Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Τακτικές και κανονισμοί στους αγώνες ανοικτής θαλάσσης

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Τακτικές και κανονισμοί στους αγώνες ανοικτής θαλάσσης

    Προτείνω στον δάσκαλο και admin της αγνωιστικής ιστιοπλοίας να ανοίξει μια ενότητα με τίτλο ‘τακτικές και κανονισμοί στους αγώνες ανοικτής θαλάσσης’ ώστε να μπορούμε να μοιραστούμε διάφορες ιδέες και απορίες. Ή θα μπορούσαμε έστω να ανοίξω καινούργιο θέμα με αυτό τον τίτλο και να μεταφέρει εδώ, ώστε να είναι μαζεμένα, κάποια παλαιότερα σχόλια όπως το θέμα ‘τακτική αγώνων στα όρτσα’ που είχα ξεκινησει παλιά και φυσικά τους κανονισμούς στα ελληνικά που είχε ανεβάσει παλαιότερα η Ευριδίκη.

    Και κάνοντας μια αρχή προσπαθώ να κατανοήσω τα ακόλουθα που βρέθηκαν μπροστά μου σε αγώνες:



    11. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΣΗ, ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΜΕΝΑ
    Όταν σκάφη έχουν τις ίδιες πλεύσεις και επικαλύπτονται, ένα προσήνεμο σκάφος πρέπει να
    κρατιέται μακριά από ένα υπήνεμο σκάφος.
    12. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΣΗ, ΜΗ ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΜΕΝΑ
    Όταν σκάφη έχουν τις ίδιες πλεύσεις και δεν επικαλύπτονται, ένα σκάφος καθαρά πίσω πρέπει να κρατιέται μακριά από ένα σκάφος καθαρά μπροστά.
    13. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ
    Ένα σκάφος αφού ορθοπλώρισε πρέπει να κρατιέται μακριά από άλλα σκάφη μέχρι να βρεθεί
    στην εγγυτάτη. Κατά το διάστημα αυτό δεν εφαρμόζονται οι κανόνες 10, 11 και 12. Αν δύο
    σκάφη υπόκεινται ταυτόχρονα σ’ αυτόν τον κανόνα, αυτό που είναι στην αριστερή πλευρά του
    άλλου ή αυτό που ευρίσκεται προς την πρύμη, πρέπει να κρατηθεί μακριά.


    (Α). Στην πράξη τώρα, είναι το σκάφος μου αριστερήνεμο 3-4 μήκη σκαφών μπροστά (δεξιά) και σταβέντο από το πίσω επίσης αριστερήνεμο αλλά προσήνεμο σκάφος. Κάνωντας τακ θα βρεθώ δεξίνεμος αλλά σε πορεία σύγκρουσης με το πίσω σκάφος αν δεν κάνει και αυτό τακ. Υπάρχει αρκετός χώρος για να κάνει και αυτός τακ μόλις κάνω εγώ. Έχω το δικαίωμα για τακ;

    (Β). Παρόμοια περίπτωση αλλά τα σκάφη τώρα είναι δεξίνεμα. Βρίσκομαι μπροστά αριστερά (υπήνεμα) του πίσω προσήνεμο σκάφους και θέλω να κάνω τακ. Αν δεν αλλάξει πορεία θα βρεθώ σε πορεία σύγκρουσης εκτός και αν περάσω από την πρύμη του (πράγμα που έκανα βέβαια). Αλλά κάνωντας τακ είναι υπόχρεο και το σοφράνο σκάφος να κάνει τακ δεδομένου της απόστασης 3-4 σκαφών μεταξύ μας;

    Και κάτι διαφορετικό.
    Προχωρώ κατάπρυμα με τα πανιά μου πεταλούδα και το πίσω σκάφος που πλησιάζει ακριβώς πίσω μου με μπαλόνι μου φωνάζει να παραμείνω στην πορεία μου για να ξέρει αν θα με προσπεράσει από δεξιά ή αριστερά. Τι κάνω; Εκνευρίζομαι και τον διαο....στέλλω (πόσες μοίρες μπορεί να αλλάξεις πλέυση με πεταλούδα) ή του λέω εντάξει πέρασε; Και να προσπερνά ο μ.... ελάχιστα μέτρα δίπλα μου.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    γενικά ισχύει ότι τα δεξίνεμα σκάφη έχουν προτεραιότητα.επίσης έχουν τα σταβέντο έναντι τον σοφράνο. Παρόλο που με ένα τακ μπορεί να να βρεθείς δεξίνεμος σε αριστερίνεμα σκάφη θα πρέπει να έχεις τετοια αποσταση που να επιτρέπει στους αλλους να κάνουν χειρισμους .Αυτό μεταφραζεται σε 4 μηκη σκαφους.Καλο θα είναι βεβαια αν οι γυρω δεν εχουν εμπειρια να τους προειδοποιησεις ευγενικα. Στα καταπρυμα με πεταλουδα θεωρειται οτι δεχεσαι τον αερα απο την αντιθετη πλευρα που εκτεινεται η ματσα σου.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Στην πρώτη περίπτωση κάνεις τακ χωρίς δεύτερη σκέψη, αρκεί να βρεθείς στο δεξήνεμο όσο πιο γρήγορα μπορείς για να αποκτήσεις κ το πλεονέκτημα. Τα 30-40 μέτρα του δίνουν τον χρόνο για να αντιδράσει,εκτός και αν έχει σοφράνο του άλλα σκάφη οπότε και θα πρέπει να τον ενημε-
    ρώσεις νωρίτερα για να έχει χρόνο αντίδρασης ή αν παραπλέει συνεχές εμπόδιο που καθιστά
    αδύνατο το να ¨γυρίσει¨.Επίσης το να του φωνάξεις ακόμα κ απο τα 40μ ότι θα γυρίσεις κακό δεν είναι!
    Στη δεύτερη περίπτωση απο τη στιγμή που μπαίνεις στη νεκρή ζώνη δεν έχεις κανένα δικαίομα πορείας.Το ότι ήσουν πρίν σκάφος καθαρά μπροστά δεν σου δίνει κανένα κεκτημένο μετά το τακ
    Οπότε καλά έκανες και πέρασες απο τη πρύμη του γιατί αλλιώς θα είχες κάνει φάουλ!Αν ήθελες να τον ζορίσεις θα μπορούσες να κάνεις ένα δεύτερο τακ στην ¨ασφαλή του υπήνεμο ¨ και να έχεις δικαίομα ως σταβέντο σκάφος,αλλά αν ήθελες να πάς δεξιά στο στίβο,απλά περνάς απο την πρύμη του.
    Στην Τρίτη είσαι σκάφος καθαρά μπροστά και οφείλουν να σε προσέχουν,αν θέλει να σε περάσει
    Ας το κάνει αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να του ανοίξεις και δρόμο!Λογικά θα έρθει απο σοφράνο
    Και τότε έχεις το δικαίωμα να τον ορτσάρεις,κάποτε ως το ¨θεό¨ τώρα νομίζω μέχρι την ορθή σου
    Πορεία(αυτή που σε βγάζει στο επόμενο σημείο στροφής)Δυστυχώς δεν διάβασα αναλυτικά την
    Τελευταία έκδοση των κανονισμών οπότε και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο έχει το δικαίωμα να
    Τον ορτσάρεις.Αν πάλι σου έρθει απο σταβέντο τότε αποκτά αυτός πλεονέκτημα και έχει δικαωμα
    Να σε ορτσάρει μέχρι την δική του ορθή πορεία.Αν θές να σπάσεις την όποια επικάλυψη δεν έχεις
    Παρά να κάνεις πότζα.Μία σημαντική αλλαγή είναι ότι πλέον τα 2 μήκη που καθορίζουν την επι-
    Κάλυψη στη σημαδούρα και κατ΄ουσίαν το πλεονέκτημα του εσωτερικού έχουν γίνει 3!
    Μπορεί για όσους δεν έχουν ¨δουλέψει¨ τους κανονισμούς απο πιτσιρίκια,εκέι που μετά απο πολλά ¨μπαμ¨ μαθαίνεις,να φαντάζουν και να είναι όντως δυσνόητοι, παρόλαυτα οφείλουμε να τους γνωρίζουμε όχι μόνο γιατί το άθλημά μας είναι κατουσίαν αυτοδηαιτητούμενο αλλά γιατί
    Μπορούνε να μας χαρίσουν και κάποια πολύτιμα δευτερόλεπτα!!!
    Βέβαια θα πρέπει πάντα να γνωρίζουμε και το επίπεδο γνώσεις,σε κανονισμούς, και των αντιπάλων μας και να μην περιμένουμε να τα¨σπάσουμε¨ για να αποδίξουμε ότι έχουμε δίκιο,αλλά
    Σε καμία περίπτωση να μην κολλάμε στο να κάνουμε ένσταση,μόνο έτσι θα μάθουμε και θα τριφτούμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Το Σάββατο ήμουν αγώνες. Πλησιάζοντας κάποια από τις σημαδούρες ήμουν σταβέντο, η πορεία ανοικτή πλαγιοδρομία προς δευτερόπρυμα και είχα σκάφος σοφράνο ακριβώς δίπλα μου που με πίεζε να με ρίξει κάτω από την σημαδούρα. Ειδικά τα τελευταία 2-3 μίλια πλησίαζε συχνά περίπου ένα σκάφος απόσταση δίπλα μου. Ίσως πίστευε πως με αυτό το τρόπο μου έκλεβε τον αέρα. Τώρα για αυτόν δεν έπρεπε να κάνω ένσταση;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Το Σάββατο ήμουν αγώνες. Πλησιάζοντας κάποια από τις σημαδούρες ήμουν σταβέντο, η πορεία ανοικτή πλαγιοδρομία προς δευτερόπρυμα και είχα σκάφος σοφράνο ακριβώς δίπλα μου που με πίεζε να με ρίξει κάτω από την σημαδούρα. Ειδικά τα τελευταία 2-3 μίλια πλησίαζε συχνά περίπου ένα σκάφος απόσταση δίπλα μου. Ίσως πίστευε πως με αυτό το τρόπο μου έκλεβε τον αέρα. Τώρα για αυτόν δεν έπρεπε να κάνω ένσταση;
    ο φίλος pink τα έχει πει μια χαρά. στην ανοιχτή θάλασσα βέβαια, η ορθή πορεία είναι λίγο συγκεχυμένη, καθώς υπάρχει ο ισχυρισμός της απόκλισης για να βρώ καλύτερες συνθήκες, κατά την κρίση του κυβερνήτη, οπότε η επιτροπή ενστάσεων καλείται να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά ....

    Δεν μπορείς να κάνεις ένσταση επειδή σε πλησίαζε. εάν του ζητούσες έμπρακτα να ανέβεις, δηλ. τον ορτσάριζες, και δεν σου έδινε χώρο, πράγμα σχετικά δύσκολο γιατί θα είχατε πρόθυρα επαφής, τότε θα μπορούσες να κάνεις ένσταση με την επιφύλαξη της κρίσης περί ορθής πορείας που ανέφερα παραπάνω. Πρακτικά κοντά στην τσαμαδούρα εάν ορτσάρεις κάποιον πέρα από την ορθή πορεία, είναι ευκολώτερο για την επιτροπή να τον δικαιώσει, όσο πιο μακριά βρίσκεσαι τόσο δυσκολότερο είναι να επικαλεστείς ορθή πορεία. Να σε πετάξει κάτω από την τσαμαδούρα, αδύνατον (υποθέτω την τσαμαδούρα σταβέντο σου, γιατί αλλιώς διεκδικεί αυτός την εσωτερική), εφόσον έχεις επικάλυψη στα 3 μήκη σκάφους από την τσαμαδούρα, διεκδικείς την εσωτερική.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Σίγουρα σου χαλούσε τον αέρα και τα 2-3 μίλια σίγουρα "χαντάκωσαν" και τους δύο σας!Ο καθένας έχει την δική του οπτική,άποψη μου είναι ότι απο τη στιγμή που στην ανοιχτή θάλασσα τρέχεις κατ΄ουσίαν με αντίπαλο τον χρόνο σου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις.Σαφώς και θα διεκδικήσεις τον χώρο σου στην εκκίνηση στα καβατζαρίσματα και στις επικαλύψεις,αλλά το να είσαι στα καπάκια για 2-3 μίλια με άλλο σκάφος το σίγουρο είναι ότι χάνετε και οι δυο!Ακόμα και ίδια gph να έχετε και να το πάτε
    "προσωπικά",χάνετε απο τους υπόλοιπους!!!Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωαη
    όπως το περιγράφεις,απο τη στιγμή που σου έκανε σοφράνο επικάλυψη έχεις το
    δικαίωμα να τον ορτσάσρεις τουλάχιστον μέχρι την ορθή σου πορεία,εφόσον φυσικά είστε στην ίδια πλεύση.Αν αυτός σε ανάγκαζε να ποδίσεις κάτω απο την ορθή σου πορεία για να τον αποφύγεις τότε ναι σου έκανε φάουλ.Για να κρατιέστε μαζί για 2-3 μίλια σημαίνει ότι είχατε ίδιες ταχύτητες,αφού λοιπόν δεν
    ήταν πιο γρήγορος θα έπρεπε να φερθεί πιο έξυπνα,τουλάχιστον να ταξιδεύει σε καθαρό αέρα,γιατί ναι μεν στο καπάκι σουριχνε σάπια αλλά έχανε και αυτός.Ίσως αν έκανε μια πότζα για λίγα μέτρα και μετά γυρνούσε ξανά ενδεχομένως να κέρδιζε την εσωτερική στο καβατζάρισμα.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό timing φίλε jerry!!Καταρχήν συγχαρητήρια για το αρχιπέλαγος!Αυτό με την ορθή πορεία όπως και πολλά άλλα στους κανονισμούς είναι αρκετά "νεφελώδεις"Ακόμα και τα 3 μήκη έχουν να κάνουν με την αίσθηση του μέτρου που έχει ο καθένας!Έχω την εντύπωση όμως ότι όταν μιλάμε για ορθή πορεία σε επικάλυψη νοούμε την "νοητή ευθεία" με το επόμενο σημείο στροφής.Ο κανονισμός αναφέρει,αν θυμάμαι καλά"η πορεία που θα ακολουθούσαμε αν κανένα άλλο σκάφος δεν υπήρχε δίπλα μας" αλλά αυτό περιπλέκει τα πράγματα! Συζητώντας το κατά καιρούς τόσο με φίλους όσο και συναδέλφους έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να επικαλεστείς μεγάλες αποκλείσεις από την "νοητή ευθεία" για χάρη μιας ΄ρεφλας για παράδειγμα!

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Βασικά ο τύπος με ανάγκαζε να ποδίσω με σκοπό να με ρίξει λίγο κάτω από την σημαδούρα. Όσο προσπαθούσα να ορτσάρω απλά τα σκάφη μας πλησίαζαν γιατί αυτός δεν ανέβαινε. Ακόμη και στα τελευταία μέτρα αναγκάστηκα να του φωνάξω να μην με κλείσει για να μην κτυπήσουμε. Και βλέποντας τις διαθέσεις του (λες και αρμένιζε μόνος στο πέλαγος) πέρασα την τσαμαδούρα και μετά έκανα τακ αφήνοντας του έτσι την εσωτερική. Εχω κακή εμπειρία από τρακάρισμα σε σημαδούρα και πλέον προσπαθώ να το παίζω σίγουρος και ας χάσω χρόνο. Πραγματικά ήταν τόσο κοντά μου στη σημαδούρα που το παραμικρό λάθος ή έστω αργή κίνηση να γινόταν θα καρφωνόταν πάνω μου.
    Ναι συμφωνω πως ήταν λάθος να παραμένουμε δίπλα διπλα τόσο μεγάλο διάστημα. Τα σκάφη ήταν πολύ παρόμοια με ίδια ταχύτητα (στην ανοικτή πλεύση τουλάχιστο). Αν άνοιγα λίγο την πλέυση μου θα έχανα από την πορεία και δεν θα κέρδιζα ταχύτητα. Αν όρτσαρα θα ανέβαινα από πάνω του με σαφώς πιο γρήγορη ταχύτητα και μετά σιγά σιγά θα μπορούσα ίσως να τον περάσω. Πράγμα αδύνατο όμως γιατί ήταν πολύ κοντά μου. Θα έπρεπε να κόψω ταχύτητα στολάροντας την μαίστρα (η τζένοα μου ήταν ανοικτή με το σπινακόξυλο) ή ανοίγοντας πολύ την πλέυση μου για να προχωρήσει μπροστά και μετά να ανέβω.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά . Και βλέποντας τις διαθέσεις του (λες και αρμένιζε μόνος στο πέλαγος) πέρασα την τσαμαδούρα και μετά έκανα τακ .
    Διόρθωση. "Μπόντζα" ήθελα να πω, όχι "τακ"!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  10. #10

    Προεπιλογή

    Κουμπάρε,αν την στιγμή που σου ήρθε από σοφράνο,σου έκανε δηλαδή σοφράνο επικάλυψη
    Ήσασταν στην ίδια πλεύση και η επικάλυψη ήταν εντός 2 μηκών τότε οφείλει να σε ¨προσέχει¨ ή
    Αλλιώς μπορείς να τον ορτσάρεις ως σταβέντο σκάφος!Η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι για το αν
    Μπορείς να τον ανεβάσεις κ πάνω από την ορθή σου πορεία.Αν για να αποφύγετε επαφή αναγκάστηκες
    Να ποδίσεις κάτω από την ορθή σου πορεία τότε σου έχει κάνει φάουλ.Απότι καταλαβένω μιλάμε για
    Σκάφη με ίδιες ταχύτητες στη συγκεκριμένη πλεύση,καταλήγοντας να πάτε¨καρότσα¨ ως την συμαδούρα!Σε όλους μας έχει ΄τύχει και αν όντως κανείς δεν μπορεί να ξεκολλήσει αν μη τι άλλο δεν του χαρίζεις την εσωτερική όπως εσύ κατ΄ουσίαν έκανες ξεπερνώντας την σημαδούρα και κάνοντας μετά την πότζα!Αν νομίζεις ότι ¨φρενάροντας¨ το σκάφος και ανεβαίνοντας σοφράνοτου θα έχεις ικανή
    Ταχύτητα να τον περάσεις και να βρεθείς καθαρά μπροστά για το καβατζάρισμα,το κάνεις.
    Το θέμα είναι ότι κανέναν δεν συνέφερε να πηγαίνετε δίπλα δίπλα γιατί πολύ απλά όπως ξαναείπα
    Χάνατε από τους άλλους στον διορθομένο.Αν είσασταν one design σκάφη η θέση που είχες ήταν και η
    Ζητούμενη μιας και κρατούσες την εσωτερική και δεν σου έφευγε.Αλλά στην ανοιχτή πολλές φορές
    Μπλέκουμε σε τέτοιες ¨ περιπέτειες¨ βλέποντας μόνο το δέντρο και όχι το δάσος!Ο αντιπαλόσου προ-φανός στερούνταν τόσο τακτικής όσο και γνώσεων κανονισμών .Το θέμα είναι ότι όποιος δεν μπαίνει
    Στον κόπο να ζοριστεί και να διαβάσει κανονισμούς αν μη τι άλλο θα πρέπει να αποφεύγει να εμπλέκετε
    Σε τέτοιες φάσεισς.Πάντως μη σου κάνει εντύπωση γιατί είναι πολύς ο κόσμος που όχι μόνο έχει άγνοια
    Αλλά εφευρίσκει και δικές του παραγράφους!!!Σε gran pri αγώνα και ενώ είμαστε σκάφος καθαρά μπροστά προσπαθούμε να κατεβάσουμε μπαλόνι κ νανεβάσουμε τζένοα,αλλά κάποιο μπέρδεμα μας καθυστερεί με αποτέλεσμα ο πίσω να προσπαθεί να μας περάσει σοφράνο φερμάροντας όσο μπορεί το δικό του μπαλόνι(είχε πιο στεγνό μπαλόνι από μας),βλέποντας ότι δεν μας έχει ξεστομίζει το εκπληκτικό
    ΠΟΔΙΣΤΕ ΡΕ.....ΑΦΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(το μπέρδεμα στο μάινα-βίρα)!!!!!!!Για να καταλάβεις το μπαλόνι του ακουμπούσε στο κεφάλι του τιμονιέρου μας και εκεί που εγώ έβαλα τις τελείτσες αυτός πρόσθεσε και μια άλλη λέξη!!!Το εκπληκτικό είναι ότι αυτό το έγραψε και στην ένσταση,λες και αναφέρουν κάπου οι κανονισμοί ότι θα πρέπει να κάνουμε στην άκρη όταν κολάει ένα μαντάρι!!!Τελικά ποδίσαμε για να μην κοπανίσαμε και του κάναμε ένσταση η οποία ποτέ δεν εκδικάστηκε γιατί δεν σηκώσαμε το κόκκινο σημαιάκι,βασική προϋπόθεση,όπως και η ενημέρωση στην επιτροπή αγώνα μετά τον τερματισμό ότι υπάρχει ένσταση. Παρεμπίπτοντος ο τύπος ήταν παλιός τριγωνάς αλλά και με διακρίσεις στην ανοιχτή γιαυτό και έπεσα από τα σύννεφα. Πρόσφατα δε κάποιος ισχυρίστηκε ότι
    Στο σταβέντο-σοφράνο παίζει ρόλο πιο άλμπουρο είναι πιο μπροστά!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας