Σελίδα 101 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 519199100101102103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.001 έως 1.010 από 1097

Θέμα: Νήσος Σάμος [Nissos Samos, Ionian Queen, New Akashia]

  1. #1001
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πότε θα γίνουν όλα αυτά, πάντως σύμφωνα με το site της HSW εμφανίζεται στα δρομολόγια για Χϊο-Μυτιλήνη μέχρι 11/3 παρακαλώ...

  2. #1002
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Mη λέμε κ υπερβολές! Τι είναι τα βαπόρια,σε διατάσσω να πιάνεις τόσα μίλια;
    Όχι κ πύραυλος το Ν.POΔΟΣ! Πάνω-κάτω εκεί πάει ( 21.5 )

  3. #1003
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πότε θα γίνουν όλα αυτά, πάντως σύμφωνα με το site της HSW εμφανίζεται στα δρομολόγια για Χϊο-Μυτιλήνη μέχρι 11/3 παρακαλώ...
    Αυτά που γράφει το site δεν ισχύουν με τις αλλαγές στους δεξαμενισμούς που έχουν ανακοινωθεί.Το βέβαιο είναι ότι θα μπει το Ν.POΔΟΣ αλλά δεν προλαβαίνει (καμπίνες,καταπέλτες) κ προς το παρόν μπαίνει το Ν.ΧΙΟΣ αφού το έχουν διαθέσιμο.
    Εγώ πάντως περιμένω με ανυπομονησία να δω το Ν.ΣΑΜΟΣ,έρωτας είναι αυτός, να ξαναπιάνει τη σωστή ταχύτητα.

  4. #1004
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mη λέμε κ υπερβολές! Τι είναι τα βαπόρια,σε διατάσσω να πιάνεις τόσα μίλια;
    Όχι κ πύραυλος το Ν.POΔΟΣ! Πάνω-κάτω εκεί πάει ( 21.5 )
    Είχα μία υπόνοια ότι έπιανε κάπου στους 23 το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ.
    Το ΑΡΙΑΔΝΗ έτυχε να το δω στον "ρουφιάνο" του Μ.Τ. και με 24,7.
    Θεωρώ όμως ότι και με μία πολύ καλή συντήρηση στις μηχανές του ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ, ίσως να αγγίξει έστω και "οριακά" τα 23.
    Εδώ το πρώην ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ [νομίζω] άγγιξε τους 19+ κόμβους.

  5. #1005
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Kι εγώ έχω την εντύπωση, ότι το Ρόδος 22αρίζει εύκολα, ενώ το Αριάδνη είναι το πιο γρήγορο από τα τρία θηρία.

  6. #1006
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι εγώ έχω την εντύπωση, ότι το Ρόδος 22αρίζει εύκολα, ενώ το Αριάδνη είναι το πιο γρήγορο από τα τρία θηρία.
    Ότι το ΑΡΙΑΔΝΗ είναι το γρηγορότερο δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά το 24,7 είναι ακραία περίπτωση πχ από ρεύματα.
    Με καμία δύναμη το Ν.ΣΑΜΟΣ δεν μπορεί να πάει περισσότερο από ό,τι πήγαινε στα νειάτα του.

  7. #1007
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι το ΑΡΙΑΔΝΗ είναι το γρηγορότερο δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά το 24,7 είναι ακραία περίπτωση πχ από ρεύματα.
    Με καμία δύναμη το Ν.ΣΑΜΟΣ δεν μπορεί να πάει περισσότερο από ό,τι πήγαινε στα νειάτα του.
    Φίλε Βίκτωρα, το ΑΡΙΑΔΝΗ το έχω ταξιδέψει όταν έκανε το Πειραιάς-Χανιά να πηγαίνει με 25 κόμβους. Θεωρώ οτι με καλή συντήρηση θα διατηρεί ενα τέτοιο δρόμο. Το ΣΑΜΟΣ πάλι ήταν λιγότερο προσεγμένο και δεν νομίζω να ανακάμψει. Για την ιστορία, όμως να πω οτι στα νιάτα του είχε υπηρεσιακή ταχύτητα 21,8 κόμβους και μέγιστη 24,81 κόμβους!

  8. #1008
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το Ν. Σάμος θα δεξαμενιστεί στη μεγάλη του Περάματος από 08/01 έως τις 19/01/2018.

  9. #1009
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Μετά το δρομολόγιο από Πειραιά για Χίο - Μυτιλήνη το πλοίο έβαλε πλώρη για Ηράκλειο σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα. Αυτή την ώρα ανοικτά από την Πάτμο.
    Σχέδιο σταδιακής αποσυμφόρησης της Χίου με μεταφορά 1.200 ατόμων

    Σε εφαρμογή τίθεται ο σχεδιασμός του Μεγάρου Μαξίμου για τη σταδιακή αποσυμφόρηση των νησιών του ανατολικού Αιγαίου από πρόσφυγες και μετανάστες. Η πρώτη φάση της μετεγκατάστασης ευάλωτων ομάδων ξεκίνησε ήδη από το βράδυ της Τρίτης με τη μεταφορά 53 ατόμων σε κέντρα της ηπειρωτικής Ελλάδας και συνεχίστηκε το βράδυ της Τετάρτης με την οργανωμένη μεταφορά 225 προσφύγων από τη Χίο προς τον Πειραιά με το πλοίο της γραμμής.
    Αναχωρούν 1.000 άτομα το Σάββατο
    Το σχέδιο αποσυμφόρησης των νησιών, έτσι όπως αναγγέλθηκε από τον Πρωθυπουργό κατά τη συνάντησή του με τους Δημάρχους την Τρίτη στην Αθήνα, θα συνεχιστεί με ειδικό δρομολόγιο που θα πραγματοποιήσει το πλοίο «Νήσος Σάμος» το Σάββατο και το οποίο θα μεταφέρει συνολικά 1.000 άτομα από τα τρία νησιά Λέσβο, Χίο και Σάμο.
    Παρότι επίσημα το Λιμεναρχείο Χίου δεν έχει λάβει κάποια ενημέρωση από το Υπουργείο Ναυτιλίας, αξιόπιστες πηγές σημειώνουν στον «π» ότι ο πιθανός προορισμός του πλοίου, που θα μεταφέρει περί τους 300 πρόσφυγες από το νησί μας, είναι το Ηράκλειο της Κρήτης.
    Ο σχεδιασμός για τη Χίο
    Αναλύοντας το σχέδιο της αποσυμφόρησης, κυβερνητική πηγή εξήγησε στον «π» ότι για την περίπτωση της Χίου προβλέπεται η σταδιακή μεταφορά 1.200 ατόμων σε κέντρα φιλοξενίας στην υπόλοιπη Ελλάδα με σκοπό ο συνολικός αριθμός όσων θα παραμείνουν στη ΒΙ.ΑΛ. να περιοριστεί στα 1.500 άτομα, κάτι που θα τον καταστήσει διαχειρίσιμο από όλες τις απόψεις.
    Το Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής ποντάρει σε μία πιθανή απόφαση του Ειρηνοδικείου Χίου, που θα δικαιώνει την προσφυγή του κατά των ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσε ο Δήμος ώστε να προχωρήσει απρόσκοπτα η επέκταση της ΒΙ.ΑΛ. και η δυναμικότητα του κέντρου να αυξηθεί σε 1.500 στεγασμένες θέσεις.

  10. #1010
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Νήσος Σάμος ...ξεφόρτωσε στο Ηράκλειο και πλέον έχει πάρει την ίδια ρότα για Μυτιλήνη.

Σελίδα 101 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 519199100101102103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας