος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εφόσο η ορθή του πορεία ητανε σωστη, νομίζω οτι δικαιούται χώρο. Μαλλον θα ητανε καλυτερα να ποδίσεις (εαν σε παίρνει) και να φύγει αυτός απο κατω .
    Φαντασου σε ενα αγώνα π.χ. ενα ΙΜΧ με τζένοα 2 να πηγαίνει ορτσα 35 μοιρες σε 20 μιλια αέρα , ενω ένα σκαφος με furling τζενοα μουδαρισμενη, να βγαζει το πολύ 50 μοιρες. Δεν θα επρεπε με καποιο τρόπο, να ληφθεί υπόψη οτι η ορθη πορεία του ΙΜΧ ειναι διαφορετική απο του άλλου? Στην προκείμενη περιπτωση, τον αφηνεις να φυγει, γιατί δεν σε παίρνει. Και εσυ να ησουνα στη θεση του, πιστευω οτι θα ζητούσες προτεραιότητα.
    Αυτες οι περιπτωσεις ειναι νορμάλ. Τους αλήτες που διασταυρώνουν ολη τη γραμμή εκκινησης αριστερινεμοι, σαν ξεγνοιαστοι καβαλλαρηδες, και δεν ασχολούνται με τους άλλους, ή που στις σημαδουρες ορμανε για την εσωτερική, εχοντας παντελή αγνοια των κανονισμών, είναι που πρεπει νμα συμμορφώσουμε.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Ως σταβέντο σκάφος έχει το δικαίωμα να σε ορτσάρει ως την εγγυτάτη του,αν δεν έπαιξε το γραντί του τότε δεν σου έκανε κανένα φάουλ.Επίσης πριν το μπάμ της εκκίνησης νομίζω ότι μπορεί να σε οτρσάρει κ πέραν της εγγυτάτης του,γιατί δεν υπάρχει ορθή πορεία!
    Οι κανονισμοί έχουν ως βάση τα one disign σκάφη και θα γινότανε πολύ πιο περίπλοκοι αν λαμβάνανε υπόψην τους παραμέτρους όπως τη δινατότητα ορτσαρίσματος του κάθε σκάφους και το τι πανί φέρει εκείνη τη στιγμή!!
    Σε όσους κροσάρουν την γραμμή αριστερήνεμοι και κάνουνε φάουλ τους κάνουμε ένσταση,ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ!

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Κυπρος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Φιλε Pink Floyd, δεν θα μπορουσες να ησουνα πιο σωστός. Αυτό ακριβως εννουσα και εγω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abraxas : 16-09-2009 στις 13:20

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Κυπρος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Θα σας αναφερω ενα περιστατικό πριν 5 χρόνια στη Μακάρια Νησο.Τελευταίος αγώνας πρωταθληματος, και ισοβαθμουσαμε δυο σκαφη στην πρωτη θεση. Εμεις με 4 ατομα με ενα παλιο σκαφάκι και ανταγωνιζομαστε ενα νεωτερο και μεγαλυτερο με αρκετα ατομα πληρωμα.
    Αφου ξεφορτωθηκαμε τη χειροτερη ιστιοδρομία, ειχαμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα, και βαση των κανονισμων, το αποτελεσμα θα κρινοταν στη τελευταία ιστιοδρομία.(Ο κανονισμός αναφερει οτι σε ισοβαθμια λαμβανονται υποψη τα πρωτεία, δευτερες θεσεις, τριτες κ.λ.π και σε περιπτωση οπου εξακολουθεί να υφισταται ισοβαθμια, η θεση στην τελευταία ιστιοδρομια λυνει την ισοπαλία).
    Στην τελευταία ιστιοδρομια, πραγματικά με αίμα, ηρθαμε πρωτοι. Ειχε χαλασει το βιντζιρέλλο της μπαλονοσκοτας με ενα 6αρι, 400 μετρα πριν τερματισουμε και κρατουσαμε τη σκότα 3 ατομα για να την φερμαρουμε.
    Στο ντοκο μας περιμενε ο αλλος ο οποιος προς τιμη του μας συγχαρηκε για το αποτελεσμα, κατι που εμενα προσωπικά με συγκίνησε, καθως εδειξε ενα ανωτερο ανθρωπο.
    Η Φανταστική μας ομοσπονδία, στην οποία συμμετεχουν μαλιστα και διεθνείς κριτές, αποφάνθηκε οτι το πρωτάθλημα πρεπει να το μοιραστούμε με τον δευτερο, γιατι και ο δευτερος ητανε " καλός ανθρωπος". Οπως ακριβώς το διαβάσατε. Εμεις απευθυνθηκαμε μεχρι ISAF οπου μας ειπανε απλά οτι η Εθνική Αρχή εχει το πανω χέρι και δεν μπορει η ISAF να παρέμβει.
    Τα παραθετω αυτά για να θυμούνται οι παλιοι, να μαθαίνουν οι νεωτεροι και για να θυμόμαστε όλοι οτι τελικά η βλακεία είναι αηττητη. Επισης, αυτά θα βοηθησουν το φίλο κουμπάρο να καταλάβει ποιοι κινουν τα νηματα στο χώρο και τελικά οδηγουν την ιστιοπλοία στην απαξίωση.

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    έχει δίκιο ο φίλος pink ....
    πριν από το μπαμ της εκκίνησης μπορεί να σε ορτσάρει όσο θέλει (επάνω από την εγγυτάτη του δηλ.) και να σε πετάξει εκτός γραμμής εάν είσαι στριμωγμένος. Με το μπαμ της εκκίνησης του ζητάς να επιστρέψει στην εγγυτάτη, αλλά εάν η δική του είναι πιο κλειστή από τη δική σου, οφείλεις να τον αφήσεις να περάσει. Είναι ένας λόγος για τον οποίο κυνηγάς στην εκκίνηση σοφράνο σκάφος καλύτερων επιδόσεων (θα σε ελευθερώσει πιο γρήγορα, συν τοις άλλοις) και σταβέντο χειρότερων επιδόσεων (δεν θα σε στριμώξει).

  10. #20

    Προεπιλογή Πως να φτιάξετε ένα πλήρωμα που κερδίζει (ή μήπως όχι;)

    Διάβασα στο βιβλίο North U Trim τον παρακάτω εικοσάλογο για να φτιάξει κάποιος ένα πλήρωμα που κερδίζει τους αγώνες σύμφωνα με όσα έχουν παρατηρήσει οι συγγραφείς του βιβλίου. Αν και τον χρησιμοποιούν πολλοί και στην Ελλάδα δεν φαίνεται να έχει αποτέλεσμα, οπότε τον μετέφρασα για να τον δούμε κι εδώ. Μήπως τον εφαρμόζετε κι εσέις και δεν έχετε ανακαλύψει ότι δεν πιάνει; Μήπως πρέπει να δοκιμάσετε το αντίθετο;


    1. Όταν φτάσει η ώρα να σηκώσετε το φλόκο πριν την εκκίνηση, αν έχει λίγο κύμα, πλεύστε σε κλειστή πλαγιοδρομία για να μεγιστοποιήσετε το σπρέι στην πλώρη. Βρέχοντας το πλήρωμα πριν τον αγώνα θα τους κάνει να μην φοβούνται να βραχούν στον αγώνα. (Μην ποδίσετε για να κρατήσετε την πλώρη στεγνή, ή να πάτε πρύμα για να έχετε την ευκαιρία να ρυθμίσετε τα βαρδάρια όταν ορτσάρετε ξανά).
    2. Αν το μπαλόνι αργεί να σηκωθεί φωνάξτε εντολές από το τιμόνι. Αφού είναι δύσκολο να ακούσουν τις εντολές, μια φωνή «ΓΡΗΓΟΡΑ» δίνει αρκετή έμπνευση. Αφού γενικά το πλήρωμα αργεί περιμένοντας τον καπετάνιο να τους εμπνεύσει μια φωνή «γρήγορα» βοηθά αρκετά.
    3. Όταν ταξιδεύετε όρτσα πιντσάρετε στον καιρό μέχρι το πλήρωμα στην πλώρη φωνάξει «σταμάτα να πας τόσο όρτσα». Είναι ο μόνος τρόπος να ξέρετε ότι είναι συγκεντρωμένοι στον αγώνα.
    4. Περιμένετε μέχρι την τελευταία στιγμή πριν την αλλαγή στη σημαδούρα για να πείτε να ετοιμάσουν το φλόκο ή το μπαλόνι. Μην πείτε τίποτα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Το πλήρωμα λατρεύει τις προκλήσεις. Αν τους ειδοποιήσετε νωρίς χάνεται η πρόκληση. (Η αλήθεια είναι ότι το περιμένουν από πριν οπότε αν το πείτε αργά δεν βλάφτει καθόλου)
    5. Χρησιμοποιείτε παλιά πανιά . Αν (και όταν) χάσετε θα έχετε μια εύκολη δικαιολογία και το πλήρωμα δεν θα πωρωθεί. Αντίστοιχα χρησιμοποιείτε λάθος ή χαλασμένο εξοπλισμό και μην τον αντικαθιστάτε όταν παλιώσει.
    6. Μην κάνετε προπονήσεις. Πόσες φορές θα το πω η ιστιοπλοΐα είναι για αναψυχή όχι άθλημα. Και ποιος έχει χρόνο για προπονήσεις ; Εδώ με το ζόρι βρίσκουμε χρόνο να πάμε στους αγώνες , που να βρούμε για παραπάνω ιστιοπλοΐα. Στο κάτω κάτω οι άνθρωποι μαθαίνουν καλύτερα υπό πίεση.
    7. Διαχωρίστε τον εαυτό σας από το πλήρωμα. Για παράδειγμα αγοράστε για σας μπύρες εισαγωγής και δώστε στου πλήρωμα αυτές της ιδιωτικής ετικέτας από το σουπερμάρκετ. Αυτό θα ενδυναμώσει το δεσμό της ομάδας και θα ενισχύσει την ιεραρχία.
    8. Κρατήστε το σχέδιο για την εκκίνηση μυστικό. Ή καλύτερα μην κάνετε καθόλου σχέδιο. Η ικανότητά σας να αυτοσχεδιάζετε θα δείξει στο πλήρωμα ότι είστε «ευέλικτος» χωρίς «άκαμπτες προποφάσεις».
    9. Κρατήστε τα εύσημα για εσάς και κατηγορήστε το πλήρωμα για τις αποτυχίες. Για παράδειγμα χρησιμοποιείτε το «εγώ» στις νίκες και το «αυτοί» στις αποτυχίες. Να θυμάστε δεν υπάρχει η αποτυχία έχει πολλούς πατεράδες η επιτυχία έναν.
    10. Α) Φτάστε αργά. Ορίστε ώρα συνάντησης στο σκάφος αρκετά πριν τον αγώναώστε αν σιγουρευτείτε ότι όλοι θα είναι εκεί όταν φτάσετε. Δεν θα πρέπει να τους περιμένετε. Β) Βγείτε στην περιοχή εκκίνησης όσο πιο αργά γίνεται, έτσι δεν θα κουράσετε το πλήρωμα με τις ρυθμίσεις των βαρδαριών ή να προετοιμαστεί για τον καιρό. Ήρθαμε εδώ για τον αγώνα.
    11. Να τρέχετε με λειψό πλήρωμα. Ταξιδεύοντας με υποεπανδρωμένο σκάφος το πλήρωμα μένει απασχολημένο κι έχει αρκετό χώρο να κινηθεί.
    12. Κάντε τακ χωρίς προειδοποίηση. Το ξέρω ότι μισείτε την αλλαγή στην κλίση όταν το πλήρωμα σηκώνεται από τα ρέλια όταν λέτε «έτοιμοι για τακ». Οπότε παραλείψτε το, απλά στρίψτε το τιμόνι και δείτε τους να πετάγονται όταν βρέχονται τα πόδια τους.
    13. Μην καθαρίζετε την γάστρα. Έχετε ποτέ περάσει το χέρι στη γλίτσα που μαζεύεται στη γάστρα μετά από κάνα δύο εβδομάδες στη θάλασσα; Δεν είναι το πιο γλιστερό πράγμα; Γιατί αν το καθαρίσετε αφού θα ξαναγίνει;
    14. Μην ταΐζετε το πλήρωμα. Αφήστε τους πεινασμένους για τη νίκη.
    15. Μην ευχαριστείτε το πλήρωμα. Εσείς πληρώνετε τα έξοδα του σκάφους. Αυτοί θα έπρεπε να σας ευχαριστούν.
    16. Φωνάζετε στο πλήρωμα. Αν κάνουν αυτό που θέλετε ή δεν το κάνουν αρκετά γρήγορα. Αν δεν πιάνει φωνάξτε δυνατότερα τότε θα καταλάβουν. Συνεχίστε να λέτε το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά, δυνατότερα και δυνατότερα.
    17. Αν το πλήρωμα σας δίνει τις παρατηρήσεις που είναι χρήσιμες για την τακτική για τον αέρα, τα άλλα σκάφη κ.λπ. απλά πείτε «το ξέρω». Αλλιώτικα θα νομίζουν ότι συνεισφέρουν στις τακτικές εμπνεύσεις σας. Στο κάτω κάτω αυτό σας αποσπά την προσοχή. Αν θέλετε μπορείτε να δείτε και μόνο σας την κατάσταση με μια ματιά.
    18. Όταν τρέχετε σε αγώνες κρατήστε στο σκάφος ό,τι είχατε όταν πήγατε διακοπές με αυτό. Αν τα βγάλετε για τον αγώνα το πλήρωμα θα νομίζει ότι υπάρχει αρκετός χώρος για το δικό του εξοπλισμό για τον αγώνα (νιτσεράδες κ.λπ.) και έτσι θα προσθέσουν βάρος στο σκάφος.
    19. Γκρινιάξτε για την καταμέτρηση του σκάφους σας, χωρίς να ξεχάσετε να κατηγορήσετε τα «κυκλώματα». Το πλήρωμά σας θα νιώθει άνετα αφού θα ξέρει ότι δεν φταίει για τα άσχημα αποτελέσματα, «όλα είναι στημένα».
    20. Μην ξοδεύετε χρόνο για να διαβάζετε βιβλία, ή να πηγαίνετε σε σεμινάρια (στμ ούτε να ανταλλάζετε απόψεις με άλλους στο [email protected]). Όλα είναι θεωρίες. Δεν μαθαίνεις τίποτα έτσι και δεν λένε τίποτα καινούριο. Η αλήθεια είναι ότι ήδη κάνετε ότι πρέπει στους αγώνες. Λοιπόν σταματήστε να διαβάζετε και κάψτε αυτό το βιβλίο αμέσως. (στμ και διαγράψτε το [email protected] από τους σελιδοδείκτες του ιντερνέτ ή τουλάχιστον μην ξαναδιαβάσετε αυτό το θέμα )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 09-12-2012 στις 08:47

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας