Σελίδα 109 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 95999107108109110 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.081 έως 1.090 από 1097

Θέμα: Νήσος Σάμος [Nissos Samos, Ionian Queen, New Akashia]

  1. #1081
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα κάνουμε ένα ταξιδάκι-αστραπή με το πλοίο, υπάρχουν εκδοτήρια εισιτηρίων έξω ή θα πρέπει να πάω στα κεντρικά να βγάλω;
    Φίλε υπάρχουν στα ~ 30 μ . Πάρε γεύση από τον Ιάπωνα βάπορα μιάς άλλης εποχής,τις περαντζάδες κ τα μπαλκόνια του.
    Αναζήτησε τα ελάχιστα "original" κομμάτια που έχουν απομείνει.Πχ το μπαρκαρίζο με τις κυλιόμενες κάπου στη μέση δεξιά όπου έπεφταν οι φυσούνες γιά αποεπιβίβαση.
    Κάποτε στο ΝΡ είχα τύχει ένα γκρουπ Ιάπωνες οι οποίοι μάλλον δεν ήξεραν οι άνθρωποι ότι το βαπόρι ήταν από την χώρα τους κ όμως προς τα εκεί κατευθύνονταν γιά να αποβιβαστούν στον Πειραιά! Φαίνεται όμως ότι κάποιος τούς έδειξε ότι έπρεπε να πάνε προς την πρύμη... Οποία προσγείωση στην ελληνική πραγματικότητα!

  2. #1082
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ αδερφέ, θυμόμουν ότι κάτι υπήρχε από εκδοτήρια κοντά στους καταπέλτες αλλά είπα να ρωτήσω μήπως έχουν καταργηθεί...άμα θέλετε φωτογραφίες από το εσωτερικό ευχαρίστως να σας αναρτήσω.

  3. #1083
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ αδερφέ, θυμόμουν ότι κάτι υπήρχε από εκδοτήρια κοντά στους καταπέλτες αλλά είπα να ρωτήσω μήπως έχουν καταργηθεί...άμα θέλετε φωτογραφίες από το εσωτερικό ευχαρίστως να σας αναρτήσω.
    Σαν Χιώτης το ξέρω το βαπόρι αλλά νομίζω θα ενδιαφέρει τα υπόλοιπα μέλη.

  4. #1084
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ένα μεγάλο μπράβο για την κατάσταση του πλοίου και την καθαριότητα. Ευγενέστατο το πλήρωμα και πολύ εξυπηρετικό. Πανέμορφος ο Ιάπωνας με μεγάλους χώρους και περατζάδες για βόλτα. Το ταξίδι είναι εξαιρετικό, αν και είχε ένα γεμάτο 6άρι, δεν κατάλαβα τίποτα πολλώ δε μάλλον η σύζυγος που δεν θέλει τη θάλασσα. Μοναδικό ψεγάδι που έχω να πω, είναι οι πολύ στενές τουαλέτες οι οποίες είναι πεντακάθαρες όμως. Εν κατακλείδι, για εμένα είναι ένα βαπόρι που το έκανα πολύ κέφι.

  5. #1085
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Σπουδαίο βαπόρι, όντως και είναι το αγαπημένο μου στην εγχώρια ακτοπλοια. Όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με το Σάμος, τα θυμάμαι ως άκρως απολαυστικά.

    Γενικά οι μεγάλοι Ιάπωνες είναι ερωτεύσιμοι. Την Κυριακή ταξίδεψα πρώτη φορά με την Αριάδνη και έκλεισα το εν Ελλάδι ιαπωνικό απωθημένο μου.

  6. #1086
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπουδαίο βαπόρι, όντως και είναι το αγαπημένο μου στην εγχώρια ακτοπλοια. Όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με το Σάμος, τα θυμάμαι ως άκρως απολαυστικά.

    Γενικά οι μεγάλοι Ιάπωνες είναι ερωτεύσιμοι. Την Κυριακή ταξίδεψα πρώτη φορά με την Αριάδνη και έκλεισα το εν Ελλάδι ιαπωνικό απωθημένο μου.
    Aν κ θα συμφωνήσω γιά τους μεγάλους Ιάπωνες,πρόσθεσε κ το ΒLUE GALAXY,υπάρχουν κ οι μικροί ερωτεύσιμοι ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞ,ΑΧΙΛΛΕΑΣ,ΕΡΜΗΣ.Αυτό το απωθημένο δεν κλείνει ποτέ,τα χαζεύω όλα λες κ τα βλέπω γιά πρώτη φορά.

  7. #1087
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπουδαίο βαπόρι, όντως και είναι το αγαπημένο μου στην εγχώρια ακτοπλοια. Όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με το Σάμος, τα θυμάμαι ως άκρως απολαυστικά.

    Γενικά οι μεγάλοι Ιάπωνες είναι ερωτεύσιμοι. Την Κυριακή ταξίδεψα πρώτη φορά με την Αριάδνη και έκλεισα το εν Ελλάδι ιαπωνικό απωθημένο μου.
    Φέτος ταξίδεψα και εγώ για πρώτη φορά το Αριάδνη. Ένα θα πω: Τόσο με το Νήσος Σάμος πριν λίγα χρόνια, όσο και με το Αριάδνη φέτος έκανα δύο από τα ωραιότερα ever ακτοπλοικά ταξίδια της ζωής μου...Απίστευτη εμπειρία αμφότερα.

  8. #1088
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο...

    Δύο φωτο του πλοίου τις τελευταίες μέρες του καλοκαιριού. Όταν επισκέφτηκα το εκκλησάκι στην περιοχή της Σουράδας έξω από τη Μυτιλήνη... ένα απόγεμα του Αυγούστου του 2021...
    20210826_180614.jpg20210826_180616.jpg

  9. #1089
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Η όμορφη ευχετήρια κάρτα που ετοίμασε το πλήρωμα του Νήσος Σάμος για τις άγιες ημέρες των Χριστουγέννων! Χρόνια Πολλά και καλοτάξιδο το νέο έτος 2022!

    269848785_10227091388541137_8450863468329504777_n.jpg

  10. #1090
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    ΝΣ 2022_Ζ.jpg
    Μια φωτο του πλοίου πριν λίγες εβδομάδες όταν είχε χάσει την άγκυρα του... Όπως φαίνεται οι καδένες που κρατάνε τις άγκυρες του πλοίου είναι κάθετα... αν περνούσες από την προβλήτα στο σημείο όπου ξεκινάει ο λιμενοβραχύωνας έβλεπες την καδένα του πλοίου ποντισμένη μέσα στη θάλασσα κι έμοιαζε να μην είχε άγκυρα από κάτω καθώς δεν υπήρχε ο σχετικός σκούρος όγκος που φαίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις... Συνδέεται με το γεγονός της απώλειας της άγκυρας??? Γιατι δεν θυμάμαι να έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο...
    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Σελίδα 109 από 110 ΠρώτηΠρώτη ... 95999107108109110 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας