Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 43

Θέμα: Η αναπαλαίωση του τρεχαντηριού ΕΝΑ

  1. #1

    Προεπιλογή Η αναπαλαίωση του τρεχαντηριού ΕΝΑ

    Αγαπητοί χρήστες του ναυτιλία,

    Πριν από ένα χρόνο περίπου προχώρησα στην αγορά του τρεχαντηριού εν ονόματι ΕΝΑ μήκος 15,5 μέτρων ναυπηγημένο το 1961 στο πέραμα από τον Γεώργιο Ψαρρο .
    Έψαχνα αρκετό καιρό για ένα τρεχαντήρι προς αναπαλαίωση ωθούμενος από την χαρακτηριστική ομορφιά τους, και την αγαπη μου για τα ξύλινα σκάφη.
    Όταν το είδα, εκεί στο Λιμανάκι του Αστρους Κυνουρίας, κατάλαβα πώς είχαμε μόλις μπει σε μια νέα περιπέτεια!
    Όντας σχεδιαστής βιομηχανικών προϊόντων κοινός (designer) (θέλω να επέμβω και σχεδιαστικά, όσον αφόρα το εσωτερικό και μερικώς τη κουβέρτα.
    Κρατώντας αναλλοίωτη τη μορφή του σκάφους και με σκοπό την εκμετάλλευση του για τουριστικούς λογούς ( αναγκαστικά! βλέπε απόσβεση?)
    Αλώστε το συγκεκριμένο, είχε τότε κατασκευαστεί για αυτόν το σκοπό, οπότε διαθέτεται και καμπίνες, 3 δίκλινες , δύο μπάνια , κουζίνα,και μια με ξεχωριστή είσοδο, πρυμναία, με δύο κουκέτες για το πλήρωμα.
    Έχω περάσει πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή να ψάχνω πράγματα σχετικά με αυτά τα σκάφη, την επισκευή τους αλλά και
    Για την εκμετάλλευση τους ως τουριστικό.
    Όσον αφόρα το πρώτο είμαι πεισμένος ότι θα γίνει ένα πολύ όμορφο σκάφος , που αλώστε είναι,
    Το δεύτερο με φοβίζει κάπως,
    Θα ήθελα εν γένι να σας παραθέσω κάποια ερωτήματα για να παρω μια γνώμη, μιας και που από ότι κατάλαβα διαβάζοντας το forum, γνωρίζεται πολλά.
    Ξεκινώντας από το κατασκευαστικό κομμάτι.
    Σε μια από τοις πολλές επισκευές που πρέπει να γίνουν, το ναυπηγείο μου πρότεινε την πλήρη αντικατάσταση του πετσώματος, για την συντήρηση και αντικατάσταση των σάπιων νομέων, με νέο τριπλό πέτσωμα ιροκο, ενώ ήταν μαδέρι Πεύκο, αυτό είναι κατάλληλο για ένα τέτοιο σκάφος?
    Και άραγε θα καταφέρω να το νοικιάσω ? κινείται εδω στην Ελλάδα αυτού του ιδους το charter?
    Ευχαριστώ
    n834734671_391917_8295.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    το τρεχαντήρι αυτό είναι πανέμορφο!
    και θα πρέπει για την τιμή των όπλων να παραμείνει παραδοσιακό και παραδοσιακό δεν είναι ότι είναι ξύλινο.
    Πρέπει να σεβαστούμε την ιστορία του και την τέχνη του
    Τώρα! Σχετικά με τις μπούρδες περί (ιροκου) είναι όλα μια μπαρούφα και καλά δεν κολλάει και σκίζει και σαπίζει και αυτό με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
    Αν οι νομείς είναι ταλαιπωρημένοι συνήθως από τις δεκάδες πρόκες που ανεξέλεγκτα τρυπούν το ξύλο οι γνώστες της παραδοσιακής ναυπηγικής τέχνης και όλο κόβονται από τα διάφορα ορειχάλκινα (εξαγωγές σεντινόνερων και αλά) τότε ναι πρέπει να βγάλεις το πέτσωμα. Όχι γιατί έχεις φόβο από τους νομείς. εκτός και είναι σάπιοι.
    Τον φόβο να τον έχεις γιατί μπορεί να κανείς νερά από καμία κομμένη πρόκα ή από σχισμένο μαδέρι κοντά στο σόκορο.
    Αν θέλεις να ταξιδεύει το καΐκι σου και να μπορείς να το νοικιάζεις πρέπει να το αρματώσεις σωστά και όχι με αρματωσιά μοντέρνου ιστιοπλοϊκού.
    Μην υποκύψεις στης οδηγίες κανενός, διάβασε και Ρώτα συγκεκριμένα θέματα, κρίνε από τις απαντήσεις που θα πάρεις τι είναι σωστό και πράξε.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Ευχάριστο για την απάντηση σου Hellenarc,

    Όντος προσπαθώ να μάθω και να κρίνω , έχω λάβει παρά πολλές γνώμες για το πώς θα ήταν καλύτερα να ανακατασκευαστεί το σκάφος.
    Επισυνάπτω φωτογραφείς με της φάσεις της ανακατασκευής, και σχέδια για την διαμόρφωση του εσωτερικού
    δεν θα γίνουν μεγάλες αλλαγές ,αντίθετος σκοπός είναι η ανάδειξη του σκάφους,

    Σε κάποιες Φώτο διαφαίνεται η κατάσταση των νομέων , η οποία σε κάποια σημεία είναι πολλή κακή,
    επίσης βλέπουμε την αποκατάσταση με νέα κομμάτια και καβυλιες
    για της τρύπες που άφησαν τα παλιά καρφιά,
    Σε λίγο ολοκληρώνεται η αποκατάσταση του σκελετού και θα περάσουμε στο τριπλό πέτσωμα,…..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Likos
    ΚατΆ αρχάς ποτέ τους αυτοί οι μάγκες δεν θα μάθουν ότι με το να κάψουν ένα σκάφος μια φορά του αφαιρούν 10 χρόνια ζωή, δεύτερη φορά το καταστρέφουν.
    Το άκαμπτο τριπλό πέτσωμα δεν είναι ότι το καλύτερο μπορούσες να κανείς για να το σώσεις αυτό το υπέροχο σκάφος .
    Είναι ότι καλύτερο για να το τσακίσεις .
    Αυτού του είδους οι σκαρμοί (νομείς) δεν αντέχουν τέτοια ακινησία.
    Οι τρύπες από τα παλαιά καρφιά δεν έχουν καθαριστεί καλά από την σήψη που προήλθε από την ηλεκτρόλυση που προκάλεσε την οξείδωση των καρφιών.
    Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
    (δες το side)
    κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα


    http://www.pacificmotorboat.com/down...e_nvic7-95.pdf


    Αυτά τα λίγα μόνο από τις Φώτο! Αν είμαι εκτός θέματος θα παρακαλούσα να αυτούς τους ειδήμονες να μου αντιπαραθέσουν τα δικά τους σωστά επιχειρήματα.
    ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!!! ειλικρινά με κάτι τέτοιες ιστορίες γιατί αντί να δημιουργήσουν καταστρέφουν και αυτό το λίγο που έχει απομείνει στον βωμό του κέρδους.
    Αυτά έχω να πω και είναι στην δική σου τσέπη και αντίληψη μια και είσαι και μηχανικός και καταλαβαίνεις καλύτερα τα πράγματα.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό το pdf !

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
    (δες το side)
    κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα
    Επαυξάνω, γιατί ενδιαφέρει όλους όσους έχουν σκάφη, ξύλινα ή πολυεστερικά. Το ανοξείδωτο βυθισμένο μέσα στο θαλασσινό νερό ... καταστρέφεται !!! Δεν χρησιμοποιείται σε μόνιμα ρεμέτζα και οτι είναι κάτω από την ίσαλο !!! Ειδικά για τις τζαβέτες, όπου συχνά χρησιμοποιείται, πρέπει να εξασφαλίζεται η στεγανότητά τους, και να ελέγχεται τακτικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Likos
    ΚατΆ αρχάς ποτέ τους αυτοί οι μάγκες δεν θα μάθουν ότι με το να κάψουν ένα σκάφος μια φορά του αφαιρούν 10 χρόνια ζωή, δεύτερη φορά το καταστρέφουν.
    Το άκαμπτο τριπλό πέτσωμα δεν είναι ότι το καλύτερο μπορούσες να κανείς για να το σώσεις αυτό το υπέροχο σκάφος .
    Είναι ότι καλύτερο για να το τσακίσεις .
    Αυτού του είδους οι σκαρμοί (νομείς) δεν αντέχουν τέτοια ακινησία.
    Οι τρύπες από τα παλαιά καρφιά δεν έχουν καθαριστεί καλά από την σήψη που προήλθε από την ηλεκτρόλυση που προκάλεσε την οξείδωση των καρφιών.
    Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
    (δες το side)
    κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα


    http://www.pacificmotorboat.com/down...e_nvic7-95.pdf


    Αυτά τα λίγα μόνο από τις Φώτο! Αν είμαι εκτός θέματος θα παρακαλούσα να αυτούς τους ειδήμονες να μου αντιπαραθέσουν τα δικά τους σωστά επιχειρήματα.
    ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!!! ειλικρινά με κάτι τέτοιες ιστορίες γιατί αντί να δημιουργήσουν καταστρέφουν και αυτό το λίγο που έχει απομείνει στον βωμό του κέρδους.
    Αυτά έχω να πω και είναι στην δική σου τσέπη και αντίληψη μια και είσαι και μηχανικός και καταλαβαίνεις καλύτερα τα πράγματα.



    Δεν βλέπω απάντηση σου φίλε Lyκos. Πως πάνε οι εργασίες επισκευής – αποκατάστασης ?
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #8

    Προεπιλογή

    Φιλε παρατηρω και στα 2 καρναγια που παω οτι καινε τα σκαφη και επισης οτι πλεον τα βιδωνουν με ανοξειδωτες βιδες.Εσύ γιατι εισαι αντιθετως με αυτα για να μπαινουμε στο νοημα και εμεις οι καινουργοι .Τι προτεινεις σαν εναλακτικο μεσο;Συγνωμη εκ των προτερων για τις ερωτησεις μου αλλα ενδιαφερομαι να αγορασω ξυλινο τρεχαντηρι και θελω να τα ξερω ολα..........

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε παρατηρω και στα 2 καρναγια που παω οτι καινε τα σκαφη και επισης οτι πλεον τα βιδωνουν με ανοξειδωτες βιδες.Εσύ γιατι εισαι αντιθετως με αυτα για να μπαινουμε στο νοημα και εμεις οι καινουργοι .Τι προτεινεις σαν εναλακτικο μεσο;Συγνωμη εκ των προτερων για τις ερωτησεις μου αλλα ενδιαφερομαι να αγορασω ξυλινο τρεχαντηρι και θελω να τα ξερω ολα..........
    Φίλε μου στην Ελλάδα ότι κάνουμε, νομίζουμε πως το κάνουμε τέλια,
    και τα πάντα διαιωνίζονται με μια τάση φθίνουσα.
    Για όλα φταίει κάποιος άλλος. Εδώ όμως φταίει ο έμπορας αυτός πουλάει και ο μάστορας που έχει ένα αθέμιτο ανταγωνισμό. Με τις γνώσεις που έχει, προπαντός όμως, με το πώς αντιλαμβάνεται αυτό το οποίο έχει ακούσει. Ενεργεί και αυτός για το καλό της τσέπης του.
    Το κάθε ξύλο έχει τις δικές του φυσικές ιδιότητες και για αυτόν τον απλό λόγο χρησιμοποιούμε διαφορετικά ξυλά σε μια σύνθετη κατασκευή.
    Ο (σχεδιαστής) γνωρίζοντας αυτές τις ιδιότητες διαμορφώνει και τελειοποιεί ένα σύνθετο αντικείμενο, για το οποίο όμως του έχουν δοθεί εκ των προτέρων αυστηρές προδιαγραφές.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παρατήρησε με προσοχή το πεύκο που είναι το σύνηθες ξύλο για νομείς και θα πάρεις την απάντηση γιατί όχι βίδες. (παραδοσιακή κατασκευή).
    Όσο αφορά το ανοξείδωτο νομίζω πως η Αμερικάνικη ακτοφυλακή (διάβασε σε προηγούμενο post) ξέρει πολύ καλά και σίγουρα έχει μελετήσει σε βάθος το θέμα πολύ περισσότερο από εμάς και εμάς.
    Καψάλισε ένα κομμάτι ξύλου περαστό ένα χεράκι μίνιο πρόχειρα χωρίς μεγάλη επιμέλεια βούλιαξε το σε καθαρά νερά και θα δούμε μετά από πόσους μήνες θα έχει πιάσει σκουλήκι.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας