Αγαπητοί χρήστες του ναυτιλία,

Πριν από ένα χρόνο περίπου προχώρησα στην αγορά του τρεχαντηριού εν ονόματι ΕΝΑ μήκος 15,5 μέτρων ναυπηγημένο το 1961 στο πέραμα από τον Γεώργιο Ψαρρο .
Έψαχνα αρκετό καιρό για ένα τρεχαντήρι προς αναπαλαίωση ωθούμενος από την χαρακτηριστική ομορφιά τους, και την αγαπη μου για τα ξύλινα σκάφη.
Όταν το είδα, εκεί στο Λιμανάκι του Αστρους Κυνουρίας, κατάλαβα πώς είχαμε μόλις μπει σε μια νέα περιπέτεια!
Όντας σχεδιαστής βιομηχανικών προϊόντων κοινός (designer) (θέλω να επέμβω και σχεδιαστικά, όσον αφόρα το εσωτερικό και μερικώς τη κουβέρτα.
Κρατώντας αναλλοίωτη τη μορφή του σκάφους και με σκοπό την εκμετάλλευση του για τουριστικούς λογούς ( αναγκαστικά! βλέπε απόσβεση?)
Αλώστε το συγκεκριμένο, είχε τότε κατασκευαστεί για αυτόν το σκοπό, οπότε διαθέτεται και καμπίνες, 3 δίκλινες , δύο μπάνια , κουζίνα,και μια με ξεχωριστή είσοδο, πρυμναία, με δύο κουκέτες για το πλήρωμα.
Έχω περάσει πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή να ψάχνω πράγματα σχετικά με αυτά τα σκάφη, την επισκευή τους αλλά και
Για την εκμετάλλευση τους ως τουριστικό.
Όσον αφόρα το πρώτο είμαι πεισμένος ότι θα γίνει ένα πολύ όμορφο σκάφος , που αλώστε είναι,
Το δεύτερο με φοβίζει κάπως,
Θα ήθελα εν γένι να σας παραθέσω κάποια ερωτήματα για να παρω μια γνώμη, μιας και που από ότι κατάλαβα διαβάζοντας το forum, γνωρίζεται πολλά.
Ξεκινώντας από το κατασκευαστικό κομμάτι.
Σε μια από τοις πολλές επισκευές που πρέπει να γίνουν, το ναυπηγείο μου πρότεινε την πλήρη αντικατάσταση του πετσώματος, για την συντήρηση και αντικατάσταση των σάπιων νομέων, με νέο τριπλό πέτσωμα ιροκο, ενώ ήταν μαδέρι Πεύκο, αυτό είναι κατάλληλο για ένα τέτοιο σκάφος?
Και άραγε θα καταφέρω να το νοικιάσω ? κινείται εδω στην Ελλάδα αυτού του ιδους το charter?
Ευχαριστώ
n834734671_391917_8295.jpg