Σελίδα 95 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 45859394959697105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 941 έως 950 από 1097

Θέμα: Νήσος Σάμος [Nissos Samos, Ionian Queen, New Akashia]

  1. #941

    Προεπιλογή

    Εγινε το ταξίδι για Νάξο .2 ενήλικες και δύο παιδια σε τετρακλινη καμπίνα και αυτοκίνητο .260 ευρω τα εισητήρια.
    Αναχώρηση 00:00 απο πειραιά και αφιξη 06:40 στη Νάξο.
    Το πλοίο μου αρεσε αρκετά,αν και δεν με εντυπωσίασε.Η ηλικία του φαίνεται και ιδιαίτερα κατα το ταξίδι προς Νάξο υπήρχε ενας διακεκομένος συντονισμός που ήταν αρκετά εναχλητικός.Ο συντονισμός αυτος δεν υπήρχε στο ταξίδι επιστροφής ,αν και νομίζω οτι στην επιστροφη πηγαίναμε λίγο σιγότερα.Οι εσωτερικοί χώροι είναι άνετοι,και ανακαινισμένοι.Το μεγαλύτερο πλεονεκτημα του πλοίου βεβαια είναι οτι είναι ανοιχτο γυρω γύρω ακόμα και στη μπροστα κάτω απο τη γέφυρα,οποτε μπορείς να απολαυσεις το ταξίδι με το θαλλασινό αέρα και εξαίσια θέα.Επίσης είναι πολύ καλοτάξιδο!ο πλήρωμα πολύ ευγενικό.
    Πάντως υπήρχαν αρκετά πράγματα που δε μου άρεσαν.
    Το πλόιο αργει να δέσει αισθητά,χανει χρόνο στα λιμάνια .Δεν εχω καταλάβει ακριβώς το λογο αφου είδα οτι εχει Thrusters στη πλώρη.Δεν έχει στη πρύμνη νομίζω.
    Ετσι λοιπόν προκειμένου να κερδίσουν χρόνο αρχίζουν να φορτώνουν αυτοκίνητα και νταλίκες συγχρονως με την αποβίβαση επιβατών απο τον κύριο καταπέλτη στον οποίο απλά εχουν βάλει κορίνες.Πολύ ασχημο και επικίνδυνο κατα τη γνώμη μου.Απορώ γιατι δεν ανοίγουν την πόρτα για του επιβάτες.
    Επίσης φτάσαμε στον Πειραία κατα τις 22:00 ,2 ώρες μόνο πριν την επόμενη αναχώρηση.Έτσι το πολύ ευγενικό πλήρωμα ,μάλλον για να κερδίσει χρόνο ωθησε όλους τους επιβάτες να κατέβουν στο γκαραζ 10 λεπτά πριν ακόμα δέσει το καράβι στο Πειραιά!Που επίσης καθυστερησε να μανουβράρει....Ενώ περίμενα στο σαλόνι ,τελευταίος επιβάτης με τα παιδιά μου,και ενώ δεν είχαμε δέσει ακόμα μου ζήτησαν να κατέβω στο γκαραζ και να περιμένω εκεί να δέσουμε...
    Αυτα...Σε γενικές γραμμές μου άρεσε το ταξίδι ,δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερα με κάποιο Higspeed ή με τα bluestar προς Νάξο...

  2. #942
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jasonbourne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε το ταξίδι για Νάξο .2 ενήλικες και δύο παιδια σε τετρακλινη καμπίνα και αυτοκίνητο .260 ευρω τα εισητήρια.
    Αναχώρηση 00:00 απο πειραιά και αφιξη 06:40 στη Νάξο.
    Το πλοίο μου αρεσε αρκετά,αν και δεν με εντυπωσίασε.Η ηλικία του φαίνεται και ιδιαίτερα κατα το ταξίδι προς Νάξο υπήρχε ενας διακεκομένος συντονισμός που ήταν αρκετά εναχλητικός.Ο συντονισμός αυτος δεν υπήρχε στο ταξίδι επιστροφής ,αν και νομίζω οτι στην επιστροφη πηγαίναμε λίγο σιγότερα.Οι εσωτερικοί χώροι είναι άνετοι,και ανακαινισμένοι.Το μεγαλύτερο πλεονεκτημα του πλοίου βεβαια είναι οτι είναι ανοιχτο γυρω γύρω ακόμα και στη μπροστα κάτω απο τη γέφυρα,οποτε μπορείς να απολαυσεις το ταξίδι με το θαλλασινό αέρα και εξαίσια θέα.Επίσης είναι πολύ καλοτάξιδο!ο πλήρωμα πολύ ευγενικό.
    Πάντως υπήρχαν αρκετά πράγματα που δε μου άρεσαν.
    Το πλόιο αργει να δέσει αισθητά,χανει χρόνο στα λιμάνια .Δεν εχω καταλάβει ακριβώς το λογο αφου είδα οτι εχει Thrusters στη πλώρη.Δεν έχει στη πρύμνη νομίζω.
    Ετσι λοιπόν προκειμένου να κερδίσουν χρόνο αρχίζουν να φορτώνουν αυτοκίνητα και νταλίκες συγχρονως με την αποβίβαση επιβατών απο τον κύριο καταπέλτη στον οποίο απλά εχουν βάλει κορίνες.Πολύ ασχημο και επικίνδυνο κατα τη γνώμη μου.Απορώ γιατι δεν ανοίγουν την πόρτα για του επιβάτες.
    Επίσης φτάσαμε στον Πειραία κατα τις 22:00 ,2 ώρες μόνο πριν την επόμενη αναχώρηση.Έτσι το πολύ ευγενικό πλήρωμα ,μάλλον για να κερδίσει χρόνο ωθησε όλους τους επιβάτες να κατέβουν στο γκαραζ 10 λεπτά πριν ακόμα δέσει το καράβι στο Πειραιά!Που επίσης καθυστερησε να μανουβράρει....Ενώ περίμενα στο σαλόνι ,τελευταίος επιβάτης με τα παιδιά μου,και ενώ δεν είχαμε δέσει ακόμα μου ζήτησαν να κατέβω στο γκαραζ και να περιμένω εκεί να δέσουμε...
    Αυτα...Σε γενικές γραμμές μου άρεσε το ταξίδι ,δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερα με κάποιο Higspeed ή με τα bluestar προς Νάξο...
    Μάλλον εννοείς κάποιους κραδασμούς που δεν είναι βέβαια συνεχόμενοι, αλλά δεν παύουν να είναι ενοχλητικοί. Οσες φορές έχω βρεθεί στο λιμάνι, η ώρα αφιξής του είναι πάντα η ίδια, αλλά φεύγει στην ώρα του. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο ταξείδι ειδικά την περίοδο του καλοκαιριού απο το πλοίο αυτό με τους τεράστιους χώρους που διαθέτει.

  3. #943
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jasonbourne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε το ταξίδι για Νάξο .2 ενήλικες και δύο παιδια σε τετρακλινη καμπίνα και αυτοκίνητο .260 ευρω τα εισητήρια.
    Αναχώρηση 00:00 απο πειραιά και αφιξη 06:40 στη Νάξο.
    Το πλοίο μου αρεσε αρκετά,αν και δεν με εντυπωσίασε.Η ηλικία του φαίνεται και ιδιαίτερα κατα το ταξίδι προς Νάξο υπήρχε ενας διακεκομένος συντονισμός που ήταν αρκετά εναχλητικός.Ο συντονισμός αυτος δεν υπήρχε στο ταξίδι επιστροφής ,αν και νομίζω οτι στην επιστροφη πηγαίναμε λίγο σιγότερα.Οι εσωτερικοί χώροι είναι άνετοι,και ανακαινισμένοι.Το μεγαλύτερο πλεονεκτημα του πλοίου βεβαια είναι οτι είναι ανοιχτο γυρω γύρω ακόμα και στη μπροστα κάτω απο τη γέφυρα,οποτε μπορείς να απολαυσεις το ταξίδι με το θαλλασινό αέρα και εξαίσια θέα.Επίσης είναι πολύ καλοτάξιδο!ο πλήρωμα πολύ ευγενικό.
    Πάντως υπήρχαν αρκετά πράγματα που δε μου άρεσαν.
    Το πλόιο αργει να δέσει αισθητά,χανει χρόνο στα λιμάνια .Δεν εχω καταλάβει ακριβώς το λογο αφου είδα οτι εχει Thrusters στη πλώρη.Δεν έχει στη πρύμνη νομίζω.
    Ετσι λοιπόν προκειμένου να κερδίσουν χρόνο αρχίζουν να φορτώνουν αυτοκίνητα και νταλίκες συγχρονως με την αποβίβαση επιβατών απο τον κύριο καταπέλτη στον οποίο απλά εχουν βάλει κορίνες.Πολύ ασχημο και επικίνδυνο κατα τη γνώμη μου.Απορώ γιατι δεν ανοίγουν την πόρτα για του επιβάτες.
    Επίσης φτάσαμε στον Πειραία κατα τις 22:00 ,2 ώρες μόνο πριν την επόμενη αναχώρηση.Έτσι το πολύ ευγενικό πλήρωμα ,μάλλον για να κερδίσει χρόνο ωθησε όλους τους επιβάτες να κατέβουν στο γκαραζ 10 λεπτά πριν ακόμα δέσει το καράβι στο Πειραιά!Που επίσης καθυστερησε να μανουβράρει....Ενώ περίμενα στο σαλόνι ,τελευταίος επιβάτης με τα παιδιά μου,και ενώ δεν είχαμε δέσει ακόμα μου ζήτησαν να κατέβω στο γκαραζ και να περιμένω εκεί να δέσουμε...
    Αυτα...Σε γενικές γραμμές μου άρεσε το ταξίδι ,δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερα με κάποιο Higspeed ή με τα bluestar προς Νάξο...
    To πλοίο είναι υπέροχο,πραγματικός έρωτας γιά τον κάθε καραβολάτρη.Ο συντονισμός είναι συνέπεια της εκτεταμένης εσωτερικά μετασκευής που υπέστη,πράγμα καθόλου σπάνιο σε αντίστοιχες εργασίες τουλάχιστον στην Ελλάδα.
    Οι Ιάπωνες χτίζουν καράβια γιά την θάλασσα κ όχι γιά τα λιμάνια.Αυτό εδώ είναι ειδική περίπτωση,το έχουμε εξηγήσει πιό πίσω.Αδύνατο bow thruster,χωρίς μεγάλες μηχανές (δεν είναι Βlue Star να γυρίζει σαν σβούρα),με εσωστρεφείς προπέλες (οι οποίες από...pitch σκίζουν ! ) σε απόσταση μεταξύ τους,τόσο που να μην κάνουν ζεύγος με το ένα τιμόνι.
    Με την καπετανάρα,τον Γιώργο Αρβανίτη κατορθώνει να δένει χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής,στον χρόνο που δένει στα κατ'ευφημισμόν λιμάνια κ πιστεύω αν το βλέπουν οι Ιάπωνες θα μένουν με ανοικτό στόμα.
    Σε πολλά νησιά λόγω ιδιαίτερων συνθηκών δεν ανοίγουν δεύτερο καταπέλτη που εδώ είναι κ επιβατών ( όχι ΠΟΡΤΑ ) . Το ίδιο συμβαίνει κ στην Βlue Star όπως οι κορίνες ακόμα κ στον Πειραιά.Απέχουμε πολύ από το να γίνουμε Βόρεια Ευρώπη ή Ιαπωνία.
    Το πλοίο φθάνει Πειραιά γύρω στις 21.30 με εξαίρεση κάποιες μέρες που καθυστέρησε λόγω καιρού μέχρι κ 45 λεπτά. Εννοείται ο χρόνος ταξιδίου είναι φανάρι με φανάρι κ όταν λέμε φθάσαμε στις 22.00 δεν είναι όταν έδεσε.
    Εγώ προσωπικά έχω πάει με Ηighspeed μόνο από ανάγκη.Οι εραστές της θάλασσας δεν ταξιδεύουν με συνθήκες λεωφορείου.

    Γεγονός είναι,το έχουμε επισημάνει ξανά,το πλοίο αδικείται σε αυτή τη γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 25-07-2017 στις 08:27

  4. #944
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι ουσιαστικό καθώς με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες.
    Το πλοίο είναι εξαιρετικό από όλες τις απόψεις αλλά οι τιμές σε αυτά τα Everest φωτιά!
    Δυο φορές που ταξίδεψα, το γκαράζ ήταν μισοάδειο και από κόσμο λίγα πράγματα. Αλλά έχει τόσο μεγάλους χώρους που δύσκολα το βλέπεις γεμάτο.
    Ωραία εντύπωση μου έκανε που ενώ ζήτησα αναβάθμιση θέσης στις αεροπορικές, μου είπαν από τη reception ότι δεν χρειάζεται να κάνω και μπορώ να πάω όπου θέλω.
    Ευχάριστο το ταξίδεμα ακόμα και με 7 μποφόρ (επιστροφή με ΒΑ) δεν καταλαβαίνει τίποτα.
    Τέλος, το πλοίο θέλει μακρινές θάλασσες γιατί είναι ναυπηγημένο για μακρινές θάλασσες.
    Δεν έχω να δώσω φωτογραφικό υλικό που δεν έχει μπει, απλά όταν λέμε για καταστρώματα...
    20170714.jpg
    ... έρωτας!

  5. #945
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

  6. #946
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Νέες μειωμένες τιμές από 28 Αυγούστου στα ταξίδια με το Νήσος Σάμος!

    Πειραιάς - Πάρος ή Πάρος - Πειραιάς: 27 το ατομικό και 39 το Ι.Χ

    Πειραιάς - Νάξος ή Νάξος - Πειραιάς: 28 το ατομικό και 39 € το Ι.Χ

    Πειραιάς - Σαντορίνη ή Σαντορίνη - Πειραιάς: 31 € το ατομικό και 44 € το Ι.Χ

  7. #947
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το πλοίο θα δεξαμενιστεί στη μεγάλη του Περάματος από 04/10 έως 15/10/2017.

  8. #948
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Δλδ νωρίς νωρίς την κοπανάει από τη γραμμή.Όπως κ πέρσι από το Μυτιλήνη-Μεστά-Πειραιάς.

  9. #949
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Πρέπει να ξεκουραστεί και η ΑΡΙΑΔΝΗ μετά.

    Πάντως μετά από 11 μήνες το ξαναείδα live και οφείλω να ομολογήσω, ότι το τάραξα στις φωτογραφίες...
    DSC_0167AthPirNSamos[1]PH2 - Ανέβασαα Αρχ.jpg

  10. #950

    Προεπιλογή

    καλησπερα απο εναν χοντροασχετο και νεο καραβολατρη...διαβαζω και ακουω συνεχεια οτι το πλοιο ενω ειναι πολυτελεστατο, ανετο για τους επιβατες, απο ταχυτητα ειναι πολυ ασχημα....και αναρωτιεμαι πως σε ενα πλοιο μπορεις να αυξησεις την ταχυτητα και την δυναμη του??? δεν ξερω εαν μηχανολογικα ισχυει οτι και στις μηχανες της ξηρας δηλαδη αν βελτιωνονται ωστε να αυξησουν την ιπποδυναμη τους...η και χρειαζεται επεμβασεις και στο σκαρι του πλοιου? πχ μπαλα μπροστα, προπελες ισως..ευχαριστω εκ των πρωτερον..

Σελίδα 95 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 45859394959697105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας