Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 83

Θέμα: Αναγγελία νέων μέτρων από το Υπουργείο Οικομικών

  1. #31
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Πέρα από τα όσα ορθότατα έθιξαν οι προηγούμενοι, υπενθυμίζω, ενόψει και των εκλογών, ότι δεν αρκεί να αλλάξει η κυβέρνηση: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ!

  2. #32
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απευθύνομαι στον Υπουργό Οικονομικών αυτοπροσώπως!!!

    Σχόλια επί του νομοσχεδίου σας, κύριε Υπουργέ:
    Α) Πολλοί Έλληνες χλιδάτοι, επιλέγουν offshore εταιρείες και ξένες σημαίες στα σκάφη τους, για να αποφύγουν το πόθεν έσχες της αγοράς, και σε ορισμένες περιπτώσεις να ξεγελάσουν τις φορολογικές αρχές και να αποφύγουν να καταβάλλουν τον ΦΠΑ, και να μην υποστούν το τεκμήριο. Που αποσκοπεί η ίδρυση των ΕΙΠΑ, δεν μπορώ να το καταλάβω. Μη κερδοσκοπικές εταιρείες, με β κατηγορία βιβλίων, με έξοδα έδρας, με έξοδα ασφάλισης πιθανόν, να πληρώνουν λογιστή, να πληρώνουν ΦΠΑ για το σκάφος, και προφανώς να ελέγχονται για το πόθεν έσχες και για το τεκμήριο, τι το δελεαστικό παρουσιάζει? Την τιμή να έχουν στα σκάφη τους οι διάφοροι χλιδάτοι? Αυτήν η τιμή εδώ και 30 χρόνια, τους αφήνει παγερά αδιάφορους!!!
    Γιατί κάποιος να επιλέξει να κάνει ΕΙΠΑ, και να μην αγοράσει το ιδιωτικό του σκάφος απλώς σαν ιδιώτης? Ειλικρινά δεν βλέπω την σκοπιμότητα, αλλά αμφιβάλλω εάν θα βρεθεί έστω και ένας να ασχοληθεί με αυτόν τον τύπο εταιρείας.
    Το ότι έχουμε γεμίσει με σκάφη με κοινοτική σημαία, που δεν έχουν ποτέ ελεγχτεί εάν έχουν πληρώσει ΦΠΑ, δεν σας απασχολεί? Το ότι πολλά εξ αυτών κάνουν παράνομα ναύλα, σας ενδιαφέρει?
    Εμάς βέβαια σαν κλάδο, αυτό το θέμα δεν μας απασχολεί (πέραν της παράνομης ναύλωσης), αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι διαβάζω.
    Β) Λέτε πως η επιβολή του ειδικού φόρου είναι επιβεβλημένη, διότι έχουν αυξηθεί οι κοινωνικές δαπάνες για τις λιμενικές υποδομές, τις υποστηρικτικές δομές (αύξηση του προσωπικού των λιμεναρχείων, ομάδες διάσωσης, προσωπικό λιμένων κλπ).
    Σε ποια χώρα ζείτε? Οι υποδομές είναι ανύπαρκτες, και όπου κατασπαταλήθηκαν χρήματα της ΕΟΚ για τουριστικά καταφύγια, έγινε φαγοπότι των γνωστών άγνωστων κατασκευαστών, με έργα με λάθη και παραλήψεις, που τίποτα δεν εξυπηρετούν και σε τίποτα δεν ωφελούν. Οι μαρίνες λειτουργούν σαν χαβούζες, χωρίς άδεια λειτουργίας, χωρίς καμία νομιμότητα, χωρίς ασφάλεια, τα πάντα είναι σε πλήρη διάλυση. Οι πελάτες μας δεν βρίσκουν να δέσουν στα νησιά, πολλές φορές δένουν σε ντάνες ή αρόδο, έχουμε συνεχείς ζημιές, κλοπές, καμία αστυνόμευση και υποστήριξη από λιμεναρχεία που λειτουργούν κάτω από το 50% της οργανικής τους σύνθεσης… Μιλάτε για ομάδες διάσωσης!!! Καλά, δεν ντρέπεστε? Σε λίγο θα μας πείτε ότι θα αυξήσετε τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων, επειδή έχουν αυξηθεί τα αυτοκίνητα, και έχει αυξηθεί το κόστος συντήρησης των δρόμων, που δεν έχουνε λακκούβες και συντηρούνται καθημερινά!!! (Για να καταλαβαίνουν και οι στεριανοί…)
    Θα έπρεπε να ντρέπεστε, να ισχυρίζεστε πως κάτι προσφέρετε. Θα μπορούσατε απλώς να πείτε την αλήθεια: Αφού φάγατε εσείς και οι προηγούμενοι, και δεν αφήσατε φράγκο στα ταμεία, ήρθε η ώρα να βάλετε χαράτσι σε εμάς, για να πληρώσετε τα έξοδα της ασφάλισης σας… Βέβαια το αποσύρατε το θέμα, διότι έπεσε κατακραυγή, ενώ το να βάλετε χαράτσι στους σκαφάτους, είναι πιασάρικο θέμα στην κοινωνία.
    Σημείωση: Το ύφος μου δεν μπορεί να βελτιωθεί, θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερο, αλλά συγκρατούμαι!!!
    Γ) Στο άρθρο περί αυτοπαράδοσης, καθιερώνετε έναν αντικειμενικό τρόπο προσδιορισμού της αξίας, για να μην υπάρχουν συναλλαγές και παζάρι με τις Εφορίες. Μπράβο σας, άλλωστε κάτι αντίστοιχο ισχύει εδώ και 15 χρόνια στην Υπηρεσία αξιών στα Τελωνεία. Γιατί όμως αυτό να εφαρμόζεται μόνο στις ΝΕΠΑ, και γιατί μόνο μέχρι την 31/12/2009. Μετά την ημερομηνία αυτή, να συνεχίσουν οι συναλλαγές και τα παζάρια, όπως σήμερα? Έχετε λόγους να θέλετε τον πολίτη όμηρο των Εφοριακών?
    Δ) Ένα μηχανοκίνητο σκάφος 18 μέτρων, μπορεί να στοιχίζει ίσως και 1 εκατομμύρια ευρώ, ή και περισσότερο, αλλά μπορεί να αξίζει πολύ λιγότερα, ακόμα και 80 ή 100 χιλιάδες ευρώ, εάν μιλάμε για κάποιο παλιό σκάφος. Πόσο λογικό είναι να πληρώσει ένα σκάφος, σε τέλη και εισφορές, το μισό της αξίας του? 18μέτρα επί 800 μια φορά για τέλη κυκλοφορίας για το 2009, μέχρι τις 15 του Οκτώβρη άλλα τόσα για τέλη κυκλοφορίας του 2010, και μέχρι τι 15 του Νοέμβρη τρίτη φορά το ποσό αυτό, σαν έκτακτη εισφορά!!! Ακόμα και κάποιος πλούσιος επιχειρηματίας, που έχει ένα ακριβό σκάφος, πως θα βρει 45-50 χιλιάδες ευρώ μετρητά, εδώ και τώρα? Γιατί δεν κατάσχετε απλώς τα σκάφη, να τα μοιράσετε στους βουλευτές, να έχουν κάτι για τα γεράματα, αφού δεν πέρασε το κόλπο να πληρώνουμε εμείς τις ασφαλιστικές σας εισφορές?
    Το δε ποσοστό του 10% της προσαύξησης, πολύ μου αρέσει!!! Να το εφαρμόσω κι εγώ, όταν κάποιος πελάτης μου χρωστάει χρήματα. 120% τον χρόνο προσαύξηση, αυτά είναι λεφτά!!! Δηλαδή όλοι αυτοί οι δύσμοιροι, που δεν θα πάρουν πρέφα τα μέτρα, για παράδειγμα ξένοι ή Έλληνες του εξωτερικού που έχουν ένα σκαφάκι παρατημένο κάπου στην Ελλάδα, και θα εμφανιστούν του χρόνου, πόσα θα πληρώσουν σε πρόστιμα και προσαυξήσεις, όταν ανακαλύψουν ότι επιβλήθηκε ένας φόρος που δεν τον γνώριζαν? Και όσοι δεν έχουν να πληρώσουν τόσα χρήματα, γιατί δεν τους κρεμάτε κατ ευθείαν στο Σύνταγμα, για παραδειγματισμό?
    Ε) Ο νούμερο ένα κλάδος που έχει υποστεί ζημία από την Παγκόσμια κρίση, είναι ο τουρισμός, και ειδικά ο θαλάσσιος τουρισμός χρειάζεται ενίσχυση, και όχι αφαίμαξη. Καμία ενίσχυση εδώ και 25 χρόνια, κανένας επιπλέον φόρος ή εισφορά, στα επαγγελματικά σκάφη. Καμία συζήτηση επΆ αυτού. Λέτε πως ένα μέρος των τελών κυκλοφορίας, θα επιστρέφεται στα επαγγελματικά σκάφη. Εάν είναι να τα επιστρέψετε, γιατί τα παίρνετε? Ποιόν κοροϊδεύετε? Υπόσχεστε (λόγια του αέρα) πως θα ενισχύσετε τον κλάδο μας με το επόμενο ΕΣΠΑ, ενώ κάνετε επιδρομή γιατί δεν έχετε χρήματα? Από ποια χρήματα θα μας ενισχύσετε? Από αυτά που δεν έχετε, ή από αυτά που θα μας πάρετε?
    Λέτε, πως θα θεσπίσετε κριτήρια για να βρείτε τα πραγματικά, από τα μη πραγματικά επαγγελματικά σκάφη. Τα κριτήρια υπάρχουν, και αναφέρονται στον 2743/99. Θα αλλάξετε τον νόμο αυτόν? Ή μήπως σκάφη που κατά τον 2743/99 θα θεωρούνται επαγγελματικά, κατά κάποια υπουργική απόφαση θα θεωρούνται μαϊμούδες? Είσαστε με τα καλά σας? Έχετε τρελαθεί?
    Η πραγματικότητα είναι συγκεκριμένη, και όποιος ασχολείται με τον θαλάσσιο τουρισμό την γνωρίζει: Από αυτήν την δραστηριότητα έχουμε ελάχιστο κέρδος, το οποίο μετά βίας καλύπτει μέρος της απώλειας της αξίας των ίδιων των σκαφών καθώς και τα λειτουργικά έξοδα και την συντήρηση. Γιατί κάνουμε αυτήν την δουλειά? Γιατί οι περισσότεροι έχουμε συναφείς δουλειές και έχουμε κάποια οφέλη στην κύρια μας εργασία, που είναι πιθανόν ναυλομεσιτική, επισκευές συντηρήσεις, σκιπεριλίκια, κλπ. Οι περισσότεροι από εμάς, δεν έχουμε την δυνατότητα να έχουμε ιδιωτικό σκάφος, και νοικιάζοντας τα σκάφη μας, κερδίζουμε την λίγη ιδιόχρηση που κάνουμε. Ένα ιδιωτικό σκάφος θα μας στοίχιζε πολλά χρήματα, ενώ το επαγγελματικό σου φέρνει πίσω τα περισσότερα από αυτά.
    Εάν θέλετε να καταστρέψετε τον κλάδο που φέρνει συνάλλαγμα στην χώρα μας, που φέρνει χρήματα στις τοπικές κοινωνίες στα νησιά που πηγαίνουμε εμείς και οι πελάτες μας, συνεχίστε το έργο σας να μας καταστρέψετε.
    Τα ολοκαίνουργα ιστιοπλοϊκά σκάφη, φτάνουν τις 110 με 120 ημέρες ναύλωσης, τα σκάφη 3-4 ετών δυσκολεύονται να βρουν 80-90 ημέρες, και όσο παλιώνουν τα σκάφη, οι μέρες αυτές δεν φτάνουν ούτε τις 60. Φέτος, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ακόμα και για τα καινούργια σκάφη.
    Από την άλλη, όσο πιο συντηρημένο και με εξοπλισμό είναι ένα σκάφος, πετυχαίνει καλύτερες τιμές ναύλωσης, αλλά… λιγοστεύουν οι ημέρες. Για παράδειγμα, εγώ για το δικό μου σκάφος, ζητάω 600 ευρώ την ημέρα. Εάν κάνω 30 ημέρες, θα εισπράξω 18.000 ευρώ. Πέρισυ έκανα πάνω από 60 μέρες, φέτος τα πράγματα είναι δύσκολα. Εάν το προσφέρω μπιρ παρά, για 120 ή 150 ευρώ την ημέρα, θα μπορέσω να κάνω 100 ημέρες, αλλά θα εισπράξω τελικά 15 χιλιάδες, ενώ θα έχω πολύ μεγαλύτερα έξοδα συντήρησης και ζημιών από την χρήση. Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις είμαι επαγγελματίας? Όταν φέρνω πελάτες που θα πληρώσουν, και θα αφήσουν χρήματα και στα νησιά, ή όταν θα φέρω τουρίστες με σλήπινγκ μπαγκ, που θα μοιραστούν μια σαλάτα στα δύο? Όταν κάνω 30 καλοπληρωμένες ημέρες, δεν με εξωθείτε με τους παράλογους νόμους να κάνω και μαϊμού ναυλοσύμφωνα, για να ικανοποιήσω τον νόμο?
    Εάν νοικιάσω το σκάφος μου όλον τον Αύγουστο, για 15 χιλιάδες ευρώ ας πούμε, και ξοδέψω τα χρήματα αυτά για διακοπές σε πεντάστερο ξενοδοχείο (εάν φτάσουν), είμαι επαγγελματίας, ενώ εάν κάνω δωρεάν διακοπές με το ιστιοπλοϊκό σκάφος μου, είμαι μαϊμού επαγγελματίας?
    Εάν συμφωνήσω με έναν άλλον πλοιοκτήτη, και νοικιάσω εγώ το σκάφος του, κι εκείνος το δικό μου, είμαστε και οι 2 κανονικοί επαγγελματίες? Οι μέρες είναι το ζήτημα? Τόσο βαθειά είσαστε νυχτωμένοι?
    Λέτε πως θέλετε να καταπολεμήσετε τα μαϊμού επαγγελματικά. Πως? Όταν επιβάλλετε εισπρακτικά μέτρα, κατά των επαγγελματικών, και των ιδιωτικών, τι είναι αυτό που θα κάνει έναν γιατρό ή έναν δικηγόρο να αποφασίσει να κάνει το σκάφος του ιδιωτικό, ενώ το έχει επαγγελματικό αυτήν την στιγμή?
    Ξέρω γιατρούς και δικηγόρους, που χρόνια τώρα έχουν επαγγελματικά σκάφη, και είναι πράγματι επαγγελματικά. Εάν δεν επενδύσουν χρήματα στον τουρισμό, αυτοί που έχουν μια οικονομική άνεση, τότε ποιοι θα το κάνουν? Οι Αλβανοί εργάτες?
    Εγώ προσωπικά, σκέφτομαι σοβαρά να παρατήσω την δουλειά που κάνω, και να ασχοληθώ με ενοικιαζόμενα δωμάτια. Σε αντίθεση με τα σκάφη που τα αγοράζεις 100 δραχμές, και σε 5 χρόνια αξίζουν 50 κι αν, η Γη συνέχεια ανατιμάται, και τα ακίνητα το ίδιο. Πως φορολογείτε εμάς, και όλο το χρήμα της Ελλάδας έχει καταλήξει στην Γη, και κανένας δεν έχει φορολογηθεί ποτέ γι αυτό το κέρδος? Όταν αγόρασα το 1990 το πρώτο μου επαγγελματικό σκάφος, έκανε 11 εκατομμύρια δραχμές, και τόσο έκανε και μια άδεια ταξί. Το σκάφος εκείνο σήμερα δεν θα άξιζε ούτε 20 χιλιάδες ευρώ, ενώ η άδειες ταξί κάνουν 180 χιλιάδες ευρώ περίπου.
    Τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν, καθώς και όλο το νομοσχέδιο, σε ότι μας αφορά, μου έχουν δημιουργήσει θλίψη και θυμό. Η μόνη απάντηση που αξίζει είναι μια: Να δέσουμε τα σκάφη μας, να μην ξαναπληρώσουμε τίποτα, κι ελάτε να τα πάρετε, πάνω από το πτώμα μας!
    Αντώνης Μάγγος
    Συνυπογράφω

  3. #33
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά εδώ η μαρίνα της Μυτιλήνης άρχισε να κατασκευάζεται το 1993-94 κι ακόμα να δουλέψει. ΔΥΟ φορές κάνανε εγκαίνια (πέρυσι και φέτος) κι ακόμα δεν ξέρουν ποιός θα την δουλέψει. Το αποκορύφωμα. Για διευθυντή προορίζουν κάποιο με την ιδιότητα. "Πολιτευτής". Ξέρει κανείς τί ειδικότητα είναι αυτό;

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    όσο δεν δουλεύει, μια χαρά είσαστε και δεν το ξέρετε!!!

    Διάφορα αλιευτικά και τουριστικά καταφύγια, που κατασκευάστηκαν σε διάφορες περιοχές, με χρήματα των ΜΟΠ, πέραν των κακοτεχνιών και των υπερκοστολογήσεων, έχουν καταλήξει στα χέρια των τοπικών Δήμων και Κοινοτήτων, και κάνουν τα πάντα για να κερδίσουν χρήματα από τον δύσμοιρο που κατέληξε εκεί.

    Για παράδειγμα, για τέλη ύδρευσης στο αλιευτικό καταφύγιο της Σαντορίνης, χρεώνουν 2000 ευρώ τον χρόνο, η 20 ευρώ την ημέρα, για 200-300 λίτρα νερό. Όχι σαν τέλη ελλιμενισμού, σαν τέλη ύδρευσης.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #35
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε Αντώνη,
    ειδικά για το καταφύγιο της Σαντορίνης (Βλυχάδα), αν εξαιρέσουμε ότι στην είσοδό του πιάνει προσχώσεις και ο φορέας διαχείρισης απασχολεί συνεχώς ένα Μολδαβό χειριστή μπίγας, οι υπάλληλοι του σταθμού είναι αρκετά εξυπηρετικοί και τα τέλη σε εντελώς λογικά επίπεδα (το επισκέφθηκα φέτος).
    Εκείνη που χρειάζεται εκτελεστικό απόσπασμα είναι η περίπτωση της Σκύρου.
    Επίσης θα ήθελα να δοθούν επίσημες εξηγήσεις (ειλικρίνεια γιατί η Ρόδος δεν έχει μαρίνα ισάξια με αντίστοιχη στις απέναντι τουρκικές ακτές (τρομάρα μας, εμείς τα τρώμε τα λεφτά και έργο δεν γίνεται ...).
    Όποιος μιλάει για ελληνικές λιμενικές υποδομές στο Αιγαίο και κομπάζει θα πρέπει να ντρέπεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 05-09-2009 στις 12:06

  6. #36
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή

    Ναι μεν αλλά. Όσο είναι έτσι ρημάζει. Να φανταστείς μερικοί ξύπνιοι ξεβιδώνουν τις δέστρες για να μη μπορεί να δέσει άλλος μέχρι να επιστρέψουν. Με όσα έχω διαβάσει από τα άλλα κείμενά σου, πιστεύω πως θα συμφωνούσαμε σε μια λύση αλλά ...δεν είναι του παρόντος χώρου και χρόνου. Να 'σαι καλά.

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε Αντώνη,
    ειδικά για το καταφύγιο της Σαντορίνης (Βλυχάδα), αν εξαιρέσουμε ότι στην είσοδό του πιάνει προσχώσεις και ο φορέας διαχείρισης απασχολεί συνεχώς ένα Μολδαβό χειριστή μπίγας, οι υπάλληλοι του σταθμού είναι αρκετά εξυπηρετικοί και τα τέλη σε εντελώς λογικά επίπεδα (το επισκέφθηκα φέτος).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για παράδειγμα, για τέλη ύδρευσης στο αλιευτικό καταφύγιο της Σαντορίνης, χρεώνουν 2000 ευρώ τον χρόνο, η 20 ευρώ την ημέρα, για 200-300 λίτρα νερό. Όχι σαν τέλη ελλιμενισμού, σαν τέλη ύδρευσης.
    Στο σωματείο μας (ΣΙΤΕΣΑΠ) έχουν έρθει καταγγελίες από επαγγελματίες της Σαντορίνης, ότι τους ζητάνε για τέλη ελλιμενισμού 2000 ευρώ, μέ πρόσχημα την ύδρευση.

    2000 ευρώ τον χρόνο, δεν πληρώνεις ούτε στον ¶λιμο, που υποτίθεται ότι είναι και μαρίνα, όχι αλιευτικό καταφύγιο.

    Κομμάτι της καταγγελίας, παραθέτω πιο κάτω:

    ...ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΜΑΡΙΝΑ ΒΛΥΧΑΔΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΑΛΙΕΥΤΙΚΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ.ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 2.000 ΕΥΡΩ ΚΑΤ ΑΠΟΚΟΠΗΝ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΛΛΙΜΕΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΒΛΥΧΑΔΑ.ΥΠ" ΟΨΙΝ ΟΤΙ Η ΒΛΥΧΑΔΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΣΚΑΦΗ.ΣΕ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΕΡΟ,ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ 2000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΑΦΟΣ.ΟΙ ΕΔΡΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ !
    ΛΙΜΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #38
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε Αντώνη,
    ειδικά για το καταφύγιο της Σαντορίνης (Βλυχάδα), αν εξαιρέσουμε ότι στην είσοδό του πιάνει προσχώσεις και ο φορέας διαχείρισης απασχολεί συνεχώς ένα Μολδαβό χειριστή μπίγας, οι υπάλληλοι του σταθμού είναι αρκετά εξυπηρετικοί και τα τέλη σε εντελώς λογικά επίπεδα (το επισκέφθηκα φέτος).
    Εκείνη που χρειάζεται εκτελεστικό απόσπασμα είναι η περίπτωση της Σκύρου.
    Επίσης θα ήθελα να δοθούν επίσημες εξηγήσεις (ειλικρίνεια γιατί η Ρόδος δεν έχει μαρίνα ισάξια με αντίστοιχη στις απέναντι τουρκικές ακτές (τρομάρα μας, εμείς τα τρώμε τα λεφτά και έργο δεν γίνεται ...).
    Όποιος μιλάει για ελληνικές υποδομές στο Αιγαίο και κομπάζει θα πρέπει να ντρέπεται.
    Οι τοπικές κοινωνίες, δεν αντιλαμβάνονται την ωφέλεια που έχουν από τα σκάφη μας, μας βλέπουν σαν εχθρούς που εξ αιτίας μας τα δωμάτια τους είναι άδεια. Ακόμα κι αν κάποια σουπερμάρκετ, κάποια εστιατόρια κλπ ξέρουν ότι οι πελάτες μας τα γεμίζουν, έχουν την πεποίθηση ότι οι τουρίστες θα πηγαίνανε έτσι κι αλλιώς, και ότι εμείς τους κοιμίζουμε στα σκάφη μας, κι έτσι αυτοί χάνουν γενικότερα.

    Σε άλλα μέρη (π.χ. Μεγανήσι), που δεν έχουν ιδιαίτερες υποδομές σε ενοικιαζόμενα, τα σκάφη μας βλέπουν σαν μάνα εξ ουρανού.

    Όσοι λοιπόν έχουν κάποιες υποδομές, κοιτάνε πως να τις εκμεταλλευτούν όσο πιο πολλά μπορούν, ξοδεύοντας το λιγότερο δυνατόν.

    Ειδικά με την Σαντορίνη, εγώ δεν έχω πάει ποτέ, και όταν οι πελάτες μου το ζητάνε, του λέω να πάρουνε το καράβι και να πάνε.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #39

    Προεπιλογή

    Αυτό και αν είναι θέμα που χωράει ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζήτηση!!!Αν και δεν έχω δουλέψει σκιπεριλίκια πλην των σποράδων,έχω γυρίσει αρκετά νησιά με τους αγώνες και αυτά που πραγματικά έχουν σωστά λιμάνια, είναι ελάχιστα.Δεν μιλάω για μαρίνες,για ρεύμα ή νερό,αλλά για το πιο προφανές,να βρεις χώρο να δέσεις και το λιμάνι να μην επηρεάζετε από τους επικρατούντες ανέμους!!!!!!!!Πρόσφατα έδεσα στη Μύκονο,για πρώτη φορά και εντυποσιάστηκα με το νέο λιμάνι.

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εκλογές σε λίγες ημέρες, αλλά σε λίγες ακόμα, στις 15 Οκτωβρίου συγκεκριμμένα, λήγει η προθεσμία πληρωμής των τελών κυκλοφορίας του 2010.

    Ακόμα, δεν βγήκε η υπουργική απόφαση που θα καθορίζει ποιά σκάφη θα θεωρούνται επαγγελματικά, ώστε να δικαιούνται επιστροφής του 50% των τελών κυκλοφορίας, και του 100% της έκτακτης εισφοράς, καθώς επίσης και τον καθορισμό της προθεσμίας του πότε θα πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας του 2009, που λογικά θα έπρεπε να προηγηθούν, και να έχουμε ήδη πληρώσει. Δεν έχει επίσης ξεκαθαριστεί, πως και που θα καταγραφούν όλα τα υπόλοιπα σκάφη, που θα πληρώσουμε αυτό το 1 ευρώ σαν τέλος καταγραφής. Ο καθένας θα πάει στην Εφορία του?

    Όποια κυβέρνηση προκύψει από τις εκλογές, μέχρι να σχηματιστεί, μέχρι να ορκιστεί, και δεδομένου ότι ήδη έχει καθυστερήσει ο ετήσιος προϋπολογισμός, φαντάζομαι ότι δεν θα έχει σαν πρώτη προτεραιότητα το θέμα των σκαφών, οπότε... μας βλέπω όλους εκπρόθεσμους να πληρώνουμε πρόστιμα.

    ¶λλο που δεν έχει διευκρινιστεί, είναι πως σε περίοδο έλλειψης ρευστού, θα πληρώσουμε τοις μετρητοίς αυτά τα ποσά, ή εάν θα υπάρξει κάποιος διακανονισμός.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας