Σελίδα 104 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 45494102103104105106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.031 έως 1.040 από 1097

Θέμα: Νήσος Σάμος [Nissos Samos, Ionian Queen, New Akashia]

  1. #1031

    Προεπιλογή

    Χθες στο μεγάλο μας λιμάνι, σε φωτό μέσα από το καραβάκι της Σαλαμίνας.

    IMG_0032.jpg
    20/04/2018

  2. #1032
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    (Ταξίδεψα για Πάρο την περασμένη Παρασκευή. Μου φάνηκε πιο άνετο εσωτερικά από το Μύκονος και ένα κλικ πιο γρήγορο (3 ώρες και 40 λεπτά από τα φανάρια του Πειραιά ως τον Άγιο Φωκά) από όλα τα ίδια -ή σχεδόν ίδια- (Μύκονος, Δήλος και Πάτμος).

    Έχω αρχίσει να θεωρώ τα Πάρος και Νάξος, είναι πλέον ξεπερασμένα στην Παροναξία. Μάλλον γιατί καλόμαθα από την άνεση του Σάμος (το ερωτεύτηκα το πλοίο) πέρσι και από την ταχύτητα του Χίος φέτος.

    Κρίμα που χάθηκε για τη γραμμή το Χίος, πάντως.. )

    Μου έδωσες πάντως φίλε μου πάσα με το σχόλιο σου προκειμένου να αναφέρω το πόσο ερωτεύθηκα και εγώ το ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ στο πρώτο μου πρόσφατο ταξίδι μαζί του από Χίο για Πειραιά. Πραγματικά η άνεση των χώρων του αλλά και η ύπαρξη πολλών ανοικτών καταστρωμάτων (ακόμα και πλωριού στο deck 7) είναι όλα τα λεφτά!!! Ωραία και άνετη όλη η διάταξη των χώρων του πλοίου και το προσωπικό καθόλα ευγενικό και εξυπηρετικό. Είχα μάλιστα την τύχη να απολαύσω το ΣΑΜΟΣ σε ημερήσιο ταξίδι ανήμερα του Αγίου Πνεύματος. Στο κεντρικό Αιγαίο γεμάτο 7αρι και η αίσθηση του να βρίσκεσαι μεσοπέλαγα (κάπου μεταξύ Χίου-Ικαρίας-Τήνου) να μην βλέπεις γύρω σου κάποια ξηρά (ίσως και λόγω της αντάρας), και παράλληλα να σε φυσάει στο πλωριό κατάστρωμα το 7αρι του βοριά και να βλέπεις την αφρισμένη θάλασσα, ήταν μια εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ. Στο συγκεκριμένο δρομολόγιο είχαμε και προσέγγιση στη Σύρο (ωραιόταταη η μανούβρα στο λιμάνι της Ερμούπολης), ενώ το πλοίο δεν παρέλειψε να "κορνάρει" περνώντας κάτω από τον ¶γιο Δημήτριο φεύοντας από τη Σύρο, όπως απαιτεί και η παράδοση. Να αναφέρω επίσης πως και η συμπεριφορά του πλοίου με το 7αρι ήταν μια χαρά με εξαίρεση το λίγο vibration σε κάποια σημεία που όμως ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Δύο μόνο μείον βρήκα στο πλοίο: Τις υπερβολικά ακριβές τιμές στα προιόντας εστίασης (αν και κατά περίεργο τρόπο οι τιμές στα καταστήματα του πλοίου ήταν ΟΚ σε γενικές γραμμές-πήρα και ένα T-shirt), καθώς και το ότι κάποια εξωτερικά καταστρώματα χρήζαν λίγο καλύτερης καθαριότητας και ίσως και γενικότερου φρεσκαρίσματος (είδα και σκουριές σε κάποια παγκάκια στα πλαινά καταστρώματα)

  3. #1033
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Για το πλοίο μόνο θετικά μπορούμε να πούμε και είναι κατάλληλο για πολλές γραμμές!!!
    Το ταξίδι που έκανα μαζί του από Θεσσαλονίκη εξ'όλοκλήρου μέχρι το Πειραιά μου έχει μείνει αξέχαστο!!!!

  4. #1034
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Πλοία σαν το Σάμος, αποδεικνύουν ότι η ταχύτητα δεν παίζει πάντα τον πρώτο ρόλο... Αν και πλέον τα μικρά Bluestar δεν κάνουν πολύ πιο γρήγορα την Πάρο από το Ρόδος πχ... Όχι ότι δεν μπορούν, αλλά δεν το κάνουν..

  5. #1035
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς το κονταδελφό ΝΕW HAMANASU πήγε γιά σκραπ στο Αλάνγκ ως PRAYAST.
    Tελευταία ήταν ινδονησιάνικο RORO PRAYASTI,χαρακτηρισμένο ro-ro cargo.
    Δεν έχουν όλα την τύχη του ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ που αναστήθηκε κ θα υπάρχει,ποιός ξέρει γιά πόσα χρόνια...

  6. #1036
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το κονταδελφό ΝΕW HAMANASU πήγε γιά σκραπ στο Αλάνγκ ως PRAYAST.
    Tελευταία ήταν ινδονησιάνικο RORO PRAYASTI,χαρακτηρισμένο ro-ro cargo.
    Δεν έχουν όλα την τύχη του ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ που αναστήθηκε κ θα υπάρχει,ποιός ξέρει γιά πόσα χρόνια...
    Δεν θα ήταν έξυπνη κίνηση να πάρει η HSW ανταλλακτικά απο το NEW HAMANΑSU να της βρίσκονται ??
    Ποτέ δεν ξέρεις... Τόσα χρήματα επένδυσε στο ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ για να το ανακαινίσει άλλωστε..

  7. Προεπιλογή

    Κουβέντα για ανταλλακτικά και αναβάθμιση είχαμε ξανακάνει τον περασμένο Αύγουστο όταν είχε πάει το Ocean Grand για διάλυση. Ίσως τότε θα πρεπε να έχει (ή μπορεί να έχει ήδη) μεριμνήσει η εταιρεία. Σίγουρα τέτοια ζητήματα τα κοιτάνε...

  8. #1038
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβέντα για ανταλλακτικά και αναβάθμιση είχαμε ξανακάνει τον περασμένο Αύγουστο όταν είχε πάει το Ocean Grand για διάλυση. Ίσως τότε θα πρεπε να έχει (ή μπορεί να έχει ήδη) μεριμνήσει η εταιρεία. Σίγουρα τέτοια ζητήματα τα κοιτάνε...
    Aπό όσο ξέρω οι ίδιοι σκραπατζήδες απευθύνονται στις εταιρείες αν ξέρουν ότι έχουν αδελφό/κονταδελφό ή τεσπά ένα βαπόρι με τις ίδιες μηχανές.

  9. #1039
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Σήμερα το απόγευμα πάντως που το είδα στη Μυτιλήνη, έκανε πολύ γρήγορη δεξιά στροφή και έδεσε στο πεντάλεπτο. Περίμενα με αυτά που διάβαζα ότι θα είναι αργό στη μανούβρα αλλά μου φάνηκε ότι έδεσε πάρα πολύ γρήγορα και έχει και διαολομένο αέρα σήμερα...

  10. #1040

    Προεπιλογή

    Σημερινή πρωινή (11.00) αναχώρηση του πλοίου από το μεγάλο λιμάνι. Φωτογραφίες πάνω από το μικρό ΕΛΕΝΑ Φ της Σαλαμίνας.

    IMG_0099.jpg__IMG_0106.jpg
    Πειραιάς - 11/08/2018

Σελίδα 104 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 45494102103104105106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας